SNOW tour 2022 - Ještěd únor.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Novinkou, vybudovanou už předloni, je na Ještědu sjezdovka Nová Skalka, která je dlouhá poctivý kilometr a půl a široká je kolem 40 metrů, takže nabízí dostatek prostoru na vykrajování i obřákových oblouků.

Nová Skalka je červeně značená, takže nabídne příjemný sportovní sklon, který lyže vyzývá k poctivým obloukům v poměrně svižné rychlosti. Střihnout si tuhle sjezdovku v rytmických obloucích v kuse bez zastavení se neobejde bez propoceného termotrika.

Právě na Nové Skalce jsme se o víkendu zúčastnili tzv. Fresh Tracku, tedy ranního lyžování na manšestru v omezeném počtu lyžařů, které začíná už 7:30. Do zahájení provozu střediska, tedy do 8:30 lyžujete prakticky sami, od 8:30 do 9:30 pak můžete využívat přednostní koridor, a tak se vyhnete ranním frontám na lano a můžete dát docela solidní počet jízd na stále dobře upraveném kopci.

Fresh Track vyjde na 990 Kč a cena zahrnuje také bohatou snídani formou švédských stolů v restauraci Můstek, kterou je možné využít od 8:30 do 10:00. Vybírat můžete z gulášové polévky, pečených fazolí v tomatové omáčce, míchaných vajíček či hemenexu, pečené slaniny, norimberských grilovaných klobásek, minipárečků, šunek, sýrů, zeleniny, ovoce, müsli nebo domácích zákusků. Vybrat si můžete klidně všechno, žádné omezení není. A u vstupu do restaurace se vám ještě dostane uvítání v podobě sklenky s proseccem. :-)

„Freštrekový skipas“ platí do 10:30, takže nejpozději do té doby se musíte nechat vyvézt sedačkovou lanovkou na Černý vrch, odkud se v pohodě sklouznete zpátky k parkovišti. Mimochodem v ceně Fresh Tracku je také parkování.

Na Ještědu se dále svezete na černém Slalomáku u skokanských můstků, který je celý den ve stínu, a tak si rovný povrch udrží nejdéle ze všech ještědských tratí. Ultimátní padák je sice přehledný, ale také pekelně rychlý.

V provozu je také červená sjezdovka Liberecká a Skalka, po jejíž pravé straně jsou vystavěné snowparkové překážky v podobě různých zábradlíček, rour nebo skoků.

Sjezdovka F10 v době naší návštěvy hostila závody v boulích, které mají na Ještědu už dlouhou tradici a historii. Projet se dá i po sjezdovce Pod lany, na které se dostanete nejblíž k ikonickému ještědskému vysílači. I když se údajně její vršek ponechává jako „freeridový“, my tu o víkendu narazili na poměrně rovnou sjezdovku i s proužky manšestru.

Pro malé děti a začátečníky je na Ještědu připravený dětský lyžařský park přímo u hlavního parkoviště a skoro celý den je zalitý slunečními paprsky. Děti na mírný široký cvičný svah vyváží na jedné straně pojízdný pás, na druhé lanáček. Mezi těmito dvěma „dopravními prostředky“ jsou pro děti připravené dětské slalomy a také jednoduché překážky, které tu očividně u malých lyžníků měly velkou oblibu.

Každý den od 18 do 21 hod probíhá na Ještědu i večerní lyžování, které se odehrává na hlavní sjezdovce Nová Skalka, která je se svou délkou 1,5 km třetí nejdelší sjezdovkou s večerním lyžováním v České republice.

Obdivovat můžete osvětlený Liberec, který vám na startu Nové Skalky prakticky leží u nohou, a také samotnou trať osvětlenou 265 LED svítidly, čímž jde o nejlépe osvětlenou sjezdovku u nás.

Večerní, ale klidně i denní lyžovačka se dá příjemně zakončit v kulatém apres-ski stanu Head Bar na dojezdu sjezdovky Nová Skalka. Kromě nápojů se tu dá objednat i něco pod zub, na výběr jsou například panini (99 Kč), tortila s kuřecími kousky (195 Kč), smažené kuřecí řízečky s bramborovými hranolky (225 Kč) nebo smažené bramborové crispers s výběrem omáček (105 Kč).

Po dobu denního i večerního lyžování je v provozu hlavní zázemí areálu s pokladnami, toaletami, půjčovnou lyží, sportovním obchodem a infocentrem. Skipas na Ještěd nakoupíte výhodněji online při založení tzv. Gopassu, na který pak dále můžete sbírat bonusy nebo s ním máte i levnější občerstvení. Pokud ještě svůj Gopass nemáte a chcete se vyhnout případné frontě v ranní špičce před pokladnou, je hned vedle pokladny připravený tzv. Skipas Point, tedy automat na samoobslužný výdej karty Gopass, který je v provozu 24 hodin denně. Kartu Gopass s nahraným skipasem si tak můžete vyzvednout klidně i týden předem a vyhnete se tak rannímu zdržení při nákupu skipasu na pokladně.

Stejně jako ve Špindlerově Mlýně, i na Ještědu fungují flexibilní ceny skipasů, což znamená, že cena skipasu závisí na vytíženosti střediska, klimatických podmínkách a také době, kdy skipas zakupujete a obecně platí čím dříve, tím levněji. K 15. 2. 2022 se dal celodenní skipas na 24. 2. 2022 zakoupit za 460 Kč.


Ještěd v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 h 17 min
Denní skipas – pokladna 690 Kč
Denní skipas – online 500 Kč
Fresh Track 990 Kč
Kubíkův Funpark 350 Kč
Denní lyžování 8:30 – 16:00
Večerní lyžování 18:00 – 21:00
Webové stránky www.skijested.cz


Na Ještědu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.