Andermatt / SkiArena - aktuální report z 22. - 27.01.2017 - SNOW.cz

Andermatt / SkiArena aktuální report z 22. - 27.01.2017

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - centrální Švýcarsko

Andermatt / SkiArena - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 22.01.2017 do: 27.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko je rozlehlé a – obzvlášť s výhledem na brzké propojení části nad Nätschen s průsmykem Oberalp – velmi rozmanité, jak terény, tak charakterem lyžování. Sportovní ohnisko včetně prvotřídní freeridové zóny je na svazích hory Gemsstock (2 963 m), nejvyšším kopci v okolí. Naopak na jižních svazích pod vrcholem Gütsch (2 344 m) se rozrůstá slunná aréna se širokými svahy a dalekými výhledy – spojení s průsmykem Oberalp, třetí částí areálu, by se mělo dokončit už pro příští zimu. Tam sjezdovky hostí ještě další dva kopce, po nichž vedou zejména červené sjezdovky do vísky Dieni, která patří již do kantonu Graubünden.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nic tu nechybí snad pro žádný lyžařský typ. Extrémní černá sjezdovka Bernhard Russi na Gemsstocku, odpočinkový Gutsch, kde vládne nebývalý klid a sjezdovky okupuje minimum lyžařů, po kosmopolitní Oberalp, kde v zimě chybějí auta a nahrazují je lyžaři. To vše propojené vláčkem v ceně skipasu.

Sněhové podmínky:

Tratě byly luxusní – patrně vzhledem k termínu, který znamená nízkou zalidněnost střediska, jelikož ještě nejsou zimní prázdniny. I odpoledne byl leckde zřetelný manšestr. Nedostatek přírodního sněhu byl patrný jen na některých tratích pod Gütschem, kde speciálně slunci nastavená černá a tratě hodně nízko (a kde nejsou děla) nebyly vysněženy dostatečně a leckde vykukovala tráva. Vše se ale dalo v klidu objet.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dvoúseková kabinová lanovka na Gemsstock je, co se komfortu týče, značně za zenitem. Obecně Andermatt ještě loni patřil mezi zastaralá střediska, dodnes tu funguje ještě dost starých lanovek a vleků. Zejména na jižních kopcích je ale brzy nahradí zcela nová zařízení, některá již fungují a jiná jsou rozestavěná. Zdá se, že Gemsstock je odsouzen k tomu stát se kopcem pro aktivní sportovce, kteří nevyžadují komfort, zatímco Gütsch bude (asi) už brzy areálem pro náročné rekreační lyžaře.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V době naší návštěvy velmi málo lidí, bez front včetně kabiny na Gemsstock. Na sjezdovkách leckdy ani živáčka…

Občerstvení a aprés-ski:

Gemsstock poskytuje dvě restaurace, jednu pro vyšší kapacity na mezistanici kabinky. Druhá, mnohem útulnější, leží u spodní stanice kotvy. Nově přebudovaná (tedy pěkná) je restaurace u železniční stanice Nätschen a doporučit lze i hotel Piz Calmot na Oberalpu, kde můžete navíc počítat s milou českou obsluhou.
Perlou v oblasti aprés-ski je pak „après-ski vlak“. Vyhlídkový vagon neobsahuje nic než jeden dlouhý bar, kde se podávají drinky a snacky a samozřejmě hraje patřičně nahlas patřičná muzika. Chce to ale vyrazit na delší cestu, abyste stihli něco vypít.

Doprava do střediska a parkování:

Do střediska se lze dostat z několika směrů – pro nás připadá v úvahu cesta z centrálního Švýcarska přes Gotthardský průsmyk a druhá varianta přes Graubünden a dále Flims a Ilanz a dále směr Oberalppass. Silnice v zimě končí ve vsi Dieni, kde je parkoviště, a ti, co chtějí jet výše, musí přestoupit na vlak – lze to i s autem.
My jsme jeli z Prahy nočním vlekem v 18:02, v cca 7:23 jsme přestupovali v Sargans a poté ještě v Churu a v Disentisu. V Oberalppassu, kde jsme bydleli v hotelu Piz Calmot s českým personálem, jsme byli v 9:51 (a mohli rovnou vyrazit na lyže).

+ plusy

 • Rozlehlost, tři různorodé areály vždy s jinou atmosférou
 • Rozmanitost, různorodý charakter nejen přírody (dva kantony)
 • Velký prostor pro lyžování mimo sjezdovky a skitouring
 • Využití vláčků, které zpestří zážitek z návštěvy (totožnou tratí jezdí i slavný Ledovcový expres)
 • Nízká zalidněnost, ubytovací kapacita (zatím) pokulhává po kapacitě sjezdovek

- mínusy

 • švýcarské ceny
 • nižší komfort lanovek na Gemmstocku, s tím související ranní fronty v hlavní sezoně
 • nedokonalé propojení areálů Gemmstock a Gütsch - musí se pěšky přes město
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17. - 19.01.2019  | Andermatt / SkiArena

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Letos po dobudování poslední lanovky nad Oberalppassem vznikla mezi Andermattem a Sedrunem skiarena se sjezdovkami o celkové délce přes 120 km. Aktuální lyžařské podmínky jsou díky množství i kvalitě sněhu prvotřídní.

23. - 24.01.2017  | Andermatt / SkiArena

 • autor: Ales1
 • hodnocení:

SkiArena Andermatt - Sedrun nabízí široké spektrum lyžování. Od typově nízkotatranského areálu Sedrun (viz minireport) po náročné partie pod vrcholem Gemsstock (2 961 m) nad Andermattem. Pracovní dny nabídly na většinou severně orientovaných svazích Gemmstocku nad Andermattem kvalitní lyžování bez l...

22.03.2012  | Andermatt / SkiArena

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nevelké středisko v centrálním Švýcarsku, oddělené z jihu, východu i západu nepřístupnými průsmyky, má jednu zásadní a velmi spolehlivou přednost – více než dostatek sněhu. Terény na třítisícovém Gemsstocku nesou sportovnější tratě a ohromné plochy volného terénu s převýšením až 1 500 m. Sportovnějš...

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

Zieleniec

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 31
Otevřené sjezdovky 0 z 21 km