Česko: slunečné předjarní lyžování

Do hor přichází epizoda teplého, slunečného počasí. Teploty se budou šplhat vysoko nulu, přes den se bude navíc do sněhu opírat sluníčko. Můžeme tak očekávat sice měknoucí, těžší sníh, zato příjemné počasí.


Víkendové teploty budou výrazně nad bodem mrazu, i na horách

Sněhu začátkem týdne trochu připadlo, první dva dny byl výborný suchý prašan. Po oteplení se z něj však stal mokřejší sníh, který už je ke konci dne rozježděný. Vyplatí se přivstat si, neboť ráno jsou sjezdovky ještě pevné a vodivé.


Aktuálně je otevřeno 89 % českých sjezdovek


Desítka největších skiareálů v ČR jede zpravidla "naplno"

Alpy: azuro a ve vyšších polohách čistý prašan

Po vydatnějším sněžení z víkendu a začátku týdne, které zasypalo hlavně severní stranu Alp, se nad velehorami usídlila tlaková výše s vymetenou oblohou a postupně stoupajícími teplotami. Lyžařské podmínky jsou tak i nadále v podstatě ideální.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 96 % sjezdovek, v Itálii 88 %, ve Švýcarsku 96 % a ve Francii 96 %.


Obří lyžařská oblast s více než 280 km sjezdovek, kde chvíli trvá se zorientovat, dostala zásyp sněhu, kvůli nižší nadmořské výšce už ale v současném teplém počasí měkně


Legendární lyžařský okruh Sella Ronda je obklopen dohromady 400 km sjezdovek. Kam z hlavní tepny odbočit za dobrým lyžováním radí v aktuálním reportu zemlo


Oblíbený lyžařský areál Latemar mezi Val di Fiemme a Obereggenem potěší díky své rozmanitosti snad každého. Aktuálně tu není navzdory prázdninám ani příliš rušno (reportér cico)


I ve francouzském megakomplexu Tři údolí je dostatek sněhu, přesto se místy objevují vydřená místa či kamínky. Vzhledem k tomu, že se na sjezdovky z ubytování nedojíždí, se přístupové lanovky plní hned od rána, na druhou stranu si vždy lze nalézt poloprázdná zákoutí (reportérka Milka)

Tipy reportérů

Ještěd

Ještěd je skiareálem dvou tváří. Ta první je na jeho severní straně a díky delším a sportovnějším tratím potěší hlavně pokročilejší lyžaře, kterým nevadí ani jejich místy užší profil. Druhá, jižní tvář - Pláně - je závislá na přírodním sněhu a má mírné a široké svahy, kam se aktuálně stahuje valná část návštěvníků.


Po ránu upravené svahy Ještědu (reportér Sparťan)

Bedřichov

V jizerskohorském Bedřichově najdete lehké modré, nejvýše červené sjezdovky, vhodné pro začátečníky. Obsluhují je 3 větší a 1 malá poma a dvě dvoukotvy, tedy žádná lanovka, díky čemuž tu bývá poměrně klid.
Sněhové podmínky na Bedřichově chválí reportér Muhu

Nová Paka - Máchovka

Příměstský podkrkonošský areál s kratšími sjezdovkami může mile překvapit i náročnější lyžaře, a to nejen profilem tratí, ale hlavně minimální návštěvností. Samozřejmostí je dobře vybavený svah pro začínající. V areálu začíná i upravený běžecký okruh.


Lyžování s dojezdem téměř do města (reportér Sejk68)

Horní Václavov - Čerťák

Nedaleko jesenického Karlova pod Pradědem se nachází menší, avšak milý a méně frekventovaný areál Čerťák s modro-červenými terény.


Mírný svah Čerťáku je díky své šíři a slunečné orientaci malou Itálií na Moravě (reportér K2 cigi)

Bouřňák

Dnes již méně známý a zastaralejší areál Krušných hor je dobře dostupný ze západu Prahy má výtečnou černou sjezdovku, nechybí ale ani červené tratě a svahy pro začátečníky. Kapacita vleků stačí tak akorát, na sjezdovkách nebývá plno. Příjemné jsou také lidové ceny občerstvení.


O lyžování na Bouřňáku aktuálně reportoval tomtvaroha

Český Jiřetín

Sněhová nadílka umožnila lyžování i v tomto zapadlejším areálu Krušných hor, kam se vydala reportérka plamice: "Sněhu hodně, díky sluníčku a vyšším teplotám již více rozbředlý, ale i tak se dalo ještě dobře zalyžovat. Jen ty přejezdy na Mlejnky a Čerťák jsou trochu nepohodlný, ale dá se."


Krušnohorský Český Jiřetín má v provozu všechny své sjezdovky (reportérka plamice)

Tipy na levné skipasy

Vysoké nad Jizerou - Šachty

Menší krkonošský areál s pěticí vleků má ideální terén pro rodiny s dětmi. Příjemné jsou i místní ceny, a to jak občerstvení, tak skipasů - ten si navíc můžete zakoupit se slevou na Skipasomatu


Sjezdovky v Šachtách jsou dobře zasněžené a upravené, a hlavně zde není příliš mnoho lidí (reportér Joho)


Během února můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

  • Herlíkovice Bubákov
  • Hlinsko
  • Hlubočky
  • Horní Václavov - Čerťák
  • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
  • Karlov pod Pradědem - Klobouk
  • Vysoké nad Jizerou - Šachty