SNOW tour 2023 - Gurgl.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Gurgl leží zhruba 20 minut za Söldenem, kde údolí trochu zpustne a jakoby se ještě více sevře, čímž tamnímu areálu dodá jistou unikátnost. Gurgl je de facto tvořen dvěma areály - Hochgurglem a Obergurglem, přičemž oba jsou propojené horizontálně vedenou kabinkovou lanovkou Top Expres, díky které se dostanete z areálu do areálu za necelých 10 min. Tahle jízda lanovkou trochu připomíná vyhlídkový let, takže delší doba strávená v kabině nijak nevadí, ba naopak.


Nástupních míst do areálu je hned několik a nenechte se zaleknout parkovacími automaty, s celodenní permanentkou máte parkování přímo u dolních lanovek zdarma, stačí do automatu vložit i skipas. My vyjíždíme autem až pod sedlo Timmelsjoch, kde startuje výše položená kabinková lanovka Kirchenkarbahn, což je na první lano ideální volba – zatímco ostatní lyžaři teprve vyjížděli lanovkami z údolí, my už se proháněli na sjezdovce.


Sjezdovky obou areálů jsou západně orientované, takže jsou skoro celé dopoledne ve stínu a udrží so docela dobrý stav až do odpoledne. Nevýhodou ranního stínu je kromě horší viditelnosti i větší zima, takže komu by se zachtělo sluníčka, nyní v prosinci vyhledejte jako první sjezdovky č. 41, 42, 43 spouštějící se v levé části Hochgurglu, na které se dostanete právě zmíněnou kabinkou Kirchenkarbahn. I slunný manšestr by se dal tedy považovat za jednu z výhod parkování výše nad údolím. Tratě v této části navíc nabídnou i jeden z nejhezčích pohledů do údolí.


Gurgl sice není ledovec, ale vysoká nadmořská výška tu zaručuje dobré lyžařské podmínky zhruba od poloviny listopadu až do konce dubna. Už v první polovině prosince se tu lyžuje na 80 km sjezdovek z celkových 112 km. Možná díky tomu, že je Gurgl menší než Sölden, nebo tím, že leží až za ním, je tu mnohem nižší zalidněnost na sjezdovkách.


I když byly planiny kolem sjezdovek leckde pokreslené prohánějícími se lyžaři, na freeride to zatím ještě není. Nebo alespoň ne na ten, při kterém byste nepotrápili skluznice svých lyží. Sněhové podmínky na sjezdovkách jsou ale velmi dobré, a to jednak díky přírodnímu sněžení i díky tomu, že sněžná děla tu „jedou“ prakticky nepřetržitě, i v době lyžování. To je sice občas trochu nepříjemné, ale ruku na srdce, sníh na sjezdovkách je nám všem přednější.


Sjezdovky v horních částech obou areálů připomínají klasické alpské dálnice, které nejsou nijak spletité, spíš naopak se vinou po stráních celkem jednoznačně a přehledně. Celkově převažují modré a červené sjezdovky, takže sklony tratí jsou vesměs „carving-friendly“.


Pokud odstartujete pod Timmelsjochem, nabízí se samozřejmě varianta prolyžovat se oběma areály na druhou stranu na vrchol Hohe Mut. Tohle menší safari tím pádem nabídne všechny druhy sjezdovek a nouze není ani o černé padáky, jakým je například sjezdovka č. 8. Na černých sjezdovkách se mi tu líbí, že jsou „jetelné“ a dobře přehledné.


My jsme nejvíce nalyžovaných kilometrů naměřili v Hochgurglu, a to hlavně díky jeho slunnějším sjezdovkám. Naopak nás moc nezaujala pravá strana Obergurglu, kde se z dominantního vrcholu Hohe Mut spouští jen jedna klikatá užší červená sjezdovka. I tak je ale Hohe Mut fajn zastávkou nejen kvůli zase trochu jinému pohledu do údolí, ale také díky tamní hospůdce Hohe Mut Alm, u které by se s nadsázkou dalo říct, že je kombinací horské chaty a královského zámečku. Dvě místnosti tu skoro působí jako kulisa v nějaké pohádce, nicméně bez rezervace si tady jen tak neposedíte.


Ani za venkovní terasu se ale Hohe Mut Alm nemusí nijak stydět a ačkoli sjezdovky jsou v této části většinu dne zahalené do stínu, tahle teráska je zalitá sluncem v každém rohu. Výhledy do zasněžené divočiny bez známek civilizace jsme si tu užili současně s tradiční rakouskou kuchyní, tedy s Tiroler Gröstlem (17,50 eur).


V Gurglu jsme za tři dny navštívili tři restaurace a každá měla nápad. První navštívenou byla restaurace Top Mountain Crosspoint, která leží přímo u parkoviště na sedle Timmelsjoch a je spojená s muzeem motocyklů. Muzeum se 450 exponáty patří k největším v Evropě a vstup na osobu vyjde na 15 eur. „Motorkářskou“ atmosféru ovšem pocítíte i v samotném interiéru restaurace bez potřeby platit vstupné a výstavní kousky motocyklů tady celkově dokreslují originální design restaurace.


Dalším „must-visit“ občerstvením je Top Mountain Star, což je impozantní kruhový bar s ochozem na vrcholu hory Wurmkogel ve výšce 3 082 m. Bar zaujme jak proskleným interiérem, tak i venkovním posezením, kdy barové stoličky lemují ochoz kolem dokola, a tak máte při občerstvování výhled na všechny strany, dokonce i na italské Dolomity.


Přímo u baru se nachází i vyhlídka s kamzíkem, kterou také můžeme označit za takový „instagram-friendly spot“. Těžko říct, co je tu zajímavější – jestli pohádkově omrzlý můstek vedoucí k vyhlídce, nekonečný výhled do malebné krajiny nebo samotná vyhlídka s kamzíkem, který je k vám z nějakého důvodu otočený „zády“. :-)


Novinkou ze sezóny 21/22 je moderní kabinková lanovka Rosskar, která vás přímo z centra Obergurglu vyveze až k restauraci Festkogelalm.


Obergurgl nabízí k ubytování luxusní hotely i pár cenově dostupnějších penzionků, z nichž některá zařízení razí filozofii „ski in - ski out“, tedy z lyžárny vyjdete přímo na sjezdovku a po lyžovačce prakticky zajedete s lyžemi až do pokoje. Až na pár načančaných výloh obchodů se sportovní výbavou je ale Obergurgl spíš poklidnější vesnička bez divokých apres-ski večírků.


Gurgl v kostce:

Vzdálenost z Prahy 6 h 52 min
Celodenní skipas dospělý 64 eur
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2003-2007) 51 eur
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2008-2014) 35 eur
Vstup do motocyklového muzea 15 eur
Provozní doba střediska 9:00-16:00
Webové stránky střediska www.gurgl.com


V Gurglu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH.