Lyžáky - bootfitting - rady, tipy, triky (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Lyžařské boty Lyžáky - bootfitting - rady, tipy, triky

Lyžáky - bootfitting - rady, tipy, triky (strana: 3)

25.10.2021 11:14:08 #61 

Miši muž

>> #58, chlebik.marian, 25. 10. 2021 10:07:52

To je přesně to, co jsem se snažil naznačit ve vedlejším obouvacím vlákně. Teoreticky se podle parametrů jedná o srovnatelné boty, ale ve skutečnosti působí na nohách každé úplně jinak. A jak píše Martin, ty rozdíly mezi výrobci jsou obrovské. Stačí vzít na srovnání třeba RS-a Lange a proti nim postavit nejužší a nejsportovnější Salomony. Salomony budou pocitově asi 2× širší ve všech směrech :-D .

Lange mám rád, mně osobně jejich kopyto vyhovuje asi nejvíc. Ale jsou hodně specifické. Přesně jak píšeš – mají pořád hodně úzkou a nízkou špičku, takže prsty nemají zase tolik prostoru, často je problém i v oblasti vnitřního kotníku, kde Langoše hodně těsně kopírují nohu. A mají prostě celou řadu specifik. Na Lange je prostě potřeba mít aspoň trochu vhodnou nohu :-D ..když to tak řeknu – na deset prodaných Tecnic u mě připadají asi jedny Lange (i když bych si osobně přál, aby to bylo minimálně 50:50 :-D )

25.10.2021 11:30:39 #62 

johnycek muž

>> #54, IIIvan, 25. 10. 2021 08:56:36

asi to tak bude, když je to tu samej dolámanej kaskadér (pánev, kutník, koleuno,…). to mi připomnělo, jak jsem v mládí jezdil po lázních léčit ledviny(kameny). Na pokoji se mnou byli kluci, většina z nich neměla ledvinu (rozřezaný břicha odshora dolů) a já s těma svejma šutrama jsem si taky připadal, že tam nepatřím a jsem vlastně zdravej. No nic všechno je relativní ;-)

panta rhei

25.10.2021 11:47:31 #63 

IIIvan muž

>> #55, Harry, 25. 10. 2021 08:59:54

Nebude to tym ze neni sadomaso? A lyzuje si vyskereny len tak,pre radost?

Veď ani ja nie som sadomaso a lyžujem pre radosť tiež :-D

Ide o to, že niekoho chodidlá sú tak chujovo špecifické, že potrebuje okolo päty úzky skelet(vyslovene 92mm, aj to ešte má olepenú botičku rôznymi vychytávkami) a vpredu širokú tlapu ako medveď(=frézovať na šírku 20mm a hodne dokatovať botičku).

A ak taký človek chce, aby nelyžoval najskôr vnútri skeletu(:-D), ale aby mu noha sedela, tak musí hooodne pošpekulovať – a napr. u mňa tieto skúsenosti sú do budúcna veľká devíza pri výbere pre seba alebo niekoho druhého, doslova „PhD. bootfittovania“ :-D

25.10.2021 14:09:56 #64 

johnycek muž

>> #55, Harry, 25. 10. 2021 08:59:54

přesně tak. Lyžuju pro radost svou a někdy i pro pobavení přihlížejících :-)

panta rhei

25.10.2021 21:44:48 #65 

Vlark muž

>> #43, MPS, 24. 10. 2021 20:21:17

No ako si dosiahol tie vynikajúce jazdné vlastnosti najmä pre cestu z toho aprés ski baru baru na izbu. to by ma ale fest zaujímalo a možno aj iných súdruhov, lebo tam sa často nechytajú ani Strolzy…

25.10.2021 22:13:54 #66 

Vlark muž

Moje skúsenosti: Aktuálne mám Nordica Promachine 130 a tiež mám problém aj po opakovanej úprave možno ani nie tak so šírkou v špičke (hoci aj to trocha), ako s výškou nad palcom. Celú sezónu mám vlastne palce „nalakované“ na modročiernofialovo a cítim tlak zhora na palce. Predtým som mal Tecnicy Diablo a tam to bolo v úplne v pohode, to bol ten prípad, ked lyžiarky sadnú ako oné – riť na šerbeľ. Tak sa to u nás povie. Keby sa vekom (lyžiarky a možno čiastočne aj mojím) neboli botičky vyšliapli tak, že hrozilo vypadnutie zo zapnutých lyžiarok pri prudšom zastavení, jazdil by som ich dodnes. Mám nohu za prstami širšiu, prsty v norme, kotník a pätu trocha užšie, dosť atyp.

25.10.2021 23:32:47 #67 

irmi

Zde popisovaným problémům jdou někteří silně naproti volbou lyžáků co do FLEXE a geometrie určených pro závodní lyžování, což je ryze jednoúčelový „nástroj“, který má smysl pro toho, jehož lyžařský um je na takové úrovni, že by jej boty nižší třídy limitovaly. Platí se za to ale tím, co je botám této kategorie taky vlastní – a v mnohem větší míře, než botám o level nižším – tj. nízkým komfortem pro tvrdost a těsnost, která sebou nese až extrémní požadavek na to, aby bota padla a s tím souvisí náchylnost ke vzniku otlaků, nedokrvení až ztrátě citlivosti při sebemenším nesouladu tvaru boty a nohy, nezřídka v nich zebe … – a vše je umocněno tím, že co se snese pro 4–5 tréninkových a 1 závodní jízdu, což je účel těchto bot, se nesnese při celodenním ježdění vč. absolvování apres ski, takže nastupuje rozčarování, snaha o BOOTFITTING, který je ale pro vysoké požadavky na přesnost u závodních bot pro „amatéra“ nedostupný (jak pro časovou, tak i cenovou náročnost) a hlavně nevyřeší podstatu problému tj.volbu lyžáků jiné kategorie, než jakou uživatel potřebuje…

26.10.2021 06:52:16 #68 

orim muž

>> #63, IIIvan, 25. 10. 2021 11:47:31

Ide o to, že niekoho chodidlá sú tak chujovo špecifické, že potrebuje okolo päty úzky skelet(vyslovene 92mm, aj to ešte má olepenú botičku rôznymi vychytávkami) a vpredu širokú tlapu ako medveď(=frézovať na šírku 20mm a hodne dokatovať botičku).

To hádam nie – 2cm frézovať vpredu? Čize cca 1cm na každej strane, toľko hádam nemá ani hrúbka steny lyžiarky. Ivo nie som expert na úpravu lyžiarok, ja som v mojich riešil voľný priestor na päte vlepením penovej hmoty do vnútra lyžiarok a tak zmenšiť priestor. Podľa mňa by sa to dalo riešiť aj nalepením vhodne vytvarovaného plastu. Odborné vyjadrenie o možnosti takéhoto riešenia nechávam na Toma. :-D

26.10.2021 07:38:43 #69 

IIIvan muž

>> #68, orim, 26. 10. 2021 06:52:16

toľko hádam nemá ani hrúbka steny lyžiarky

Komerčnej lyžiarky nie, ale stena plugu má v tom mieste hodne(13–14? u mňa). Ber to tak, že plugy sú polotovar, ktorý je odliaty nejako podľa minimálnych štatistických rozmerov chodidla a je svojim materiálom(typ plastu, hrúbka steny…) určený na frézovanie pre veľkú časť jeho užívateľov(výrobca s tým ráta).

Čo som bol prekvapený(nemilo), tak viacerí tzv. bootfittri to predtým len nahrievali a ten plast(taký hodne hrubý) sa proste vrátil späť, takže de facto nič neriešili. Tj. vychádzali len z postupu u „bežných“ lyžiarok. Ale to nejde len o to, že nemajú skúsenosti práve zo závodnými botami, dobrý bootfitter totiž musí byť(okrem zručného „umelca“) aj „špekulant“(asi je jasné ako to myslím), čo asi kurzy výrobcov pre masové predajne nezabezpečia pre ten personál.

Až potom mi Peter Purda a neskôr(po jeho objavení tu v blízkosti) Tomáš ukázali rozdiely v tých hrúbkach(meranie) medzi jednotlivými typmi lyžiarok a čo to spraví pri nahriatí versus prečo to treba najskôr frézovať a milión iných záležitostí.

Na úprave botičiek som potom hodne špekuloval s návrhmi riešení aj ja spolu s Tomom, na diaľku sme niečo vymysleli, nakreslili schémy, T. vyskúšal na nejakej starej bačkore prototyp a už som to len prišiel spraviť – aké jednoduché :-D. (musím to trochu poeticky popísať ten oser, nie?).

Ad vlepenie penovej hmoty – to nefungovalo dobre ako základné riešenie. Na komerčných botách čo som mal predtým som skúšal kade-čo, tam potrebu toho relatívne presného skeletu(ako primárneho „statického“ prvku) neo*ebeš…a áno, na doladenie už pomerne presného skeletu má význam potom aj nejaké „olepenie“(mám aj ja kúsok).

26.10.2021 09:29:56 #70 

orim muž

>> #69, IIIvan, 26. 10. 2021 07:38:43

Ivo Ty sa nezdáš. Díky za vysvetlenie, zas som o niečo múdrejší (dúfam, že nielen ja ;-) )

26.10.2021 10:32:10 #71 

johnycek muž

>> #67, irmi, 25. 10. 2021 23:32:47

Zde popisovaným problémům jdou někteří silně naproti volbou lyžáků co do FLEXE a geometrie určených pro závodní lyžování, což je ryze jednoúčelový „nástroj“, který má smysl pro toho, jehož lyžařský um je na takové úrovni, že by jej boty nižší třídy limitovaly.

přesně tak, ale vždycky si to budou umět obhájit, proč do toho jdou. Na druhou stranu dobře padnoucí bota dokáže pomoci a nemusí to bejt závodní, stačí komerční. Macho efekt si doladím nápisem Race(což má skoro každá komerční bota od 110 flexe) :-) .

panta rhei

26.10.2021 12:41:55 #72 

Miši muž

>> #66, Vlark, 25. 10. 2021 22:13:54

K tomu palci – tam může kolikrát potrápit i samotná botička. Máš ty boty nějak výrazně menší? Případně není úplně výjimečné, že si lidi do lyžáků pořídí nějaké tvarované stélky (nebo přendají ze starších botů), které jsou ve špičce poměrně vysoké, ještě k tomu třeba nejsou úplně dobře zkrácené podle botičky. A tady ten materiál navíc, spolu s nějakým šikovně umístěným švem na špičce botičky, může dát palcům a nehtům zabrat. Tak jenom takový nápad, jestli není chyba třeba jenom v botičce.

26.10.2021 13:04:30 #73 

IIIvan muž

>> #71, johnycek, 26. 10. 2021 10:32:10

Neviem, či je toto možné zovšeobecňovať.

Posudzovanie samotnej flexie je podľa mňa irelevantné, nakoľko tie čísla sú medzi sebou neporovnateľné(pár typov skeletov som u Toma skúšal po zmrazení – keďže izbová teplota je mimo misu). Keby sme šli do detailu, tak každý typ plastu má inú „krivku“ vývoja tuhosti podľa aktuálnej teploty.

Iideálne je to cez deň ísť vymeniť(ráno do mrazu mäkkšie a potom do tepla tvrdšie), čo je ale sci-fi(dávam to ako príklad toho, čo chcem vysvetliť, nie že to tak nejaký hobbík má robiť…). Niektoré boty sú stálejšie, iné majú veľké rozdiely(„ráno kameň, poobede maslo“). Mačo faktor možno niekto berie v úvahu, mňa tam prosím nezaradzujte… :-D

Oveľa dôležitejší parameter je práve tá presnosť, tj. ako bota sadne na nohu. A 3D skenov som už videl celkom dosť(vidno tam aj kde materiál treba ubrať, aj že kde chýba) a aj širokú databázu výrobcov, kde vidno, ktorý typ môže pasovať konkrétnemu jedincovi.

Tj. to sú teda aspoň pre mňa objektívne čísla/parametre(mm,cm­..v mieste X,Y,Z na nohe), ktoré napovedajú kde čo bude tlačiť alebo naopak bude to tam lietať a nejaké ego apod. tam nehrá rolu.

26.10.2021 13:15:52 #74 

Miši muž

>> #68, orim, 26. 10. 2021 06:52:16

Obecně nejsem úplně fanda cokoliv kamkoliv lepit, ideální je, když tato potřeba vůbec nenastane :-D …Dalbello občas laboruje s různými plastovými vkládacími výztuhami mezi skelet a botičku. Pěnové vycpávky na botičku můžou pomoct, ať už klasika kolem kotníku, paty apod. Taky nemusí být „volná pata“ v botách způsobená zbytečně širokou patou, ale i zbytečně velkým prostorem v oblasti nártu – pak je fajn podkládat spíš jazyk/nárt, případně botičku po stranách nártu apod. Záleží na situaci.

A nebo – ne že bych to často dělal :-D – tak jak je možné skelet tvarovat směrem ven, tak je teoreticky možné jej v určitém rozsahu tvarovat i směrem dovnitř – viz foto. Bota jako taková se tím samozřejmě nezmenší, ale může se v daném místě připlácnout blíž k noze a být tím pádem těsnější.

Nepamatuju si teď přesně původnů tloušťku plastů na Ivanových botech – navíc už se mně dostaly do rukou řádné upravované, ale většinou je to u závodních botů cca jeden centimetr plastu, kolem dokola chodidla. Na srovnání třeba Atomic Hawx Ultra mají v oblasti malíkové hrany asi 2,5 – 3 mm plastu, některé skialpové boty pak i pod 2 mm :-D ..

EDIT: a fotku jsem v tom fofru zapomněl.

Fotky

26.10.2021 13:23:52 #75 

MPS

Mám to s chodidlem v podstatě stejně a také mě víc sedí Tecnica, občas mi sedne nějakej Salomon Dalbello, Lange skoro vůbec , Nordica vůbec. I přes rozměr chodidla 280/105 sem se s úpravama vtěsnal například do plugu Dolomite ( forma Tecnica) šíře 95.

V současné době mám prastarý komerční model Salomon falcon race 120 tuším rok 2006 pořízený jako novej před lety za 100E (nějaká skladovka) primárně kvůli designu s tím že buď to padne nebo ho někomu daruji. Nakonec sem měl kliku páč padnul jak prdel na hrnec, musel sem jen trochu odfrézovat právě v oblasti prstů.

26.10.2021 13:27:13 #76 

26.10.2021 13:31:29 #77 

M.art.in muž

To je sice pravda, ale pro posílení ega jsou závodní lyžáky a fis obřačky nepřekonatelné :-D

Rock 'n' Roll Forever...

26.10.2021 13:34:13 #78 

MPS

>> #71, johnycek, 26. 10. 2021 10:32:10

Souhlas, ale sou prostě věci kterejma si každej musí projít sám a zvlášť po ovlivnění tímto forem. :-D I já se v rámci průzkumu vrhl do pugu abych zistil že to je nesmysl a objevil snadnější cesty k úspěchu. :-D

26.10.2021 13:35:31 #79 

MPS

>> #57, M.art.in, 25. 10. 2021 09:43:17

Určitě report dej… ;-)

26.10.2021 13:37:51 #80 

johnycek muž

>> #73, IIIvan, 26. 10. 2021 13:04:30

Vždyť píšu, že si to umí obhájit. :-)

panta rhei

26.10.2021 13:43:03 #81 

MPS

>> #65, Vlark, 25. 10. 2021 21:44:48

Dosáhl sem jich tím že sem na liftery použil plast používající se k výrobě jímek na vodu který je za nízkých teplot na sněhu extrémě kluzký, tzn hned po opuštění ápress a vkrocění na kluzký povrch sem dojel až do místa noclehu opravdu velkou rychlostí..... :-D

26.10.2021 13:44:18 #82 

26.10.2021 13:44:57 #83 

26.10.2021 14:35:16 #84 

chlebik.marian

Já si pro zajímavost objednal Atomic Hawx Prime 130 GW, ty letošní, když už mám vázka s GW kompatibilní :-D Před chvíli jsem je vyndal z krabice, na jednu nohu dal Tecnicu 130 MV, na druhou tyto. Obě katalogových 100mm šířky, Atomic rozhodně užší, „více na tělo“. Tecnica je v tomto fakt mega pohodlná, ale zase s rizikem, že se to po ježdění rozšlápne až moc. Chtěl bych letos právě vyzkoušet komerční „nezávodní“ 130 flex a 100mm boty, ať si udělám obrázek, jak se v tom jezdí. A ideálně začnu bez úprav, max nahřátí vnitřní vložky, abych měl to srovnání „out of the box“ :-) Mně totiž hrozně láká ten pocit, že boty „v rámci možností a kategorie“ sedí, lyžuje se v nich skvěle, ale je v nich příjemně teplo a nikde nic netlačí, prostě, jestli ty reklamní kecy mohou fungovat :-D

Jinak viz. výše zmiňované Nordica Pro Machine 130, musel jsem trochu na šířku vytáhnout, ale jinak byly super, a korek na té botičce taky odváděl dobrou práci. Exeriment s nimi skončil brzy, padal do nich sníh tak, že jsem po 2h měl úplně mokré nohy. Vyreklamováno a plná částka se vrátila na účet fakt rychle. Řešil jsem přes zastoupení Nordica v Polsku, příjemně překvapili.

MPS – tyto Salomony jsem měl dlouho taky, seděly super, to byly fakt povedené boty!

26.10.2021 21:07:10 #85 

Vlark muž

>> #81, MPS, 26. 10. 2021 13:43:03

Díky za vysvetlenie, použiteľnosť tvojho systému je však podmienená tým, že miesto nocľahu musí byť položené nižšie, ako východ z baru…Takže to chce správne načasovanie miesta posledného odpočinku, pardon, posledného baru…:-)

26.10.2021 21:17:35 #86 

Vlark muž

>> #72, Miši, 26. 10. 2021 12:41:55

Myslím, že botičkou to nebude, tá sedí slušne, švy boli prvé, čo som ešte pred nákupom kontroloval, stielky boli opakovane v prednej časti brúsené, môj pocit je, že špička je proste na moju nohu úzka aj nízka, tým dochádza k stlačeniu chodidla v oblasti prstov a nakoľko objem lyžiarky je malý, tak to odskáče palec. Toto moje tvrdenie podporujú aj pocity v lyžiarke, pocit tlaku na palec pri slušnom usadení nohy. Veľkosť lyžiarky je OK. Myslím, že riešením by bolo vyfrézovanie lyžiarky – ubrať trocha zhora aj z bokov. Myslím, že aj na základe Ivanovho vyjadrenia o špekulantoch sa na teba s dôverou obrátim o pomoc, len teraz riešim dlhodobejší zdravotný problém, tak cieľ na túto zimu je postaviť sa vôbec na lyže a aj keby pluhom, ale aspoň o ten pocit zísť niečo aj keby to bolo modré. A na to zrejme budem musieť liezť do starých Tecníc a obuť cca 4 ponožky na každú nohu. Alebo 5…

27.10.2021 08:00:40 #87 

oblouk

>> #86, Vlark, 26. 10. 2021 21:17:35

cieľ na túto zimu je postaviť sa vôbec na lyže a aj keby pluhom, ale aspoň o ten pocit zísť niečo aj keby to bolo modré.“ – popisuješ svůj (pravděpodobně jen dočasnej) zdravotní hendikep, jako by to muselo být významné lyžařské omezení – ale nemusí být – možná naopak.

Jízda pluhem je fyzicky mimořádně náročná, ale pokud ti ji tvoje omezení dovolí, může být velmi prospěšná – když se ví jak! Umožňuje totiž líp než co jiného nácvik správné pozice pánve (hlavně vnějšího kyčelního kloubu) vůči vnější lyži…

Jinde než na modré nemůžeš začít opravdu kvalitně nacvičovat dobrou práci s tlakem a vedení lyží po hranách…

Na pluh už nemám fyzičku ani schopnost odolávat bolesti z krajních pozic. Jinde než na modrých už si kvalitně a s chutí nezalyžuju.

Modrá je dobrá – nejlepší !!! – zvlášť když je místy okořeněná červenou.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

27.10.2021 19:24:14 #88 

ZB?

>> #86, Vlark, 26. 10. 2021 21:17:35

Taky přemýšlím Vlaďo nad tím ,zda se letos stihnu dát dohromady pri pohledu na berle vedle postele… Ale neboj,jak napadne tak jako vždy obživneme !!!!

Lyze-to je moje diagnoza...

27.10.2021 19:26:31 #89 

ZB?

>> #87, honza4, 27. 10. 2021 08:00:40

pluh mě taky ničí,když ho někde krátce musím použít tak trpím jak pes…

Lyze-to je moje diagnoza...

27.10.2021 19:26:52 #90 

IIIvan muž

>> #84, chlebik.marian, 26. 10. 2021 14:35:16

Mně totiž hrozně láká ten pocit, že boty „v rámci možností a kategorie“ sedí, lyžuje se v nich skvěle, ale je v nich příjemně teplo a nikde nic netlačí, prostě, jestli ty reklamní kecy mohou fungovat

A ty si niekedy pochyboval? :-D

Keď už sme pri tom, tak aj tie moje boty už znesú označenie „papučky“ po tých úpravách, v pohode celý deň na svahu a na kotve(nie oddych na sedačke/apres ski)…len na chôdzu je to o ničom(ale to ani neočakávam).

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy