Elan QT White Perla 14/15 x ROSSIGNOL SAPHIR 9 - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Sjezdové lyže - poradna před nákupem Elan QT White Perla 14/15 x ROSSIGNOL SAPHIR 9

Elan QT White Perla 14/15 x ROSSIGNOL SAPHIR 9

03.02.2015 07:29:47 #1 

carymaryfuk

Dobré ráno všem, ráda bych Vás, zkušené lyžaře a lyžařky, poprosila o radu. Zvažuji koupi lyží, ale nemohu se ve výběru vyznat. Je mi 28 let, měřím 171cm a vážím 67kg. Asi tak před deseti lety jsem se učila na klasických rovných lyžích. Pak jsem měla půjčené lyže Atomic Izor 3:1 v délce 159cm a nyní bych si chtěla pořídit vlastní. Ale netuším jaké. Nejsem již úplná začátečnice, ale styl mám stále hrozný – spíš delší obloučky, pomalejší jízda. Nechtěla bych lyže pro úplné začátečníky, ale lyže, se kterými bych se mohla naučit krátký oblouk, rychlejší jízda. Byly mi doporučeny tyto lyže: ROSSIGNOL SAPHIR 9 a Elan QT White Perla 14/15. Můžete mi prosím poradit, které bych si měla vybrat a také jakou délku lyží? Moc děkuji za rady!

03.02.2015 08:53:49 #2 

˘Ö˘Krab muž

>> #1, carymaryfuk, 03. 02. 2015 07:29:47

Když už si tedy mermomocí nechceš koupit lyže, tak si z navržené dvojice vyber ty, které se Ti víc líbí. S délkou je to také jednoduché, protože si můžeš svobodně vybrat, jestli krátké nebo krátké, žádné z uvedených se nedělají přes 158 cm. Krátký oblouk se na obojích v malé rychlosti dá, rychlejší jízdu bych neriskoval.
Oboje jsou to naprosto začátečnické lyže pro lyžařky bez jakýchkoliv ambicí a snahy.

Vlákno řešilo de facto totéž.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.02.2015 09:02:53 #3 

carymaryfuk

A nemáte tedy tip na nějaké lepší lyže? Říkám, vůbec se v tom nevyznám a nechci koupit úplně blbě. Děkuju

03.02.2015 09:27:14 #4 

˘Ö˘Krab muž

>> #3, carymaryfuk, 03. 02. 2015 09:02:53

Omlouvám se, vyznělo to hodně negativně. Jsi kus ženské, takže bys měla mít odpovídající lyže konstrukčně, snad se to podaří sladit s nároky na design.

Lyže pro rychlejší jízdu musí být přiměřeně dlouhé a jádro by mělo obsahovat co nejvíce dřeva, protože to je celkem ověřený recept na stabilitu a držení na hranách. Dovolím si ještě jednu generalizaci: čím blíže se dřevo k hranám dostane a čím větší vrstva ho nad hranou je, tím lépe pak lyže drží a nekroutí se pod zatížením. Dřevo je zároveň velmi odolný materiál a časem jen pomalu ztrácí pružnost.
Vyrábět ze dřeva je celkem drahé, velcí výrobci začínají se dřevem opatrně až někde uprostřed modelových řad, ve kterých se pohybuješ. Konkrétně Elan od dámských lyží Magic, ale vážně to myslí až u Delight. Ze zkušenosti mé i mnohých dalších vyplývá, že ani naprostý začátečník nemá problém s dřevěným jádrem lyží (tedy krom peněženky, ale my jim ty lyže na vyzkoušení půjčujeme ze svých zásob).

Levné lyže s náznaky dřevěného jádra tedy koupíš asi jen od domácího výrobce Sporten, kvalita vynikající, obrázky na lyžích si posuď podle svého.
Držím se Tvé cenové hladiny pod cca 5.000 Kč za set s vázáním a nových ± dámských lyží. Za více peněz jsou pak k dostání samozřejmě i lyže s ještě lepší konstrukcí a vlastnostmi.

Věnuj pozornost skluznici, pokud je udávána ‚sintrovaná‘, tak je lyže potřeba o něco častěji voskovat, ale jízdní vlastnosti jsou daleko lepší.

Mystery WD – 167/14,8m (69mm) [délka lyže v cm/poloměr oblouku (šířka pod botou)], sintrovaná skl., jistá, hlavně odpoledne v oranici. Tato lyže není příliš temperamentní, ale dává při rekreační jízdě nadprůměrný pocit jistoty.

Mint – 160/14,5m (66mm) extrudovaná skl., vychází geometrií z modelu Daemon, který se pyšní dlouhou kontaktní hranou, umožňuje radikální nástup do oblouku a výbornou jízdu po hraně, užší a hbitá lyže, která se dokáže ozvat, když děláš něco špatně.

Illusion 158/13,2 (72mm), někde uváděna extrudovaná, někde sintrovaná skl. (podle ročníku), moderní dámská lyže, bohužel není v odkazu dostupná v délce 166, která by Ti seděla víc, ale tu nabízejí tady. Obdobné lyže od konkurence stávají asi tak dvojnásobek.

A jak už jsem opakovaně konstatoval, pod 5.000 Kč je konstrukčně bezkonkurenční Tector – pro Tebe ve dvou delších provedeních, stačilo by i 161/16,1 (68), sintrovaná skl., bude o něco málo náročnější se na nich naučit lyžovat, ale výsledek bude o to lepší. Tuto lyži bys mohla mít ve 169/16,8m na věky věkův jako definitivní.

˘Ö˘

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

03.02.2015 09:47:15 #5 

carymaryfuk

Díky moc za rady! Vidím, že jsem byla s výběrem krapet vedle, krapet víc. Mrknu na odkazy a vyberu z doporučených. Ještě jednou děkuju!

03.02.2015 09:51:13 #6 

˘Ö˘Krab muž

>> #5, carymaryfuk, 03. 02. 2015 09:47:15

Nebyla jsi vedle, to jen já jsem vedle. Nebo možná ten, kdo Ti radil. Ale to by se poznalo až na svahu.

Vyber dobře, množství nepřátel, dřeva v jádru a délky lyže se nelekej.

03.02.2015 11:31:12 #7 

paťo

>> #5, carymaryfuk, 03. 02. 2015 09:47:15

Moja polovička 168cm,80kg mala staršì model black magic 0910 v dlžke 152cm, asi je to vyššia rada ako white perla. Minulú sezónu som jej chcel kúpiť nové, lebo elany nic moc. Neviem aká tam bola sklznica, ale asi to bol len nejaký plast:-D strašne pomalé. Boli rovnako voskované ako moje. Dal som jej vyskúšať moje 170cm, 84mm pod viazanim, ktore radikálne odmietala. Už mi ich nevrátila, že si mám kupiť nové ja.(Nič krajšie sa mi nemohlo stať.)

Daj na rady kraba a neboj sa dlžky a dobrých lyží. Určite sa viac zdokonališ na lepších lyžiach.

03.02.2015 12:39:01 #8 

˘Ö˘Krab muž

>> #7, paťo, 03. 02. 2015 11:31:12

Díky, to sem bylo potřeba napsat. A do každého podobného vlákna, vyskytují se s železnou pravidelností.

INFO: White Perla jsou čisté nejlevnější pěnovky
Black Magic už mají v plastové pěně dřevěné hranolky .

P.S. Šlo to hned napoprvé nebo probíhaly pokusy o výměnu lyží spíš nějak takto?

03.02.2015 12:54:42 #9 

carymaryfuk

Tak po dlouhém vybírání a přemýšlení jsem pro Sporten Illusion. Jen si nejsem jistá tou délkou. Opravdu je mám vzít v délce 166? Trošku se bojím, jestli je zvládnu. Vždycky jsem myslela, že čím jsou kratší, tím se lépe ovládají. Všude doporučují takto: Lyže Sporten Illusion – pro postavu
delka lyží dop. výška postavy
142 cm cca 152 až 166 cm
150 cm cca 160 až 174 cm
158 cm cca 168 až 182 cm
166 cm cca 176 až 190 cm Ještě jednou děkuju za rady. Vidím, že bez Vás bych si pěkně naběhla. :-)

03.02.2015 13:09:30 #10 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, carymaryfuk, 03. 02. 2015 12:54:42

Podívej se na to takto (platí pro rekreační modely, neplatí pro pravé slalomky a podobně): kratší lyže je sice lehčí na přenášení, snáz ji otočíš nohama v malé rychlosti, snesou ‚prasácké‘ ovládání mimo jakoukoliv známou lyžařskou techniku, ale tím výhody končí.

Delší lyže:
+ lépe drží na ledu, protože má delší hranu, také ostrost pomaleji ztrácí
+ méně drncá, protože lépe tlumí
+ nezapadáváš s ní tolik do rýh, protože se do nich celé nevejdou
+ lépe vedou, protože předešlé tři body
+ dá se na nich jezdit rychleji, protože předešlé čtyři body
+ snáze se na nich smýká, protože tvá hmotnost je rozložena na větší plochu a měrný tlak na jednotku plochy je tak menší
+ lépe se na nich jezdí dlouhými oblouky, takže se tolik neunavíš, když necháš práci na lyžích
+ dá se na nich lyžovat

Pokud jsi už na lyžích jezdila, nebudeš mít problém. Jestli chceš zrychlit, ber jednoznačně delší, protože toto jsou dámské lyže, které počítají s průměrným BMI a pomalou jízdou. Energie, kterou lyže přenášejí mezi lyžařem a sjezdovkou je úměrná Ek=1/2.m.v2, tedy při rychlejší jízdě je vystavíš větší zátěži, než 80–90kg obryně – viz pod čarou.

Delší lyže Ti i z tohoto důvodu (menší zátěž = menší opotřebení) déle vydrží v mechanicky nezměněném stavu.

O.T. (Doufám, že tam nemám početní chybu. Už jsme to tady někdy počítali, zatížení od 70 kg rekreační jezdkyně je menší než u 40 kg závodního špunta, protože ten jede podstatně rychleji – a ještě víc zavírá oblouky, čímž zvětšuje extremity v namáhání lyže. Pokud pojedeš 5 ms−1, bude se Tvá kinetická (pohybová) energie, z níž nějakou poměrnou část nakonec tak jako tak přeneseš do lyží, rovnat Ek=1/2.70.52, tj. 875 J. Obryně 90 kg při stejné rychlosti bude mít Ek=1/2.90.52, tj. 1125 J. Jakmile ale zrychlíš na nijak závratných 10 ms−1 (36 kmh−1), budeš mít Ek=1/2.70.102, tj. 3500 J, trojnásobnou oproti obryni jedoucí poloviční rychlostí.)

03.02.2015 13:13:39 #11 

Myval muž

Pravidelni navstevnici me uz budou nenavidet, protoze to pisu uz asi popate –

Moje 21-ti letá dcera (zhruba 54kg 163cm) jezdí momentálně na celodřevěných Stockli s jednim titanalem, sirka pod botou 74mm, delka 159cm, radius 12,5m. Neni zadny sportovec, spis cisty rekreant, najezdi tak 10 dni za sezonu a je s lyzema velice spokojena (a je to i videt, ze jezdi lip nez na lacinych Blizzardech s penovym jadrem co mela predtim).

Takze trochu delsich lyzi s kvalitnima vnitrnostma se neni treba vubec bat!

Nejlepší je TLUSTÁ ( lyže :-)

03.02.2015 13:36:13 #12 

˘Ö˘Krab muž

>> #9, carymaryfuk, 03. 02. 2015 12:54:42

Ještě jednu věc: starší růžový model má možná lepší (SBC=sintrova­nou(?)) skluznici, než je tomu u aktuálního strakatého provedení (HM extrudovaná).

03.02.2015 14:25:21 #13 

carymaryfuk

Takže vybráno: růžové a 166!;-) Už se těším až vyzkouším a snad se budu jen zlepšovat. Děkuju všem za příspěvky a za parádní rady a vysvětlení.

03.02.2015 16:27:57 #14 

paťo

>> #8, ˘Ö˘Krab, 03. 02. 2015 12:39:01

Začiatok je veľmi podobný. Po dlhom prehovárani keď už na krátkych, pomalých samotočkach nevládala…
Ja: (Opatrne) Nechceš si vyskùšať moje? Ona: Chceš sa ich zbaviť, tak mi ich vnucuješ.Tvoje sú ťažké, dlhé a som unavená.(asi tesne po obede)
Ja:Nechcem sa ich zbaviť.Iba jednú jazdu na modrej, aby sme sa mali od čoho odraziť. Na kúpu máme čas. Ona: No dobre, ele iba jednu jazdu.
Ja: (Asi po štyroch jazdách,keď už ma boleli aj ruky od postrkovania na jej lyžiach) Vráť mi moje lyže. Ona:Nie!!! Tieto si nechám a ty si kup iné.

V ten deň som s lyžovaním skončil a ona si to užívala do 16:00. Po radách tu na fóre a jednej testovačke som si kúpil Lusti RT GS 182 R 18

Veľká vďaka všetkým.

03.02.2015 16:29:38 #15 

paťo

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy