[Analyzátor]: evikap - č. 1 (strana: 6) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy [Analyzátor]: evikap - č. 1

[Analyzátor]: evikap - č. 1 (strana: 6)

30.03.2015 09:44:10 #151 

Harry žena

>> #150, oblouk, 30. 03. 2015 09:29:44

Oblouku,vyzera to ze bodom styri si tuto lyziarku fakt potesil.

Ale o inom som chcel.

Ivan ski radi.

Nejazdi na placke, skor na strmsom. Kedze si uz niekedy lyzovat vedela, tento zaklad by s trenerom na svahu podla mna nemal trvat viac ako 1–2 dni, samo-ucenim mozno troska dlhsie.

Co Ty vidis inak?

Ja myslim ze cim prudsi kopec,tym prudsie sa naucim lyzovat.Co Ty na to?

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

30.03.2015 09:48:57 #152 

˘Ö˘Krab muž

Obrázky z prvního videa zde – od přehranění k přehranění. Třeba Evě pomůžou v interpretaci vlastního videa, když už má kameramanku i příležitostné trenéry. 

„Volant“ by se měl plně uplatnit zhruba v rozsahu #2 – #4, ale, jako na potvoru, v té části oblouku zrovna jde dopředu vnitřní.
Na #3 a #4 stojíš nejspíš víc na vnitřní, proto se lyže rozjíždějí.
Na #4 jede tělo (pánev, ramena) přímo, ale lyže už jsou otočeny o cca 45° do oblouku – tomu se říká protirotace.

Od #8 se začínají opět lyže rovnat, resp. vnější jde dopředu, aby v tomto pohybu pokračovala i po přehranění (to už jako nová vnitřní). Pan Čepelák by měl radost.

Neprerábať – kročný oblúk ako keď vyšije. Lebo prerobiť – všetko robiť obrátene.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

30.03.2015 10:09:19 #153 

TNS muž

>> #146, evikap, 29. 03. 2015 23:17:32

Ahoj,

čo robíš naopak Ti už napísali ctení kolegovia.Vidíš to aj na videu.Keď budeš poslúchať a Krab bude mať čas,vypreparuje Ti škodoradostne obrázky z videa a budeš smutná ešte viac.Pamätáš čo som Ti povedal? Nenechaj si sobotné jazdenie natáčať,budeš akurát rozčarovaná s výsledku.Ak malo udržať debatu a chcela si získať feedback,OK.

„TNS – prečo si myslíš, že si zlyhal? Vedeli sme, že sú preteky a že sa mi nebudeš môcť dlho venovať. Povedal si mi, čo bolo treba, chvíľu si bol so mnou a potom som už skúšala a trénovala, čo ste mi s Ičom povedali.“

Pretože takto by tréning prebiehať nemal.Musel by som sa Ti venovať viac/dlhšie.Čas­tejšie korigovať chyby,možno lepšie demonštrovať.A roz­hodne volba volantu ako cviku nebola ani trochu vhodná.Vzhľadom na podmienky a náročnosť prevedenia.Tvoj zápal pre vec spolu s tým,že som Ťa v tom nechal,bola moja chyba.Ičes občas na Teba z vleku pozrel a usúdil,že by si sa nemala viac trápiť.Dostávala si sa často do prapodivných,ro­botických pozicií.

Vzácne tu panuje všeobecná zhoda a dostávaš rovnaké rady,ako na kopci.Viď #150.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

30.03.2015 10:28:49 #154 

evikap žena

Chápem, že máte svoju pravdu a beriem ju. Ale…keďže sa ešte ako tak lyžovať dá, tak lyžovať pôjdem. Nebudem sedieť doma len preto, lebo nie sú ideálne podmienky na učenie :) A ísť lyžovať po starom už tiež nechcem. Takže z môjho pohľadu čokoľvek je lepšie, ako nič, alebo po starom. Od istého času – ako boli pridané analýzy – skúšam zmeniť môj starý štýl – ktorý bol mimochodom učený presne tak, ako sa kritizuje v odkaze v #149 (presne to som sa pred časom učila a to teraz musím zmeniť – predsúvanie vnútornej a protirotácia panvy – škoda, že patrím medzi tých, ktorí natrafili práve na tú nesprávnu školu – nemusela som sa teraz trápiť).

#152 – úžasné – naozaj mi to pomohlo (neberiem to ako škodoradosť, som za to vďačná, pomáha mi to). Toto som na videu nevidela a naživo tak nevnímala. Obrázky spolu s popisom mi pomohli pochopiť, čo som síce pri vysvetlení volantu pochopila, ale nepodarilo sa mi to dať do praxe. V podstate som volant robila, ale začínala som s ním neskoro (tak?), čo som si vtedy neuvedomovala. Aj preto som veľmi rada, že som sa dala natočiť a najbližšie zas budem vedieť, na čo si dať pozor (bez videa by som o tom nevedela a ďalej by som robila chyby, na ktorých teraz už zas môžem pracovať).

Ešte mám otázku: obrázky boli urobené z oblúku, v ktorom sa mi to nepodarilo. Ale nájde sa tam aj taký oblúk, ktorý bol lepší? Alebo sú všetky oblúky takto zlé? Lebo tu ide o oblúk už v tých horších podmienkach (vyššie nad tým oblúkom bol sneh trochu lepší). Tento oblúk začal po „skoku“ – nahrnutý sneh mi vyhodil lyže do vzduchu a to možno trochu rozptýlilo moju koncentráciu. Preto sa pýtam, či tam bol aj lepší oblúk, alebo či je ten nahrnutý sneh len výhovorka pre mňa…

A ešte ďalšia otázočka – či som správne pochopila pojem ťažisko a kde má byť. Podľa obrázkov mám ťažisko stále vzadu. Správne to vidím?

(Nejde mi o udržanie debaty – chcem sa naučiť správne lyžovať!)

vždy s úsmevom

30.03.2015 10:30:14 #155 

˘Ö˘Krab muž

>> #153, TNS, 30. 03. 2015 10:09:19

Nedávno CzechSkier zde psal něco o tom, jak se svěřenci vyrovnávají po svém s pokyny trenéra a jak ošidné je jejich vnímání (jdi dopředu – vždyť už jsem tak vepředu, že padám přes špičky; postav se na vnější – nikdy jsem na jiné než na vnější nejezdil …). Asi tak.

To není škodolibost, to je realita. Níže jsou různé oblouky ze druhého videa.

Možná, že bych jako úplně první radu k nové technice použil doporučení: celý oblouk obě lyže na sněhu.
Pokyn je to jednoznačný, feedback poskytuje okamžitý a také jednoznačný.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

30.03.2015 10:37:06 #156 

˘Ö˘Krab muž

>> #154, evikap, 30. 03. 2015 10:28:49

Stejné jsou všechny oblouky, vybral jsem si tento, protože byl natočený z blízka.

Volant patří (a je proveditelný) před spádnici, pak už jej zatížení lyží neumožní vytvořit, maximálně ho můžeš ještě kousek udržet, pokud tam byl před tím. Navíc proč, když už máš odtočeno a máš se připravovat na další oblouk.

Volant je svině svinutá, dá se aplikovat jen při konkrétním postavení pánve a zatížení lyží, které jsou ale jiné/opačné, než jaké používáš v této fázi oblouku Ty.

Jestli s tím TNS bude souhlasit, využij toho, že je škaredě a nedá se jezdit rychle, obuj obřačky a v pomalé jízdě – klidně si připluž – zkoumej a driluj.
Kašli na jízdu po hraně, celý oblouk jezdi od začátku smykem, nuť lyže zatáčet víc, než se jim chce.
Kašli na těžiště, hlídej si jenom lyže a dělej všechno pro to, aby jely tak a tudy, kudy chceš. Obě, po sněhu.

Ale pozor: to, že se shodujeme, ještě neznamená, že máme pravdu. Instruktoři by Ti třeba řekli něco úplně jiného, jako začít od kotníků … a třeba by měli pravdu oni, ale to musíš vyzkoušet.

30.03.2015 10:52:38 #157 

TNS muž

>> #146, evikap, 29. 03. 2015 23:17:32

Ešte k tomu volantu.Volan­t,alebo waist steering sa v pretekovom lyžovaní registruje zhruba od 2000–2004.A možno nejaké pokusy aj skôr.Nebuď ale prekvapená,že veľa ľudí v tvojomn okolí nebude vedieť o aký pohyb/cvik sa jedná.Môžu používať ešte iný výraz,alebo ho vôbec nepoznajú.

Ako sme si na kopci povedali,volant je úžasný cvik hlavne v tom,že pri správnom prevedení rieši súčasne viac problémov.To sa nám hodí vždy.„Za jedny prachy…“

V čom je to ošidné?

1.Je to relatívne ťažký cvik.Za x rokov jazdenia máš vybudovaný určitý pohybový vzorec/stereo­typ,ktorý sa snažíš práve volantom rozbiť.Preto Ti píšu o preprogramovaní myslenia.Bohu­žiaľ,tu už je to snáď svalová pamäť,ktorá núti telo robiť opak toho,čo by hlava chcela. ;-)

2. Je to silne neprirodzený pohyb.Opak kráčania.Pri chôdzi/behu vždy vykročíš vnútornou nohou.Tak je to prirodzené.

3. Minimálne v úplných začiatkoch výuky vyžaduje vhodné podmienky.Hlavne mierny sklon svahu.Lepšie lyže sú obračky.Správne zvládnutie pohybu je na nich ale ťažšie.V pomalej rýchlosti ešte ťažšie.(po hranách)Ber to ako drill.Ťažko na cvičisku…

30.03.2015 10:53:16 #158 

evikap žena

Sakriš – pocit už bol trochu iný, snaha bola…a výsledok? Na obrázkoch bez zmeny oproti nedávnej minulosti. O pluhu mi včera niekto niečo na kopci naznačoval, ale nedokončil. Len že tú zmenu treba začať úplne od pluhu. Tak teda v pluhu mám robiť čo? To isté, ako pokyny k volantu a pokyny v posledných vetách z #156? Ale nebude v pluhu vnútorná lyža nejak zavadzať? Fakt veľmi ďakujem za tie obrázky – ukazujú mi, čo inak nevidím.

Na tej svalovej pamäti možno niečo pravdy bude ;-)

vždy s úsmevom

30.03.2015 10:54:58 #159 

TNS muž

>> #154, evikap, 30. 03. 2015 10:28:49

„Nejde mi o udržanie debaty – chcem sa naučiť správne lyžovať!“

Buď trpezlivá.Naučíš sa/naučia ťa to :-D

30.03.2015 10:58:58 #160 

evikap žena

Čo znamenajú slová drill a driluj? :o

vždy s úsmevom

30.03.2015 11:03:23 #161 

˘Ö˘Krab muž

>> #160, evikap, 30. 03. 2015 10:58:58

Drilovat = zapomenout na lyžování, na to, že lyžovat umíš, opakovat pořád dokola nepřirozené a zdánlivě nesmyslné a nepatřičné pohyby, cvičit.

V pluhu máš právě čas a prostor na to, abys našla taková postavení a pohyby, kdy Ti přestane vnitřní lyže překážet.

30.03.2015 11:05:29 #162 

TNS muž

>> #156, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 10:37:06

„Jestli s tím TNS bude souhlasit, využij toho, že je škaredě a nedá se jezdit rychle, obuj obřačky a v pomalé jízdě – klidně si připluž – zkoumej a driluj. Kašli na jízdu po hraně, celý oblouk jezdi od začátku smykem, nuť lyže zatáčet víc, než se jim chce. Kašli na těžiště, hlídej si jenom lyže a dělej všechno pro to, aby jely tak a tudy, kudy chceš. Obě, po sněhu.“

Budem súhlasiť,len s pluhom jej môžete pomôcť Vy.Správne prevedenie pluhu(navyše ak to má byť legendárny power plow) je to moja slabá stránka.Ani moje kolená ho už nepoberú.

Obe lyže po snehu.Áno,ale ak by jej to v žačiatkoch nešlo dobre môže vyskúšať aj vnútornú pridvihnúť.Ľahšie a rýchlejšie sa dá zatiahnuť.Pocit je iný,výsledok tiež trochu iný.Treba skúšať.

30.03.2015 11:15:29 #163 

˘Ö˘Krab muž

>> #162, TNS, 30. 03. 2015 11:05:29

Přizvedávání a pohyb vnitřní vpřed mi přijde jako základní slabina, kterou má Eva pevně zafixovanou, sama píše, že takto ji učili lyžovat – viz kročný oblouk z ČŠL.
Když se jí pohyb vnitřní (i ten nahoru) cíleně a záměrně podaří úplně vymazat /je dobře identifikovatelný jak pocitem, tak na videu/, tak tím rozbourá celou zažitou souslednost pohybů, potom se jí bude snáz tvořit jiná, opačná.

Konkrétně v pluhu, pokud udrží obě lyže celé na sněhu a vnější od začátku vepředu, bude pocit úplně jiný, ať bude zbytek cviku jakýkoliv (ale vtip je právě v tom, že jakýkoliv být nemůže).

30.03.2015 11:23:56 #164 

Harry žena

Sudruhovia,paci sa mi ako tu cvicite majsterku Slovenska v Masters.

Ona potrebuje trosku iny pristup.

Urcite nie taky,ze obe lyze po snehu.

Eva potrebuje svoje naucene stereotypy kompletne prekopat.A ked ich prekope,tak mozno budem citat o nej ako o majsterke sveta v kategorii Masters.

Dovtedy mam pocit,ze sa to asi nedocitam.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

30.03.2015 11:37:56 #165 

TNS muž

>> #163, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 11:15:29

Hmm,takto som sa nad tým nezamyslel.

Viem s vlastnej skúsenosti,aký je to pocit na slalomkách,obrač­kách,s pridvih­nutím pätky lyže a bez pridvihnutia.Vždy i­ný.

30.03.2015 11:39:59 #166 

TNS muž

>> #164, Harry, 30. 03. 2015 11:23:56

Buď konkrétny Harry.Nikto nevie,aký to je „trošku iný prístup“.

30.03.2015 13:14:47 #167 

johnycek muž

>> #163, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 11:15:29 Přizvedávání a pohyb vnitřní vpřed mi přijde jako základní slabina

souhlas.

>> #164, Harry, 30. 03. 2015 11:23:56

Eva potrebuje svoje naucene stereotypy kompletne prekopat

to se podle mě nevylučuje s pokynem lyže na sníh! Nebo ano?

panta rhei

30.03.2015 13:20:57 #168 

CzechSkier

>> #155, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 10:30:14

Ty jsi ale snílek a naivka. Prý jednoznačný feedback. Zeptej se lidí ze staré školy (včetně mne) jestli mají obě lyže celou dobu sněhu. Hádej, co Ti odpoví. A hádej, co uvidíš na videu. Je to přání otcem myšlenky. Člověk (lyžař) chce klamat sám sebe a zapamatuje si jeden optimistický okamžik, a ten generalizuje a rozšíří na celý svůj sportovní výkon. A nejen to. Na celou svoji sportovní kariéru. A nesportovci na celý svůj život. Zbytek vytěsní.

Víš jak to je: Zase rajská? Co vidíš? Kuře. No tak vidíš…

I

www.juniorsports.cz

30.03.2015 15:35:03 #169 

˘Ö˘Krab muž

>> #168, CzechSkier, 30. 03. 2015 13:20:57

Víš jak to je: ještě jednou mi řekneš čumáčku, tak ti rozbiju palubní mikrofon.

30.03.2015 16:58:17 #170 

CzechSkier

>> #169, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 15:35:03

To že bys udělal starému člověku?! Který navíc kulhá po jedné lyži?

I

www.juniorsports.cz

30.03.2015 17:01:21 #171 

CzechSkier

>> #161, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 11:03:23

No vidíš, a já to blbě pochopil, a stal se ze mne trenér. Řekli mi, že mám drillovat, a já začal vrtat. A teď už jenom vrtám a vrtám… Tyhlety dvojsmysly…

I

www.juniorsports.cz

30.03.2015 17:02:38 #172 

˘Ö˘Krab muž

>> #170, CzechSkier, 30. 03. 2015 16:58:17

Ale vůbec ne.

Nepřesná paměť je výhodná.

Ještě záludnější je ale případ, kdy vědec začne pokládat za nejsilnější argument pro svoji teorii to, že prostě „funguje“.

Aneb, jak napsal O. Vrtiška, redaktor časopisu Vesmír:
Řada studií popisuje, jak a proč věříme tvrzením, která zapadají do našeho obrazu světa, zatímco argumenty a informace protistrany zlehčujeme a odmítáme bez ohledu na jejich kvalitu. A nemůžeme-li vyvrátit fakta, která se nám nehodí do krámu, raději zaútočíme na celý systém, v němž se zrodila. Takovou barikádu je mimořádně obtížné překonat.
Vtipné je, že sklony k pokřivenému zpracování informací máme všichni, takže jeho kritika u druhých může vyznívat poněkud pokrytecky. Všichni jsme potenciální obětí vlastního světonázoru. Vědět to o sobě je prvním krokem k samoléčbě.
(Víkend MF Dnes, 28.3.2015)

30.03.2015 17:27:40 #173 

CzechSkier

>> #172, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 17:02:38

To vysvětluje, proč si nepamatuju, že mi mnaželka říkala, že si mám uklidit ty ponožky. Musím jí ukázat, že to má vědecké důvody…

I

www.juniorsports.cz

30.03.2015 17:32:59 #174 

˘Ö˘Krab muž

>> #173, CzechSkier, 30. 03. 2015 17:27:40

Pokud bys jí chtěl opravdu vědecky argumentovat, tak tím, že máš (falešnou) vzpomínku, která říká, že už sis je přece uklidil, o vykonání čehož jsi bytostně přesvědčen.

30.03.2015 17:40:02 #175 

CzechSkier

>> #158, evikap, 30. 03. 2015 10:53:16

Ahoj,

zdá se mi, že by bylo dobré si stanovit nějaký konkrétní, reálný a časově dohledný cíl. Samozřejmě je možné si zvolit za cíl až do „lyžařské smrti“ drilovat a drilovat. Pro hodně lidí je to dokonce motor, který je udržuje při „lyžařském životě“. Jinak by je to přestalo bavit. Pokud je tomu tak i u tebe, můžeš začít úplně od začátku, jako malé dítě, a pokračovat postupně, dokud Tě to bude bavit. Nebo si stanovit závodní cíl, to znamená definovat konkrétní umístění v konkrétních závodech. V tom případě by to chtělo se zaměřit na věci, které tě nejvíce limitují, věci, které znamenají největší časovou utrátu. To by pak chtělo se podívat na časové odstupy od potenciálních soupeřů a trochu se podívat i na ně, jak jezdí. A nebo si definovat nějaký technický cíl, tj. určit problém, který Tě nejvíc pocitově limituje a brání Ti jezdit tak, jak bys chtěla.

Myslím, že k dosažení každého z vyjmenovaných cílů (mohou být i jiné) vede poněkud jiná cesta.

I.

www.juniorsports.cz

30.03.2015 17:46:03 #176 

CzechSkier

>> #174, ˘Ö˘Krab, 30. 03. 2015 17:32:59

No moje argumentační strategie vedou spíš přes relativitu slova „uklidit“ a taky přes teorii, že na úklid je potřeba se dívat dynamicky, jako na proces, nikoliv na jeden staický časový okamžik, který byl navíc určen někým jiným, než majitelem ponožek,

Zatím to nepomáhá.

I

www.juniorsports.cz

30.03.2015 19:52:51 #177 

Gravedigger

>> #176, CzechSkier, 30. 03. 2015 17:46:03

uz jsem si mnoho tvych prispevku z tohoto fora okopiroval a ulozil. obsahuji prinosne informace, ktere se hodi mit po ruce a tezit z nich. post #176 si ulozim na cestne misto a trikrat zazalohuji, protoze je zatim ze vsech tvych prispevku nejinspirativnejsi.

30.03.2015 20:32:52 #178 

m3 muž

>> #175, CzechSkier, 30. 03. 2015 17:40:02

zdá se mi, že by bylo dobré si stanovit nějaký konkrétní, reálný a časově dohledný cíl

Dle mého zde si jsi udeřil hlavičkou o hřebík.

30.03.2015 20:35:12 #179 

TNS muž

>> #175, CzechSkier, 30. 03. 2015 17:40:02

Výborná pripomienka.Ú­primne,vôbec ma nenapadla.Ja som sa so svojim lyžovaním vydal po dlhšej ceste.Tiež som sa vtedy rozhodoval.Vecí ktoré ma blokovali v mojej predstave uspokojivých výsledkov bolo tak veľa,že som volil takto.Bohužial ak budem jazdiť tak málo ako túto sezónu,je to cesta tak asi do dôchodku.A to rozhodne nedrilujem len preto,aby som driloval.Je to o vyjazdenosti.Byť povestným šprtom,to by som sa budil spotený zo sna.

30.03.2015 20:49:46 #180 

m3 muž

>> #176, CzechSkier, 30. 03. 2015 17:46:03

Je potřeba si ještě uvědomit,že i samotný výklad slova „úklid“ si každý vysvětlí jinak.To co já považuji za naprosto dokonalé bez sebemenší chybičky je mi vzápětí vytknuto jako totální bordel v lepším případě jen ten bordel.Ještě štěstí,že dílny se to netýká.To už bych nenašel nikdy nic .

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy