SNOW tour 2022 - Lipno.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.
V polovině ledna si na Lipně můžete užít velmi dobré lyžařské podmínky, protože na sjezdovkách leží až 70 cm sněhu a místy obalené stromy sněhem dávají návštěvníkům zakusit ten správných nádech šumavského ledna.

Mezi oblíbené sjezdovky pro malé děti a začátečníky patří hlavně modré sjezdovky Jezerní a Školní, které se spouští z vrcholu Kramolína směrem k přehradě. Jsou perfektně přehledné, nikterak členité a naprosto mírné, takže se i začínající děti sklouznou na poměrně dlouhé sjezdovce, aniž by se musely obávat velké rychlosti.

Velmi vhodným místem pro první oblouky je nyní i zcela nová sjezdovka Lipenská, kterou najdete v samé pravé části areálu, díváte-li se na kopec zespoda nahoru. Jde možná o nejmírnější sjezdovku z celého areálu, která je navíc trochu „odstrčená“ od hlavního dění, takže malé děti tu mají klidné prostření na pilování prvních obloučků. Délka sjezdovky okolo 500 m akorát tak odpovídá době, na kterou je i menší dítě schopné se plně soustředit.

Tuto sjezdovku obsluhuje rovněž nově vybudovaná dvousedačková lanovka Lipenská, která vede z horního okraje Lipna nad Vltavou až na Slupečný vrch.

Tím největším rájem pro děti je tu ovšem dětské výukové hřiště Fox park, kde je dětem na velmi mírném svahu k dispozici několik pojízdných pásů, kužely a další slalomová zvířata. Zatímco o hravou formu výuky na lyžích se tu starají lyžařští instruktoři, zábavu kolem zajišťuje sám maskot lišák Fox, kterého tu mají děti velmi v oblibě. Sami jsme byli přítomni u toho, že když děti zahlédli lišáka Foxe, rozjely se za ním, s radostí ho vítaly a ptaly se ho, zdalipak umí také lyžovat.

Pro ty úplně nejmenší a nejméně zkušené se tu hodí doporučit malý cvičný plácek ve spodní části parku, který je téměř v rovině a rovněž tento cvičný svah je obsloužen pojízdným pásem. Tady si děti mohou teprve zvykat na to, že mají na nožičkách nějaká „prkýnka“ a mohou si tu jen tak „ťapat“ kolem slalomových zvířat. Co je tu ovšem velká paráda a obrovská konkurenční výhoda oproti jiným lyžařským areálům je fakt, že tento dětský Fox park je zcela zdarma.

Ačkoli je skiareál Lipno vhodný hlavně pro rodiny s dětmi, odvrácené svahy od přehrady neurazí ani sportovnější lyžaře. My tu nejčastěji krouhali oblouky na červenomodré sjezdovce Pánské, která má zejména ve svém vršku příjemný sportovní sklon, takže se tu lyže na hrany staví skoro samy.

Podobně se dá hovořit také o dalších sjezdovkách na této straně, jako je hned vedlejší sjezdovka Dámská, sjezdovka K Yettimu, na které bývá zpravidla postavený měřený slalom nebo sjezdovka Lišáka Foxe, jejíž horní část zůstává dlouho ve stínu, takže je pěkně tvrdá i v poledne.

Příjemně jezdivé jsou také sjezdovky Promenádní a Vyhlídka, na kterých se to dá rovněž rozhoupat do carvových oblouků ve slušném tempu.

Pokud by vás omrzelo lyžování, můžete se vydat na procházku na atraktivní Stezku korunami stromů, která je tu v provozu i v zimě. Buď se nahoru ke Stezce můžete nechat vyvézt autobusem, nebo v případě, že lyžujete, můžete využít službu úschovny lyžáků a zapůjčení bot, což máte ke vstupence zdarma.

Další nelyžařskou aktivitou, kterou můžete malým dětem po všech těch „pizzách a špagetách“ udělat radost, je večerní bobování ve Fox parku. Komu naopak lyžařský den přišel krátký, může se vydat ještě na manšestr za umělého osvětlení na večerní lyžování, které máte při koupi celodenního skipasu zdarma.

Mlsným jazýčkům na Lipně určitě udělá radost nová cukrárna Povidloň, kterou najdete v hlavním zázemí areálu. Tato cukrárna je tu považovaná za takový „šumavský klenot mezi dezerty“, protože co zákusek, to pastva pro oči. Navíc se tu dá nahlédnout i přímo pod ruce samotným cukrářům. My jsme tu ochutnali povidloň a mangovo-marakujovo-kokosový dortík, objednat se tu dala ale klidně i zmrzlina. Dortíky jsou natolik „vymazelné“ až nám přišlo líto je jen tak sníst. :-)

Co se týká jídla, je o něj celkově na Lipně postaráno snad na každém rohu. V hlavním zázemí vznikla rovněž nová restaurace Stodola, která kloubí moderní gastronomii se šumavskou tradicí a točí tankovou Plzeň, dále se tu dá dobře najíst také v restauraci U Yettiho nebo na vrcholu Kramolína v samoobslužné restauraci, kde můžu osobně doporučit chutný kuřecí gyros, na který jsem čekala maximálně tak 2 minuty. Něco pod zub jako třeba šunková pizza se dá zakousnout i v kulatém aprés-ski baru u Fox parku, kde se nám věnovala velmi milá obsluha a doporučila výborný hruškový punč.

Ačkoli je Lipno rájem hlavně pro děti a potrpí si na dětské vyžití, nijak nezaostává ani v oblasti „aprés-ski atmosféry“. Tu si tady můžete navodit už s aperolem spritz v lehátku U Yettiho přímo u sjezdovky na sluníčku a následně se dá poměrně dlouho posedět i ve zmíněném aprés-ski baru u Fox parku, kde si můžete zároveň poslechnout i klasické „aprés-ski hity“.


Tip na ubytování
Kdo nebyl na Lipně v létě, mohl si až nyní všimnout nového kabátku lipenského hlavního zázemí, kde vzniklo malé náměstíčko obklopené zmíněnou cukrárnou Povidloň, restaurací Stodola, infocentrem, půjčovnou a sportovním obchodem Intersport a také novým hotelem Element, takže můžete bydlet přímo pod sjezdovkou.


Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 39 min
Celodenní skipas dospělý (19-64,99 let) 1080 Kč
Celodenní skipas Junior (15-18,99 let), Studenti (19-25,99 let) 920 Kč
Celodenní skipas dítě (6-14,99 let) 750 Kč
Celodenní skipas Senior (65-69,99 let) 750 Kč
Večerní lyžování zdarma při koupi celodenního skipasu
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.lipno.info
Parkování zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku
Ubytování www.hotelelement.cz
Cukrárna www.cukrarnapovidlon.cz


V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.