Článek obsahuje obecně platné informace, byl doplněn a aktualizován 31. 10. 2023

Výběr vybavení na skialpy přirovnávám k zařizování bytu: může se vám líbit masivní dřevěný stůl a malé skládací židličky, ale dohromady to nebude dobře fungovat. Podobně jsme na tom u základní součásti vybavení pro chůzi na lyžích, lyží samotných. Už při jejich výběru je proto třeba brát ohled na další vybavení, neboť třeba těžké lyže a měkké boty jsou velmi nevhodnou kombinací. Významnými faktory při výběru jsou hmotnost, šířka a délka, tvrdost a torzní tuhost, individuálně hraje roli také design a samozřejmě cena.

Kam budu na skialpových lyžích chodit a kudy chci sjíždět?

Klíčová otázka a důvod, proč mnoho skialpinistů vlastní více setů vybavení. Je potřeba si udělat jasno v tom, k čemu lyže potřebuji a které z faktorů jsou pro mne prioritní. Pro závodní (race) nebo výkonnostní a fitness (speed) touring hledejte lyže co nejlehčí, tedy pravděpodobně užší a kratší. Na opačné straně spektra jsou široké prašanové "fošny" (free), které ale budou těžké a výstup s nimi náročnější. Většina běžné skitouringové populace hledá kompromis (tour), který podle svých preferencí přiklání mírně na jednu či druhou stranu spektra. Více o stylech skitouringu jsme psali v článku Kompletní přehled skialpových stylů.

Forest skis Perun

Dynafit DNA
Dřevěné lyže Perun od Forest Skis mají pod patou 116 mm, hodí se převážně pro sjezd hlubokém sněhu, zato závodní Dynafit DNA jsou převážně pro výstup, pod patou pouhých 60 mm

Co ovlivňuje výstup, co sjezd

Řešíme-li výstupové vlastnosti, klíčovou složkou je hmotnost. Čím lehčí skialpinistická lyže, tím méně tahám s každým krokem. Komfortní jsou kratší lyže (okolo 160 cm), které při výstupech do prudkých kopců usnadní zig-zag otočky. Užší lyže ale výhodná není vždy - jen dokud se držíte prošláplé stopy. Pokud přes noc nasněží a vy jste první na túře, budete se více bořit - větší plocha přináší větší vztlak. Příliš široké lyže ale zase ztěžují chůzi ve stopě. Tvrdost a tuhost hraje při výstupu minimální roli, nezanedbatelný je ale tzv. shape, tedy tvar lyže - pokud je příliš vykrojená nebo má příliš velký rocker, nemusí ideálně držet směr. Vzhledem k tomu, že každý máme unikátní styl chůze, je vyhovující shape spíš otázkou pocitu a dojmu, proto je vhodné lyže před koupí vyzkoušet i při výstupu.

komfort stoupání na skialpinistických lyžích
Komfort stoupání podle délky, šířky a hmotnosti lyže

Při sjezdu se toho děje daleko více a velmi záleží na terénu, který si ke sjezdu vybereme a také na zkušenostech a dovednostech konkrétního lyžaře. Zcela odlišné lyže jsou vhodné do prašanu, na ledovou plotnu a do mokrého sněhu v úzkém žlabu. Bohužel na standardní túře, zvlášť pokud máme k dispozici jen jeden univerzální pár lyží, potkáme často všechny tyto druhy sněhu a tak nezbývá, než si s nimi poradit na tom, co máme. Ovšem není nic horšího než vyrazit do hlubokého sněhu na závodních, nebo se vláčet po ledových plotnách s příliš širokými.

Komfort sjezdu na skialpinistických lyžích
Komfort sjezdu v hlubokém sněhu podle délky, šířky a hmotnosti lyže

V hlubokém sněhu je klíčový vztlak a stabilita skialpinistických lyží, zde platí, že čím větší plocha, tím lépe - tedy dlouhé a široké lyže. Ovšem samozřejmě s ohledem na dovednosti konkrétního lyžaře. Na tuhém podkladu je klíčová tuhost a tvrdost, případně hraje roli rocker a radius lyže, který má velký vliv na její ovladatelnost.

komfort sjezdu na skialpinistických lyžích
Komfort sjezdu v tvrdém sněhu v terénu podle délky, šířky a hmotnosti lyže

K výběru skialpových lyží neexistuje obecně platná rada. Jediným spolehlivým řešením je vycházet ze svých lyžařských dovedností na běžných lyžích. Vyjeďte párkrát mimo sjezdovku na širokých a párkrát na lehkých lyžích a budete mít jasno, co je pro vás ještě ovladatelné. Obecný trend zde směřuje k odlehčování skialpinistických lyží pro komfort výstupu při zachování šířky lyže okolo 85 mm pod patou - na závodních prkénkách (Fischer Verticalp, Dynafit DNA...) se dostáváme sice na krásnou hmotnost (<1 500 g/pár), ale podívejte se na styl, kterým závodníci s 60 mm pod patou jezdí, a to jsou zkušení lyžaři.

Cena a design skialpových lyží

Nejlevnější nové lyže se dají sehnat od cca 5 500 Kč, od 10 000 Kč už si vyberete u většiny značek. Výhodná bývá koupě v setu s vázáním (např. značka Wedze cílí na začínající skialpinisty setem Touring Cruiser 80 - recenze zde). Standardní cena skialpových lyží vysoké kvality a výborný výběr můžete čekat okolo 15 000,- a závodní nebo designové modely šplhají k téměř 30 tisícům. Labužnickou variantou jsou pak na míru vyráběné lyže malých značek typu Bear Skis nebo Forrest Skis, na skialpy značky Lusti si zase můžete nechat za příplatek natisknout vlastní design.

Movement Alp Tracks 85 LTD
Nejpoužívanějšími a nejspolehlivějšími materiály jsou dřevo, carbon a titanal (lyže Movement Alp Tracks 85 LTD)

Dynafit Carbonio
Designové kousky vyrábí většina značek, Dynafit nezůstal jen u lyží, ale prezentuje kompletní sadu designového vybavení "Carbonio"


Skialpové bestsellery pro různá určení

Race

Maximálně odlehčené závodní skialpinistická lyže, splňující přísná pravidla mezinárodních závodů, sjezd vyžaduje mnoho zkušeností a není příliš komfortní, maximální požadavky jsou kladeny na efektivní výstup a snadnou ovladatelnost.

Dynafit DNA
Dynafit DNA Pro

Atomic Backland 62 UL
Atomic Backland 62 UL


Speed

Lehké lyže pro výkonné sportovní skialpinisty, na kterých lze i poměrně pohodlně sjíždět jednoduchý terén.


Hagan Pure 75


Tour

Tvrdší a těžší skialpová lyže, na kterých si už dobře užijete i náročnější sjezdy, vhodné pro několikadenní přechody nebo běžnou rekreační turistiku.


Armada Locator 96


Dámské K2 Wayback 88 W


Blizzard Zero G 95


Fischer Transalp 86 C


Lusti Tour 88 Progress


Free

Extrémně široké a delší lyže, v podstatě odlehčené freeridové lyže, vhodné pro výstup jen v omezené míře, poskytují nejlepší oporu při sjezdu volným terénem.


Atomic Backland 117


Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh