SNOW tour 2022 - DM prosinec.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


V provozu na Dolní Moravě je aktuálně sjezdovka Slamník, „Béčko“, Kamila a Vyhlídková. I když je zbytek sjezdových tratí jako „Áčko“ a areál U Slona pod bílou sněhovou pokrývkou, na otevření kvůli dostatečně kvalitnímu podkladu ještě čekají.

Naší oblíbenou sjezdovkou na Dolní Moravě je červená Slamník, kterou najdete v nejhornějším patře areálu, a tak tu má sníh tu nejpřírodnější konzistenci. Sjezdovka sice není moc dlouhá a musíte absolvovat pár minut „stání na pomě“, za to je ale příjemně široká a díky akorátnímu sklonu se dá považovat za takové svižné carvovací letiště, které mě tu společně se sjezdovkou Kamilou baví skoro nejvíc, protože nejsou tak ultimátně rychlé jako třeba Sněžník A nebo B.

Poměrně mladá sjezdovka tu vznikla jako horní propojka mezi Sněžníkem a areálem u Slona, po navázání na traverzovou cestu, která vrací lyžaře zpátky na Sněžník, se z ní stala modrá sjezdovka Vyhlídková a svému názvu skutečně dostává, protože je natolik mírná, že máte čas kochat se okolními výhledy. Kontrastem k této sjezdovce je rychlá červená pista „Béčko“ a příjemné sportovní svezení nabídne i sjezdovka Kamila, na které se letos koná nově i večerní lyžování. Pod září moderních reflektorů se tak můžete svézt každou středu, pátek a sobotu vždy od 17:30 do 20:30.

Že se Dolní Moravě přezdívá „lunapark“, asi není žádné tajemství a vzhledem k atrakcím jako je Stezka v oblacích, bobová dráha, Mamutí horská dráha nebo momentálně budovaný most, který bude nejdelší na světě, se snad areál tomuto označení ani nijak nebrání. Výhoda z toho plyne hlavně těm, kteří rádi lyžování kombinují i s dalšími aktivitami, a tak v podstatě na Dolní Moravě snadno zabavíte i případné nelyžující členy rodiny.

My si tu vyzkoušeli Mamutí horskou dráhu, která je dlouhá 3 km, a tak je nejdelší horskou dráhou v České republice. V docela pohodlném bobu s opěradlem můžete jet jako jednotlivci, ale klidně i ve dvou. Brzdy máte místo područek a rychlost si sami jednoduše korigujete zatažením brzd k sobě. Pokud si ale chcete užít rychlou jízdu dokonce až 50 km/h, tak držte brzdy co nejníž a nebrzděte vůbec, to mi pak věřte, že si cestou i zavýskáte. :-) Nemusíte se ale bát, že byste z dráhy vypadli nebo že by do vás někdo narazil – bob je vybavený speciálními systémy, které začnou samy brzdit, jen se začnete blížit k bobu před vámi. 1 jízda vyjde dospělého na přijatelných 260 Kč.

I v zimě je na Dolní Moravě v provozu Stezka v oblacích, kterou můžete pojmout jako rodinnou procházku po nedělním obědě anebo jako další adrenalin, pokud se v jejím nejvyšším místě dokážete položit do tzv. kapky, tedy do zpevněné sítě s velkými oky ve výšce 55 metrů nad zemí. Pokud si na Stezku odskočíte z lyží, vyjde dospělého vstup na 320 Kč, pokud si k tomu jako pěší přidáte vývoz a svoz lanovkou, stojí dospělá vstupenka 650 Kč.

Kromě letošní novinky v podobě večerního lyžování si tu novější kabátek připravila i restaurace Slaměnka, která rozšířila svojí terasu, takže je nyní větší pravděpodobnost, že si při slunečných dnech najdete svoje místo i na prosluněné terase, navíc se vám tu tak doslova rozšířily i obzory. Restaurace Slaměnka zůstává i nadále samoobslužná a objednat si tu můžete například halušky s uzeným masem a zelím (195 Kč), borůvkové knedlíky (195 Kč) nebo holandský řízek s bramborovou kaší (205 Kč). Nabídka jídel se obměňuje a vaří se vždy od 11 hod.

Naším osobním gastrotipem na Dolní Moravě je ovšem obslužná restaurace Terezka, kterou najdete naproti velkokapacitnímu parkovišti U Slona. Interiéry Terezky jsou od loňska nově zrekonstruované a nějakou tu rekonstrukci zaznamenala i nabídka jídel, protože dávno už se tu nedělá jen pizza, ale objednat si tu můžete i takové dobroty, jako je tatarák, hovězí líčka na pivu nebo hovězí hamburger. My si oblíbili kachní rillettes s nakládanou zeleninou, meruňkovou marmeládou s chilli a pečivem (165 Kč).


Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy 2 h 53 min
Celodenní skipas dospělí 880 Kč
Celodenní skipas student, senior ( 63+) 730 Kč
Celodenní skipas děti (6-14,9 let) 570 Kč
Provozní doba střediska 8:30–16:00
Webové stránky střediska www.dolnimorava.cz
Parkování U Slona – zdarma na velkém parkovišti,
U Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen

Ceny jsou uvedené v hlavní sezóně, tedy od 11. do 23. 12. a od 3. 1. do 27. 1. V případě, že zakoupíte skipas online, máte cenu výhodnější.Na Dolní Moravě jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.