SNOW tour 2022 - Severák.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Ani na Severák ještě nedorazilo jaro a v areálu vládnou i začátkem března velmi dobré lyžařské podmínky. Dokonce i jižně orientovaný svah, kam pere sluníčko od rána, byl poměrně rovný a tvrdý i odpoledne.

Severák si můžeme představit jako takové velké výukové hřiště se spoustou kratších mírných svahů, které jsou odstupňované podle lyžařských dovedností dětí. Takovým prvním stupněm tu je Kids Park, což je dětský lyžařský park s pojízdným pásem a slalomovými zvířaty. Park je kompletně oplocený, takže nemůže dojít k nějaké kolizi ze strany jiných rychleji jedoucích lyžařů.

Za lyžařské pokroky můžou být prckové odměnění jízdou na kolotoči Rotondo s nafukovacími kruhy. Ačkoli i bez kruhů si to na kolotoči děti dokážou užít. V rámci jízdenky do Kids Parku mají děti kolotoč zdarma.

Druhým stupněm je School Park, tedy mírný široký svah olemovaný dvěma pomalými dětskými pomami, na kterých zvládnou jet samy i ti nejmenší prďolové. Po cestě dolů pak děti mohou pilovat obloučky jak volně na sjezdovce, tak i mezi slalomovými kužely. Hlavními jezdci na svahu jsou tu děti, které udávají tempo téhle sjezdovky, a tak tu mohou bezpečně lyžovat bez toho, aniž by je rušilo nebo nějak ohrožovalo okolní dění. Zkrátka by se i dalo říct, že se v těchto končinách trochu zastavil čas, a tak tu mají klid a pohodu jak děti, tak například i starší senioři, kteří už si na dlouhé prudké sjezdovky netroufají.

Třetím stupněm je Junior park, což je velmi podobný cvičný svah jako je School Park, snad jen o něco málo rychlejší. I v tomto případě si děti mohou projíždět slalom, tentokrát ale ne mezi kužely, ale mezi slalomovými zvířaty. V obou parcích tu byla spousta dětí velmi samostatná, pomoc byla podána například ze strany obsluhy při nastupování na pomu, jinak tu malí raubíři frčeli kolem kolikrát v menších i větších smečkách naprosto suverénně.

Takovým parkem je Adrenalin Park, kde je vystavených několik snowparkových překážek, které už nejsou vyloženě rodinného charakteru, protože některé překážky jsou určené vyloženě profíkům. Takové zábradlíčko nebo rouru bych dětem nedoporučila a snad by se tu místo toho hodila vybudovat nějaká jednoduchá funline, nicméně i tak se tu děti dokázaly dost vyřádit na malém skokánku.

O něco sportovnějšími sjezdovkami jsou modré sjezdovky U Arniky I a U Arniky II, na kterých se dá stále jezdit na pohodu v pluhu, ale už se tady dá vyčarovat i nějaký ten carvový oblouk. Díky tomu, že i tyto sjezdovky jsou poměrně krátké, jsou zvládnutelné jak pro ty nejmladší, tak i pro ty nejstarší věkové kategorie.

Jedinou červenou tratí v areálu je sjezdovka Jih, která je sice podobně krátká jako její modré kolegyně, nicméně sportovním sklonem nepohrdnou ani zkušenější lyžaři. Pro děti jde o takový vrchol střediska, kde už to ti šikovnější mohou pokládat regulérně na hrany.

Areál disponuje i delší sjezdovkou Loučky, ta ovšem v době naší návštěvy nebyla v provozu.

Na Severáku najdete kompaktní hlavní zázemí s velkokapacitním parkovištěm a sjezdovkami hned přes cestu, takže se s dětmi nemusíte od auta trmácet příliš daleko. V rámci jedné budovy pak najdete pokladny, půjčovnu lyží, kde zapůjčení lyžařského setu vyjde na příjemných 350 Kč na den, a dále také dětskou hernu se stolečky a hracím kobercem včetně nejrůznějších hraček. Vstup do dětské herny mají žáci lyžařské školy Skiaréna School zdarma, jinak je jednorázová cena pro dítě a dospělého na 1 hodinu 200 Kč.

Na občerstvení se kolem a vedle sjezdovek nabízí hned několik bufetů, na teplý oběd se pak dá zajít do restaurace Arnika v hlavním zázemí areálu. Kdo má rád Mexiko, může si dát naproti pokladnám v kulatém aprés-ski stanu quesadillu s kuřecím masem (119 Kč) nebo pikantní burrito (119 Kč), my si tu tentokrát dali jen krátkou pauzu s kávou a pivem.


Severák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělí (nad 18 let) 480 Kč
Celodenní skipas děti (6–15 let) 330 Kč
Celodenní skipas junioři (15–18 let) 410 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let) 410 Kč
Děti do 6 let 220 Kč
Provozní doba lanovky 9:00–16:00
Webové stránky www.skijizerky.cz
Parkování bezplatné, přímo pod sjezdovkami


Na Severáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.