Nové lyže Forza v sobě totiž snoubí charakter slalomky a allmountainu. Výrazné vykrojení kombinují s širšími středy, které lyžaře hravě podrží i v čerstvém nebo odpoledním rozježděném sněhu. V nabídce je 7 modelů s označením 20°, 30°, 40°, 50°, 60°, 70° a 70°+ , které odkazují na potenciální úhel náklonu v oblouku. Čím vyšší číslo, tím sportovnější jízda.

Zadek na zem!

Vybízí propagační materiál k nové řadě Forza. Zatímco model 70°, jejž jsme testovali v délce 173 cm, je určen pro experty či těžší a silovější lyžaře, tato námi testovaná „šedesátka“ je trochu umírněnější – přesto v testu velmi příjemně překvapila a oslovila právě i experty. Skvěle vyvedený graf řady Forza nakonec odkazuje modely s 50° na instruktory lyžování, s 60° na masters a se 70° na závodníky.

Lyže opravdu velmi snadno zahajují oblouky a i se širším středem 75 mm je pak není problém udržet na hraně v průběhu celého oblouku, dokonce i na tvrdším kopci, kam už nejsou primárně určeny. Jejich doménou je totiž měkký a rozježděný sníh, kde jedou bez jediného zaváhání jako tank, případně pevnější vodivá trať, kde naopak ukázkově drží na hraně a kde jsme si na nich i my užívali pravou carvingovou zábavu. Když je nepustíte do těch úplně nejvyšších rychlostí, odmění se vám naprostou spolehlivostí a máte pocit, že možné je v podstatě cokoliv. V testované délce 171 cm mají pouhých 13 metrů poloměru a vyzývají ke zkracování oblouků, jízdě ve větších náklonech, a přitom se odměňují dostatečným klidem při jízdě.


Řada Rossignol Forza přinesla za poslední dobu možná nejvýrazněji inovovaný koncept lyží, proto jsme je testovali ve dvou nejvyšších variantách 70 a 60. Logicky si těžší testér Michal vybral Forza 70° a lehčí Ondra Forza 60°. Oba dva jsou lyžařští lektoři s nejvyšším stupněm vzdělání, jen jeden váží o 20 kilo víc… Jejich recenze jsou psané nezávisle, jak se to projevilo?

Recenze sjezdových lyží Rossignol Forza 70° V-Ti Konect

Pokud jste obě recenze přečetli, budete mít možná dojem, že lyže jsou podobné. Jsou. Ale popsané dojmy ovlivnily i typy testérů. Dvacetikilový rozdíl mezi lyžaři je znát. A tak můžeme výsledky klidně transponovat tak, že pro lehčího Ondru by Forza 70° byla znatelně sportovnější, chtěla vyšší rychlost a asi by ani tolik nekrátila oblouk. Zatímco kdyby Michal jezdil na Forza 60°, cítil by ji ještě více poddajnou, točivější a pohodovější. Toť fyzika.

*V praxi budou obě lyže sdílet velmi podobnou duši: budou hravé, zábavné, přesto sportovní a motivační. Vydedukovat z toho lze i závěr, že těžší lyžaři mají volit konstrukčně tužší lyži, v našem případě je tu ještě Forza 70° V-Ti Master, a lehčí sportovní lyžaři se nemusí bát ani modelu Forza 50°. *


Pro koho?

Rossignol Forza 60° je v první řadě allmountain. Svým střihem se širokou špičkou a širším středem úplně typickým. Ale přináší navíc solidní konstrukci s velmi mírným rockerem ve špičce a technologiemi, které známe zejména ze závodních lyží. Je určen středně těžkým jezdcům, kteří neprahnou ani po ledovaté sjezdovce, ani po nejvyšších rychlostech, zato ale hledají celodenní univerzálku, která je podrží, kdykoliv se podmínky jenom trochu zhorší. A zároveň si chtějí užít pořádnou porci zábavy v lehce sportovním pojetí, protože přesně o tom tahle lyže je.

Výhody

  • skvělé vlastnosti na měkčím podkladu
  • snadné zahájení a skvělý tah v průběhu celého oblouku

Nevýhody

  • pro těžké jezdce už může být příliš měkká – berte Forza 70°
  • na ledu ztrácí na jistotě