Česko: déšť se ve vyšších polohách změní ve sněžení

Nad Evropou se tento týden držela tlaková výše, která kromě tepla zajistila také mnoho slunečního svitu. Od pátku však počasí u nás ovlivní tlaková níže, obloha se zatáhne a začne z ní padat voda, na horách později i ve formě sněhu. V polohách pod 1 000 metrů bude převážně pršet a sníh utrpí jak co do kvality, tak i množství. V nejvyšších polohách domácích hor opak může napadnout několik centimetrů mokrého sněhu. Teploty se budou na horách držet v noci okolo bodu mrazu, během dne bude tepleji. Zataženo se srážkami bude nejen o víkendu, ale i většinu následujícího týdne, teploty však začnou klesat a na horách bude padat už spíše sníh.


O víkendu teploty nad nulou a déšť. Na horách je však zatím dostatek sněhu

I přes nadprůměrně teplý únor se na sjezdovkách drží dostatek sněhu - ačkoliv denní maximální teploty jsou vysoké, vlhkost vzduchu je nízká a v noci mrzne, takže první ranní svezení ještě stále může být skvělé. V průběhu dne však sníh povolí a na sjezdovkách se tvoří muldy sypkého sněhu, tzv. cukr krystal, s vydřenými plotnami nebo měkká kaše.


V provozu je stále 89 % sjezdovek v ČR


Metr a víc sněhu leží ve 34 českých skiareálech

Paseky nad Jizerou

Rodinné středisko má slunečné, příjemně skloněné a především prostorní sjezdovky, vyhněte se však víkendovým špičkám, kdy zde bývá díky nové sedačkové lanovce až příliš lyžařů (reportérka sylva2005). Lyžuje se už od 8 hodin!

Rokytnice nad Jizerou

Sjezdovky s největším převýšení v ČR, moderní zázemí a stále velmi dobré sněhové podmínky, hlavně dopoledne, hlásí z Rokytnice reportér OtaR.

Horní Albeřice

Zapadlý krkonošský areál má stále sněhu dost, a to i když se zde lyžuje jen na přírodním sněhu. Ten odpoledne sice změkne, ale díky minimálnímu provozu vydrží ve slušném stavu. Výborné místo pro lyžařské začátky (reportér mikels).

Pec pod Sněžkou

Lyžování v Peci pod Sněžkou má své kouzlo, zvláště za slunečného počasí s výhledy na nejvyšší horu ČR. Lyžuje se na firnu, který během dne v závislosti na oslunění povoluje, nejdéle drží pevný sníh na Javoru. V sobotu se lyžovalo téměř bez front. Problematická je ale nízká kapacita parkoviště pod vlekem Javor (reportér Nojby).

Čenkovice

Čenkovice spolu s Červenou Vodou tvoří areál Buková hora. Čenkovice jsou zastaraleji vybavené, ale bývá zde méně lidí, a přitom má stinné svahy, kde sníh déle drží pevný (reportér moravecpeta).

Karlov pod Pradědem

V Karlově je stále dostatek sněhu a na sportovních sjezdovkách na Klobouku i minimální množství lyžařů (reportér K2 cigi).

Vernířovice

Široké a prázdné sjezdovky ve Vernířovicích v Jeseníkách jsou lákavé především pro začátečníky a děti, neboť jsou mírné. Přívětivost k dětem podtrhuje i laskavý přístup vlekařů (reportér zdenek.b).

Telnice

Cenově příznivé krušnohorské středisko leží jen pár kilometrů od dálnice. Nahoru vozí lyžaře rychlá dvousedačka, sjezdovky jsou spíše užší, ale ne příliš zalidněné (reportér 0ndra).

Klínovec

Na Klínovci zůstávají díky jeho výšce velmi dobré lyžařské podmínky, ve spojení se slunečným počasím možná jedny z nejpříjemnějších v sezóně. Sjezdovky jsou dobře upravené, místa se slabší sněhovou pokrývkou se vyskytují jen výjimečně a na lanovky se i v neděli stály jen snesitelné fronty. I když kapacita parkovišť je ohromná, vyplatí se přijet včas (reportérka michaelam).

I v Alpách má lyžování jarní příchuť, ve vyšších polohách se ale drží kvalitní sníh

I v Alpách už panují jarní lyžařské podmínky se slunečnými dny a proměnlivou kvalitou sněhu v závislosti na orientaci svahu a nadmořské výšce. V severní části Alp leží díky přívalům z ledna stále nadprůměrné množství sněhu, na jižní italské straně už je vrstva mimo sjezdovky slabší a jižní svahy nebo níže položená údolí jsou holé. Na italských sjezdovkách si v příštích dnech lyžaři užijí i nejvíce slunečního svitu. Zároveň vyvrcholí prázdniny v Evropě, takže prakticky ve všech střediscích bude rušno.

V Rakousku je aktuálně otevřeno 97 % sjezdovek, v Itálii 92 %, ve Švýcarsku 95 % a ve Francii 96 %.


I když i do tyrolského Kitzbühelu dorazilo jaro, lyžařské podmínky jsou díky slunečnému počasí a nadprůměrné sněhové vrstvě zvláště na severních svazích excelentní (reportér Sparťan)


Vysokohorské výhledy, široké svahy s malou koncentrací lyžařů a skvělé sněhové podmínky hlásí reportér Abrakus79 ze Sportgasteinu


Exotickou atmosféru lyžování v Makedonii podtrhuje nádherná příroda i retro vybavení třeba v podobě jednosedačkové lanovky (reportér V0174)

Tipy na levné skipasy

Hlinsko

Skipas 1+1 zdarma do příměstského areálu Hlinsko můžete získat po aktivaci kupónu z časopisu SNOW 114 na Skipas-zdarma.cz. Jsou zde tři sjezdovky různých obtížností: modrá, červená i černá. Každá je obsluhována svoou vlastní pomou či kotvou. Areál disponuje i dětským lanovým vlekem.


Dokud je ještě alespoň zrána dobrý sníh, vyrazte do Hlinska s levnějšími skipasy


V průběhu března můžete kupón na skipas 1+1 zdarma z časopisu SNOW využít v těchto areálech:

 • Bachledova dolina - Jezersko
 • Dolní Morava
 • Herlíkovice Bubákov
 • Hlinsko
 • Hlubočky
 • Horní Václavov - Čerťák
 • Jablonec nad Jizerou - Kamenec
 • Karlov pod Pradědem - Klobouk
 • Karolinka
 • Lipno
 • Oravská Lesná - Orava Snow
 • Paseky nad Jizerou
 • Ružomberok
 • Tanvaldský Špičák
 • Vysoké nad Jizerou - Šachty