SNOW tour 2023 - Karolinka.mp4 from SNOW.cz on Vimeo.


Stěžejní tratí je v Karolince sjezdovka Hlavní, která v rámci jednoho kilometru několikrát změní svůj profil, přičemž si ale po celé délce zachovává stále stejný směr bez jediné zatáčky. Hlavní sjezdovka je tedy přehledná a navzdory komornosti Karolinky uspokojí klidně i závodního lyžaře.

Hned na svém začátku vás sjezdovka Hlavní pošle na úvodní černý padáček, který je sice kraťoučký, za to vám ale dodá dobrou rychlost do následující široké pláně s parádním carvovacím sklonem, kde se lyže překlápí z hrany na hranu prakticky samy. Tahle prostřední pasáž trati je moje gusto a myslím, že nebudu sama. Ke konci trať naservíruje ještě jeden závěrečný sešup, který už ale není tak prudký jako ten úvodní.

Kdo by si netroufnul na zmíněný prudký padák na začátku sjezdovky, může ho objet po červené objížďce zvané Rukáv. Sice se jede částečně po úzké lesní cestě, ale v horní části Rukávu se na širší pláni dá vyšvihnout pár pěkných sportovních oblouků. Spíš než jako sjezdovka je ale Rukáv chápaný jako alternativa pro méně zkušené lyžaře, kteří se necítí na černý padák.

Dětem a méně zkušeným lyžařům je v Karolince věnovaná dětská poma s cvičným svahem zhruba v polovině kopce. 300 metrů dlouhá Výuková sjezdovka je od hlavního dění oddělená pomou i kotvovým vlekem, takže nehrozí srážka s rychlejšími lyžaři a celkově tu mají začátečníci „svůj klid“ na trénink oblouků.

Ti úplně nejmenší můžou zamířit do dětské školičky, která využívá prostoru u nástupiště na kotvový vlek a je rozdělná na dvě části. Zatímco vpravo od vleku najdete krátký lanáček a jednoduchý dětský slalom s podjezdovou brankou, zleva od vleku mohou děti využívat pojízdný pás a cvičný plácek k němu.

Karolinka je známá i díky svému snowparku, který je v Beskydech vyhlášený svou délkou i propracovanými překážkami. Letošní sněhové podmínky sice nepřály takové velikosti snowparku, jak tu jinak bývá zvykem, přesto se tu pořád dá skočit na pár skocích a překážkách.

Kdo vyrazí na Karolinku s tupými hranami lyží, může chybu napravit hned v malém lyžařském servisu u hlavního parkoviště. Nenechte se zmást jeho velikostí, servis je špičkově vybaven a takto zkušeného servismana abyste jinde pohledali. Lyže se tu servisují na kvalitních strojích Wintersteiger a dá se tu zařídit jak nabroušení hran za 15 minut, tak i třeba závodní struktura. Toto místo funguje také jako půjčovna, a to nejen lyží, ale také snowboardů, sněžnic i skialpových kompletů.

Hned vedle půjčovny jsme nově zaznamenali bistro Nabíječka, které – jak už název napovídá – nabídne spoustu zásuvek, takže si tu můžete kdykoli nabít telefon. Mezitím se můžete občerstvit teplými, nealko i alko nápoji a malý hlad se tu dá zahnat párkem v rohlíku (42 Kč) nebo kyselicí s domácím chlebem (59 Kč).

Oproti naší poslední návštěvě na Karolince vzniklo ještě jedno nové občerstvení Bistro 700, a to přímo na kopci u výstupu z vleku v nadmořské výšce 700 m. Tento bufet razí zřejmě heslo „hlad je převlečená žízeň“ a kromě máslové kukuřice (50 Kč) se jeho nabídka orientuje na pestrý výběr nápojů. Nechybí tu tedy horká čokoláda (48 Kč), plznička (0,5 l za 48 Kč), Aperol Spritz (100 Kč) nebo pravá valašská slivovička (55 Kč). Drink nebo kávička v lehátku s výhledem je něco, co dnes k lyžování takřka neodmyslitelně patří, takže za mě palec nahoru.

Místo, kde se dá v Karolince ohřát u krbu a zahnat žízeň i hlad, je ovšem restaurace U Vleku, která patří dlouhodobě k našim oblíbeným. Za našich „mladých let“ jsme si tu užili nejeden večírek při závodech ve skicrossu nebo v bobcrossu, v současnosti tohle místo ale oceňujeme především díky jeho domácí kuchyni. Tentokrát jsme si tu nechali doporučit vepřové kousky na mrkvi a pivu a bramborové knedlíky plněné uzeným masem se špenátem. V době oběda se tu dá využít denní menu, které za necelých 200 Kč zahrnuje polévku dle denní nabídky a hlavní chod. Na porcích se tu nijak nešetří, takže jídlo tady doporučuji až na závěr lyžování, jinak se vám přes plný pupek bude k těm obloučkům horko těžko ohýbat. :-)Karolinka v kostce:

Vzdálenost z Prahy 3 h 48 min
Vzdálenost z Brna 2 h 5 min
Celodenní skipas dospělý na pokladně 710 Kč
Celodenní skipas dospělý online 640 Kč
Provozní doba areálu 8:30–16:00
Večerní lyžování St, Čt, Pá, So 17:30–20:30
Webové stránky střediska www.skikarolinka.cz
Parkování zdarma na parkovišti přímo u areáluV Karolince jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL a v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.