Tři údolí aktuální report z 03. - 09.02.2019

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Savojsko

Tři údolí - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Milka
 • hodnocení:
 • návštěva od: 03.02.2019 do: 09.02.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Návštěvu francouzských Les 3 Vallées jsme dlouho odkládali kvůli vzdálenosti, cenám i údajné přelidněnosti. Letos jsme se ale cítili omezeni termínem pro náš týdenní pobyt v Alpách a volba konečně padla právě na Tři údolí. Jsou největší lyžařskou oblastí světa a pyšní se 600 kilometry sjezdovek. To je dost na to, aby i dobrý lyžař při týdenním pobytu mohl stále objevovat nová místa.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Těžko popisovat sjezdovky tak velké oblasti, takže to vezmu trochu obecněji a na jednotlivé sjezdovky se zaměřím při popisu jednotlivých areálů.
Je asi pochopitelné, že v tak velké lyžařské oblasti najdete úplně všechno - od zelených širokých sjezdovek přes obdobné modré, o něco prudší červené, stejně jako úzké modré i červené spíše přejezdové cesty, černé sjezdovky různých šířek a jako bonus jsou černé i některé červené občas neupravované. V horních částech svahů jsou většinou spíš strmější sjezdovky, v okolí městeček pak naopak spíše ty jednodušší.
Obecně převažují sjezdovky dlouhé, převýšení sjezdu 1 000 m není nic neobvyklého. Však taky nejvyšší bod celé oblasti je Sommet des 3 Vallées ve 3 230 m, zatímco ten nejnižší lanovkou obsluhovaný je Les Allues v 1 100 m.
Ze všech sjezdovek bych vypíchla zelenou Blanchot, modré Creux, Altiport, Lac de la chambre, Biollex/Loy, Mont de la chambre, Lory či Peyron nebo červené Saulire, Amoureux, Combe du vallon či Bouchet. Černou jsme jeli jen sjezdovku Face.

Sněhové podmínky:

Během týdenního pobytu se podmínky měnily. Sněhu je každopádně dostatek, první den po příjezdu dokonce poměrně vydatně sněžilo a v Les Menuires napadlo asi 20 cm nového sněhu. Trochu sněhu připadlo i později v týdnu. V první den byly kvůli počasí zavřené lanovky jezdící na vrchol a během dne byl odstřelován sníh na nebezpečných svazích. Odpovídala tomu i lavinová situace, která byla v podstatě celý týden na stupni 3, jeden den dokonce na stupni 4.
Větší množství přírodního sněhu se nijak zvlášť nespojilo s podkladem, takže v prudších úsecích se dělaly boule, většinou to ale nebyla žádná tragédie. Asi v polovině týdne se pak na technicky zasněžovaných sjezdovkách začaly objevovat plotny - často takový ten tvrdý zledovatělý technický podklad, ale na několika místech i skutečný led.
Ačkoli sněhu byl opravdu dostatek a mimo sjezdovky bylo očividně možné lyžovat úplně všude, na některých sjezdovkách se ve frekventovaných místech začala objevovat tráva, vydřená místa (sníh s hlínou), ale dokonce i kameny.
Za zmínku snad stojí i to, že podmínky a počasí se v jednotlivých údolích mohou i podstatně lišit - zatímco v Méribelu svítilo slunce a bylo vyloženě teplo, ve Val Thorens o půl hodiny později bylo pod mrakem a foukal studený vítr.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Páteřní přepravní zařízení jsou zpravidla kabinky nebo odpojitelné sedačkové lanovky. Přeprava je tedy většinou rychlá, výjimkou jsou snad jen kyvadlové kabiny nad Val Thorens, na které je nutné počkat.
Okrajové části areálu jsou obsluhovány staršími přepravními zařízeními, většinou neodpojitelnými sedačkovými lanovkami. O tyto oblasti ale většinou není zájem, takže jsou zde liduprázdné sjezdovky i lanovky bez front.
Největší otravou je provozní doba. Vyjma vyloženě přístupových lanovek jako je stará kabinka z Brides Les Bains jsou lanovky vyrážející z městeček v provozu od 9:00 nebo 9:15, některé výše položené nebo odlehlejší pak zahajují provoz ještě později. Provozní dobu navíc Francouzi moc nedodržují, zahájit provoz o 5 minut později není žádný problém, stejně tak lanovku třeba vůbec nespustit.
Po celý týden nebyla z důvodu technické závady v provozu kabina na Cime Caron a jak jsem se dívala, není v provozu ani v těchto dnech. Tento vrchol tolik doporučovaný kvůli krásným výhledům tak byl celý týden nepřístupný.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Skutečnost, že návštěvníci ráno nepřijíždějí, ale jsou ubytovaní přímo na sjezdovce, způsobuje, že se všichni vydají na svah ráno mezi 9:00 a 9:30. U lanovek s provozem od 9:00 se už od 8:45 začíná tvořit fronta čekajících na 1. výjezd. První ranní výjezd se tedy asi nikde neobejde bez fronty.
Atypický byl první den, kdy byl kvůli počasí hodně omezený provoz a nebylo možné využívat žádné přepravní zařízení jedoucí na vrchol. Ráno mezi 9:00 a 10:00 se tedy v podstatě u všech přepravních zařízení utvořila fronta - např. na kabinu Bruyéres na 25 minut. Návštěvníci se naštěstí rozprostřeli po areálu, takže další výjezdy už byly jen s malým čekáním.
Po zbytek týdne se občas tvořily menší fronty do 5 minut čekání - paradoxně u kapacitních a rychlých lanovek, které obsluhují hlavní svahy. Naopak v odlehlých částech areálu se na lanovky nastupovalo zcela bez čekání.
Obdobná je situace se sjezdovkami, ty hlavní v centru dění jsou hodně frekventované, občas mi přišly vyloženě přelidněné. Vždy se ale dala najít sjezdovka v podstatě liduprázdná.

Občerstvení a aprés-ski:

Zázemí tvoří hlavně městečka Courchevel, Méribel, Méribel-Mottaret, Les Menuires a Val Thorens. V každém z nich je řada různých restaurací. Další restaurace jsou pak roztroušené na svazích a některých vrcholcích. Kvůli zahájení provozu lanovek až v 9:00 jsme měli ráno dostatek času na vydatnou snídani, takže jsme se přes den obešli bez jídla a tedy osobně žádnou z restaurací nevyzkoušeli.

Doprava do střediska a parkování:

Je to daleko. Z Prahy nám cesta včetně tankování a dvou rychlých nákupních zastávek ve Švýcarsku trvala 11 hodin. A to jsme měli štěstí na počasí a suché silnice, taky mohlo celou cestu sněžit...
Parkování jsme měli u ubytování na venkovním parkovišti zdarma. Při našem příjezdu i odjezdu byla všechna parkoviště pod sněhem, v týdnu ale byla některá z nich i zcela bez sněhu a suchá. Stejně tak se měnily podmínky na silnicích, to jsme ale měli možnost pozorovat jen z lanovek při přejezdu nad silnicemi.

+ plusy

 • Bydlení přímo na sjezdovce - lyže jsme nandavali/sundavali přesně 14 kroků od dveří apartmánu :-)
 • Obrovská oblast s velkým výběrem sjezdovek
 • Rušná centra i odlehlé komorní oblasti
 • Především v okrajových částech areálu minimální zalidněnost
 • Spousta přírodního sněhu
 • Úžasné výhledy všemi směry včetně řady pohledů na Mont Blanc

- mínusy

 • Proměnlivý stav sjezdovek, i přes očividný dostatek sněhu na některých sjezdovkách vydřená místa nebo kameny
 • Některé sjezdovky nejsou pravidelně upravované - informace by měla viset u nástupu na lanovku, která dané sjezdovky obsluhuje
 • Rozdílné klimatické podmínky v jednotlivých údolích
 • Drahé skipasy - sedmidenní za 354 €, moc nepomohla ani „akce DUO PASS“, kde skipas pro jednoho na 7 dní vyšel na 344 €. To je vlastně pořád cca € 50 na den
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

13. - 15.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Záverečné tri dni v Troch údolích zhrniem do jedného reportu, nakoľko boli podobné, ale pre lepšiu orientáciu rozdelím jednotlivé dni. Celkový dojem je skrátka fantasticky, inak by som tu nebol 8krát. Stredisko je obrovské a aj najväčšie na svete (prepojené lanovkami a na lyžiach) - z toho vyplýva a...

11.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Pre dnešný deň padla voľba na Mont Vallon. Keďže tam chodí mraky ľudí, treba tam ísť čo možno najskôr, avšak lanovka začína chodiť až 9:25.

10.03.2024  | Tři údolí

 • autor: Patrik235
 • hodnocení:

Tak a konečne opäť prišlo na radu moje najobľúbenejšie lyžiarske stredisko a síce Les Trois Vallées. Sme tu štandardne na 6 dni a bývame v Meribel - Mottaret. Dnes, vzhľadom na škaredé ranné počasie sme rozhodli urobiť taký prieskum v rámci celých troch dolín. No neskôr sa počasie výrazne zlepšilo.

21.01.2024  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Poslední, desátý den konečně mohu říct, že tohle se přibližuje mojí představě o lyžování v Alpách. Docela hezké počasí, lanovky spuštěné včas, sjezdovky v rámci možností dobře upravené, v podstatě vše v provozu a otevřené. Den jsme využili k proježdění všech údolí a návštěvě sjezdovek, které se nám ...

06. - 13.01.2024  | Tři údolí

 • autor: eva
 • hodnocení:

Opět po roce ve Třech Údolích v Les Menuires. Oproti loňsku větší množství sněhu a znatelně víc lidí. Počasí bylo nejhorší první den, poté se začalo zlepšovat a poslední tři dny úplně bezvadné. Letos jsem nenavštívila Orelle, což mě trochu mrzí, ale vzhledem k horšímu počasí na začátku týdne se neda...

12.01.2024  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

První lyžařský den v Les 3 Vallées jsme využili k menšímu prozkoumání oblasti – jestli došlo oproti předchozím letům k nějakým změnám a jaké jsou kde sněhové podmínky.

07. - 14.01.2023  | Tři údolí

 • autor: eva
 • hodnocení:

Toto byla moje druhá návštěva Tří údolí, tentokrát s ubytováním v Les Menuires v části Croisette. Předpověď počasí hlásila na celý týden opravdu ošklivo, ale naštěstí nevyšla. Dalo se lyžovat každý den, s občasnými přeháňkami, které se daly ustát. Tři údolí se skládají z pěti středisek – Les Menuire...

05. - 12.03.2022  | Tři údolí

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Tří údolí je největší komplexně propojený lyžařský areál světa, jež se navzdory svému názvu rozkládá již ve čtyřech údolích – nejznámějšími centry jsou Couchervel, dále Meribel a Mottaret v prostředním údolí, Les Menuires a Val Thorens a nakonec Orelle v nejpozději připojeném, čtvrtém údolí Maurienn...

06. - 15.01.2022  | Tři údolí

 • autor: Milka
 • hodnocení:

Přes Vánoce jsme se znepokojením sledovali prognózy týkající se varianty omikron a obávali se zase nějakých restrikcí nebo dokonce uzavření hranic. Hned začátkem ledna jsme se tedy rozhodli na nic nečekat a vyrazit. Volba padla na Francii, která jako jediná pro příjezd nepožadovala nic než vyplnění ...

01. - 08.02.2020  | Tři údolí

 • autor: hokre
 • hodnocení:

Po asi čtyřleté pauze jsme v našem tradičním termínu navštívili 3 údolí v Savojských Alpách. Základnu jsme měli v Les Menuires, v části Les Bruyeres, přímo nad dolní stanicí stejnojmenné lanovky. Tento termín je poslední relativně volnější, kdy ještě nejsou školní prázdniny ve Francii. Lyžujeme plný...

23. - 30.03.2019  | Tři údolí

 • autor: JaSam
 • hodnocení:

Tyden 24.-30.3.2019 byl diky pocasi naprosto perfektni. 25. trochu snezilo, jinak stale slunce a bezvetri, -8 az +15°C, snehu dostatek, i nejnizsi trate jeste temer vsechny sjizdne. Lidi odhadem 30-50 %, fronty vyjmecne a dalo se jim vzdy vyhnout. Na slunci jsme jezdili temer jen sedacky. Za 7 dni nepretziteho lyzovani 9-17 h jsem projeli asi 70 % sjezdovek ve vsech strediscich. Vsechna udoli jsou nadherna a ruznoroda, vcetne mnoha snowparku a jinych atrakci, mnoho ruznych restauraci primo na sjezdovce, nabidka velmi siroka od rychleho obcerstveni ve stanku za 4 € po zazitkova menu za 50-100 €. Mnohokrat jsme byli na sjezdovce uplne sami, i odpoledne se nekde jeste nasel kus mansestru bez jedine stopy. Mimo sjezdovky napak nic moc - vse jiz rozjezdene z predchoziho tydne a umrzle. Cesta pres Svycarsko a Nemecko bezproblemova, snad nedojde zadny policejni pozdrav (Francie 80 km/h, Svycarsko casto 80-100 km/h i na dalnici). Nase 3. navsteva Tri udoli vysla na 95 %, chybel jen ten prasan.

05. - 12.01.2019  | Tři údolí

 • autor: ZR
 • hodnocení:

Lednová návštěva 3 údolí se vyznačuje malou zalidněností, dobrými sněhovými podmínkami a sluníčkem, které zahřeje i přesto, že jsou zde teploty po celý den pod bodem mrazu. Když k tomu přidáte okolo 600 km sjezdovek, je více než pravděpodobné, že zde nebudete hoblovat jeden nebo dva kopce do zblbnut...

07. - 12.01.2018  | Tři údolí

 • autor: Shopi92
 • hodnocení:

I když byli první tři dny spíše slabé, následující dny to více než vynahradily. První tři dny jsme byli "uvězněni" ve Val Thorens. A vzhledem k rozmaru počasí si byly tyto dny velice podobné - Val Thorens přeplněné, sjezdovky neupravené, některé dokonce s 50 cm čerstvého prašanu, takže slušný freeri...

14. - 21.03.2015  | Tři údolí

 • autor: svena
 • hodnocení:

Les 3 Vallés - neuveřitelně obrovský areál, velké množství lidí i ve vedlejší sezoně, velké ubytovací komplexy tvořeny apartmány, zřídka hotely a chalety, a ceny jak z jiné planety... Ale do Francie se jezdí za lyžovačkou, ostatní je až druhořadé. :-)

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4