SNOW tour 2022 - Tanvaldský Špičák.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Na vrchol Tanvaldského Špičáku vyváží dvě sedačkové lanovky, přičemž „mladší“ sedačka z nástupního místa Špičák II je rychlejší a s bublinou, dolů se pak spouští sjezdovky všech barev, pro které je charakteristický sportovní duch a svižné tempo.


Naší oblíbenou sjezdovkou je modro-červená trať Kostelní, která je jen lehce členitá, bez výrazných zatáček či terénních zlomů, a tak je po celé délce krásně přehledná. Líbí se mi na ní dostatečná šířka i příjemný sportovní sklon, na kterém není problém rozhoupat lyže do rytmických carvingových oblouků.


Podobně sportovně laděná sjezdovka je červená trať Závodní, která je ještě o něco rychlejší a členitější. Po mírnějším rozjezdu vás protáhne hravým „esíčkem“, načež nabídne prudký padák, který bývá převážnou část dne ve stínu, takže bývá pěkně umrznutý a rychlý. Mírnější dojezd se dá ještě využít k několika precizně vedeným položeným obloukům nebo na něm naopak můžete dát nohám ulevit a odfouknout si. Pro zpestření si tu můžete dát i měřený slalom.


Nejrychlejší a nejprudší sjezdovkou Tanvaldského Špičáku je černý Slalomák, což je rovný prudký přehledný hang, na kterém není ostuda si „šoupnout“. Já mám nejradši mírnější pasáž následující po prudkém padáku, na které se dá využít nabitá rychlost do pokládání se do oblouků, co jen mi tělo dovolí.


Naopak nejmírnější sjezdovkou je tu modrá trať Turistická, která je nově v prostřední části rozšířená, a tak získává na ještě větší přehlednosti. Navzdory modrému značení se tu lyže nechají rozjet do příjemně sportovních oblouků, na druhou stranu sklon je zvládnutelný i pro šikovnější začátečníky.


Začátečníci a malé děti ať se vydají na nástupní místo Špičák II, respektive na dojezd sjezdovky Slalomák, kde je pro ně připravená dětský poma a mírný cvičný svah se slalomovými zvířaty a podjezdovými brankami.


Ti nejmenší lyžaři v této části můžou využít i ohraničený dětský park s krátkým pojízdným pásem a ani tady nechybí nějaká ta „objížděcí“ figurka nebo podjezdová branka. V tomto zázemí zároveň najdete i půjčovnu a kancelář lyžařské školy, kde je možné objednat si skupinovou či individuální výuku.


Občerstvit se dá na Tanvaldském Špičáku v různých bufetech vedle nebo pod sjezdovkou, v obslužné restauraci Krmelec na nástupním místě Špičák I nebo přímo na vrcholu Špičáku v samoobslužných restauracích Ski chata nebo Rozhledna. My si tentokrát vybrali restauraci Rozhlednu, kde se dá vybrat z české kuchyně jako je svíčková (179 Kč), plněné bramborové knedlíky se zelím (158 Kč) nebo moravský vrabec se zelím a bramborovým knedlíkem (167 Kč).


Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělý 890 Kč
Celodenní skipas děti od 6 do 14 let 640 Kč
Děti od 0 do 5 let 410 Kč
Celodenní skipas Junioři (do 17 let) 760 Kč
Celodenní skipas senioři (od 63 let) 760 Kč
Provozní doba lanovky 8:30-16:00
Webová stránky www.skijizerky.cz
Parkování zdarma na obou parkovištích


Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.