SNOW tour 2022 - Plešivec from SNOW.cz on Vimeo.


Sjezdovky na Plešivci mají společných hned několik věcí. Jednak jsou to všechno ženské – Hana, Aida, Pavla, Renata,… a jednak jsou všechny veskrze široké a velmi hezky přehledné.

Na tyhle „plešivecké dámy“ vyváží tři sedačkové lanovky a zejména sedačky Pstruží a Modesgrund frčí jak o závod, takže nám pokaždé přijde, že si na lanovce sotva stihneme dát „storýčko“ nebo „selfíčko“ a už jsme nahoře. Ani pracovní telefonát se nevyplatí, protože vás lanovka za pár minut vyplivne na startu sjezdovek, což jistě ocení hlavně lyžaři, co rádi sekají jednu jízdu za druhou.

Na první jízdu volíme Hanu, která je se svými necelými dvěma kilometry (1 820 m) nejdelší sjezdovkou areálu. Nejvíc se mi na ní líbí její horní pasáž, která je široká a sportovně prudká, takže si hned na úvod pěkně zahřejete svaly.

Dolní modrá pasáž ve stínu je sice stále poměrně svižná, ale spíš jde jen takový dojezd k lanovce, takže většinou po prudším padáčku na Haně přejíždíme na modrou Milenu, kde se dá dobře zužitkovat nabytá rychlost z Hany a na o něco mírnějším sklonu se lyže nechají pěkně postavit na hrany.

Další plešiveckou ženskou je Aida, která začíná trochu zhurta krátkým černým padáčkem, pak ale na příkrosti poleví a srovná se do akurátního červeného sklonu opět přívětivého pro pokládané oblouky. Aida zůstává v ranním stínu nejdéle ze všech tratí, a tak zatímco horní část Hany bývá odpoledne díky sluníčku už poměrně dost naměklá, Aida nabídne tvrdý a rovný povrch i po poledni.

Vlídnější terén pro méně zkušené lyžaře na Plešivci najdete v levé části areálu, respektive na modrých a širokých sjezdovkách Renata a Pavla, které nejsou nikterak členité, a tak poskytují dostatečnou přehlednost, která je zejména ze strany začínajících lyžařů žádaná. Zatímco Renata je se svou délkou 450 m nejkratší sjezdovkou areálu, kilometr a půl dlouhá Pavla vás nechá si pohodové obloučky na modré užít dosyta.

Dětský lyžařský park je umístěný u nástupního místa v Abertamech, a tak je od hlavního dění trochu „odsunutý“, takže děti a začátečníci mají naprostý klid na učení se prvních lyžařských krůčků prakticky ve svém vlastním areálu. Díky úctyhodné rozloze 10 000 m² jde navíc o jeden z největších dětských lyžařských parků v České republice. Park je oddělený na dvě zóny, přičemž ta spodní je určená veřejnosti zcela zdarma včetně pojízdného pásu a několika slalomových prvků.

Ta pravá hitparáda začíná ale v horní části, která zahrnuje další 3 pojízdné pásy, dětské slalomy z molitanových pohádkových postaviček nebo kuželů, skokánky, bedýnku, „mrkvové pole“, na kterém se děti učí na lyžích zašlapovat mrkve, aby je vlk nesežral a celou fůru dalších metodických pomůcek. Co jsem si tak z pozorování všimla, tak platilo co jízda, to jiná pomůcka a děti se s instruktory dobře bavily.

Pár let jsem si jako instruktorka v lyžařské škole odučila a velmi se mi tu líbil nápad s mírnými kobercovými schůdky, na kterých se děti učily bokem stoupat do kopce. Kdo už tohle děti někdy učil, určitě si vzpomene, jak rády se děti natáčí směrem ke kopci čelem, nikoli bokem a lyžičky jim kloužou ze svahu dolů. Tady ovšem schůdky definují jasný prostor, kam s horní lyžičkou „ťápnout“, a tak děti techniku stoupání do kopce velmi rychle pochopí. S celodenním skipasem máte vstup do parku zdarma, jinak se platí 50 Kč vstup pro děti na celý den.

Pauzu na občerstvení si můžete na Plešivci dát v kulatém aprés-ski stanu přímo na sjezdovce Renatě nebo na prosluněné terásce v baru U Dostyho, který nabídne pizzu, dobroty na grilu jako například klobása z udírny a výborné dortíky – tamní cheesecake můžu opravdu vřele doporučit! Velmi se mi tu líbila paní barmanka, která mi při objednávání Aperolu nabídla, jestli nechci zkusit něco nového a umíchala mi speciální drink „Plešivec rise“. Jako správná barmanka neprozradila všechny ingredience, nicméně drink chutnal po kokosu a pomeranči, tak si ho schválně někdy na Plešivci U Dostyho zkuste poručit! :-)

Na poctivou českou domácí kuchyni určitě zajděte do restaurace hotelu Plešivec na samém vrcholu Plešivce. Sice si od výstupu lanovky musíte po svých vyšlápnout kousek do kopce, tamní speciality ale za to stojí. Já nedám dopustit na lívanečky s borůvkami a zakysanou smetanou (129 Kč), tentokrát jsem z jídelního lístku vyzkoušela pomalu pečenou krkovici na černém pivě s bílým zelím a knedlíkem (229 Kč) a za mě nešlo nic vytknout, porce je rozhodně víc než dostačující. Na výběr tu je dále ze sedmi dalších hlavních jídel, salátů, polévek, těstovin a také steaků.
Tip na ubytování:

Abyste měli druhý den sjezdovky přímo pod nosem, můžete se na vrcholu Plešivec ve stejnojmenném hotelu i ubytovat – pokojíčky tu představují takové romantické světničky s výhledem na Krušné hory a pobyt se dá rezervovat i s polopenzí.
Plešivec v kostce:

Vzdálenost z Prahy: 2 hodiny
Celodenní skipas dospělí 680 Kč
Celodenní skipas děti (do 16 let) 410 Kč
Celodenní skipas senioři/studenti 500 Kč
Provozní doba lanovky 9:00- 16:00
Webová stránka www.skiarealplesivec.com
Parkování zdarma u stanice lanovky v Pstruží
  zdarma v Abertamech


Na Plešivci jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.