Bad Kleinkirchheim aktuální report z 04. - 06.03.2022

  průměrné hodnocení:

Rakousko Rakousko - Korutany

Bad Kleinkirchheim - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: cico
 • hodnocení:
 • návštěva od: 04.03.2022 do: 06.03.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Bad Kleinkirchheim mě několik let lákal k návštěvě jako kombinace deklarující nadprůměrný lyžařský a wellness zážitek, odehrávající se v malebných kulisách okolních Nockberge. Po roční vynucené pauze jsem tedy neváhal a vyrazil jsem splnit si sen o jarním lyžování a saunovém oddechu do klidného lázeňského městečka rakouských Alp. Hluboké údolí, v němž se městečko nachází, je skutečně fotogenické a přestože na první pohled nijak neohromuje svými parametry, zdatnější lyžař si zde určitě výborně zalyžuje a po lyžování pak také výborně zrelaxuje. Těm méně zdatným zde budou muset stačit jednotlivé kratší modře značené úseky u dolních stanic některých lanovek, případně cesta autem do cca 20 km vzdáleného horského sedla Turracher Höhe, které je k lyžařským začátečníkům mnohem přívětivější - svahy nad Bad Kleinkirchheimem jim totiž mnoho možností vyžití zkrátka neposkytnou.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V Bad Kleinkirchheimu převládají členité červené sjezdovky, které vedou převážně lesem. Určitým handicapem je relativně menší množství modrých tratí, což komplikuje pohyb např. skupiny s jedním či několika začátečníky. Svahy Kaiserburgu a Strohsacku jsou tak pro méně zdatné lyžaře prakticky nedostupné. Podobná situace je také v lokalitě St. Oswald, kde v moři parádních červených sjezdů poněkud chybí snazší alternativa pro méně zdatné lyžaře. A tak zbývá pouze Nockalm s modrou tratí č. 17, která vede v lesních traverzech až dolů do údolí a která je z nějakého důvodu uzavřena v celé své délce. Začátečníkům tak nezbývá, než se zdokonalovat na některém z cvičných svahů u dolních stanic lanovky Kaiserburgbahn nebo v lokalitě St. Oswald, kam ovšem méně zdatný lyžař musí dorazit nejlépe skibusem nebo autem. V tomto ohledu je pro začátečníky mnohem vhodnější nedaleké horské sedlo Turracher Höhe.

Nicméně již mírně pokročilý lyžař si zde velmi snadno najde "tu svou" sjezdovku", případně několik sjezdovek, které na sebe navazují. Tato strategie je vhodná mj. i proto, že časté přejezdy z jedné části areálu do druhé tady zabere opravdu dost času. Na vině je nejen určitá nekompaktnost areálu, ale také starší, pomalejší a tedy i méně kapacitní dopravní zařízení.

Sněhové podmínky:

V době našeho pobytu již zejména do údolí pod okolní vrcholy masivu Nockberge přišlo jaro. V horních partiích ještě mnohde ležel i přírodní sníh, nicméně v dolních pasážích sjezdovek to mnohdy už kolem poledne byl hrudkovitý a těžký firn. Dojezdy do údolí se tak v některých místech zejména v odpoledních hodinách stávaly pro mnohé docela adrenalinovou zábavou (např. dojezd pod Sonnwiesenbahn 1). Sjezdovky ve středisku ale i tak byly pravidelně upravovány a dokud byl konkrétní úsek ve stínu nebo pokud se nacházel v nejvyšších partiích, stále sliboval velmi pěkné svezení.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Bad Kleinkirchheim disponuje lyžařskou infrastrukturou, která je z perspektivy ostatních rakouských alpských středisek považována za zastaralou. Tato skutečnost nijak nesnižuje celkovou kvalitu lyžařského zážitku a objektivní rozmanitost zdejších lyžařských terénů, nicméně byly chvíle, kdy člověka starší dvousedačka, případně kotvový vlek, skutečně překvapil. Starší dopravní zařízení s nižší kapacitou se do určité míry také podepisují na tom, že se před nimi občas v exponovaných časech tvořily menší fronty či shluky lidí. V neposlední řadě pak celodenní využívání lyžařských vleků člověka mnohem rychleji unaví. O to lépe se pak cítí po podvečerní nebo večerní sauně. Nabídka stravování a ubytování v místě pak již ale v ničem nevybočuje z obvyklého.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Počet návštěvníků a lyžařů odpovídal pomalu se blížícímu konci sezóny. Ráno a dopoledne (mnohdy ještě i kolem 11.00 hod., což potvrzuje tezi o tom, že tady se skutečně nikam nespěchá) se tvořily menší fronty u dolních stanic lanovek Malbrunbahn a Sonnwiesenbahn, v menší míře pak také u Kaiserburgbahn, což bylo spíše důsledkem jejich stáří a relativně nižší přepravní kapacity. Přes den se dva dny po sobě podobná situace opakovala na návrší Nockalmu (1 870 m n. m.) na přejezdu do části St. Oswald, nicméně obvykle nebylo nikde nutné čekat.

Z hlediska národnosti dominovaly zejména návštěvníci ze střední a východní Evropy (ČR, Polsko, Maďarsko), každou chvíli byla slyšet také slovinština a chorvatšina. Početnou skupinu návštěvníků střediska tvořily také starší Rakušané (resp. německy hovořící lyžaři), kteří ovšem zpravidla překonávají všechny ostatní v lyžařských dovednostech...

Občerstvení a aprés-ski:

Tak jako i jinde v Rakousku, možnosti občerstvení se v průběhu lyžování jsou takřka nepřeberné. Útulné chaty s venkovním posezením jsou všude, ty u horních stanic lanovek a vleků jsou plné opalujících se lyžařů spíše přes den a v době oběda, ty situované u dolních stanic pak od těch prvně jmenovaných přebírají štafetu ve chvíli, kdy se lyžařův den obvykle chýlí ke konci. Ceny vydatných polévek oscilují kolem 6 EUR a hlavní jídlo lze pořídit v ceně kolem 10 až 12 EUR. Vše je poctivě připraveno z čerstvých surovina a porce jsou mnohdy i více než dostatečné.

Specifikem Bad Kleinkirchheimu a jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli jej navštívit, je jeho lázeňský status. Ten pak do značné míry také modifikuje způsob, jakým zde lze strávit pozdní odpoledne a večer, tzn. dobu aprés-ski. Kromě notoricky známého a skutečně pozoruhodného třípodlažního areálu Římských lázní (Römerbad), nacházejícího se u dolní stanice lanovky Kaiserburgbahn, který je, podle mého názoru, nejvýhodnější navštívit právě až v době od 17.00 hod. do 21.30 hod. a využít tak zvýhodněného vstupního tarifu, stojí v místě zcela jistě za pozornost o něco méně okázalý, nicméně prakticky srovnatelný areál lázní Sv. Kateřiny (Therme St. Kathrein), který je situován v "dolní" části obce poblíž Malbrunbahn a Sonnwiesenbahn. V místě je samozřejmě také několik hospod a barů, nicméně celkově jde skutečně spíše o klidnější lázeňskou lokalitu, divoké večírky a diskotéky tady rozhodně nečekejte.

Doprava do střediska a parkování:

Bad Kleinkirchheim leží na silnici B 88, která odbočuje ze silnice B 95, spojující údolí Lungau s Klagenfurtem. Celá příjezdová trasa ze severovýchodu, tzn. právě od výše zmíněného údolí přes sedlo Turracher Höhe až do Bad Kleinkirchheimu byla v březnu již zcela suchá a dobře sjízdná. Provoz zde bývá hustší snad jen v pátek odpoledne a v neděli v podvečer, jinak je na cestách relativně klidno a samozřejmě i bezpečno. Celkově trvala cesta z Ostravy i se zastávkami kolem sedmi hodin a byla plynulá, včetně průjezdu Vídní.

Parkování bylo k dispozici u hotelu, v němž jsme bydleli, přičemž parkoviště nebylo za čtyři dny pobytu ani jednou zcela zaplněné. Velká a kapacitní parkoviště jsou u dolních stanic většiny páteřních lanovek (Kaiserburgbahn, Malbrunbahn, Sonnwiesenbahn, Nockalmbahn), přičemž zejména to u Kaiserburgbahn je obrovské a je velmi výhodně umístěno nejen v blízkosti lanovek, nýbrž také v bezprostřední blízkosti lázní Romerbad. V době našeho pobytu byla všechna zmiňovaná parkoviště zaplněna maximálně z poloviny svých kapacit.

+ plusy

 • Spojení lyžování a wellness
 • Většinou zajímavé a členité sportovní tratě
 • Dostupnost z východu ČR

- mínusy

 • Starší dopravní zařízení
 • Horší "propojenost" v rámci areálu
 • Méně terénů pro začátečníky.
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

20.02.2024  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: mikels
 • hodnocení:

Na návštěvu tohoto střediska jsem se hrozně moc těšil. Nakonec bohužel přišlo zklamání. Když jsem projížděl střediskem, již byl problém zaparkovat. Nakonec jsem našel velké parkoviště až pod hotelem Cooee Alpin hotel. Čekala mě malá procházka ke kabince a tam jsem se zhrozil obrovského hroznu lidí,...

29.01. - 03.02.2024  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: petr.mastera
 • hodnocení:

Bad Kleinkircheim nebo jednoduše BKK je středisko, které nám maximálně vyhovuje - je tu výborná lyžovačka, termální bazény a cesta od nás ze Zlína cca 540 km... Sjezdovky jsou zde velmi dobře upravené, dlouhé a různě náročné, ale vždy celkem široké a většinou celý den na ně nesvítí tak ostře slunce, aby byly rozměklé, což je fakt paráda. O pomalých vlecích a sedačkách je to tu všeobecně známo, trochu retro i na české poměry. Ale když nefouká a není celodenní mráz, tak to nevadí, nohy si alespoň odpočinuly. Lyžování je v celém údolí vzájemně propojeno, a tak ráno můžete začít a v BKK odpoledne jste v St. Oswaldu - skibus jezdí každou půl hodinu, a tak dostat se zpět není problém. Nebo naopak ráno začít právě ve St. Oswaldu, tady je to trochu jiný svět, jednak modernější vleky a kabinka a suuuper širokánské sjezdovky, které sice nejsou tak dlouhé a příkré, ale dají se sjíždět daleko svižněji, bez zastávek. Od rána tady ale svítí sluníčko, takže pocit hezkého dne po poledni již mohou kazit rozměklé sjezdovky. Odpoledne od 17 hod. jsme chodili za výhodnější cenu do termálního bazénu, což je fajn relax - jsou tu dvoje lázně, a to St. Kathrin a Römerbad.

20.01.2024  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

V Bad Kleinkirchheimu jsme v minulosti byli už v podzimním období, takže jsme nejeli do úplně neznámého prostředí. Počasí vypadalo vizuálně skvěle, ale pocitově už to bylo mnohem horší. Teploměr totiž při příjezdu ukazoval -13,5 stupně a to už mi upřímně moc nechutná. I sjezdovky odpovídaly teplotě ...

22. - 24.12.2023  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:

Bad Kleinkirchheim láká na spojení lyžování s termálními lázněmi a zřejmě právě díky lázeňskému duchu je tu i o svátcích a prázdninách poklidná atmosféra. Sněhovou nadílku z předvánočního období sice jako všude poznamenala obleva, ale sjezdovky v horních partiích svahů odolaly.

01. - 03.03.2023  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: schimanski
 • hodnocení:

Toto bude asi moje první spíše negativní recenze. S velkým očekáváním jsem vyrazil na jarní lyžování do rakouského střediska Bad Kleinkirchheim v Korutanech. Středisko jsem si vybral z důvodu místních termálních lázní Thermal Römerbad, které opravdu doporučuji.

10.02.2023  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Druhý den pobytu v Korutanech jsme zamířili možná do jejich nejmalebnější části - pohoří Nockberge, konkrétně do areálu, kam jsem se již několik let chtěl podívat, do Bad Kleinkirchheimu. Původ názvu tohoto pohoří snad netřeba vysvětlovat, z "lázeňských" svahů je každopádně na zaoblené vrcholky "nok...

06. - 16.03.2022  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: Cesmik
 • hodnocení:

Toto středisko jsme si vybrali pro naši lyžařskou dovolenou již před covidem, bohužel kvůli němu se nám realizace trochu opozdila. Byli jsme vcelku spokojeni a naše očekávání pěkného zalyžování se vyplnilo. Jedinou, ale dost podstatnou nevýhodou tohoto střediska byly příšerně pomalé a staré lanovky....

24.02.2020  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: Dwamin
 • hodnocení:

Naši čtyřdenní návštěvu Rakouska jsme zahájili v Badu a byla to asi špatná volba. Teplé počasí, které se tady už nějakou dobu drží, pořád ještě neodeznělo a pořádné ochlazení přijde až od středy. Na sněhu a podmínkách je to bohužel strašně poznat a celkově jsme si dneska užili maximálně na jedné sje...

10.02.2020  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: vzdarsky
 • hodnocení:

Areál je poměrně velký, ale díky nižší poloze je závislý na technickém sněhu. Lanovky jsou poměrně retro a pomalé. Sjezdovky jsou užší. Líbila se mi více část Nockalmbahn. Z důvodu větru byly zavřeny některé sjezdovky a nemohu hodnotit vrchol Kaiserburg. Středisko bych doporučil pro 2denní návštěvu....

02.02.2020  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Tento způsob zimy je poněkud nešťastným, kdo by čekal na začátku února jarní lyžování. Krkolomně se vyslovující Bad Kleinkirchheim je poměrně rozlehlé středisko na dvou hřebenech, které již leccos pamatuje bez nějaké větší modernizace, s bonusem moderních i starších lázní. Po sobotním masakru lidí n...

20. - 23.12.2018  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: jazzman21
 • hodnocení:

Třídenní lyžování s rodinou. Resort je poměrně rozlehlý, což mám rád. Dá se z toho udělat taková dvouhodinová túra. Bohužel sněhu přírodního bylo nula cm, mimo sjezdovek zelené louky. Přestože bylo slunečno všechny tři lyžovací dny, tak nasvícená sjezdovka byla jen místy. Přece jen nejkratší dny v roce... Rozhodně je co se týče kvality kopců lepší strana nad lázněmi. St. Oswald byl zase takový více pohodový. Sníh kvalitní, sjezdovky v rámci možností zábavné a pestré. Teplota kolem nuly neměla naštěstí i díky výše zmíněnému zastínění vliv na kvalitu, i když níže do údolí už to bylo znát. Ale když to srovnám s Nassfeldem... zlaté. Co mi vyloženě vadilo, byly zasněžovací aparáty uprostřed i docela úzkých sjezdovek. Ve větším množství lidí už člověk musel přemýšlet hodně dopředu. Díky termínu jsem snad nikde nečekal déle než půl minuty na jakoukoli sedačku nebo kabinu. Ceny přiměřené, 3denní skipas se slevou z ubytování za 119 eur/os., jídlo na kopci kvalitní, cena normální. Za mě 7/10.

14. - 19.02.2016  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: Mmss
 • hodnocení:

Byli jsme v Bad Kleinkirchheimu se třemi dětmi, z toho jedno bylo čtyřleté, a tak nám většina sjezdovek přišla poměrně obtížných. Převládají červené, ale místy mají dosti strmý kus. Vzhledem k téměř absenci přírodního sněhu byly ráno sjezdovky hodně ledové a tvrdé a odpoledne při dojezdech jsme se brodili v kaši. Na vrcholku, kde je historická sedačka a krásná modrá sjezdovka s výhledem na celé hory, byl sníh nejlepší. Ovšem v obsazenosti areálu nemohu souhlasit se zdejšími komentáři. Lidí tam bylo jako much. V neděli to ještě šlo, ale jak přišlo pondělí, byl všude samý Polák a dokonce i početná skupinka lyžařů z UK. Na modré nahoře se nedalo kvůli frontám lyžovat. Často jsme zastihli mlhu a jeden den byla tak hustá, že jsme lyžování vzdali. Návštěva lázní ale stojí na jedno odpoledne za to, hlavně když stojíte v teplém bazénu venku a sledujete lyžaře na dosah ruky. Ovšem základní vstup je jen do malého bazénu uvnitř a bazénu ven, veškeré sauny a wellness se platí navíc.

31.01. - 02.02.2016  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: sipa32
 • hodnocení:

Hlavním důvodem, proč jsem se na závěr putování po střediscích Hauser Kaibling, Kreischberg a Katschberg vydal do Bad Kleinkirchheimu, byla nádherná akce: ranní lyžování s Franzem Klammerem. To byla opravdu parádní tečka za šestidenním lyžováním, kdy vyšlo po celou dobu parádní počasí, byl dostatek ...

21.01.2016  | Bad Kleinkirchheim

 • autor: fedex11
 • hodnocení:

Lázeňské středisko Bad Kleinkirchheim je ideálním spojením lyžování a relaxace. Jsou zde dvoje termální lázně a 100 km sjezdovek, širokých, červených dálnic. Vrcholy jsou obsluhovány postaršími lanovkami a kotvami.

13.01.2012  | Bad Kleinkirchheim

Bad Kleinkirchheim leží v Korutanech na jihu rakouských Alp. Samotný lyžařský areál je rozdělen do dvou lokalit - Bad Kleinkirchheim a St. Oswald. V tomto areálu je k dispozici 103 km upravených sjezdovek a 25 moderních lanovek a vleků. Milovníci wellness & spa si přijdou na své v termálních lázních...

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4