Cortina d'Ampezzo - aktuální report z 23.02.2015 - SNOW.CZ

Cortina d'Ampezzo | aktuální report z 23.02.2015

Cortina d'Ampezzo - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Itálie Itálie - Benátsko

průměrné hodnocení Cortina d'Ampezzo:
autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:
návštěva od: 23.02.2015 do: 23.02.2015
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Přeslavné „hlavní město Dolomit“, jehož lyžařská krása nevyniká na první pohled – terény jsou roztahané na velkém území a jen částečně propojené, z mnohých lanovek a vleků ještě sálá historie. Na druhou stranu jsou tu místa, která nemají v Dolomitech obdoby. Zato panoramata okouzlí spolehlivě.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Jedním z jedinečných míst je vysokohorská kotlina Ra Vallées, která je doslova vklíněná do náruče Tofany a lyžování tu má dost dramatickou kulisu – ohromné kolmé dolomitové stěny vyrůstají přímo okolo sjezdovek, obzvlášť působivý je výjezd ke skalnímu oknu Bus de Tofana. Zprvu široký a nenáročný sjezd podél hlavní 3sedačky Pian Ra Vallees se postupně dělí na tři varianty, z nichž dvě jsou svižně červené. Sjezd z nejvýše položeného bodu (2 800 m n. m.) od „skalního okna“ Bus de Tofana je taky poctivě červený a poctivě panoramatický. Z kotliny se mezi skalami prodírá ostrá, ale celkem přehledná černá sjezdovka, která ústí do sousedního hlavního areálu (Pomedes, Duca d´Aosta). Úplný „dojezd“ do města vede po úzké lesní cestě, která několikrát křižuje místní silničku a připomíná tak „starší duch“ střediska.

Hlavní areál pod Tofanou má dvě patra – v tom horním z vrcholků Pomedes a Duca d´Aosta tečou dosti sportovní sjezdovky, mj. závodní trať ženského SP. Dole se rozlévají cvičné modré sjezdovky (Pocol, Socrepes).

V okolí průsmyku Falzarego je jeden z malých areálů, propojený do lyžařského minisafari, kde se dají vždy najít poloprázdné svahy. Především od skalních věží 5 Torri stékají dvě pěkné, středně dlouhé červené nořící se lesem, a to podél pohodlné kryté 4sedačky. O patro výše ze sedla mezi skalisky Nuvolau a Averau vede plošší modrá trať se svižnějším dojezdem, na jižní stranu přetéká subtilní trať s příjemnými červenými pasážemi a výhledem na Marmoladu a Civettu. Vrcholem – doslova i přeneseně – je skalní „zub“ Lagazuoi, oblíbený vyhlídkový bod, s dlouhou sjezdovkou zpět do sedla Falzarego.

Úplně na opačné straně Cortiny jsou ještě areály Faloria a Cristallo.

Sněhové podmínky:

Po nedělním sněžení čerstvý sníh během dne v nižších, osluněných polohách povoloval a kupil se, ve vyšších se jen kupil. V Ra Vallées viselo upozornění na možný „výskyt“ kamínků, které se v nejfrekventova­nějším úseku sjezdovky Pian Ra Vallees skutečně objevily – ač je sněhu dost, vytrhané kamínky jsou už do něj namíchané.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Zastaralé jsou hlavně přístupové kabiny přímo z města, v samotných areálech už jezdí „mix“ starších a novějších lanovek, mnohé z nich jsou „upgradované“ polstrováním sedaček nebo rozběhovým pásem. Cortina je velká, ale velmi rozdrobená lyžařská oblast, zároveň však dobře propojená bezplatnými skibusy (ve městě á 15 min, mezi Son dei Prade pod Tofanou a 5 Torri á 20 min).

Zalidněnost:

Čilý provoz bez front panoval v hlavním areálu – dole nad Socrepes hlavně lyžařské školy, výše na Duca d´Aosta „běžní“ lyžaři. Zato odtržená lokalita 5 Torri přitahuje hlavně výletníky, kteří si projedou malé okružní safari přes Passo Falzarego a vyhlídku Lagazuoi, naopak opakovaně zdejší sjezdovky jezdí jen minimum lyžařů.

Občerstvení a aprés-ski:

Na sjezdovkách jsou typicky horské chaty s obsluhou a prostřenými stolečky se skleničkami na víno a pečivem á la Švýcarsko nebo Francie – jen výjimečně self-service.

Doprava do střediska a parkování:

Většina parkovišť je bezplatná, jen přímo ve městě u nástupu na Falorii se platí. V Cortině jezdí skibusy pro lyžaře stále ještě zdarma.

+ plusy

  • velké množství různorodých terénů
  • lyžování nadosah strmých skalních stěn
  • vždy se dají najít klidná místa
  • daleké výhledy
  • stále bezplatné skibusy

- mínusy

  • velmi rozdrobená oblast s častými přejezdy a přesuny
  • dost zastaralých lanovek
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

11. - 12.03.2019  | Cortina d'Ampezzo

autor: Radek Holub - SNOW
hodnocení:

Slavná Cortina má kolem sebe opravdu velmi rozmanité lyžařské terény, které jsou však propojené jen skibusy, a tak na jejich „využití“ je potřeba více času. Vzhledem k tomu, že se lyžuje na loukách nad městem, v lesích, ale i vysoko mezi skalami, je třeba plánovat podle aktuálních podmínek. Zato se ...

zobrazit celý report

11.01.2015  | Cortina d'Ampezzo

autor: škubánek
hodnocení:

Návštěvu střediska komplikovalo blížící se světový pohár a s ním uzavřená olympijská sjezdovka i přilehlé sjezdovky, takže těch otevřených se sněhem bylo jen minimum...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Hotel Neuwirt
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 327 Kč/os.
Johannesbad Hotel St. Georg
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 4 518 Kč/os.
Sportpension Geisler
Orientační cena za noc vč. polopenze 1 349 Kč/os.