Dvoulanové lanovky starší generace, převážně s 4- nebo 6místnými kabinami, byly stavěny do roku 1975. Poté přestal být tento typ lanovek s rozmachem jednolanových systémů konkurenceschopným a jeho další vývoj byl ukončen.

Tím nastala dlouhá pauza, která byla přerušena renesancí dvoulanového systému na konci 80. let. V roce 1989 rozhodl provozovatel rakouské dvoulanové lanovky Kanzelwandbahn v údolí Kleinwalsertal nahradit ji novým výkonnějším zařízením. Protože si byl dobře vědom výhod dvoulanového systému, bylo rozhodnuto rekonstruovat stávající zařízení z roku 1954 firmy Gutehoffnungshütte se zachováním dvoulanového systému.

Původní čtyřmístné kabiny byly nahrazeny novými šestimístnými od firmy CWA a vůbec poprvé u tohoto systému byla povolena dopravní rychlost 5 m/s. Rovněž velmi kompaktní staniční technologii bylo možno umístit do stávajících budov. Rekonstrukci realizovala firma Waagner Biró.

Kanzelwandbahn se jako jediná rakouská dvoulanová oběžná lanovka dochovala do dnešních dnů. Další dvoulanové lanovky se už pak stavěly pouze jako novostavby s kabinami pro 15 až 17 osob a vysokou přepravní kapacitou.