Mají-li závodníci do 10 hodin dopoledne uklidit tyče, musejí vyčleněné necelé dvě hodiny maximálně využít. Potřebují jezdit nahoru dolů s co nejmenšími prostoji. Pro slalom nejúčelnější pak může dokonce být starý nedobrý „kulotrh“, tedy rychlá Tatrapoma.

Na lanovce je obtížnější manipulace s tyčemi i kontakt trenéra se závodníky. Na lyžařském vleku se pohybujeme stále okolo tratě, na lanovce jsme ale od slalomu, sjezdovky i ostatních odtržení.

Jak to vypadá v praxi, ukazuje např. odstrašující příklad Velkého Javoru na německé straně Šumavy. Nejmodernější technologie a vysoký komfort, ale pro tří- až čtyřsetmetrový slalom ve spodní části tréninkového svahu je třeba pokaždé zdolat o dvě stě výškových metrů více – jiná možnost než výjezd lanovkou až nahoru neexistuje. Také u nás na špindlerovském Medvědíně se občas trénuje obří slalom ve spodní části Černé (převýšení maximálně 200 metrů), je ale nutno vyjet až na vrchol a úplně zbytečně sjet horních 300 výškometrů, často v zimě a větru.

Vleky nejsou dobré jen pro závodníky: rozloží dav čekajících i sjíždějících a jsou doplňkem či alternativou přeplněných páteřních lanovek. Když fouká, mohou jezdit i tehdy, kdy vítr lanovky odstavuje. Při „fukéři“ je také vlek vedený lesem příjemnější, neboť chráněný. Případná větší porucha neznamená složitou evakuaci.

Doufejme tedy, že množící se lanovky v našich větších střediscích lyžařské vleky úplně nezlikvidují.