Tento článek vyšel v časopise SNOW 117 (říjen 2019).


Andermatt má pozoruhodnou polohu, dalo by se říci přímo v srdci Alp – horský průsmyk Gotthard byl odjakživa dopravní tepnou mezi severem a jihem, průsmyky Fur ka a Oberalp jsou spojnicí západní a východní části Alp. Zdejší mohutné hory jsou proto nadmíru vydatně zásobené sněhem, který se sem dostává prakticky ze všech světových stran, než začne působit srážkový stín na odvrácené straně hor. Strategicky výhodné umístění přivábilo do Andermattu i egyptského investora, podnikajícího v přímořských resortech. Andermatt se zotavoval z odchodu švýcarské armády, která měla v okolí horského letoviska v období studené války rozsáhlé zázemí, a mohutná „injekce“ do rozvoje turismu slibovala zachránit perspektivu zdejších obyvatel. Výsledkem je lyžařská houpačka nazvaná Skiarena a nové centrum Andermattu s hotely a apartmány.

Doprava do střediska

Autem je nejvhodnější do Švýcarska přijet přes Bregenz u Bodamského jezera. Dále trasa závisí na tom, zda je cílem Andermatt, nebo Sedrun – průsmyk Oberalppass mezi nimi je totiž v zimě uzavřen. Do Andermattu se pokračuje přes Schwyz, do Sedrunu přes Chur. Z Prahy se ujede mezi 700 a 800 km za 7 až 8 hodin. U nástupních stanic lanovek se parkuje za poplatek.


Velký areál bez rušných křižovatek

Sjezdovky se táhnou od Andermattu po převážně holých pláních kolem dvoutisícového průsmyku Oberalppass do Sedrunu a kromě lanovek arénou projíždí – v ceně skipasu – i vlak. Horskou pustinu rámují rozeklané štíty Schijenstocku. Na západní straně houpačky v Andermattu lyžařské území završuje samostatně stojící impozantní hora Gemsstock, na východní pak areál Disentis, který v sezóně 2019/20 propojí se Sedrunem kyvadlová lanovka, čímž houpačka naroste o dalších 60 km tratí.

Tím, že lanovky se sjezdovkami tvoří „řetěz“, překlenující horské hřebeny, a Skiarena tak nemá jednoznačné centrum, areál nepůsobí masově, což ještě podtrhuje odloučenost Gemsstocku, který není přímo lyžařsky propojen s protilehlými svahy v Andermattu a je nutné přibližně kilometrovou vzdálenost mezi stanicemi lanovek na okrajích městečka překonat skibusem.

Terén je obtížnostně pestrý od milých, mírných a slunečných luk Nätschenu přes příjemně zvlněné červené dálnice Sedrunu až po střemhlavé direttissimy Gemsstocku, škoda jen velkého podílu traverzovitých cest při přejezdu mezi Andermattem a Oberalppassem.


Kdo si Andermatt Sedrun nejlépe užije?


Sedrun: dálnice s přirozenou členitostí

Nad klidnou horskou vesničkou Sedrun se vlní přehledné a nahoře i velmi široké sjezdovky s přirozenými terénními nerovnostmi, které obsluhují dvě expresní sedačky bez bublin, zčásti se překrývající. Nejmírnější je střední pasáž svahu mezi stanicemi obou lanovek, v horní polovině je ostřejší, byť široký hang a svižně červený je i sjezd do údolí.

Směrem k Oberalppassu je údolíčko Val Val, do něhož z obou stran stékají užším žlebem středně strmé sjezdovky.

Pod vrcholem Cuolm Val je postaven snowpark s crossovou dráhou, z mezistanice dolů do Sedrunu se lze svézt také na sáňkách, přičemž nejstrmější je dráha v úvodu a dojezd je naopak velmi mírný.

Oberalppass: křižovatka v horách

Horské sedlo, kde stojí jen malý hotýlek s restaurací a železniční stanice, je křižovatkou lanovek mezi Sedrunem a Andermattem. Příjemná „jednohubková“ dálnice s luxusní sedačkovou lanovkou s ergonomickými sedadly a velmi tichým chodem klesá z vrcholu Piz Calmot. Na protilehlém svahu se vine dlouhá sjezdovka z Schneehühner­stocku – po mírném úvodu svižně klesá terénním zářezem, postupně se ale zužuje a ke konci i traverzuje. Od horní stanice nové kabinkové lanovky, která trať obhospodařuje, se dá pokračovat na opačnou stranu směrem k Andermattu.

Schneehühnerstock: nové území s moderními lanovkami i přejezdovými cestami

Slunečné svahy pod skalnatými vrcholy Schneehühnerstock a Schijenstock tvoří rozsáhlé území, které nové lanovky i sjezdovky překlenují zhusta šikmo svahem. Střídají se tak kratší přímé úseky sjezdovek po spádnici s traverzovitými přejezdy, žádná extra šířka. Terén skýtá mnohem víc možností, než využívají současné sjezdovky, čehož využívají freerideři.

Ze Schneehühnerstocku celým svahem křižuje mírná až plochá „spojnice“ směrem k Nätschenu nad Andermattem, z níž se odděluje přímý černý „rukáv“ k 6sedačce Schneehühnerstock. Sousední 6sedačku Lutersee kopíruje subtilnější sjezdovka šikmo svahem s prudkým černým dojezdem anebo velmi mírnou objížďkou. Kratší, zato přímé a svižně červené dálnice se obtáčejí kolem 6sedačky Gütsch.

Nätschen: slunečná pohoda, kde se nenudí ani zdatnější

Jihozápadní svah s vrcholem Gütsch, který přes mezistanici Nätschen zpřístupňuje kabinková lanovka přímo z Andermattu, je nejfrekventovanější lyžařskou lokalitou. Má mírnou vrcholovou pláň, z níž se oddělují strmější sjezdovky směrem k železniční trati z Oberalppassu, nad mezistanicí se ale všechny zklidní do mírného úzkého traverzu. V mezistanici se nachází dětský výukový park. Strmý svah od mezistanice do města překonává přímá úzká černá „direttissima“, anebo velkou oklikou serpentinovitá modrá cesta s kratší červenou variantou.

Gemsstock: prašanové eldorádo freeriderů a sportovních lyžařů

Jen několik desítek metrů chybí Gemsstocku k pokoření výšky tří tisíc metrů. I tak je to impozantní hora jak výškou a rozlohou, tak sklonem. Hlavní černá trať z vrcholu, dostupného jen starou kyvadlovou lanovkou, sestává z přímých a poměrně dlouhých a hlavně ostře strmých úseků s krátkými rovinkami či traverzy. Za hřebenem obíhá mírnější, klikatější, ale i slunečnější červená varianta. Pod mezistanicí operuje pohodlná 6sedačka s bublinou a prostornými, příjemnými, vzájemně se proplétajícími červenými variantami tratí, která tvoří jediné přívětivé útočiště nenáročným lyžařům. Neposedný strmější terén totiž obsluhuje i vlek Lutersee, který šplhá po opačné straně kotle. Mimořádně strmý je rovněž sjezd do údolí.

Vyhlídková terasa na horní stanici lanovky na Gemsstocku skýtá parádní výhled až k Monte Rose na západním obzoru.

Příjemným gastropodnikem je Gäda Bar, který vypadá zvenku i zevnitř trochu jako chlívek, na stěnách dokonce visí „vizitky“ krav, ale má útulné posezení s krbem a hlavně výtečnou a sytou kuchyni – třeba gulášovou polévku nebo rösti se sýrem a volským okem.

Après-ski přímo ve vlaku

Až na Gemsstock křižují celým areálem moderní, nebo aspoň zánovní lanovky – vesměs expresní sedačky či kabinky. Gemsstock je zpřístupněn dvěma sekcemi kyvadlové kabiny, okolo mezistanice pak jezdí jedna moderní 6sedačka. Sjezdovky jsou propojené bezproblémově, ačkoliv traverz ze Schneehühnerstocku k Nätschenu je místy plochý a plochá je i část modré sjezdovky z Nätschenu do Andermattu. Při návratu z Andermattu vás na Oberalppassu také nejspíš čeká výšlap z dojezdu sjezdovky od Schneehühnerstocku k nástupní stanici sedačky na Piz Calmot – alternativou je výtah v dolní stanici kabinky, který několik výškových metrů ušetří.

Z Andermattu přes Oberalppass do Sedrunu a dále do Disentisu se šplhá také horská železnice. Trať s unikátním převýšením i polohou umožňuje návrat z opačné strany lyžařského areálu do výchozího místa i po zavíračce lanovek.

Atrakcí je vagón přeměněný na après-ski bar – má panoramatická okna a kvalitní ozvučení příjemně živou hudbou, žádné jódlovačky ani techno. A díky slušné nabídce nápojů vládne ve vlaku uvolněná atmosféra. Poslední spoj vyráží z Andermattu bohužel už v půl druhé, takže spíš než o après-ski se jedná o jakési předčasné zakončení lyžařského dne. Jízda se totiž může protáhnout…

Mrazák značky Gemsstock

Sněhové úhrny patří v okolí Andermattu k těm nejvyšším v Alpách, což platí v první řadě o Gemsstocku, jehož severní svah drží sníh jako „mrazák“ a tradičně vede žebříček míst s nejvyšší sněhovou pokrývkou. Jižní svahy Andermattu kolem Nätschenu jsou sněhově skromnější a méně trvanlivé, na většině sjezdovek je ale nově instalované zasněžování. Sněhově trvanlivé jsou hlavní, východně orientované svahy Sedrunu.

Od ďábla k vojákům

Andermatt leží na trase dávné římské obchodní stezky, ačkoliv přístup od severu soutěskou Schöllenen byl velmi obtížný. Podle legendy se vesničané po marných pokusech postavit most, který by vydržel déle než jednu zimu, rozhodli využít nabídku ďábla. Ten slíbil most postavit, ale za cenu propadnutí duše první bytosti, která most přejde. Ze vzteku, že jako první nechali obyvatelé Andermattu most přejít kozla, jej plánoval zničit. Do obřího balvanu, jímž chtěl stavbu rozdrtit, však jedna dívka vyryla křížek a kámen tak dodnes leží „odložen“ vedle cesty.

V napoleonské době se v kaňonu odehrál střet s vojskem francouzského diktátora, které bylo díky pomoci ruského vojevůdce Suvorova poraženo – za to později Švýcaři věnovali Rusům maličký kousek území, což připomíná Suvorovův pomník.

Po 2. světové válce se stal Andermatt základnou švýcarské armády, po jejímž odchodu započala za peníze egyptského investora proměna v moderní a luxusní resort.

Největší ubytovací kapacitu v celé aréně má Andermatt, výhodnější ceny zase Sedrun.

Skipas s pohyblivou cenou

V areálu jsou zavedeny dynamické ceny skipasů, které tak zvýhodňují nejen mimosezónní, ale i všední dny a především nákup v předstihu on-line. Skipas lze nahrát na jakoukoliv kartu Skidata bez nutnosti aktivace na pokladně. Rizikem on-line nákupu předem je však propadnutí jeho ceny při nevyužití skipasu.

Ve Švýcarsku je pro české lyžaře velmi drahý roaming, stanice lanovek jsou však pokryty bezplatným signálem wi-fi.

Staré dobré Švýcarsko v novém

I když je znát, že nově vytvořená aréna chce „naskočit“ na moderní trendy, jako třeba nákup skipasů předem nebo après-ski vlak, zůstává v ní vše, co je pro Švýcarsko typické a čím se odlišuje od jiných zemí – v první řadě jsou to samozřejmě terény, scenérie a sněhová jistota, dále horská železnice a nakonec i příjemná „volnost“ na svazích, které se zatím neproměnily v kapacitní mnohaproudé lyžařské dálnice jako mnohde jinde. Zkrátka se tu jen starý dobrý švýcarský svět obléká do nového kabátu, což je osvěžující.


Klady a zápory

+ náročné sjezdovkové i freeridové terény na Gemsstocku
+ nově propojená lyžařská houpačka
+ převážně moderní lanovky
+ jedinečné sněhové poměry

- místy dlouhé plošší přejezdy
- staré a nepohodlné lanovky na Gemsstocku
- povětrnostně exponovaný terén


Více informací o středisku Andermatt Sedrun

Sněhové zpravodajství ze střediska Andermatt Sedrun