Špindlerův Mlýn - aktuální report z 21.01.2024 - SNOW.cz

Špindlerův Mlýn aktuální report z 21.01.2024

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krkonoše

Špindlerův Mlýn - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 21.01.2024 do: 21.01.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Kdo by to byl řekl, lednová neděle ve Špindlu, teplota hluboko pod bodem mrazu a místo očekávaných natěšených davů, front, ledu a muld na svazích, zázrak - jedno z nejlepších lyžování v této sezóně. A k tomu se mi taky konečně podařilo projet celý Špindl na lyžích v jediný den a poprvé se tak svézt na Stohu a na Labské. Zkrátka jedno velké, avšak pozitivní překvapení.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Otevřeno je takřka vše a to je pecka. Paradoxně nová Přehradní je asi jedna z nejslabších sjezdovek - celkem záhy po startu se láme do rudě červené a končí propojkou na Hromovku. Až bude ale v provozu až dolů, třeba bude fajn. Naopak parádní svezení bylo na červených ve Svaťáku a na Medvědíně, na otevřených úsecích černé ve Svaťáku nebo třeba na Stohu. Super je i nová Lesní, škoda že tak krátká.

Bohužel skibusy v areálu nenavazují tak, aby se vše dalo zvládnout jen s dvěma přejezdy, tedy začít na Labské, přejet na Stoh a odtamtud na lyžích do Svaťáku, z Hromovky přejet na Medvědín a z Míseček opět na lyžích na Labskou. I s parkováním na Hromovce to ale bylo fajn a po pár hodinách strávených zde a ve Svaťáku jsme se vydali na majestátně vyhlížející, ale zblízka nijak extrémně prudký Stoh, jehož spodní polovina je spíše parádně carvingově modrá. Díky slušné nadílce z posledních dní lze ze Stohu přejet po Cestě Stohem až na černou do Svaťáku a kdo je zkušený a nemá příliš strach, zvládne tuto místy úzkou stezku i bez sundání lyží.

To cesta z Míseček na Labskou je o dost pohodovější a kupodivu i celkem lyžaři využívaná, vede po upravované běžkařské trase a v průběhu stačí jen jednou lehce přibruslit a jinak se jen pohodově vézt po mírném sklonu. Mimochodem, trasou přes Vodovodní až k dolní stanici Labské jde asi o nejdelší "sjezd" v areálu, naměřil jsem tuším necelých 4,5 km. :-) Samotná Labská byla jinak celkem zklamáním - víc než dvě jízdy jsou zde skutečně zbytečné. Část sjezdovky je přejezdová, zbytek buď prudký nebo ledový a nebo sypké krupicové muldy.

Sněhové podmínky:

Jinak ale naprosto top podmínky na všech svazích - krásně přimrzlý povrch, který držel lyže v obloucích jako přibité až do večera. To jsem opravdu nečekal. Sice jsem čekal spíše měkčí prachový sníh, ale tohle bylo příjemné překvapení a tak jsem nesundal nejužší obřačky z nohou až do konce lyžování. Sněhu je dostatek i mimo, a tak lze využít i všech zmíněných propojek, či třeba dojet na lyžích až do samotného centra Špindlu.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

O nějakém komfortu na LD zde úplně mluvit nejde, ten je leda šestce, které již ale stejně dávno přestalo fungovat vyhřívání, a tak se mohutná fronta stojí jen na polstrované svezení a bublinu.

U ostatních přepravních zařízení je hlavní to, že jsou v provozu, a tak se dalo bez problémů jezdit dvojkou ze Svaťáku a následně kotvou až na vrchol, to vše absolutně bez čekání. Možná nakonec celá jízda vyšla stejně dlouze jako s čekáním 10 minut a jízdou na šestce, ale člověk nestojí ve frontě, nýbrž odpočívá na lanovce. Na Medvědíně pozor na sedačku č. 49 - má snížený rám, do kterého se mé dlouhé nohy nevejdou a musí tak viset celou cestu volně. Kdo jiný může mít takovou smůlu, že se na ní sveze během čtyř jízd dvakrát. :-) Labská je dle očekávání stará a neodpojitelná třísedačka, která ale není až tak nesmírně pomalá, určitě u nás nalezneme i horší.

Jinak všechny toalety a zázemí v pořádku.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Největší překvapení tohoto dne - dlouhá fronta pouze na šestce, kterou jsem tak jel jen jednou. V nejdelších případech to bylo odhadem na 10 minut. Na dvojce, kotvách, na Stohu či na Labské v podstatě přímo z turniketu na sedačku, odpoledne na Medvědíně s čekáním do 3 minut. To je snad lepší než leckterý všední den. :-)

V podstatě všichni lyžaři se hemžili na modré ve Svaťáku a na všech ostatních svazích bylo v době mé návštěvy až pozoruhodně prázdno. Třeba na vedlejší červené se pohybovala celé dopoledne jen hrstka nadšenců. Na Medvědíně bylo odpoledne zalidnění trochu vyšší, ale nikdo nepřekážel. Labská i Stoh dle očekávání prázdné, dokonce se nám zde podařilo trefit okno, kdy zrovna sundali slalomové branky a ještě nevztyčili nové, takže jsme si mohli užívat svah v takřka celé šířce.

Občerstvení a aprés-ski:

Nevyužili jsme, to je zde snad jasné. :-)

V sobotu jsme ale na běžkách dorazili do Stopy, kde ceny dle očekávání kopírují standardy ze Stadionu či z Plání, ale kvalita se za nimi belhala kdesi v dáli, spíš v nedohlednu. Kyselo za 90 Kč bylo hodně stěží poživatelné, preclík za 50 Kč v pořádku. Ostatní jídla nad 300 Kč včetně třeba oschlého smažáku vystaveného za sklem. To vše v obyčejné boudě, kde si ale nezapomněli zřídit turnikety k toaletám, aby je náhodou hosté nemohli využít bez poplatku. :-) Vyplatí se zde tak jedině stánky bez posezení, kde jsou ceny na obvyklých úrovních.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z Vrchlabí celkem v pořádku - největší hustota asi hned v Kněžicích, kde auta pro nedostatek míst musela parkovat i u silnice. Někdo dal bohužel hned na začátek silnice ceduli upozorňující na kamení ve vozovce, a tak se kolona aut od Vrchlabí po Špindl táhla rychlostí asi 40 km/h, prostoru k předjíždění je zde naštěstí ale vcelku dost. Po scéně z Kněžic jsem se trochu obával davů ve Špindlu, ale parking na Hromovce volný, po desáté jsem se vešel na volné místo asi 20 metrů od kasy. Předchozí den na Benecku to bylo horší, parkoviště kapacitně silně nedostačující.

Skibusy v areálu mají velkou pochvalu, jízda vždy maximálně s dvouminutovým zpožděním, zároveň nikdy ne napřed, tak to má být. S přejezdy v nich jsme tak strávili skutečně minimum času. Poslední z Labské jede v 16:15, opět na minutu přesně s dojezdem z poslední lanovky v 15:59. :-)

Cesta do Prahy klasicky přes Poděbrady bez provozu i jiných potíží, stačí se zastavit na večer v novém vrchlabském aquacentru a po lyžování příjemně zrelaxovat, před 20. hodinou jsou již silnice prázdné.

+ plusy

 • Skvělé sněhové podmínky - místy manšestr i v 16 hodin
 • Překvapivě nijak obtěžující míra zalidnění
 • Bezproblémové přejezdy skibusem
 • Možnost využít nového aquacentra ve Vrchlabí, v těsné blízkosti příjezdové silnice
 • Takřka všechny sjezovky i přepravní zařízení v provozu

- mínusy

 • Fronta na šestce a přelidněná modrá sjezdovka
 • Ceny občerstvení
 • Chybějící komfort na LD
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

25.02.2024  | Špindlerův Mlýn

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Je znát, že přes noc pěkně mrzlo, a tak první lano na Medvědíně bylo úžasné. Sjezdovky krásně připraveny, dokonce i lehce sněžilo, takže bylo i trochu prašánku. Na Mísečkách probíhaly závody a tréninky, ale nijak to nevadilo, závodníci měli vyčleněnou část sjezdovky Mísečské Turistické. Tato krása trvala do zhruba desáté hodiny, kdy začalo přibývat lyžařů a zvyšovat se teplota, a tak postupně muldovatěly sjezdovky, hlavně na prudších místech a dojezdech. Přejel jsem i na Svatého Petra, kde bych řekl, že není tak dobrý sníh, navíc začíná "hnědnout", takže jsem se vrátil zpět. Kombinace modré Trénikové a navazující černé pak byla na odpolední lyžovaní dostačující. Překvapivě (na víkend) ani nebylo tolik lyžařů, nejvíce jsem čekal před obědem dole na Medvědíně, a pak na Svatém Petru, ale odpoledne byly více méně turnikety průjezdné. Otevřeno bylo vše, jak lanovky, tak sjezdovky (kromě některých průjezdů), tak více méně i občerstvení. Parkoviště byly hodně plná, ale to i díky závodům, a bylo celkem i dost běžkařů. Silnice sjízdné bez potíží, na Mísečky je hodně štěrku na silnici. Do středy má ještě na Medvědíně přes noc mrznout, ráno a dopoledne to může být ještě zajímavé lyžování, pak nastane další obleva, tak uvidíme, co to udělá se sněhem.

10.02.2024  | Špindlerův Mlýn

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Sobota a k tomu slunce, to je skoro zázrak - v posledních dnech vidíme jen déšť a mraky, tak hurá provětrat sezonku a k tomu ještě kouknout na borce, co si v téhle jarní idylce přijeli střihnout Chinese downhill do Špindlu. Sníh byl dle očekávání i vzhledem k nočnímu dešti značně rozměklý, ale jinak...

31.01.2024  | Špindlerův Mlýn

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Zřejmě rozdávání vysvědčení či nepříznivá předpověď počasí zapříčinila, že ve Špindlerově Mlýně bylo téměř liduprázdno, a to jak na Svaťáku, tak Medvědíně. Čekání na modré šestisedačce bylo nejvýše od turniketů k packám, odpoledne bez čekání. Ostatní lanovky a kotvy naprosto bez čekání, skibusy poloprázdné, nejvíce lyžařů bylo asi v restauraci Stadion. :-) Každopádně otevřeno je všechno kromě pár malých vleků a sněhu je na všech sjezdovkách dost - žádné kamínky, občas větvičky a šišky. Nejlépe byla upravená FISka a vydržela tak i do zavíračky, na známých "prudších" místech se (až) odpoledne dělaly muldy, ale nebylo to nic hrozného. Sjezdovky už nejsou jedna ledovka (jako o víkendu), ale zase to není úplně prašánek, tak něco mezi. Odpoledne, hlavně v dolních částech už to začínalo být mírně rozbředlé. Ale zase nic hrozného na to, že teploty dle místních teploměrů u nástupů ukazovaly pár stupňů nad nulou. Parkoviště odpovídalo adekvátně zalidněnosti, nejvíce aut bylo již klasicky na Medvědíně a Hromovce. Příjezdové silnice mokré, na Mísečky též a navíc s velkou dávkou štěrkového posypu.

28.01.2024  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Využil jsem poslední ze čtyř permanentek, nakoupených s velkou slevou už v listopadu. Byl jsem na slavnostním zahájení 9.12.23. To bylo velké zklamání. Ačkoliv měli v areálu vyrobený dostatek technického sněhu pro otevření více sjezdovek, bylo možno využít ve Svatém Petru pouze modrou, část červené ...

18.01.2024  | Špindlerův Mlýn

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Tento minireport by se mohl jmenovat cesta s Gopassem po Čechách. Monínec jsem tedy z důvodu špatné předpovědi počasí rovnou zavrhl a vydal se na Ještěd (mají otvírat další sjezdovky a předpověď zde byla příznivá). Tam postávala skupina lidí z FrashTracku, že nejede LD Skalka, dal sem tomu nějaký čas, ale nic se nedělo, tak jsem se rozhodl přejet na Medvědín (LD nakonec spravili až někdy k jedenácté). Cestou na parkoviště v Mísečkách byla ale byla nějaká kalamita, takže jsem se opět otočil a nakonec se mi podařilo dojet na Hromovku do Špindlu. Zapomeňte na pěkné obrázky z včerejšího reportu Sparťana. Parkoviště díky rychlé teplé vlně, která dnes přišla, byla jedna velká rozbředlá louže, připravené sjezdovky se měnily v těžký sníh s muldami, a po poledni začalo intenzivně pršet. Nakonec začalo sněžit a mrznout, ale lyžování už bylo hodně náročné, zvlášť třeba přejezd z nové Přehradní byl jak jízda v okapu. Dobré zprávy jsou, že už byla otevřená červená FIS a černá by měla být otevřena v sobotu. Další dobrou zprávou bylo, že přes nepřízeň počasí vlekaři ometali sedačky, a zaklapávali ty nevyužité (nahoru i dolu), takže lyžař neseděl na LD v mokru. A poslední dobrou zprávou je, že zase začlo mrznout a padat sníh, takže by na víkend mohly být sjezdovky opět pěkně upravené.

31.12.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: mydlar1
 • hodnocení:

Silvestr ve Špindlerově mlýně; Nepíšu velký report, to podstatné bylo napsáno v reportu od Sparťana z 30.12.2023, takže dávám pouze rozdíly a pohled na Silvestra. Původně sem mířil na Medvědín, ale parkoviště na Mísečky bylo dle kolegů plné, takže sem vzdal cestu přes Vítkovice a jel rovnou do Špindlu. Tam byla situace podobná, Medvědín-parkoviště už bylo zavřené a parkoviště Hromovka odbavovala auta na přilehlá parkoviště na loukách, která byla téměř samé bahno. Mě se podařilo najít místo na asfaltu, takže sem při odjezdu nevypadala jak po závodu motokrosovou tratí. V duchu sem si pomyslel, že to bude na sjezdovkách masakr, ale nebylo to tak. Hodně lidí zde parkovalo jen pro vycházky a tak na sjezdovkách a u lanovek nebylo tak plno. Takhle, znám Špindl mnohem více zalidněný. Na Hromovce se už dopoledne dalo nastoupit bez čekání, na Svatém Petru na šestisedačce do cca 5-10 minut, dle toho, jak zrovna přijel dav lyžařů. Sjezdovky byly připraveny lépe, jak píše Sparťan, Červená FIS (5) se dala rozumně jezdit až do zavíračky. Hromovka dojezd už byla ve dvě jako plato od vajec a sjet ji na konci lyžování vyžadovalo celkem umění. Lanovky byly v provozu sedačkové, včetně dvojsedačky, ale s výstupem pouze nahoře, na černé FIS není moc sněhu. Navazující kotva nahoru stále zavřená. Občerstvení bylo otevřeno vše, co může v areálu být, lidí celkem dost (zase nebyly na sjezdovkách). Parkoviště při odjezdu docela fičák, ale díky organizaci praocvníků parkoviště nevznikaly výraznější zácpy. Odpoledne z pohledu ohňostrojů a petard byl narozdíl od minulých let opravdu klid. Nevím jak, o půlnoci, to už sem byl doma ...

01. - 02.04.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Po Velikonocích bude provoz již ukončen a s tím sněhem to bude tak akorát, aby se lyžovalo do Velikonoc. Od čtvrtka jsou teploty opět nad nulou a do soboty celkem i dost pršelo, a tak dost sněhu ubylo a moc ho zde již na sjezdovkách není, a to hlavně na Turistické, která je na několika místech dosti...

30.03.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Jelikož v celých Jizerkách a Krkonoších včetně jejich polské strany jsou v provozu v podstatě jen tři areály, z nichž dva jsem již tuto sezónu navštívil, padla dnes volba na Špindl. Skipasy se i pár dní předem daly pořídit za něco málo přes 600 korun, což bylo celkem fajn. Navíc byl jeden z poslední...

16.03.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: tomtvaroha
 • hodnocení:

Na jedno z posledních lyžování jsem vyrazil do Špindlu. Dle webkamer z předchozích dní jsem očekával trochu nižší návštěvnost. Celkově dobré lyžování, ale už jsou jarní podmínky - buďto písek, nebo ledová hora. Otevřeno vše kromě dojezdu jedné Hromovky. Ve Sv. Petru to bylo hodně ledové, takže jsem se od cca 10 do 12 h přesunul na Medvědín - nejlepší podklad byl na Horních Mísečkách, Medvědín od půlky oraniště. Ve Sv. Petru nejlepší horní polovina černé FIS, dolní část led, modrá oraniště, červená místy ledová. Sněhu je ještě dostatek - dole asi 20 cm mimo sjezdovky. Nahoře ještě kolem metru mimo. Otázka je, jak rychle bude odtávat, když hlásí dvouciferné teploty příští týden. Na otevřených sjezdovkách 50 až 80 cm. 3Zalidněnost poměrně vysoká, ale většina byla jednodenní - bylo hezky a teploty v noci -4, dopoledne kolem nuly, tak mnoho lidí vyjelo na poslední lyžování. Čekací doba od 10 do 12 h cca 5 minut. Odpoledne už skoro bez čekáníU Zubra na Medvědíně jídlo s pitím 250 až 300 Kč.

14.01.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Na 14.1. jsem měl registraci na testování lyží. Tato akce byla zrušena pro nepříznivé podmínky, ale permanentku jsem už rušit nechtěl. Čekal jsem mnohem méně sněhu, než ve skutečnosti na sjezdovkách leželo. Bylo pro mne příjemným překvapením, jak hezky se zaměstnancům areálu daří připravit docela he...

10. - 13.01.2023  | Špindlerův Mlýn

 • autor: tomtvaroha
 • hodnocení:

Předpověď počasí byla neúprosná a čekal jsem horší stav sjezdovek. Ovšem počasí moc nepřálo a každý den něco padalo, dole déšť a od půlky kopce sníh. Snad dle předpovědi od 16. 1. bude stabilnější zimní počasí.

26. - 27.03.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Makov
 • hodnocení:

Na víkendové lyžování jsem neměla velká očekávání z důvodu vyšších teplot a očekávané vyšší zalidněnosti. Pozitivní bylo slunečné počasí, což ale mělo za následek rychlé měknutí sněhu, takže odpoledne bylo lyžování spíše za trest. V sobotu zklamání, ale neděle super bez lidí.

13. - 14.03.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Martin2
 • hodnocení:

Solidní lyžování v neděli i pondělí. Krásné jarní počasí - slunce a ráno tvrdá upravená pista. V neděli od pozdního rána do cca 13.00 fronty, ale pak už to bylo s čekáním do cca 5 minut, takže na Špindl super. V pondělí pak obecně méně lidí, i když v exponovaných časech fronty byly.

12.03.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Tomanuel
 • hodnocení:

Konečně jsme si spravili chuť na českých horách po minulé návštěvě Lysé hory. Jezdili jsme převažně na Hromovce, kde byla čekací doba max. 6 minut. Nejdelší fronta byla tradičně ve Svatém Petru. Na vedlejší černé dvojsedačce se nečekalo vůbec. Bohužel kotva na Hřišti nejezdila - veliký mínus. Počasí bylo naprosto luxusní. Na obloze ani mráček a teploty lehce nad nulou. Povrch držel krásně i odpoledne, dokonce i v nižších polohách sjezdovek. Jediným šrámkem na lyžování byl probíhající závod Krkonošská 70, který vedl přes obě Hromovky. Naštěstí organizátoři to perfektně zvládli. Po dlouhé době parádní lyžování v českých horách.

11.02.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: masakr69
 • hodnocení:

Na další lyžařské zážitky vyrážíme na večerní lyžování na Hromovku. Při příjezdu do Špindlerova Mlýna nejvíc řešíme, kolik bude lidí a jak dlouhá bude fronta. Nenaplňují se černé scénáře a trávíme tak večer pěkným poježděním.

19.01.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: topfish.dufek
 • hodnocení:

Středa, na lyže třeba. Vybírali jsme všední den podle předpovědi počasí a vyšlo to. Azuro celý den, bezvětří. Přijeli jsme na první lano na Medvědín a podle již vyzkoušené taktiky "dopoledne Medvědín a odpoledne Svaťák" perfektní lyžařský den. Dopolední Medvědín: víceméně jsme jezdili jen červenou a...

18.01.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: sejk68
 • hodnocení:

Po včerejším odpoledni bez lidí v Nové Pace se dnes nedalo odolat slunečnému počasí a vyrazil jsem do Špindlu. Mrzlo a k tomu totální azuro, takže ten nápad jsem neměl jen já. Po příjezdu k parkovišti na Hromovce jsem se zhrozil, kolik už je tam aut, první lano už mě ani tak nezajímá. A tak jsem jel...

15. - 16.01.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: Sparťan
 • hodnocení:

Další lednový víkend trávím v "jamě lvové" a je to až na ty strašidelné fronty, které zde byly hlavně v sobotu, celkem povedený víkend strávený na pořádně zmrzlém až ledovém kopci v obou hlavních areálech. V sobotu na prosluněném Medvědíně a v neděli ve stínu a ráno pořádném mrazu, ráno bylo -9 stup...

06.01.2022  | Špindlerův Mlýn

 • autor: topfish.dufek
 • hodnocení:

Hezká předpověd lákala na lyžování ve Špindlu. Ráno cestou na Jičín bylo na silnicích už trochu sněhu a docela to klouzalo. Na otevřených polích i docela foukalo. Parkoviště pod Medvědínem poloprázdné, hodně SPZ "PL". Sjezdovky hezky upravené s pěticentimetrovou vrstvou prašanu. Začali jsme na Medvě...

29. - 30.12.2021  | Špindlerův Mlýn

 • autor: plamenomet
 • hodnocení:

Poprvé jsem zavítal do Špindlu. Bohužel zrovna v době, kdy se teploty ani přes noc nedostaly pod 0 stupňů. Od lyžovaní jsem nic moc neočekával, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Recenzi píšu jako člověk, co česká střediska moc v oblibě rád nemá a raději si zajede do Dolomitů.

Další reporty ze střediska: Špindlerův Mlýn

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

Cervinia Valtournenche / Matterhorn ski paradise

SNOW tipy