Česká horská střediska při své propagaci nově akcentují nejen investice do lanovek a vleků, zasněžování sjezdovek nebo nových zábavných atrakcí, ale také šetrnost jejich provozu k přírodě.

Tisková zpráva Asociace horských středisek ČR a agentury CzechTourism

Podle Čechů je dovolená na tuzemských horách tou nejekologičtější variantou, oproti tomu leteckou dovolenou za teplem považuje 61 % Čechů za neekologickou a plánuje ji 13 %. Tři čtvrtiny milovníků zimní dovolené zároveň vnímají zlepšení podmínek na českých horách.

V letošní zimní sezóně se návštěvníci mohou těšit na nové lanové dráhy, upravené tratě i šetrnější technologie. Právě do udržitelnosti skiareály za poslední roky investovaly tři čtvrtě miliardy korun. Střediska peníze směřují zejména do energeticky úspornější techniky, efektivnějšího hospodaření s vodou nebo využívání technologie SNOWsat.

Většina z Čechů se v důsledku aktuální diskuze o ekologii již také zamyslela nad dopadem jejich dovolené na životní prostředí. Ekologické uvažování ale ovlivňuje výběr zimního odpočinku zatím jen u 8 %. Dvě třetiny Čechů přesto považují pobyt na českých horách za šetrný k přírodě a podobný počet věří, že technické zasněžování je pro zajištění kvalitního lyžování na horách nezbytné.


Infografika AHS: Fakta o technickém zasněžování


Tři čtvrtě miliardy do šetrných řešení

Střediska v Česku za 5 let investovala tři čtvrtě miliardy do šetrnějších řešení V souvislosti s debatou okolo udržitelnosti horského cestovního ruchu provedla Asociace horských středisek šetření v horských regionech. Za uplynulých 5 let areály investovaly tři čtvrtě miliardy korun do nových řešení, další investice za 200 milionů mají v plánu. Nemalé částky plynou zejména do snížení energetické náročnosti a hlučnosti techniky, zvýšení efektivity zasněžování a technologie SNOWsat. Ta pomocí satelitů (GPS) s přesností na centimetry měří výšku sněhu v konkrétním místě. Areály díky tomu dokáží kvalitněji upravovat sjezdové tratě a zároveň šetrněji hospodařit s vodou při zasněžování, šetřit elektrickou energii a pohonné hmoty.

„Společenská rozprava okolo vody na horách a zejména technického zasněžování má smysl, je ale zatím ovlivněná spoustou mýtů, například o vlivu technického sněhu na krajinu. Horská střediska vnímají skutečnou situaci a chtějí zcela přirozeně přispět k udržitelnému rozvoji horských oblastí, a to včetně adekvátní ochrany přírody, vhodného vodního režimu i energetických úspor. Do takovýchto projektů investují desítky milionů korun ročně,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek. V budoucnu se dle šetření mezi středisky mohou návštěvníci těšit na nabíjecí stanice pro elektromobily, eko-obaly, nové systémy pro recyklaci odpadů či využití alternativních zdrojů energie.

Na horách je 36 zasněžovacích nádrží. Areály chtějí více, ale brzdí je byrokracie

Skiareály do této chvíle vystavěly nejméně 36 akumulačních nádrží na zachycování vody z jejího přirozeného koloběhu během roku, další třicítka je v plánu. „Otázku zdrojů vody pro technické zasněžování chceme dlouhodobě vyřešit stavbou vlastních akumulačních nádrží, které sbírají vodu z jarního tání a oblev. Umožní tak šetrné a efektivní hospodaření s vodou. Kvůli složitému a dlouhému povolování, která trvá 4 až 10 let, ale výstavba nádrží postupuje pomalu. Proto jich je v Česku zatím vybudováno málo,“ podotýká Knot. Po vybudování plánovaných nádrží budou akumulační nádrže využívat ve více než 80 % horských středisek, přiblíží se tak standardům alpských zemí.

Před sezónou 2019/20 střediska investovala přes 600 milionů Kč

Do svého dalšího rozvoje a zkvalitnění služeb horská střediska letos investovala přes půl miliardy korun. Kromě výstavby čtyř nových lanových drah jsou letošním trendem investice do rozšíření a zkvalitnění zasněžovacích zařízení, do nákupu techniky pro úpravu tratí a samotné úpravy sjezdovek k zajištění vyšší bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Objevují se také nové možnosti pro pohodlnější nákupy skipasů a rozšiřuje se nabídka doprovodných aktivit (viz samostatná příloha).

Obliba českých hor roste celoročně

Návštěvnost horských regionů také v letní sezóně roku 2019 rostla, a to o 5 %. Za vyšším přílivem návštěvníků stojí stále se rozvíjející servis a služby, jako jsou nové zážitkové parky, stezky pro cyklisty, půjčovny a mnoho dalších možností pro aktivní vyžití na horách. „Horská střediska se významně podílí na celoročním rozvoji infrastruktury horských obcí a vytváří přibližně čtyřicet tisíc pracovních míst,“ uvádí Jan Herget, ředitel státní agentury CzechTourism, a doplňuje: „Celková útrata návštěvníků všech horských středisek v ČR přesáhla vloni třicet dva miliard korun a přinesla tak do veřejných rozpočtů 13 miliard korun.“ O průzkumu: Asociace horských středisek ČR realizovala průzkum ve spolupráci s výzkumnou agenturou STEM/MARK. Sběr dat byl realizován prostřednictvím internetového dotazníku (CAWI) a probíhal v druhé polovině října 2019. Celkem bylo dotazováno 1010 lidí ve věku 18 – 69 let napříč celou Českou republikou. Asociace horských středisek ČR (AHS ČR) vznikla v říjnu 2013. Asociace sdružuje nejen provozovatele lanovek, ale také zástupce téměř 20 horských měst a obcí, dodavatele horských technologií a zařízení, a další organizace působící na horách. Svojí činností se podílí na udržení základní infrastruktury horských, často pohraničních obcí. Zaměřuje se na hájení zájmů svých členů v oblasti tvorby legislativy, pomáhá při propagaci horských regionů a služeb v nich poskytovaných, při zkvalitnění výměny statistických údajů, informací a dat o fungování horských regionů a jejich návštěvnosti nebo při získávání zkušeností ze zahraničí. AHS ČR sdružuje horská střediska, která představují v ukazateli tržeb více než dvě třetiny českého trhu. Spolupracovat chceme se všemi, kteří mají zájem na rozvoji českých hor.


Přehled novinek pro zimní sezónu 2019/20

Podle šetření Asociace horský středisek ČR letos do svého rozvoje a zkvalitnění služeb horská střediska investovala přes půl miliardy korun. Kromě výstavby čtyř nových lanových drah jsou letošním trendem investice do rozšíření a zkvalitnění zasněžovacích zařízení, do nákupu techniky pro úpravu tratí a samotné úpravy sjezdovek s cílem zajištění vyšší bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Objevují se také nové možnosti pro pohodlnější nákupy skipasů a rozšiřuje se nabídka doprovodných aktivit.

Nové lanovky a sjezdovky

Na zimní sezónu přibyly čtyři lanové dráhy. Zcela nová lanovka čeká na turisty na Klínovci (4místná lanovka s odpojitelným uchycením s vyhříváním a krycí bublinou), na Lipně vybudovali dvousedačkovou lanovku. Další lanové dráhy budou zprovozněny v Beskydech (Dolní Lomná) a na Kralickém Sněžníku (Hynčice p. Sušinou). Uskutečnily se i rekonstrukce vleků – například v Herlíkovicích.

Rozšíření tratí proběhlo na Lipně (nová snowcrossová trať a sjezdovka), na Dolní Moravě (rozšíření spojovací sjezdové trati). Návštěvníci se mohou těšit nově z 50 km lyžování na jeden skipas ve SkiResortu ČERNÁ HORA - PEC. Jeho součástí se totiž stává šestý areál, kterým je SKiMU Malá Úpa. Navíc v tomto areálu došlo k prodloužení tratí o 2,6 km, a to díky propojení areálů Pomezky a areálu U Kostela. Na Tanvaldském Špičáku rozšířili turistickou sjezdovku o 2 ha, na Bílé provedli úpravy své FIS sjezdovky, atd. V Herlíkovicích pro lyžaře vznikl nový nadjezd a rozsáhlé terénní úpravy zabezpečující vyšší komfort i bezpečnost.

Úspornější zasněžovací technologie

SkiResort ČERNÁ HORA - PEC rozšíří do všech hlavních areálů šetrnou technologii SNOWsat, kterou budou využívat kromě Pece pod Sněžkou i na Černé hoře, v Černém Dole a ve Velké Úpě. Technologie dokáže díky GPS monitorovat výšku sněhu na sjezdových tratích s přesností na 3 cm. Areály díky tomu dokáží kvalitněji upravovat sjezdové tratě a zároveň šetrněji hospodařit s vodou při zasněžování. Technologii SNOWsat využívají také areály Špindlerův Mlýn a Ještěd. K modernizaci zasněžovací techniky s cílem nižší energetické náročnosti a hlučnosti došlo v Harrachově, Deštném v O. H., Bílé v Beskydech, Špičáku na Šumavě, Vítkovicích v Krkonoších, Bublavě, Šachtách, Telnici, Olešnici, Přemyslově a Mariánských Lázních.

Skipasy a zážitky

Velkou novinku letos představí ve Špindlerově Mlýně, kde zavádějí flexibilní ceník. Ten návštěvníkům mimo jiné umožní nakoupit skipasy výhodněji online. Cílem Flexi ceníku je dosažení co nejlepšího rozložení hostů v rámci zimní sezóny a díky tomu zkvalitnění sportovních zážitků a zvýšení bezpečnosti hostů. Zlepšení pro své návštěvníky nachystali také na Lipně – zavádějí nový systém prodeje skipasů přes selfservice pointy a online, přičemž Lipno.card bude nově fungovat i jako skipas. Modernizace odbavovacího systému proběhla v areálu v Harrachově, komplet online prodej skipasů zase zavádí Malá Úpa. Ve SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC bude možné online nakoupit skipasy s 10% slevou.

V Malé Úpě se také mohou rodiny s dětmi těšit na rozšířené, nejvýše položené kluziště v České republice (rozšířeno na 24x14m). Významnou zážitkovou novinkou je letos otevřená celoroční Mamutí horská dráha na Dolní Moravě – nejdelší bobová dráha v Česku. I jinde došlo k úpravám zábavných tratí Funline a například na Monínci mají nový zimní tubing.

Gastronomie

Ještěd vystavěl nový gastro provoz Horní Pláně a rozšířil terasy Restaurace Můstek a Skalka. Do modernizace služeb v oblasti občerstvení letos investovala také střediska Plešivec, Buková hora a Kunčice.

Doprava, půjčovny a ubytování

Nový skibus zcela zdarma bude přepravovat návštěvníky v Koutech nad Desnou. Majitelé vozů ocení rozšířené parkovací kapacity na Lipně a v Černém Dole, dále revitalizaci parkovišť, chodníků či nové skibusy v Ostružné a Kunčicích. Skiareál Říčky nově vybavil půjčovny a ski servis, Ještěd zrenovoval zázemí své lyžařské školy. V Bukové hoře proběhla kolaudace výstavby 29 parcel pozemků pro domky a apartmánové domy, což do budoucna zvýší kapacitu ubytování a umožní rozvoj dalších služeb.