SNOW tour 2022 - Kamenec.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Skiareál Kamenec leží v blízkosti Jablonce nad Jizerou. My si tentokrát počkali, až opadne ranní mlha a vyleze sluníčko, takže na kopec jsme vyrazili až na desátou. Sice jsme nestihli manšestrové proužky, nicméně to až tak nevadilo, protože díky nepřeplněnosti střediska tu byly sjezdovky i kolem jedenácté ve velmi dobrém stavu bez nahrnutých muld a ještě jsme to měli s opalovačkou.

Lyžování v Kamenci patří mezi naše „secret tipy“ s poloprázdnými sjezdovkami s kvalitními parametry a dobrým langošem v hospůdce u vleku. Pro nás osobně má kotva romantický nádech, který připomíná dětství a tady má navíc tu výhodu, že na rozdíl od rychlých moderních sedaček na kopec nelifruje tolik lyžařů, takže zbývá na sjezdovkách dostatek prostoru na vykružování oblouků.

Hlavními sjezdovkami v Kamenci jsou dvě červené sjezdovky lemující páteřní kotvu, které jsou obě přes kilometr dlouhé, minimálně členité a po celé délce krásně přehledné.

Červený sklon sjezdovek je natolik přívětivý, že ho zvládnou i méně zdatní lyžaři, na druhou stranu ti zdatní si budou vrnět blahem, protože pokládat se tu do carvových oblouků je prostě radost. Nejede se pomalu, ale ani nekontrolovatelně rychle, takže může „chutnat“ lyžařům od začátečníků až po závodníky.

Na Kamenci se v nejzazší části areálu najde také modrá sjezdovka, která je sice mírnější, ale dostatečně přehledná a také na ní se dají lyže krásně klopit na hrany.

S malými prcky se dá zamířit do malého lyžařského parčíku Kukulandu kousek pod parkovištěm, kde je dětem k dispozici lanáček, slalomová zvířata a malí nelyžaři si tu můžou vyhrát v hracím domečku a s dalšími hračkami. Vstup do Kukulandu na 1 den vyjde na 100 Kč.

Pokud počasí přeje, není lepšího místa na občerstvení než bufet u výstupu kotvového vleku, který na posezení nabídne terásku s výhledem. Klasický „stánkový“ výběr tu kromě párků v rohlíku zahrnuje i chutné wafle s čokoládou a šlehačkou (40 Kč za 2 kusy). Nechybí ani plznička (45 Kč) nebo horká čokoláda s porcí šlehačky (40 Kč).

Jestliže to není na opalovačku na terásce nebo byste na Kamenci rádi počkali do večerního lyžování, můžete využít restauraci u nástupu na vlek, kde se při větším hladu dá vybrat z polévky (49 Kč), smaženého sýra (149 Kč) nebo burgeru (159 Kč). Když už jsme tu vzpomínali na ty „staré dobré časy na kotvách“, tak jsme to ještě podpořili „starým dobrým langošem“! :-) Výhodou je, že restaurace u nástupu na kotvu má otevřeno nepřetržitě od 8 do 21 hod., takže se tu dá posedět i před a při večerním lyžování s plzničkou a hruškovicí s hruštičkou!

Kamenec v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let) 490 Kč
Celodenní skipas dítě (do 10 let) 310 Kč
Celodenní skipas junior (do 18 let) 400 Kč
Celodenní skipas senior (nad 63 let) 400 Kč
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Večerní lyžování St, Čt, Pá, So, Ne 18–21 hod
Webové stránky střediska www.skikamenec.cz
Parkování zdarma na centrálním parkovišti, 50 m od kotvy


Na Kamenci jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.