SNOW tour 2022 - Bílá.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Na Bílé začínáme tradičně na jižní straně, která je sice rozlohou menší a sjezdovky jsou tu mírnější než na straně severní, nicméně sluníčko tu do svahu obvykle „pere“ už od rána, takže kdy jindy sem vyrazit než na první lano? Tentokrát byly jižní sjezdovky naměklé už po otevření areálu, takže jsme jen dvěma jízdami po sjezdovce Jižní I a Jižní II rozhýbali kosti a svaly a přesunuli se na severní svahy.


Jižní sjezdovky mám jinak docela v oblibě, protože mi vyhovuje jejich příjemně jezdivý modrý sklon. Ten je zvládnutelný i pro méně zkušené lyžaře.


Krátce před půl desátou jsme vyrazili na severní stranu, konkrétně na sjezdovku Červenou FIS a velmi příjemně nás překvapilo, jak byla krásně tvrdá a rovná. Severní orientace je zkrátka garancí kvalitního svezení, i když nestihnete první lano.


Červená FIS je nejprudší sjezdovkou na Bílé a patří mezi naše nejoblíbenější sjezdovky - líbí se nám její sportovní sklon a závodní atmosféra. Rychlost se dá zkrotit v druhé polovině sjezdovky, kde trať trošku poleví ve sklonu, načež lyžařovi nabídne závěrečný prudký hang do cílové rovinky.


V podobném duchu se lyžuje i na další severní sjezdovce Zelené, která při svém červeném značení trochu klame názvem. :-) Nejde tedy o žádnou cvičnou louku, ale opět o rychlou, širokou a přehlednou červenou trať, kde se dá pro několik sportovních rund za sebou využít přilehlý kotvový vlek.


Nejmírnější sjezdovkou na severní straně je sjezdovka Modrá, která je přes kilometr dlouhá, stejně jako její sousedka je jen lehce členitá a navzdory modrému značení nezapře sportovní charakter zdejšího svahu, takže i tady se dá vyseknout série svižných carvových oblouků.


Na Bílé je dále velký lyžařský park pro děti pod jižními sjezdovkami, který je vybavený třemi pojízdnými pásy, dětskou pomou, několika cvičnými svahy a spoustou metodických pomůcek, čímž jde o jeden z nejvybavenějších dětských parků u nás. Děti se tu na lyžích bavily v pohádkovém slalomu, projížděly se zábavnými podjezdovými brankami nebo si dávaly za jízdy placáka s molitanovým panákem, a to v bezpečně vyhrazeném prostoru.


Provoz a výuku v parku zajišťuje lyžařská škola Sun Ski, která nabízí skupinové i dětské lekce pro děti už od 2 let. Privátní výuku je dokonce možné objednat si po celý den i ve večerních hodinách, tedy od 8 do 21 hod. Za odměnu můžete pak malé ratolesti nechat povozit na kolotoči ve snowtubingové gumě.


Hlavním občerstvovacím místem na severní straně je bistro Špicar, kde si můžete poručit tradiční kyselici (65 Kč), halušky s brynzou (145 Kč) nebo domácí borůvkové knedlíky (145 Kč). Bistro nabídne jak vnitřní posezení, tak nově také prosklenou terasu.


My na Bílé chodíme už zhruba 8 let do restaurace hotelu Bauer a ještě se nám nestalo, že by nám tu nechutnalo, a to už se za tu dobu prý i vyměnil kuchař. Restaurace s obsluhou tu nabízí celé polední menu s polévkou a hlavním jídlem, přičemž vybírat se dá ze tří polévek nebo tří předkrmů jako je například utopenec nebo nakládaný hermelín a následně také z jedenácti hlavních chodů. My se tu po sportovním lyžování odměnili domácí sekanou s bramborovou kaší (185 Kč) a řízkem s bramborovým salátem (185 Kč) a nechali jsme vyřídit pochvalu do kuchyně.


Bílá v kostce:

Vzdálenost z Prahy 3 h 53 min
Celodenní skipas v hlavní sezóně:  
- dospělí 650 Kč
- děti (6–14 let) 470 Kč
- senioři (65+) 470 Kč
Provozní doba:  
- denní lyžování (oba svahy) 8:30–16:00
- večerní lyžování - sever 18:00–21:00 (od středy do soboty)
- večerní lyžování - jih 18:00–21:00 (od pátku do úterý)
Webové stránky střediska www.skibila.cz
Parkování zdarma s kapacitou 650 míst


V Bílé jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.