Výběr vybavení na skialpy je podobný zařižování bytu. Může se vám líbit masivní dřevěný stůl a malé skládací židličky, ale dohromady to nedává smysl. Podobně jsme na tom u základní součásti vybavení pro chůzi na lyžích - tedy u lyží. Už při jejich výběru je proto třeba brát ohled na další vybavení, neboť třeba těžké lyže a měkké boty jsou velmi nevhodnou kombinací. Významné faktory při výběru jsou hmotnost, šířka a délka, tvrdost a torzní tuhost, individuálně hraje roli také design a samozřejmě cena.

Kam budu na skialpových lyžích chodit a kudy chci sjíždět?

Klíčová otázka a důvod, proč většina skialpinistů vlastní několik setů vybavení. Je potřeba si udělat jasno v tom, k čemu lyže potřebuji a které z faktorů jsou pro mne prioritní. Pro závodní (race) nebo výkonnostní a fitness (speed) touring hledejte lyže co nejlehčí, tedy pravděpodobně užší, kratší a měkčí. Na opačné straně spektra jsou široké prašanové fošny (free), které ale budou těžké a výstup s nimi náročnější. Většina běžné skitouringové populace hledá kompromis (tour), který podle svých preferencí přiklání mírně na jednu či druhou stranu spektra. Více o stylech skitouringu jsme psali v článku Kompletní přehled skialpových stylů.

Forest skis Perun

Dynafit DNA
Dřevěné lyže Perun od Forest Skis mají pod patou 116 mm, hodí se převážně pro sjezd hlubokém sněhu, zato závodní Dynafit DNA jsou převážně pro výstup, pod patou pouhých 60 mm

Co ovlivňuje výstup, co sjezd

Řešíme-li výstupové vlastnosti, klíčovou složkou je hmotnost. Čím lehčí skialpinistická lyže, tím méně tahám s každým krokem. Komfortní jsou kratší lyže (okolo 160 cm), které při výstupech do prudkých kopců usnadní zig-zag otočky. Užší lyže ale výhodná není vždy - jen dokud se držíte prošláplé stopy. Pokud přes noc nasněží a vy jste první na túře, budete se více bořit - větší plocha přináší větší vztlak. Příliš široké lyže ale zase ztěžují chůzi ve stopě. Tvrdost a tuhost hraje při výstupu minimální roli.

komfort stoupání na skialpinistických lyžích
Komfort stoupání podle délky, šířky a hmotnosti lyže

Při sjezdu je fyzika složitější - síly se přenášejí dynamičtěji a velmi záleží na terénu, který si ke sjezdu vybereme. Zcela odlišné lyže jsou vhodné do prašanu, na ledovou plotnu a do mokrého sněhu v úzkém žlabu. Bohužel na standardní tůře, zvlášť pokud máme k dispozici jen jeden univerzální pár lyží, potkáme všechny tyto druhy sněhu.

Komfort sjezdu na skialpinistických lyžích
Komfort sjezdu podle délky, šířky a hmotnosti lyže

V hlubokém sněhu je klíčový vztlak a stabilita skialpinistických lyží, zde platí, že čím větší plocha, tím lépe - tedy dlouhé a široké lyže. Na tuhém podkladu je klíčová tuhost a tvrdost, případně hraje roli rocker a radius lyže, který má velký vliv na její ovladatelnost.

komfort sjezdu na skialpinistických lyžích
Komfort sjezdu v hlubokém sněhu podle délky, šířky a hmotnosti lyže

Neexistuje však obecně platná rada. Jediným spolehlivým řešením je vycházet ze svých lyžařských dovedností na běžných lyžích. Vyjeďte párkrát mimo sjezdovku na širokých a párkrát na lehkých lyžích a budete mít jasno, co je pro vás ještě ovladatelné. Obecný trend zde směřuje k odlehčování skialpinistických lyží pro komfort výstupu při zachování šířky lyže okolo 85 mm pod patou - na závodních prkénkách (Fischer Verticalp, Dynafit DNA...) se dostáváme sice na krásnou hmotnost (<1 500 g/pár), ale podívejte se na styl, kterým závodníci s 60 mm pod patou jezdí, a to jsou zkušení lyžaři.

Cena a design skialpových lyží

Nejlevnější nové lyže se dají sehnat od cca 5 500 Kč (například Lusti Tour 70), do 10 000 Kč už si vyberete u většiny značek. Výhodná bývá koupě v setu s vázáním (např. Wed'ze včetně vázání 9 999 Kč). Standardní cena skialpových lyží vysoké kvality a výborný výběr můžete čekat okolo 15 000,- a závodní nebo designové modely šplhají k téměř 30 tisícům. Ultimátní variantou jsou pak na míru vyráběné lyže malých značek typu Bear Skis nebo Forrest Skis.

Movement Alp Tracks 85 LTD
Nejpoužívanějšími a nejspolehlivějšími materiály jsou dřevo, carbon a titanal (lyže Movement Alp Tracks 85 LTD)

Dynafit Carbonio
Designové kousky vyrábí většina značek, Dynafit nezůstal jen u lyží, ale prezentuje kompletní sadu designového vybavení "Carbonio"

Kompletní seznam aktuálně dostupných skialpových lyží včetně cen!


Výběr lyží různých výrobců ve čtyřech kategoriích

Race

Maximálně odlehčené závodní skialpinistická lyže, splňující přísná pravidla mezinárodních závodů, sjezd vyžaduje mnoho zkušeností a není příliš komfortní.

Dynafit DNA
Dynafit DNA, <1 400 g, cca 26 000,-

Augment Race
Augment Race, 1 400 g, cca 23 500,-

Fischer Verticalp
Fischer Verticalp, 1 160 g, cca 23 000,-


Speed

Lehké lyže pro výkonné sportovní skialpinisty, na kterých lze i poměrně pohodlně sjíždět jednoduchý terén.


Atomic Backland UL 78, cca 18 000,-

Dynafit Speed 76
Dynafit Speed 76, 1 960 g, cca 18 000,-

Dynastar Pierra Menta
Dynastar Pierra Menta, 1 280 g, cca 24 000,-

Salomon X-Alp
Salomon X/Lab X-Alp, 1 900 g, cca 18 000,-


Tour

Tvrdší a těžší skialpová lyže, na kterých si už dobře užijete i náročnější sjezdy, vhodné pro několikadenní přechody nebo běžnou rekreační turistiku.

Movement Apple 80
Movement Apple 80, 2 700 g, cca 11 500,-

K2 Waybavk 88
K2 Wayback 88, 2 480 g, cca 14 500,-

Lusti Tour 82
Lusti Tour 82, cca 7 500,-

Hagan Core 88
Hagan Core 88, 2 400 g, cca 15 000,-


Free

Extrémně široké a delší lyže, v podstatě odlehčené freeridové lyže, vhodné pro výstup jen v omezené míře, poskytují 100% zážitek ze sjezdu.

Bear Skis Noshaq
Bear Skis Noshaq, 2 700 g, cca 29 000,-

Black Crows Anima Freebird
Black Crows Anima Freebird, 3 700 g, cca 19 500,-

DPS Tour1 Lotus 124
DPS Tour1 Lotus124, 3 140 g, cca 25 700,-

Kompletní seznam aktuálně dostupných skitouringových a skialpinistických lyží včetně cen!


Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh