Ratschings - aktuální report z 11. - 12.03.2019 - SNOW.cz

Ratschings aktuální report z 11. - 12.03.2019

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Jižní Tyrolsko

Ratschings - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: mirjur
 • hodnocení:
 • návštěva od: 11.03.2019 do: 12.03.2019
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Zatímco den předtím v Meranu 2000 bylo jaro (+10 °C), v 30 km vzdáleném Ratschingsu vládla krutá zima - minus 8 stupňů pod nulou a sněžení. Nicméně o co horší počasí, o to lepší lyžování, prostě paráda, sjezdovky přesně podle mého gusta - lehce přemrzlé, luxusně upravené, bez muld a hrbů, všechny (až na přejezdy) dostatečně široké (50+ m) a dlóóóuhé. Bohužel jsem stihl projet všechny jen jednou, protože krátce po poledni přišla mlha s bodavými sněhovými jehličkami, která mě vyhnala na oběd a po něm jsem se na svahy už nevrátil.
Pro velký úspěch jsem přidal další den v tomto středisku a opět všechno jinak - sice stále pod nulou, ale nádherné slunečné počasí a konečně jsem uviděl, jak vlastně středisko vypadá. A musím říct, že vypadá velmi dobře! Úchvatná panoramata, bílé pláně protkané sjezdovkami a lanovkami, sem tam kontrast v podobě hospůdky... hotový balzám na duši. Velmi příjemné překvapení!

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Široké, převážně červeně značené ranveje, všude dokonale upravené. Modré jsou v podstatě jen úzké přejezdy mezi jednotlivými částmi areálu. Černá zde není žádná, což ale vůbec nevadí, protože profily prakticky všech červených umožňují dostatečně svižnou a zábavnou jízdu. Většina sjezdovek se nachází v horním patře areálu na volných pláních nad hranicí lesa, vyznačují se častými změnami sklonu včetně výjezdů do protisvahu, takže se lyžař určitě nenudí.
Osobně jsem si nejvíc užil dvě tratě podél lanovky Wasserfalleralm - nejdelší červenou č. 1 vedoucí od Rinneralmu až dolů do údolí a pak zejména č. 14, což byla hotová nirvána - v danou chvíli liduprázdná, s proměnlivým sklonem, krásně čitelná...
Pro zajímavost: středisko udává 25 km sjezdovek, Meran 2000 má údajně 40 km. Rozhodně bych řekl, že Ratschings je minimálně 2x větší než Meran. Je možné, že sjezdovky v horním patře se hodně větví, rozdvojují a zase sbíhají, můžete je jet 5x pokaždé jinudy. Vlastně celé horní patro vypadá, jako by to byla jediná, několik set metrů široká sjezdovka. A vše je upraveno.

Sněhové podmínky:

I v březnu všude stále dostatečné sněhové pokrytí, podle vyfrézovaných silnic v okolí Jaufenpassu ve volném terénu klidně metr i víc.
První den: Vzhledem k nejen nočním, ale i denním záporným teplotám na sjezdovkách sníh tvrdý, přemrzlý, ale žádný led. Dokonalá úprava je zde zřejmě samozřejmostí.
Druhý den: po předchozím (a zřejmě i nočním) sněžení se na sjezdovkách objevilo pár centimetrů čerstvého prašanu, z něhož mráz na některých místech nadělal zmrzlé hrudky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Dopravu z údolí do hlavní části areálu (Rinneralm) obstarává kabinka, vše ostatní pak čtyřmístné až osmimístné poměrně rychlé sedačky, sice nevyhřívané, ale všechny s bublinami, jestli se nepletu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Na to, že bylo v pondělí poměrně nehezké počasí a všední den, tak lidí bylo poměrně dost, ale vzhledem ke kapacitě lanovek byly čekací doby minimální a na svazích jsme si taky moc nepřekáželi. V úterý díky slunečnu se počet lyžařů zhruba zdvojnásobil, ale pořád to bylo únosné, bez delších čekaček.

Občerstvení a aprés-ski:

Na základě předchozí recenze jsme navštívili Saxen Hütte, ale nedali jsme si koleno, nýbrž grilovaná žebra (asi 8 eur) a byla vynikající. Koleno bylo tuším za 12 eur. Kromě toho měli venku gril, na kterém točili kuřata, kus za 8 eur, to si dávali skoro všichni. Jídelní lístek byl i v češtině.
Dalších možností občerstvení v areálu dostatek, i bombardino proběhlo, dokonce u Rinneralmu jsem viděl stánek s kebabem. Cenově to tu bylo posazeno zhruba o 2 eura níž než v Meran 2000.
Taky neudělá chybu ten, kdo navštíví restauraci Jaufenhaus, která se nachází asi 300 m po silnici od horní stanice lanovky Kalcher Alm (dosažitelná na lyžích) - slovenská servírka nám doporučila Kaiserschmarrn a opékané brambory se špekem a volským okem, vynikající, obří porce za necelých 10 eur.

Doprava do střediska a parkování:

Přijeli jsem autem od jihu od Merana přes Jaufenpass a zaparkovali na parkovišti u silnice u horní stanice lanovky Kalcher Alm (bylo nás tam cca 10 aut, volných míst dostatek), nasadili lyže a jeli... skipas se následně kupuje u dolní stanice lanovky, stojí 47 eur a je bez depozitu, takže odpadá starost s jeho vracením v případě parkování nahoře. A ještě to funguje tak, že je možné koupit si pouze jednu jízdu za 3 eura pro cestu zpět nahoru. Jde to ale jen u některých lanovek v horním patře, konkrétně u Kalcher Almu, Rinneralmu a Enzianu, což ale dělá určitě cca 60 % areálu, takže kdo chce ušetřit... do 15 jízd se to vyplatí.

+ plusy

 • Perfektně upravené, kvalitní sjezdovky, výborné sněhové podmínky
 • Rychlé lanovky, žádné čekačky
 • Při příjezdu z druhé strany hřebene (od jihu) není nutno sjíždět až dolů do Ratschingsu
 • Chutná, cenově dostupná strava
 • Možnost zakoupení jednotlivých jízd

- mínusy

 • Cena skipasu možná trochu vyšší na relativně malé středisko, ale to je zřejmě daň za společný skipas s Ladurnsem a Rosskopfem
 • Dlouhý výjezd přes Jaufen Pass, je-li člověk ubytován na jihu
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25. - 28.02.2024  | Ratschings

 • autor: pedrod
 • hodnocení:

Středisko je jen 12 km od Brennerské dálnice, takže je vhodné i třeba pro jednodenní zastávku cestou z Dolomit, pro vícedenní pobyt stojí za úvahu zkombinovat to s nedalekým Rosskopfem (na stejný skipas) nebo zajet dále na jih, například na Plose, Gitschberg nebo na Kronplatz. Vzhledem k vyšší nadmo...

19.12.2021  | Ratschings

 • autor: deti
 • hodnocení:

Středisko mě dříve nelákalo. Se svými 28 km sjezdovek, z nichž má většina délku jen něco málo přes kilometr a převýšení kolem 300 m, mi Ratschings přišel příliš podprůměrný. Tyto parametry však nezahrnují klíčovou vlastnost zdejších svahů, kterou je jejich zábavná členitost - některé tratě mají dosl...

23.02.2020  | Ratschings

 • autor: gentleman73
 • hodnocení:

Na poslední a již odjezdový den z našeho jarně-prázdninového pobytu v Jižním Tyrolsku jsme vybrali areál Ratschings-Jaufen. Již delší dobu jsem měl tento areál v plánu vyzkoušet, ale teprve nyní se naskytla vhodná příležitost. Jeho poloha nedaleko dálnice a Brennerského průsmyku z něj činí ideální z...

20.02.2018  | Ratschings

 • autor: ondrejj
 • hodnocení:

Dříve trochu zapomenuté středisko, dnes s jednou z nejmodernějších osmisedaček Enzian. Středisko lež hned za Brennerský průsmykem, sjezd z dálnice Sterzing - Vipiteno.

31.03.2017  | Ratschings

 • autor: gimli35
 • hodnocení:

Velmi příjemné středisko plné hravých červených sjezdovek s mnoha přírodními terénními vlnami - obzvláště tratě č. 2 a 11. Otevřeny všechny sjezdovky, sněhu dostatek i na nějaký ten menší freeride. Přepravní park vynikající, odpojitelné sedačky s bublinou (stará 2sedačka Blosegg mimo provoz) včetně hypermoderní osmisedačky Enzian, která je zároveň první osmisedačkou v Itálii. Oběd v chatě Wasserfaller Alm - Leberknödelsuppe a špagety s rajčatovou omáčkou - výborný. A navíc málo lidí, kterých odpoledne ještě ubylo, takže na každém svahu bylo asi tak pět lidí. Co víc si přát?

18.03.2017  | Ratschings

 • autor: pedrod
 • hodnocení:

Menší, ale dobře vybavené středisko, jehož návštěva může být vhodnou alternativou nebo doplňkem k sice daleko větším, ale předjarní sněhovou "chudobou" postiženým areálům v nedalekých Dolomitech. Současně je zde vyšší pravděpodobnost lepšího počasí než například ve Stubaiském údolí, které leží jen 2...

05. - 07.12.2015  | Ratschings

 • autor: MisaBuc
 • hodnocení:

Malé kompaktní středisko na severu Itálie v regionu Jižní Tyrolsko, kam lyžaře z údolí vyváží gondola. Nad ní se jako vějíř rozprostírají čtyři další pohodlné lanovky s několika sjezdovkami.

Celkem se zde lyžuje na 25 kilometrech sjezdovek. Kromě jedné lanovky byly všechny v provozu. Nejsou ještě...

11.03.2014  | Ratschings

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Neznámé, trochu zapadlé jihotyrolské středisko, které mile překvapí samými učebnicově červenými sjezdovkami, rozlévajícími se bezlesou plání i nořícími se do lesa. v horním patře je příjemně zvlněný, lehce hravý terén, sjezdy lesem do údolí jsou naopak zplanýrované a velmi přehledné. Až nečekaně mod...

16.02.2013  | Ratschings

Středisko je velmi přjemné a vyniká vždy lepšími sněhovými podmínkami v porovnání s jižnějšími oblastmi, které spadají již do Dolomit.

Val Gardena (Gröden)

Val Gardena (Gröden)

Val Gardena (Gröden)

Val Gardena (Gröden)

Val Gardena (Gröden)

Val Gardena (Gröden)

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 79
Otevřené sjezdovky 0 z 181 km