Demontáž a opětovná montáž vázání - Diskuze - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ

Demontáž a opětovná montáž vázání

13.11.2017 16:28:35 #1 

kuba104 muž

Ahpj, jsem trochu blázen a jelikož dělám s grafikou a samolepkama, udělal jsem si nový „polep“na lyže.

Jenže… chci se dostat pod vázání aby to bylo opravdu pěkné.

Je něco těžkého na tom, odšroubovat vázání a opět našroubovat do stejných děr? Jsou šrouby nebo vruty lepeny do původních děr? Budu je muset lepit? Pokud ano, čím? Tekutý kov mi přijde jako nejpevnější možné řešení.

Nebo to prostě moc řeším a jen odšroubuji, nalepím samolepku a do stejných děr zase našroubuji?

Díky

13.11.2017 17:15:05 #2 

ivan

Je to jednoduché jako facka. Zase našroubovat. Při opětovném šroubování zkus chvíli s lehce nasazeným šroubem otáčet protisměrně, ideálně bys mohl ucítit, jak se závit šroubu chytl a nebudeš ho šroubovat tzv. přes závit.

Jestli je to slušná lyže a správně namontované vázání, žádné lepidlo.

Předepsaný utahovací moment jsou 4 Nm. Ale s tím se netrap. Jen to nervi, co to dá.

13.11.2017 19:48:29 #3 

skijan muž

Zdravím,

ivan ti to popsal zcela precizně. Jedinou poznámku bych měl k tomu lepidlu: Aby nevznila mýlka – prakticky každá montáž (snad vyjma pěnovek) i opětovné zašroubování vrutů se na lepidlo dělá, ale ne kvůli pevnosti, ale pro zamezení pozdějšího vnikání vody okolo závitu do jádra lyže. Jsou na to speciální lepidla, ale dobře poslouží i jakákoli voděodolná disperze vyhovující požadavkům D3 (např. Pattex wood modrý). Lepodlo kápneš do otvoru před zašroubováním. Při opatrném dotahování je dobré ne jen točit šroubovákem, ale i tlačit dolů na hlavu vrutu, aby se mu pomohlo závit při dotahování „držet“. Pro pevnost se ve speciálních případech montují na epoxi lepidla třeba skialpová vázání, ale problém nastává při potřebě pozdější demontáže a opětné montáže do stejných děr. Zbytky epoxidu v závitu vrutů trhají cestou zpět materiál z toho poprvé pěkně řízlého závitu v lyži a ten tam pak chybí … Ale to už je jiná věc, než to, na co ses ptal.

No service ... no fun!

13.11.2017 20:20:44 #4 

skijan muž

Jo a ještě zkušenost s polepem lyží foliemi: nevydrží to nic moc ani s laminací pro pochozí grafiku. Prostě hrany to rozřežou mnohem rychleji než polykarbonávové folie používané při výrobě topsheetu lyží. Ale třeba když budeš opatrný, ten svůj polep uchráníš déle :-)

No service ... no fun!

14.11.2017 07:13:18 #5 

kuba104 muž

Tak super, dnes to demontuji a uvidím :)

Ohledně trvanlivosti, použil jsem nejpevnější laminaci a 3D folii s opravdu kvalitním lepidlem. Nicméně mě to stálo jen náklady, což je asi 100kč za jednu lyži a chci zkusit, co to vydrží. V opačném případě to po první jízdě sloupnu a bude pokoj :)

14.11.2017 09:34:26 #6 

ivan

>> #4, skijan, 13. 11. 2017 20:20:44

K dokonalosti jsi to dovedl ty.

Fakt je, že slušná pěna vydrží neuvěřitelné. Kdysi jsem na zkoušení různých desek měl lyže (značku neuvedu, hádejte :-P) neuvěřitelně rozvrtané a přežily i mých 85 kilo.

Do lyží s plechem jsem nikdy nic nedával a nikdy nevznikl problém (jasně, malý vzorek a většinou kvalitní lyže). U „čistého“ dřeva uvnitř to logiku má.

K utahovacímu momentu jsem měl spíš přidat upozornění na šroubovák pozidriv 3 (ne že by to PH nebo dvojkou nenašrouboval, ale byla by to fuj nečistá práce a chudák hlava vrutu).

(Není to ale pro někoho, kdo se třeba nevyzná ve šroubovácích, když je třeba ajťák nebo kumštýř, už overkill podobně jako ty Nm?)

Před cca 40 lety proběhla módní vlna nalepovacích fólií na lyže. Možná to tehdy mysleli především jako ochranu topsheetů, některé se poškrábaly hrozně rychle. Sehnal jsem si takovou (Kastle National Team v dominantní stříbrné), dal na lyže Lange (to býval příklad „pěkné“ lyže se stlačenými náklady a mizernou životností) a zase tak děsivě to neodcházelo. Ale dnešní fólie bude zcela jistě lepší.

14.11.2017 22:39:54 #7 

kuba104 muž

No uvidíme co to vydrží

Fotky

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Hledat v diskuzi

Články

22.11.2017

Galtür - stará horská vesnička s novými nápady

Horská vesnička na konci údolí Paznaun v 1 600 m n....
21.11.2017

Rozloučení s Milanem Špačkem

V polovině listopadu se severomoravští lyžaři rozlo...
20.11.2017

Česká lyžařská reprezentace: jasná odpověď na nepříjemné otázky

V rozhovoru pro loňské listopadové SNOW 98 označil ...
19.11.2017

Vyhlášení vítězů soutěže o exkluzivní dámské lyže Elan a 9 tašek k tomu!

Soutěžit o exkluzivní lyže Elan Delight Black Editi...
18.11.2017

SNOW tour: Monínec – „revoluční“ lyžování

17. listopad máme pevně spojen s revolucí, a to nov...
18.11.2017

Jak se v Česku financuje lyžování

Loni se začaly do veřejného prostoru dostávat infor...

Diskuze o lyžování

#MeToo

dnes 00:01:27 od Harry

Alpine Ski World Cup 17/18

včera 23:54:23 od Harry

Na hrudi obra obláček zlatý

včera 23:47:27 od Harry

Lyže Lusti

včera 21:55:00 od MI5

Lange vs. Salomon

včera 20:00:44 od Marek Bednář

Lusti nebo Atomic,.....