Lyžařský areál na Paprsku leží v blízkosti polských hranic v nadmořské výšce 780 – 1 010 m n. m., což zajišťuje velmi dobré sněhové podmínky během celé zimy. První vleky zde byly postaveny v roce 1970, jednalo se o dva na sebe navazující 250 metrů dlouhé zvratkové vleky. O 14 let později se pak areál rozšířil o 510 m dlouhý vlek TLV v levé části svahu. Výraznou modernizací pak prošel areál v roce 2002, kdy zde byl postaven hlavní 970 metrů dlouhý kotvový vlek. Jednalo se o použité zařízení firmy Leitner. O dva roky později pak byl na Paprsku postaven systém technického zasněžování, které dnes zajišťují děla Sufag a jedno Areco. Jako zdroj vody slouží uměle vybudovaná retenční nádrž o kapacitě 1 600 m³, která se nachází nahoře u horského hotelu. O úpravu sjezdových tratí se stará rolba Kässbohrer PistenBully, běžecké tratě, kterých je v okolí Paprsku 30 km, projíždí menší PB 100. Odbavování lyžařů zajišťují turnikety firmy Elvis. Průměrná denní návštěvnost areálu je 400 až 500 lidí, přičemž 70 % klientely tvoří Češi a zbývajících 30 % pak lyžaři polské národnosti.

Největší investicí však areál prošel v roce 2009, kdy již zmíněný kotvový vlek nahradila sedačková lanovka. Původně byla zvažována varianta jak zcela nové čtyřsedačkové lanovky, tak použité 2- nebo 4sedačky. Z ekonomických důvodů byla nakonec zvolena varianta použité dvousedačkové lanovky, která na Paprsku kapacitně postačuje. Jedná se o lanovku dovezenou z německého Willingenu, která byla v roce 2007 nahrazena osmikabinkovou lanovkou Doppelmayr. Původní dvousedačková lanovka zde byla postavena v roce 1971 firmou PHB (Pohlig-Heckel-Bleichert) na Ettelsberg, ovšem v roce 1993 byla zásadně rekonstruována firmou Doppelmayr, při níž dostala např. novou moderní poháněcí stanici a 17 původních sedaček bylo vyměněno za nové s ochranným krytem neboli bublinami. Na trase tak vždy po 7 normálních sedačkách následovala jedna sedačka s bublinou.


Tato kombinace byla samozřejmě využita i na Paprsku (celkem je na laně zavěšeno 98 normálních sedaček a 14 sedaček s bublinami) a tato lanovka se tak stala vůbec první sedačkovou lanovkou s bublinami v České republice (byť je bublinami vybavena jen část sedaček). Navíc použití bubliny na neodpojitelné lanovce je velmi unikátní, na světě existuje jen pár takovýchto lanovek. Toto řešení ocení především skalní lyžaři při nepříznivém počasí, kdy stejně nelyžuje moc lidí a není tak problém si vždy počkat na sedačku s bublinou. Jedná se o zajímavou a přitom velmi účelnou koncepci, rozdíl při osmiminutové jízdě za hustého sněžení nebo při dešti na kryté nebo nekryté sedačce snad ani netřeba komentovat…


Výstavba lanovky na Paprsku byla zahájena v půlce července 2009. Do 10. srpna byly vybetonovány patky všech podpěr, 21. srpna pak byly usazeny všechny podpěry (s výjimkou prvních tlačných č. 1 a 2) autojeřábem na svá místa. Během září byly smontovány obě stanice a v první polovině října pak bylo rozvinuto a zapleteno dopravní lano. Stavební část si provozovatel střediska zajistil vlastními silami. Na rozdíl od Willingenu je z prostorových důvodů poháněcí a zároveň napínací stanice umístěna nahoře, v dolní stanici, kde je velmi málo místa, se nachází pouze vratný lanáč. Celková hodnota investice dosáhla přibližně 10 mil. Kč, část nákladů pokryla dotace z Evropské unie. Současně s lanovkou byl u dolní stanice postaven zcela nový obslužný objekt, ve kterém se nachází sociální zařízení, ski servis, lyžařská škola, ale také restaurace pro 80 míst. Samotný horský hotel pak kromě další restaurace s kapacitou 200 míst nabízí ubytovací kapacitu 50 lůžek. Další ubytování poskytují okolní obce a Staré město pod Sněžníkem. Samozřejmostí je parkování zdarma přímo pod sjezdovkou.


Do provozu byla lanovka uvedena jako první z čtveřice nových lanovek z tohoto roku dne 27. prosince 2009. V první zimní sezóně byly sedačky s bublinou na Paprsku v provozu jen krátce, po vyřešení všech technických problémů byly před zimní sezónou 2010/11 usazeny na dopravní lano natrvalo. Pro úplnost uveďme, že v zimní sezóně 2019/20, tedy přesně po deseti letech, bude lyžaře na českých horách vozit již 12 sedačkových lanovek s bublinami.