SNOW tour 2022 - Branná from SNOW.cz on Vimeo.


Branná zřejmě nebude v hledáčku náročných lyžařů, kteří na „skiline honí nalyžované kilometry“ nebo jsou vyznavači lyžařského safari, protože středisko se řadí mezi menší české areály, nicméně rodiny s dětmi a milovníci poctivé moravské slivovice by mohli být z Branné nadšeni.

Branenské sjezdovky spouštějící se po severní straně Větrné jsou z jedné strany obsluhované dvousedačkovou lanovkou, z druhé talířovým vlekem. Ačkoli je areál spíš rodinného charakteru, není problém tu vyseknout poctivý carvový oblouk, ke kterému tu získáte dostatečnou rychlost hlavně na červené sjezdovce A, která sice začíná zvolna, pak se ale zalomí do ryze sportovního slalomáku.

O něco delší variantou je modrá sjezdovka B, která je mírná, přehledná a trénovat tu první oblouky v pluhu je právě tak snadné jako se tu položit do oblouku po hranách. Nutno říct, že díky dobré orientaci kopce drží obě sjezdovky krásně tvrdé i odpoledne.

V horní části areálu se dá ještě obvykle nechat vykrouhnout pár pohodových oblouků na rozjetí na kraťoučké modré pláni, ke které přiléhá stejně krátká poma, tahle část ale tentokrát nebyla v provozu.

Malé děti můžou na pravé části areálu využívat tahátko, které lemuje mírný cvičný plácek, který je dobře dostupný přímo z parkoviště. Zároveň se tenhle „lyžařský dětský koutek“ nachází dostatečně daleko od sjezdovek, takže děti tu mají svůj vlastní bezpečný prostor pro první „pizzy a špagety“. Děti do 150 cm mají tahátko zcela zdarma a využít zde můžou i instruktory lyžařské školy Sun Ski, která nabízí skupinové i privátní lekce (1 hod privátní lekce vyjde na 690 Kč).

Ani zázemí na Branné nic zásadního nepostrádá, zatímco hned u parkoviště najdete v maringotce půjčovnu lyží, u nástupu na dvousedačkovou lanovku je k dispozici pokladna, toalety i útulná Hospoda, ve které můžete natrefit na majitele areálu Banditu, jehož pohostinnost domácí jedničkovou slivovicí je pověstná široko daleko. :-) Můžete si tu vybrat i z různých druhů polévek, domácí pizzy, párku v rohlíku nebo nakládaného hermelínu.

P. S. Návštěvu jsme tentokrát absolvovali v době silného větru a výpadek elektřiny znemožnil provoz lanovky zhruba do tří odpoledne. Přesto ale bylo spoustu nadšenců, kteří si kopec vyšlápli po svých (není dlouhý) a i já osobně jsem 3x šlapala nahoru. Na některé jízdy nás potom vyvezl skútr. To je vysvětlení, proč máme na fotkách ve středisku pusto prázdno. :-) Nic to ale nemění na našem tradičním dojmu.

Branná v kostce:

Vzdálenost z Prahy 3 hod 4 min
Celodenní skipas dospělí 550 Kč
Celodenní skipas děti 400 Kč
Provozní doba lanovky 9:00 – 16:00
Večerní lyžování Pá, So 16 – 19 hod
Webové stránky střediska www.skibranna.cz
Parkování parkoviště zdarma pod sjezdovkou

V Branné jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.