Na šumavském Špičáku je aktuálně v provozu horní úsek červenomodré sjezdovky č. 1, zhruba v polovině se přejíždí na modročervenou sjezdovku č.2. Nejvíc oblouků na čerstvém manšestru, který je po ránu zalitý paprsky vycházejícího slunce, si užijí ranní ptáčata, která neváhají stát u turniketu už v 8 hodin ráno, ačkoli provoz areálu startuje až v 8:30. Tento ranní závod rozhodně nepodceňujte, Špičák má spoustu skalních lyžařů, kteří si tato místa na první jízdu umí pohlídat – nemusíte se ale bát, že by vás následně z kopce brzdili, protože drtivá většina frčí dolů ve slušném sportovním tempu.

Špičák má moje dlouholeté sympatie nejen díky tomu, že jde o rodnou hroudu, na které jsem kdysi pár branek odzávodila, ale také protože mám ráda členitý terén. Byť je momentálně v provozu jen jeden sjezd, tak i rámci něj si lyžař užije dlouhou rozmanitou jízdu proloženou krátkými prudšími padáčky, které dodávají dostatečnou rychlost do mírnějších carvingových plání. Při aktuálních vyšších teplotách a slunečních paprscích, ve kterých se sjezdovky od rána koupou, sníh poměrně brzy měkne, takže se opravdu vyplatí zmínění brzký budíček.

V provozu je dále mírná přibližovací sjezdovka K parkovišti a modrá sjezdovka Spodní Šance, která je vhodná pro rodiny s dětmi a začátečníky, protože je mírná a prostorná. Na jejím začátku se dokonce můžete projet v jednoduchém veřejném slalomu a nechat si ho změřit.

Plně v provozu je také dětský lyžařský park v hlavním zázemí, kde děti vyváží pojízdný pás a dolů můžou dávat placáka molitanovým panákům nebo projet podjezdovými brankami. Ti nejmenší tu můžou zkoušet první krůčky na „ťapacím“ koberci. K dispozici jsou samozřejmě služby lyžařských instruktorů zdejší lyžařské školy, která má dlouholetou tradici, a dokonce letos slaví 50. výročí.

Kromě privátních a skupinových lekcí se tu dá objednat i „první dětské lyžování“, tedy lekce pro děti ve věku 3-4 let, v rámci které máte dokonce 30% slevu na zapůjčení dětského lyžařského kompletu. Pokud čekáte na lyžařskou lekci nebo chce zkrátka vaše dítko jen změnit aktivitu, dá se přímo v lyžařské škole sídlící v hlavním zázemí využít i vnitřní dětský koutek s molitanovými prolézačkami a balančními prvky. Ceník lyžařské školy najdete zde.

Špičácké zázemí si v posledních letech prošlo modernizací a pokud jste tu v posledních dvou letech nebyli, pár nových budov vás možná překvapí. Jednou z nich je nová půjčovna lyží se sportovním obchodem a skidepotem, tedy úschovným prostorem v podobě vytápěných skříněk, které obsahují sušící stojany na boty a elektrickou USB přípojku pro nabíjení mobilů. V rámci této místnosti je k dispozici také servis lyží, který se tu provádí do druhého dne i na počkání. Ceník servisu i úschovny najdete zde.

Co se týká něčeho na zub, máte na Špičáku hned několik možností a záleží jen na tom, který styl preferujete. Pokud vám vyhovuje samoobslužná restaurace, můžete vyzkoušet mladičkou restauraci U Lanovky s venkovní terasou. Ve velkých porcích si tu v moderních prostorech můžete dopřát českou kuchyni jako je hovězí guláš (225 Kč) nebo borůvkové knedlíky (195 Kč) nebo jestli máte rádi starou dobrou klasiku á la Sněženky a Machři, zavítejte do útulné chaty Blaženka. Tady se dají objednat například lívance s lesním ovocem (195 Kč) nebo Germknödel (165 Kč) jako v Alpách.

Špičák na stoprocentní provoz stejně jako řada dalších českých středisek čeká, nicméně začátek Nového roku slibuje opět ochlazení a sněžení, takže se možná brzy dočkáme provozu i dalších sjezdovek, jako je například moje oblíbená červená sjezdovka č. 3, legendární nejprudší sjezdovka České republice Šance nebo nově připravovaná skicrossová trať na dojezdu sjezdovky č. 1. Už teď tu ale nasajete tu pravou zimní atmosféru i díky tomu, že se sníh drží nejen na sjezdovkách, ale i kolem nich.


Špičák v kostce:

Vzdálenost z Plzně 80 km (cca 1 hod 20 min)
Vzdálenost z Prahy 170 km (cca 2 hod 20 min)
Celodenní skipas dospělí 890 Kč
Celodenní skipas mládež/senioři 790 Kč
Celodenní skipas děti 640 Kč
Provozní doba 8:30–16:00
Webové stránky www.spicak.cz


Na Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami ONE WAY, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH, se speciálně tvarovanými vložkami do lyžáků SIDAS a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERM-IC.