Madesimo - aktuální report z 02. - 10.03.2012 - SNOW.cz

Madesimo aktuální report z 02. - 10.03.2012

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Lombardie

Madesimo - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: bukaj
 • hodnocení:
 • návštěva od: 02.03.2012 do: 10.03.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Tady katalogy nelžou
Vždy, když listuji cestovatelskými katalogy a narazím na známé místo, tak mám pocit, že čtu o něčem jiném. Možná to také znáte. Ty superlativy, ta oceňování úplně všeho, zveličování maličkostí a zmenšování nadbytečného. Ale o jedné výjimce vím. Není to tak dlouho, co české lyžařské CK začaly nabízet méně známou lyžařskou destinaci s hezky znějícím jménem – Madesimo. Lyžování v Itálii je vyhlášené slunečními dny i vysokou kvalitou úpravy sjezdových tratí. Také v apres-ski aktivitách nezůstává Itálie pozadu za alpskými zeměmi a ten název – Madesimo. Zkuste si to říct. To slovo se přímo povaluje na jazyku.
Katalogová nabídka s akční cenou se nedala pominout, a tak jsem se na konci března vypravil do malého lyžařského ráje.

Objevení Madesima se zcela jistě povedlo. Jsem si jistý, že lyžování milující Češi si do tohoto koutu oblasti Valtellina cestu najdou. A nebudou litovat. Tak jako já.
Tak tedy: Skol a nebojte se serpentin :-).

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V hlavní části areál Madesimo nabízí na Itálii pouze průměrných 70 km sjezdovek, 34 tratí (76% zasněžováno), 3 kabiny a 12 sedaček (žádné vleky!). Na druhou stranu je ale nutné vyzdvihnout jejich variabilitu, vzájemnou propojenost a tradičně skvělou italskou preparaci. Příjemné zejména pro rodiny či skupiny o různé lyžařské úrovni je to, že téměř u každé lanovky máte možnost výběru z náročnější a mírnější varianty sjezdu s tím, že se setkáte u dolní stanice a při společné cestě nahoru si můžete sdělit své dojmy z jízdy. Vyznavače snowboardingu jistě potěší snowpark s U-rampou a dalšími tradičními překážkami.

Sněhové podmínky:

Severní svahy s výborným sněhem i při špatné zimě.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky a sedačky vedou téměř z náměstí až do výšky 2 900 m n. m. převážně po severních svazích, což zaručuje vynikající stav sněhové pokrývky na začátku i na konci sezony, stejně tak jakož i v odpoledních hodinách. Na jižní stranu je obráceno údolíčko Val di Lei, do kterého vás přepraví jediné starší zařízení v areálu, kabinová lanovka. Stojí za to vyzkoušet i tuto část lyžařského areálu. Jednak kvůli nádherným fotogenickým výhledům z nejvýše položeného místa v areálu (2948 m n. m.), jednak kvůli zajímavým možnostem lyžování i mimo sjezdovky. Pokud vás freeride baví a máte potrénováno, doporučuji nevracet se zpět kabinou ale vybrat si jednu ze dvou (Canalone a Camosci) oranžově offpiste značených tras.

Zalidněnost:

Málo lidí na sjezdovkách.

Občerstvení a aprés-ski:

Když vás na svahu přepadne únava, hlad či žízeň, je možné si odpočinout a doplnit energii v některé z příjemných restaurací s terasou přímo u sjezdovky. Posezení v lehátku, velká pizza a kapucino vás jistě potěší.

Městečko Madesimo, přestože nám nepříliš známé, je tradičním lyžařským místem. Vždyť první lyžařské závody se zde konaly již v roce 1911. Hotely, hotýlky, penziony, apartmanové komplexy, kavárny, pizzerie i cukrárny jsou rozsety po obou stranách údolí. Samozřejmě zde najdete i řadu půjčoven a obchodů se sportovním a dalším zbožím. K dispozici je návštěvníkům také krytý bazén, kluziště, snowtubing, půjčovna sněžnic a více než 25 km upravených běžkařských tratí. Milovníci skialpingu získají v informačním centru i podrobné itineráře tras.

Doprava do střediska a parkování:

Z Čech je možné využít klasické trasy vedoucí do Itálie. Mohu jen doporučit tu přes Rozvadov, Regensburg, Mnichov, Garmisch – Partenkirchen, Zernez, St. Moritz a Chiavennu. Z Prahy ujedete cca 725 km. Nevýhodou cesty do Madesima, ale o to hezčí na pokoukání, je posledních 180 km mimo dálnici. Všem, co mají rádi kopce je dobře známé, že je zde na co koukat. Malá zastávka v Ga-Pa, tradičním lyžařském olympijském městečku, stojí za to. Nádherným, možná až trochu snobským, místem je další známé město na trase, St. Moritz. Vpravo pohled na sjezdovky s moderními lanovkami a vlevo luxusně upravené stopy pro běžkaře vedoucí po zamrzlých jezerech. A když ještě máte to štěstí, že projíždíte v den, kdy se koná slavný závod Engadinn, pak věřte, že při pohledu na ten barevný had závodníků i evidentních „turistů“, kteří si užívají pohybu na slunci, vám nohy v autě také začnou trochu cukat. Krásnými přírodními sceneriemi pokračujeme až do italské Chiavenny a odtamtud už je to posledních 20 km do našeho cíle. Vzhledem k tomu, že Madesimo leží v nadmořské výšce nad 1082 m, je jasné, že si užijeme vskutku zábavné závěrečné stoupání. Pokud vám vadí serpentiny, malé tunely, či pokud chcete být mimo centrum, lze se ubytovat v níže položeném Campodolcinu. To je spojené s lyžařským areálem moderním „Sky expresem“, který překoná výškový rozdíl 639 m za necelé 4 minuty. U dolní stanice je parkoviště, u horní začíná lanovka Motta. Samotné Madesimo leží v údolí, které ústí průsmykem Spluga opět do Švýcarska. V zimě bývá přejezd ale uzavřen.

+ plusy

 • sněhové podmínky
 • variabilita tratí
 • málo lidí
 • panoramata

- mínusy

 • větší vzdálenost z ČR
 • větší míra izolovanosti střediska

Zajímavé odkazy

Informační centrum Madesimo:
Via Alle Scylle
Tel: +39034357039
Fax: +39034357605
www.madesimo.cz

Informační centrum Chiavenna: Via C. Chiavennaschi 11 Tel: +39034337485 Fax: +39034337361 www.valchiavenna.cz

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09. - 13.02.2020  | Madesimo

 • autor: gibon09
 • hodnocení:

Pro tento rok jsme chtěli na jarní prázdniny nějaké klidnější středisko pro zdokonalení lyžování dcery, jelikož teď vycházejí jarňáky na náš okres v půlce února, tak to rozhodování nebylo úplně jednoduché. Po přečtení informací zde na SNOW.cz padla naše volba právě na Madesimo. Podle toho, co bylo o...

21. - 27.12.2019  | Madesimo

 • autor: liborIV
 • hodnocení:

Do Itálie jezdíme pravidelně a do Madesima jsme jeli podruhé. Středisko působí menším dojmem, než bych čekal podle uváděných km sjezdovek. Počasí - jasno a bezvětří 1 den, jasno, ale silný vítr 1 den, zbytek zataženo nebo slabé sněžení. V jiných střediscích jasno.Za celý týden nejela ani jednou lanovka na Groperru, i když bylo jasno a bezvětří. Lyžování do 3 000 m n. m. je pak pouze reklama (minulý pobyt lanovka jezdila pouze 0,5 dne). Dobré podmínky pro freeride, zvláště pokud jede lanovka na Gropperu. Sněhové podmínky výborné (více než 1 m), svahy upravené dobře, jen ve střední části spodních partií odpoledne horší. Lanovky poměrně moderní, většinou s bublinami. Při horším počasí nebo větru nejvíce bublina chybí u 6sedačky nad spojovacím podzemním vláčkem z Campodolcina a na zastaralé sedačce na Groppeře (pokud tedy jede). V termínu Vánoc byla zalidněnost spíše větší, zvláště 22. a 23. 12. Cesta komplikovanější, posledních 180 km mimo dálnici a přes sedla, která mohou být uzavřena.

16. - 22.03.2019  | Madesimo

 • autor: Wawik
 • hodnocení:

Lyžovačka super, počasí taktéž. Pozor na krádeže lyží.Podle mé zkušenosti Nové Fischer Progressor, ale i zkušeností dalších lidí, běžná věc, zejména restaurace Larici.

28.02. - 07.03.2015  | Madesimo

 • autor: Zoidberg
 • hodnocení:

Madesimo - Čechů ráj

Cesta do Madesima byla naším již šestým pobytem v zimní Itálii, můžeme proto srovnávat. Madesimo nás rozhodně nezklamalo a ani se nedivím, že se sem spousta Čechů ráda vrací. Sjezdovky jsou dobře propojené sedačkovými lanovkami (většinou s bublinou), vajíčkem a jednou starší ...

18. - 23.01.2015  | Madesimo

 • autor: Ferry
 • hodnocení:

Vzhledem k našemu lyžařskému věku máme již docela dost "natočíno", tak si troufnu posuzovat. Madesimo je českými skijáky postupně objevováno. My ho v nabídce objevili nově v srpnu roku minulého a vzhledem k tomu, že náš standard roční obnáší již mnoho zim měsíc na sjezdovkách (i mimo ně), tak nám t...

26.01. - 02.02.2013  | Madesimo

Celkový dojem z návštěvy střediska výborný.

07. - 14.01.2012  | Madesimo

Středisko Madesimo by se dalo zařadit spíše mezi menší italská střediska, ale i přesto se zde dají najít opravdu všechny typy terénů, na které si vzpomenete. Od sjezdovek pro začátečníky až k neuvěřitelně přikrým sjezdovkám nebo dokonce k nikdy neupravované sjezdovce pro milovníky drsnějších terénů....

Klausberg

Klausberg

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 40 km