Když nebudeme počítat jednu přejezdovou lesní cestu, tak jsou v Herlíkovicích aktuálně v provozu kompletně všechny sjezdovky. My tu klasicky v 8:30 nastupujeme na přibližovací kotvu a pěknou sportovní „Pětistovku“ použijeme jenom jako propojku k lanovce. Tahle sjezdovka by si zasloužila klidně větší počet jízd, nicméně jako jedna z mála tratí Herlíkovic se drží většinu dne ve stínu, takže se na ní dobře lyžuje i později. Naopak první ranní jízdy je potřeba využít na hlavních prosluněných sjezdovkách, které se spouští přímo z vrcholu Žalý.

Hned na první oblouky tedy využíváme červenou sjezdovku Rodinnou, která je v podstatě takovou hlavní a nejoblíbenější tepnou Herlíkovic. Úvodní odkloněná část může být pro někoho náročnější, někdo to zas může pojmout jako takové lyžařské zpestření. Každé lyžařské skupině by však měla být po chuti druhá polovina trati, respektive červená sjezdovka Akademická, která nabídne velmi pěkný carvovací sklon – ani moc prudký, ani moc mírný.

Akademická sjezdovka je možná nejpopulárnější část Herlíkovic, protože kromě akurátního červeného sklonu nabídne i nadstandardní šířku, je přehledná po celé délce i šířce a v podstatě ani nevadí, když se po ní rozjede i víc lyžařů najednou, protože se jich sem vejde i s jejich oblouky hned několik vedle sebe. Navíc mám z téhle sjezdovky pocit, že když na ni někdo lyžuje, tak velmi dobře. Netvoří se tu hloučky uprostřed sjezdovky a nikdo tu většinou netraverzuje v pluhu přes celou trať. Zkrátka je to taková Herlíkovická sportovní záležitost.

Ze Žalého se dá spustit i po černé trati Sportovní, která je sice o něco užší, než Akademická, je ale podobně dobře přehledná a o něco méně frekventovaná, takže se tady dá užít jízda přesně taková, jaký je název sjezdovky.

Tyto dvě sjezdovky jsme vytěžili do maxima, než jsme se rozhodli přesunout a omrknout vedlejší Bubákov, kam skipas z Herlíkovic také platí. Při přejezdu jsme opět použili přibližovací kotvu z parkoviště a tentokrát jsme se z rána opomenuté sjezdovce Pětistovce trochu pověnovali. Tím, že je tato trať jakousi propojkou mezi dvěma areály, není tak často ježděná, netvoří se žádné fronty na vlek a navíc díky stínu má pěkný povrch i v pozdějších hodinách.

Skipas z Herlíkovic vám platí i do vedlejšího Bubákova, kde je na výběr z několika modrých sjezdovek, které jsou povětšinou mírné, široké a dobře přehledné. Taková modrá sjezdovka Bubákov se dá de facto považovat za jedno velké rozlehlé cvičné hřiště, ideální na první lyžařské oblouky, ale klidně i na ty milionté.

Závěr sjezdovky Bubákov je oproti vršku o něco strmější a i na mapičce se červená, takže pokud chcete s dětmi trénovat jenom „placatý“ hořejšek, můžete využívat dětskou pomu, která obsluhuje pouze modrou sekci bubákovské hlavní sjezdovky.

Přímo u výstupu z lanovky na Bubákově se tradičně nachází lyžařský park školy Bubákov, který se letos trochu pozměnil, přinesl víc prostoru a víc atrakcí. Dlouhý pojízdný pás tu je z jedné strany lemovaný podjezdovými brankami a jednoduchými terénními vlnami, z druhé strany zas slalomovými kužely. Rodiče, sledujíc svá dítka v parku tu můžou vyžít posezení s lavičkami a výhledem nejen na park, ale i na Krkonoše. Výhodou tohoto parku je, že je už od rána na sluníčku.

Další dětský park, tentokrát od místní lyžařské školy Yellow Point pak najdete v Herlíkovicích přímo u centrálního parkoviště, takže už není potřeba s dětmi nikam výš vyjíždět lanovkou. I tento dětský park je podobně vybavený, jako na Bubákově, navíc tu je ale ještě k pojízdnému pásu lanáček a také ohřívárna s dětským koutkem přímo v zázemí lyžařské školy.

V rámci této lyžařské školy máte rovnou pohotově k dispozici i půjčovnu, a to s lyžemi a lyžařskými botičkami i pro ty nejmenší prcky – lyžičky o délce 67 cm a botičky velikosti 25, takže sem můžete i úplně malá dítka, klidně od dvou let. Ceník lyžařských lekcí a půjčovny lyží najdete zde.

Možností na občerstvení v Herlíkovicích ve spojení s Bubákovem je docela dost. Pokud chcete ve slunném počasí poobědvat na terase s malebným krkonošským výhledem, dejte si oběd na Bubákově U Zmrzlýho. My tady tradičně nedáme dopustit na domácí kuchyni v útulné samoobslužné restauraci Herlíkovice u nástupu sedačkové lanovky na Žalý. Žádným jídlem tady neuděláte chybu, ať už to budou vepřové výpečky se zelím (199 Kč), borůvkový knedlík s tvarohem (199 Kč) nebo rajská omáčka s masovými kuličkami (189 Kč). Porce jsou pokaždé tak velké, že se z jedné najíme ve dvou.

Pokud už máte dolyžováno a na cestu domů máte řidiče, nezbývá než den zakončit na prosluněné terase s lehátky v bistru U Enza, který využívá střechy zmíněné restaurace Herlíkovice. Na výběr tu máte z rychlého občerstvení jako je pizza, panini nebo hranolky, z horkých nápojů pak například horkou čokoláda nebo horký punč a jelikož je hlavním partnerem baru Mionetto Prosecco, je tu lákavé vychutnat si opalovačku v lehátku s originální oranžovou sklenicí. Poručit si do ni můžete jak zmíněné prosecco, tak klidně spritz.

Levnější skipas do Herlíkovic můžete mít díky Snowpassu, kdy si skipas koupíte dopředu online za lepší cenu a z parkoviště tak můžete nohy nacvaknout rovnou do lyží, aniž byste museli k pokladně. Dospělí tak platí u celodenního lístku 900 Kč místo 950 Kč.

Herlíkovice v kostce:
Vzdálenost z Prahy | cca 2 hod (140 km) |
Celodenní skipas dospělý (18-62 let) na kase/online | 950 Kč/700 Kč |
Celodenní skipas dítě (6-12 let) | 570 Kč |
Celodenní skipas dítě do 6 let (v doprovodu rodiče) | 50 Kč |
Celodenní skipas junior (12-18 let) | 760 Kč |
Celodenní skipas senior (nad 60 let) | 760 Kč |
Provozní doba střediska | 8:30-16:00 |
Webové stránky střediska | www.herlikovice.cz |
Parkování | zdarma na parkovišti u Bubákova i Herlíkovic |

V Herlíkovicích jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami ONE WAY, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH, s na míru tvarovanými vložkami do lyžáků SIDAS a
s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.
