Andermatt / SkiArena - aktuální report z 23. - 24.01.2017 - SNOW.cz

Andermatt / SkiArena aktuální report z 23. - 24.01.2017

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - centrální Švýcarsko

Andermatt / SkiArena - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Ales1
 • hodnocení:
 • návštěva od: 23.01.2017 do: 24.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

SkiArena Andermatt - Sedrun nabízí široké spektrum lyžování. Od typově nízkotatranského areálu Sedrun (viz minireport) po náročné partie pod vrcholem Gemsstock (2 961 m) nad Andermattem. Pracovní dny nabídly na většinou severně orientovaných svazích Gemmstocku nad Andermattem kvalitní lyžování bez lidí! Dobře fungující systém vlakové dopravy, kterou hojně využívají i švýcarští lyžaři, jsme využívali i my při cestách z Oberalppassu do Andermattu. Počasí bylo mrazivé a slunečné...

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Nejsilnějším zážitkem je 10 km dlouhá černá sjezdovka z vrcholu Gemsstock (2 961 m) až do Andermattu (1 444 m). Toto úctyhodné převýšení přes 1 500 m navíc zdolává velmi strmá trať. Horní partie nazvaná B-Russi Run po dvou strmějších traverzech padá do žlabu, který je na cca 500 metrech neupravován a zde je potřeba dobře sledovat tvrdý podklad (několik vydřených míst je označeno tyčemi). Dolní část od křižovatky Gurschen padá do Andermattu 5kilometrovým sjezdem s převýšením 768 m! Tím, že je celý den ve stínu, je to velmi rychlé svezení na tvrdé pistě. V pondělí a úterý zcela bez lidí. S kvalitními a nabroušenými lyžemi to však byla jedna radost.
Alespoň na půl dne slunce nasvítí další pěknou houpavou černou Lutersee s kotvovým vlekem, který svojí strmostí připomíná starý Bramberk v Peci. Náročnější je spíš sama kotva než krásná, charakterem červeno-černá sjezdovka s pestrými terénními hupy.
Odpočinkové jsou vedle těchto černých pist prostorné a široké červené pod šestisedačkou Gurschengrat. Ze samotného vrcholu Gemsstock je možné jet i po západní "slunečné" červené sjezdovce Sonnenpiste, která byla osvětlena sluncem také pouze částečně okolo oběda. Prostřední partie jsou široké a pěkně strmé.
Třídenní skipas na SkiArenu Andermatt Sedrun stojí 156 CHF.

Sněhové podmínky:

Na švýcarské poměry je sněhu málo - resort pod vrcholem Gemsstock nabízí podle údajů na webu 40 až 110 cm, část tratí má však již zasněžování. Sjezdovky byly tvrdé a kvalitně upravené. Malé množství lyžařů bylo zárukou kvalitního lyžování až do odpoledne.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na samotný vrchol 2 961 m z Andermattu vedou dvě navazující velké kabinové lanovky, což je trochu zdlouhavé, ale jízda dolů stojí za to. Pohodlná je šestisedačka Gurschengrat s bublinou podél červených tratí. A pro milovníky kotvových vleků trochu zmrzlý výjezd strmým vlekem Lutersee.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Nikde nikdo, kromě asi 2 až 3 vlekařů u každého vleku tak 10 lyžařů, chvílemi i dvacet. :-)

Občerstvení a aprés-ski:

Tento mohutný vrchol s černými sjezdovkami neoplývá barovými zařízeními, ale krásná stylová restaurace Gada bar s krbovými kamny, zahrádkou (osvícenou od 11 hodin) u vleku Lutersee je ideální místo pro odpočinek mezi "černými" sjezdy. A na závěr prosluněná kavárna Aurora v Andermattu u dolní stanice lanovky úplně na konci černé, kam rádi po celém dnu dosednete a počkáte na skibus k nádraží...

Doprava do střediska a parkování:

Do Andermattu jsme se vydali novým nočním spojem ČD z Prahy do Curychu, vystoupili jsme v Sargansu v 7.23 h (v lůžkovém voze vyjde cesta tam a zpět pro jednoho na 1 988 Kč). Odtud dál pak regionálními švýcarskými vlaky přes Chur do Andermattu a zpět (jízdenka po švýcarském území od vlaku ČD ze Sargansu a zpět vyjde už na 3 301 Kč).
Úžasná je samotná cesta vlakem společnosti Matterhorn Gotthard Bahn ze Sedrunu do Andermattu přes Oberalppass. Zpět se vlak do Prahy vrací ze Sargansu ve 22.37 h (z Andermattu musíte jet nejpozději až v 18.26 h).

+ plusy

 • kvalitní a strmé sjezdovky z Gemsstocku
 • minimum lidí v pracovní dny
 • prostorné červené pisty
 • tradiční švýcarské modré nebe
 • pohodová cesta vlakem

- mínusy

 • méně sněhu než obvykle
 • od vlakové stanice Andermatt k dolní stanice lanovky dlouhý přístup (malý skibus ráno nepobere všechny lyžaře od vlaku)
 • severní svahy Gemsstocku, mrazivo na kotvovém vleku
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

17. - 19.01.2019  | Andermatt / SkiArena

 • autor: TheNecumson
 • hodnocení:

Letos po dobudování poslední lanovky nad Oberalppassem vznikla mezi Andermattem a Sedrunem skiarena se sjezdovkami o celkové délce přes 120 km. Aktuální lyžařské podmínky jsou díky množství i kvalitě sněhu prvotřídní.

22. - 27.01.2017  | Andermatt / SkiArena

 • autor: Petr Socha - SNOW
 • hodnocení:

Středisko je rozlehlé a – obzvlášť s výhledem na brzké propojení části nad Nätschen s průsmykem Oberalp – velmi rozmanité, jak terény, tak charakterem lyžování. Sportovní ohnisko včetně prvotřídní freeridové zóny je na svazích hory Gemsstock (2 963 m), nejvyšším kopci v okolí. Naopak na jižních svaz...

22.03.2012  | Andermatt / SkiArena

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Nevelké středisko v centrálním Švýcarsku, oddělené z jihu, východu i západu nepřístupnými průsmyky, má jednu zásadní a velmi spolehlivou přednost – více než dostatek sněhu. Terény na třítisícovém Gemsstocku nesou sportovnější tratě a ohromné plochy volného terénu s převýšením až 1 500 m. Sportovnějš...

Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

Grosseck Speiereck

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 50 km