Ovčárna Praděd - aktuální report z 28.02.2016 - SNOW.CZ

Ovčárna Praděd | aktuální report z 28.02.2016

Ovčárna Praděd - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Jeseníky

průměrné hodnocení Ovčárna Praděd:
autor: V0174
hodnocení:
návštěva od: 28.02.2016 do: 28.02.2016
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Už před nějakou dobou jsem četl recenze na toto středisko, nejvyšší v ČR, s historickými vleky i přístupem. Takže dnes, i když byl sníh i jinde, jsme se tam konečně na půl dne vypravili, abychom ověřili, co je na tom pravdy. Výsledek vidíte sami. Přístup a vybavení hrozné, ale sjezdovky upravené a lidí na kilometr sjezdovky snad míň než v Alpách.
Bohužel jsme měli mlhu, takže na žádnou velkou rychlost to nebylo, spodek Áčka byl ale v pohodě. Škoda, za pěkného počasí by to s tímhle množstvím lidí byla paráda.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Otevřeno bylo vše kromě B1 a D. Sjezdovky byly parádně upraveny a vzhledem k minimální návštěvnosti se ještě kolem poledne jezdilo po zbytcích manšestru. Bohužel, jak je v ČR zvykem (kvůli sklonu to ani jinak nejde), všechny sjezdovky vedou v podstatě přímo dolů vedle vleku, takže člověk jede deset minut nahoru a dvě dolů.
Asi nejzajímavější sjezdovka z Áčka je značená jako černá, ale jedná se spíš o červenou. Zajímavostí je křižování silnice, kde jezdí rolby, běžkaři, chodci a podobná havěť, zároveň ale křižování není na sjezdovce nijak označené, takže kdo neví, má smůlu. Zvlášť za mlhy si dovedu představit, že to neznalého člověka dost překvapí.
Sjezdovky ve středisku nejsou oficiálně nijak propojené, přejet se dá buď načerno lesem, nebo sjet na silnici a šlapat...

Sněhové podmínky:

Sněhu bylo dost. Nevím, jestli tam nahrnuli těch 70 až 90 cm, co udávají, mimo sjezdovky bylo tak 10, ale na sjezdovce vydřená místa alespoň odpoledne nebyla. I když pod vlekem občas prosvítala tráva. Mimo sjezdovky se jezdit nesmí, ale v horní části je vše stejně dost vyfoukané. I když mi nějaký snowboardista tvrdil, že níž je prašanu dost.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Co si budeme povídat - je to skanzen. Nejmodernějším dopravníkem je tu Tatrapoma se semaforem v počtu dvou, třetí vlek je kotva. Na Barborce a Švýcárně jsme nebyli, na Fku taky ne.
Jezdili jsme skoro celou dobu jen na Áčku, kde je kotva, která není špatná, ale poměrně pomalá (7 minut nahoru) a kotvy mají velké rozestupy (zřejmě aby mezi nimi projela po silnici rolba). Ale vzhledem k zalidněnosti to nevadilo.

Zalidněnost:

Nebýt téměř nulového množství lidí, dal bych středisku možná tak jednu hvězdu. Nicméně vzhledem k mlze a k tomu, že jsou kolem otevřená další střediska (kde mají, považte, občas i lanovku!), jsme jezdili na sjezdovce maximálně v deseti lidech, občas taky jen ve třech. Frontu na vlek jsem zažil jednu, cca na minutu, když byli přede mnou tři lidi a všichni chtěli jet na kotvě sami.

Občerstvení a aprés-ski:

Občerstvení jsme nevyužili. Stánky jsou v podstatě jen na silnici směrem na Švýcárnu (kde se dá jet na lyžích, jen je to na jednu stranu do kopce), u vleků jsme nic neobjevili. U silnice je však občerstvení dost.
V místě bylo spousta lidí i pěšmo (o běžkařích nemluvě), co se šli podívat na Praděd, což mi v místě přišlo jako nejrozumnější aprés-ski aktivita.

Doprava do střediska a parkování:

Hrůza. Děs. Sedmdesátky. V Rumunsku. Ve špatném středisku. Na výběr máte v podstatě tři varianty:

 1. Vyjedete až ke sjezdovkám autem a tam zaparkujete. Super varianta, jen vás bude stát 450 Kč.
 2. Dojedete k penzionu Hvězda, kde zaparkujete (100 Kč na den) a nahoru vyjedete autobusem (jede v každou celou hodinu, cca 55 Kč/osobu/cesta). Takže ve dvou lidech asi tři stovky a čekání. Ve čtyřech se vám už vyplatí 1). Lyžování končí ve čtyři, dopolední permice ve 12, autobusy dolů jezdí o půl. Takže budete čekat prakticky s jistotou.
 3. Najdete si přímý autobus z blízkého, či vašeho města a boty dáte do batohu. Nakonec asi nejrozumnější varianta, cenu neznám.

Mimochodem, silnice mezi Karlovou Studánkou a Vidly se v zimě neudržuje. Pokud rádi jezdíte na ledu a sněhu a chcete si trochu zařádit, vřele doporučuju (bez ironie).

+ plusy

 • Jistota sněhu díky nadmořské výšce
 • Málo lidí
 • Zjistíte, jak se lyžovalo před čtyřiceti lety
 • Elektrický skibus

- mínusy

 • Placené parkování
 • Placený skibus
 • Placené záchody
 • Historické vybavení
 • Chybějící přejezdy mezi sjezdovkami
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

30.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: MildasK
hodnocení:

Rozhodl jsem se s rodinou ukončit lyžařskou sezónu 2016/17 na Ovčárně. V provozu byly již jen sjezdovky B a C, ale i přesto jsme si úžasně zalyžovali. Úplně jsme zapomněli, jaké to je lyžovat na přírodním sněhu. Za mě to byla naprostá bomba!

zobrazit celý report

30.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: rradek
hodnocení:

Jako asi posledních 15 let jsem jel ukončit sezónu na Praděd. Lyžování zde je tak specifické, že to se prostě musí zažít. Jedno z opravdu posledních středisek, kde chybí zasněžování, a přesto se zde jezdí do konce dubna. Kdyby se zasněžovalo, tak do půlky května. Jet sem během hlavní sezóny je podle...

zobrazit celý report

29.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: chodera
hodnocení:

V pořadí už asi mé třetí letošní zakončování sezóny proběhlo opět na Pradědu, stejně jako loni. Původně to měl být Klínovec, ale ve čtvrtek tam oznámili, že tento víkend už neotevřou. Na Praděd je to od nás nekonečná cesta přes 250 km, ale těm 20 cm nového prašanu prostě nešlo odolat. Letos přišel J...

zobrazit celý report

14. - 17.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: pmaja
hodnocení:

V provozu už byla pouze 1 sjezdovka, ale po ránu umrzlá a perfektně připravená. Krásná příroda, výhled na Petrovy kameny a na Praděd a samozřejmě přírodní sníh je obrovská výhoda tohoto střediska. Sjezdovky bývají velmi dobře připravené. Bohužel se zde vůbec neinvestuje do nějaké údržby - vše rezaté...

zobrazit celý report

31.03. - 02.04.2017  | Ovčárna Praděd

autor: pmaja
hodnocení:

Na Ovčárnu jezdíme již několik let a vždycky touto dobou. Letos bohužel je tady nejméně sněhu, co jsme tady kdy zažili. Zima letos přešla přímo do léta a sníh ubývá doslova před očima. Přesto to pro nás bylo velmi pěkné lyžování na přírodním sněhu v krásné přírodě.

zobrazit celý report

13. - 18.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: gabriemaski
hodnocení:

Ovčárna, resp. okolí Pradědu je velice známé tím, že zde lze lyžovat až do dubna. Ač všude bude jaro v plném proudu, zde ještě budou dobré podmínky k lyžování. Nevýhodou jsou omezení, která plynou z nařízení ochranářů. Velmi zastaralé a de facto retro vleky, ne vždy otevřené všechny sjezdovky atd. N...

zobrazit celý report

16.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: hans
hodnocení:

Po delší odmlce jsme vyrazili na "Moravský ledovec". Od té doby se tam vůbec nic nezměnilo. Bohužel. Je to velká škoda. Měli by se podívat, jak se to dělá v Rakousku.

zobrazit celý report

06. - 08.03.2017  | Ovčárna Praděd

autor: svena
hodnocení:

Při výběru střediska, kde jsem si chtěl slušně zajezdit, rozhodlo momentální počasí a pohled na webkamery, když všude byl déšť a počasí nad nulou, jen na Pradědu sníh a mráz, jelikož se areál nachází ve výšce 1 300 m n. m.
Areál má sice jen pár relativně kratších sjezdovek, zato nabídl zimní počas...

zobrazit celý report

05.02.2017  | Ovčárna Praděd

autor: zdenek.b
hodnocení:

Naše dnešní návštěva padla na Ovčárnu - Praděd, který je nejvýše položeným lyžařským střediskem v ČR. Patří mezi ty problematičtější hlavně z hlediska dostupnosti a zastaralé infrastruktury. Výjezd jsme zvládli výborně, co se týče lyžařského zázemí a infrastruktury, tak se tady opravdu několik deset...

zobrazit celý report

08. - 09.10.2016  | Ovčárna Praděd

autor: chodera
hodnocení:
V Jeseníkách už se lyžuje. Sice to ještě asi roztaje, ale povedlo se upravit několikasetmetrovou trať podél silnice z Ovčárny na Praděd. Na běžkách je to sjízdné na Švýcárnu a ještě asi tak půl cesty na Červenohorské sedlo. Dalo by se také od Vřesové studánky na Šerák.

17.04.2016  | Ovčárna Praděd

autor: rradek
hodnocení:

Jako poslední lyžování této sezony jsem vybral opět Praděd. Né že by to bylo tak výborné středisko, spíš je to jedno z nejhorších u nás, ale pokud je všude jinde zavřeno, tak prostě jiná možnost není. Přestože tu neexistuje technické zasněžování, tak tu udrží vleky v provozu často až do konce dubna....

zobrazit celý report

21.03. - 01.04.2016  | Ovčárna Praděd

autor: gabriemaski
hodnocení:

Velikonoční lyžování na Pradědu je téměř vždy dobrá volba. Když člověk dopředu počítá s velmi zastaralým, téměř retro vybavením střediska... Tuto sezónu je to jediné naše středisko s přírodním sněhem. A to je krása a super zážitek! :) Krásné prostředí s výhledem na chráněné území, vysílač Praděd. Mn...

zobrazit celý report

25.04.2015  | Ovčárna Praděd

autor: radek OL
hodnocení:

Jelikož byla Ovčárna jediné otevřené středisko široko daleko, tak nebylo potřeba řešit, zda tam jet či ne. Sice se tam asi těžko něco někdy změní k lepšímu, ale i tak hodnotím návštěvu pozitivně. Na konci dubna je to tradičně moravská jednička, a tak dávám plný počet vloček. Krásná modrá obloha a op...

zobrazit celý report

11.04.2015  | Ovčárna Praděd

autor: K2 cigi
hodnocení:

Dojem umocnilo pouze počasí, služby a vleky srazily hodnocení na pouhé dvě vločky.

zobrazit celý report

29.03.2014  | Ovčárna Praděd

autor: radek OL
hodnocení:

Na závěr sezony jsem navštívil největší lyžařský skanzen u nás. Vzhledem k tomu, že jsem tam byl po třech letech, jsem očekával alespoň nějakou změnu k lepšímu, opět marně. Plus ovšem udělím za to, že jsou stále v provozu, a to i přes to, že zde technické zasněžování ani neexistuje.

zobrazit celý report

09.03.2014  | Ovčárna Praděd

autor: Lenička_lyžař
hodnocení:

Na Praděd jsme se vydali za hromadou sněhu, protože přírodní nikde v okolí už není. Další důvod byl ten, že jste tam nikdy ještě nebyli. Počasí nám přálo, byl parádní slunečný den :-)

zobrazit celý report

24. - 31.01.2014  | Ovčárna Praděd

autor: petr.c
hodnocení:

Na Pradědu se zastavil čas. Vzhledem k letošním sněhovým podmínkám se dá na Pradědu slušně zalyžovat, musíte však počítat s omezeními, která přináší umístění areálu v CHKO a nadmořská výška. Osobně doporučuji lyžovat na Pradědu na jaře (konec března, duben), kdy je příjemné počasí a dostatek sněhu.

zobrazit celý report

17.04.2012  | Ovčárna Praděd

autor: leok

Nejvýše položené středisko České republiky s vynikajícími sněhovými podmínkami. Sezóna často začíná již koncem října a sníh se obvykle udrží až do začátku května. Středisko disponuje 6 vleky s celkovou přepravní kapacitou 1000 osob/hodinu a lyžovat lze na sjezdovkách o celkové délce 4,5km. Sjezdové ...

zobrazit celý report

Lyžařské zájezdy

Apartmány Mason Mëisules
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 566 Kč/os.
Residence Bergers Resort
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 522 Kč/os.
Rezidence Castello
Orientační cena za noc 1 228 Kč/os.