Článek obsahuje dlouhodobě platné informace, byl doplněn a aktualizován 22. 9. 2023.

Vázání je prvek, který umožňuje na stejných lyžích stoupat i sjíždět. Svou velikostí je vzhledem k ostatním součástím výbavy sice nevýrazné, ale přesto jde o díl, který je nejvíc a kontinuálně zatěžován. Navíc když selže, je většinou velmi komplikované dokončit túru bez něj nebo ho v terénu opravit. Proto je výběr správného vázání vzhledem ke stylu, který provozujete, klíčový. Více o stylech skialpinismu a výběru vhodných lyží jsme psali v článku Jak vybrat lyže pro skialpinismus.

Rámové vs. pinové nebo hybridní vázání

První, s čím se potkáte při výběru vázání, je způsob upnutí boty. Evolučně starší varianta, tzv. rámové vázání, vznikla tak, že se standardní sjezdové vázání přidělalo na desku, která se kloubem před špičkou přimontovala na lyži, vzadu se pak dala uchytit nebo povolit. Dnes se už tolik nepoužívá, protože při každém kroku musíte zvedat celou hmotnost vázání. Přesto jej však upřednostňují kromě půjčoven (zpravidla jde nastavit šroubovákem ve velkém rozmezí na různé boty) hlavně freerideři, kterým hmotnost až tak nevadí, a rekreační skialpinisté. Především díky plné a spolehlivé bezpečnostní funkci a kompatibilitě i se sjezdovými botami - pokud si někdo zakoupí nové sjezdové lyže a na ně si dá rámové vázání s tím, že se občas projde, pak je taková úvaha opodstatněná.

rámové skialpinistické vázání
Evolučně starší rámové vázání vypadá podobně jako klasické sjezdové

Druhou variantou je tzv. pin vázání, někdy také označované jako techové nebo trnové. To se skládá ze špičky s pastičkou, která se k botě upevňuje právě pomocí trnů. K tomu je potřeba mít v botách speciální inserty, kterými však dnes už disponují všechny skialpové a většina freeridových bot. Pata se zacvakává opět do insertu v botě. Zde je velmi podstatné, jak se manipuluje s obouváním vázání a změnami režimu chůze. Zpravidla má vázání dvě až tři polohy pro výstup, které by měly jít měnit pomocí holí.

skialpinistické vázání
Dnes většina skialpinistů preferuje pinové vázání a speciální inserty v botě

Evolučně nejmladší jsou hybridní, která kombinují to nejlepší pro výstup a sjezd. Při výstupu drží bota v pinech, kdežto v režimu sjezdu funguje špička i pata jako standartní sjezdové vázání. Výhodou je zachování bezpečnostní funkce a zároveň vysoké výkonnosti a dosažení hmotnostního kompromisu. Příkladem těchto vázání je například Atomic Shift nebo Marker Duke PT.

skialpinistické vázání
Hybridní vázání Marker Duke PT

Pro jednoduchý výběr se tedy řiďte svou hmotností a lyžařskou agresivitou - pro běžné túry je vhodné masivnější pinové vázání, pro závody odlehčené, pro freetouring se ideálně hodí hybridní, rámové vzhledem k hmotnosti pro freeride s opravdu příležitostným výstupem. Zároveň musí být vázání kompatibilní s podrážkou boty, ale také celkovým laděním setu - lehké vázání na těžkých lyžích fungovat nebude, byť může být sebekvalitnější.

Kompatibilita s botou

Vždy si ověřte, zda vámi vybírané vázání můžete použít s vašimi botami. Např. někdejší boty La Sportiva měly příliš prohnutou podrážku, takže je nešlo používat do rámových vázání. Některé boty značky Dynafit zase nemají přední "zobáček" (technologie Speed Nose), což způsobuje stejný problém. Starší skialpové boty zase nedisponovaly inserty pro pinové vázání, i když dnes je tomu téměř naopak a inserty najdeme i na leckterých freeridových nebo sjezdových botách.

kompatibilita skialpinistických bot a vázání
Tabulka, znázorňující kompatibilitu bot a vázání

Systém Grip Walk musí být kompatibilní jak na botách tak vázání, to samé systém pinový, označovaný většinou jako DYN (značka Dynafit s ním přišla jako první) nebo obecně Walk. U vázání se můžete setkat se zkratkami WTR (walk to ride) a MNC (multi-norm certified), které znamenají, že by mělo být vázání kompatibilní s téměř všemi normovanými botami. Tyto normy jsou jmenovitě ISO 9523 pro touringové boty a ISO 5355 pro standardní sjezdové boty. Nejde ani tak o to, že by bota do vázání nešla nějak "nacpat", ale spíš dlouhodobým používáním nekompatibilních bot vázání a boty zničíte, a také můžete přijít o bezpečnostní funkce - více profilovaná podrážka se například nemusí správně vypnout i při správně nastavených vypínacích silách, vibramová podrážka může zabránit stranovému bezpečnostnímu vypnutí atp.


Kompatibilita bot a vázání - na co si dát pozor?

Test stoupacích vázání 2019/20


Hmotnost

Pokud máme jasno v tom, jaké normy má vázání splňovat, určitě přijde na řadu hmotnost. Tu vztáhněte k lyžím a botám. Měkké lehoučké boty a lyže nepotřebují masivní KingPin ani rámové vázání, ale freeridovky se 115mm pod patou už nejspíš masivnějším vázáním tolik nepřitížíme a získáme jistotu v náročných sjezdech. Nejlehčí závodní vázání (Grizzly) v současnosti váží 48 g kus, standardní pinové se pohybuje okolo 200 až 550 g, freeridová rámová se pohybují okolo 1 kg na kus.

skialpinistické vázání
Ultralehké, závodní vázání

Marker kingpin
Freeridové vázání Marker Kingpin

Doplňky

Závodní variantou je samotné vázání bez jakýchkoliv doplňků, kvůli hmotnosti. Případně si závodníci pojišťují vázání k botě provázkem, tzv. sychrákem, od čehož se však obecně už dlouho upouští. Především proto, že v lavině pak taková lyže působí jako kotva a snižuje šanci na přežití. Na druhou stranu klasické brzdičky (umisťují se buď k patě a na výstup aretují otočením paty, dnes již výjimečně atypicky ke špičce) zabrzdí lyži jen pokud jsou v aktivní poloze a nejste v příliš prudkém kopci nebo na zledovatělém svahu, pak lyže ujede při neopatrné manipulaci nehledě na brzdy. V praxi se tak potkáte se všemi třemi možnostmi u všech kategorií skialpinistů, záleží zkrátka na preferenci každého jedince.

sychráky
Pojistné pásky, tzv. sychráky

brzdy na skialpové vázání
Brzdy na skialpovém vázání ATK

Další důležitou součástí výbavy jsou stoupací železa, neboli mačky na lyže, tzv. haršajzny. Ty vyrábí v podstatě každá firma pro svůj druh vázání, ověřte si vždy při koupi, že půjdou nasadit na vaše vázání. Nejlépe to přímo v obchodě vyzkoušejte, systémy občas vypadají podobně, ale drážka je o pár milimetrů jinak hluboká právě proto, abyste museli zakoupit specifické haršajzny dané firmy. Haršajzny se liší šířkou (pozor hlavně u širokých lyží) a délkou hrotů - čím delší hroty, tím lépe se zakousávají do firnu, ale také je potřeba s každým krokem víc zvedat nohu a chůze s nimi tak může být někdy náročnější.

stoupací železa – haršajzny
Stoupací železa - haršajzny


Jak vybrat skialpinistické vázání

Jak vybrat skialpinistické lyže

Jak vybrat skialpinistické boty

Jak vybrat skialpinistickou helmu

Jak vybrat stoupací pásy

Jak vybrat lavinovou výbavu

Jak vybrat lavinový batoh