SNOW tour 2022 - Špičák na Šumavě from SNOW.cz on Vimeo.


Na Špičáku najdete sjezdovky všech barev a koneckonců i délek, protože se tu můžete sklouznout jak na kratší mírné sjezdovce, tak i na trati dlouhé 1 850 m. Na sjezdovkách se často střídají prudší a mírnější pasáže, čímž lyžaře u krouhání oblouků dostatečně zabaví.

Mojí oblíbenou sjezdovkou je na Špičáku červená trať č. 3, která hned na úvod servíruje carvovací plošinu s výhledem do železnorudské kotliny, následně se zalomí doprava, přičemž zalomí i svůj sklon a tím pro lyžaře vytváří zábavnou pasáž. Po opět mírnější pasáži následuje pověstný špičácký slalomák, který tu prověří nejednoho zkušeného lyžaře. Ne nadarmo se právě na této sjezdovce pravidelně pořádají krajské závody ve slalomu a obřím slalomu.

Podobně hravý a členitý charakter nabídne i vedlejší sjezdovka č. 2, které se říká také U Zalomeného. Jejími hlavními stavebními kameny jsou dva prudší padáčky a dvě carvovací náměstíčka, kde se dá krásně opřít do oblouků. Dolní část sjezdovky je navíc příjemně rozšířená, takže to můžete dle chuti kroužit zprava doleva až do cíle.

Na Špičáku nechybí ani modrá sjezdovka, kterou je tu trať č. 1 Turistická – nečekejte ovšem žádnou cvičnou placku, nýbrž poměrně rychlou a hezky jezdivou modrou, která za svými kolegyněmi v omílané členitosti nijak nezaostává a stává se tak i pro zkušeného lyžaře zábavnou záležitostí. Naopak úplně nezkušeného lyžaře bych na tuto sjezdovku hned z první nebrala.

Ti, co si nejsou ve svých obloucích příliš jistí, ocení sjezdovku Spodní Šanci, kterou představuje mírný široký svah obsluhovaný kotvovým vlekem. Tahle sjezdovka je se svým vlídným sklonem a velkorysou šířkou záležitostí hlavně pro děti a začátečníky, kteří jsou tu navíc od hlavních sjezdovek trochu „odsunuti“, a tak mají čas a prostor soustředit se v klidu na přenášení váhy na spodní lyži.

Jakmile si děti troufnou, můžou se bez obav vrhnout na měřený slalom, který má jen pár branek a je krásně otevřený, a tak s ním děti nemají žádný problém a užijí si příjemně plynulou jízdu.

Spodní Šance směle kontrastuje s „horní“ Šancí, tedy pravou a nefalšovanou Šancí, proslulou to nejprudší sjezdovkou České republiky. Zatímco její horní úsek se upravuje, prostřední hlavní padák se sklonem až 45° zůstává bez úpravy, takže my si tu dali jízdu v boulích (kameraman Tom je bývalým závodníkem v moguls, takže mu to vlastně i udělalo radost), nicméně jízdu na této trati doporučujeme hlavně, když hodně nasněží, protože pak si tu užijete nefalšovaný šumavský freeride, až vám díky prudkému sklonu lítá sníh přes ramena.

V hlavním zázemí areálu pak najdete kromě jiného i plácek pro ty úplně nejmenší a nejméně zkušené, který je oplocený a vybavený pojízdným pásem, slalomovými zvířaty a podjezdovými brankami. Lyžařský park je strategicky umístěný tak, abyste na něj viděli i z pohodlí lehátka na terase hospůdky Blaženka. :-)

Špičák je široko daleko znám svou lyžařskou výukou - zdejší lyžařská škola má dlouholetou tradici a letos oslaví svoje 48. narozeniny. Kromě individuální a skupinové lyžařské výuky se tu děti mohou zúčastnit i sobotních a nedělních kurzů. Jde celkem o šest sobot či neděl vždy od 9:30 do 15 hod (nechybí 30 min pauza na oběd), kdy jsou děti přibližného věku a dovedností rozdělené do družstev maximálně o 8 žácích. Zároveň tu probíhá i dětská lyžařská školka vždy od 9:30 do 11:30 a je určená předškolním dětem ve věku 4-5 let.

Tu „nejšumavštější“ atmosféru si na Špičáku užijete přímo na jeho vrcholu u výstupu sedačkové lanovky, kde vás na první pohled zaujme dřevěná rozhledna, na druhý pohled výhled do železnorudské kotliny a na třetí pohled barevný stánek s občerstvením. My jsme si tedy šumavské výhledy zpestřili posezením v lehátku s domácím punčem (75 Kč) a curry hot dogem ze zmíněného stánku (85 Kč).

Mezi moje další oblíbená „občerstvovací“ místa na Špičáku dále patří i kiosek U Sekyrek, kde vás na útulné terásce pohostí domácími dobrotami nebo Blaženka v hlavním zázemí střediska s obslužnou restaurací a prosluněnou teráskou. Mým tipem na hezké zakončení lyžovačky na Špičáku jsou domácí lívance se zakysanou smetanou a ovocem a samozřejmě nemůže chybět aperol spritz!

Na příští rok se na Špičáku můžete těšit na komplet nové zázemí s novou půjčovnou a samoobslužnou restaurací. Dosavadní zázemí se ale dle mého nemá moc za co stydět, v rámci jedné budovy najdete pokladny, toalety a moderní půjčovnu lyží se sportcentrem Rossignolu a se sportovním obchodem. Půjčovat si můžete lyže, snowboardy, snowscooty, sněžnice nebo i sáňky. Hned vedle půjčovny najdete také úschovnu a servis lyží, který se tu provádí do druhého dne nebo i na počkání.


Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 8 min
Celodenní skipas dospělý 750 Kč
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2004–2006) 655 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2007–2014) 530 Kč
Celodenní skipas senior (roč. nar. 1953–1961) 655 Kč
Celodenní skipas senior (70+) 80% sleva
Děti do 6 let 20 Kč
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.spicak.cz
Parkování zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnou


Na Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.