Alpine Ski World Cup 12/13 (strana: 16)

11.12.2012 10:38:35 #452 

Příspěvků: 4077

Martin47 muž

>> #451, CzechSkier, 11. 12. 2012 09:57:57

Jasně, opět se ukazuje, jak důležité je vyjadřovat se přesně. Já měl na mysli průběh jdnotlivých oblouků, kde už u chlapů nedochází k tak dlouhým driftům jako dřív právě v důsledku toho, že se drží déle na hranách. Může to být dáno třeba i tím, že nová konstrukce lyží drift umožňuje za horších podmínek, s větším brzdným efektem (pouze hypotéza). Jinak samozřejmě co do počtu oblouků drift zůstal. Tebou výše zmíněné přerotování vede k tebou ještě výše zmíněnému častému padání na vnitřní. Je třeba ale říct, že se zatím v GS žádné dramatické pády nekonají, takže cíl FIS by se mohl naplňovat. Druhou stranou je zde již naťuknutý problém, zda potenciální vyšší zátěž nepovede časem k jiným typům zranění a předčasnému opotřebení.

11.12.2012 18:16:51 #453 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

>> #452, Martin47, 11. 12. 2012 10:38:35

No nevím, těch nouzovek s extrémně zatíženým kolenem vnitřní nohy bylo v neděli na můj vkus příliš.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.12.2012 19:34:00 #454 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

Zajímavá fotka Luitze z Val d'Isere:

Tak trochu rozházená jako celý nedělní obřák…

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

11.12.2012 19:55:36 #455 

Příspěvků: 1845

fischerbl

Bude pokračovat tipovací soutěž s Eurosportem?

Jinej gang...

11.12.2012 20:26:24 #456 

Příspěvků: 4267

ivan

Vracím se ještě k tématu úrovně trénovanosti vrcholových sportovců, potažmo sjezdařů. Ocitoval jsem zde nedávno slovinského fotografa WC Primoze Jeroncice, který se o špičkových borcích WC v tomto směru vyslovil nepříliš pochvalně.

Měl jsme včera večer možnost dozvědět se něco o tom, jak také trénují automobiloví závodníci (přesněji rallye-jezdci) Škodovky. A myslím si, že zde je ještě značně velká rezerva i pro lyžaře.

Popis a hlavně zdůvodnění na mě udělalo takový dojem, že si to asi nechám na článek.

Řízení auta pro nás jistě není symbolem opravdové fyzičkářské zabíračky. V závodní podobě ale tento dlouhodobý výkon v mnohdy obtížných podmínkách, pod tlakem a stresem, určitě má s potřebou výkonu lyžařova, nejspíše asi rychlostního, dost společného. A schopnost podat výkon an sich, “laboratorně”, tedy prokázat určité hodnoty při testování u Vaverky a podobných, není totožná se schopností podat jej v reálu discipliny. Což samo o sobě není žádné novum, vždycky byli borci, co se sesypali, a jiní, kteří teprve v závodě zmobilizovali své maximum.

Tuto “schopnost” fatalisticky nechat sportovcově nátuře a přirozenosti nestačí. Nastupují tedy psychologové a mentální guruové se svými technikami. Funguje to jak kdy a jak u koho, ale pořád ještě to není všechno. Člověk je komplexní záležitost a klíčem k vytěžení jeho maxima je pochopení procesů, jež v něm probíhají.

Obávám se, že v těchto oblastech většina trenérů sotva tápe. Jsou to bohužel i situace, kdy se dostáváte na “civilizační” limity naší značně zpohodlněné společnosti. Ale pračlověk honěný krvelačnou šelmou, nebo naopak ji lovící, a sportovec v limitní situaci sdílejí stále totožný “aparát”. A dostat své svěřence do stavu, kdy brečí, řvou, zvrací a jsou totálně na dně s tím, že už nemůžou a fyzicky už opravdu nezvládají to, co by měli, je věc, kterou si týmy a trenéři mnohdy ani nedovolí. Málokdo z trenérů i sportovců na to má psychicky a “sociálně”. (Zeptejte se Trnky, kolik mu cílená tvrdost odrovnala svěřenců včetně Terezy. A ano, za něco jistě mohla i forma, s níž to provozoval.) Do takové situace nedostane své dítě ani “rodičotrenér”, tomu brání “příroda”, a když ano, riskuje, že mu to jednou dítě vrátí v podobě “zničils mi dětství/mládí/ži­vot” (jistě nemusím jmenovat).

Tyto “nadorazy”, vlastně situace, v nichž se člověk v běžném životě neoctne nikdy, nebo octne jen výjimečně (a proto vyplavení adrenalinu tak funguje), jsou natolik hraniční, že jejich cílená stimulace musí být všestranně hlídaná a zabezpečená.

V silně improvizovaných podmínkách provozování alpského lyžování nebývá takové zabezpečení k dispozici. Borci v nich vydávají své maximum, jež ale velmi pravděpodobně není maximem skutečným. A v tom mohou být ony rezervy, na něž svou kritikou trénovanosti narážel i Primoz.

12.12.2012 07:58:50 #457 

Příspěvků: 263

Ičes

>> #456, ivan, 11. 12. 2012 20:26:24

Takže sa celkom ľahko môže stať, že v najbližších rokoch môžme byť svedkami stimulačného pregrcnutia do vopred pripraveného vedierka (s FIS homologizáciou) v štartovacej brá­ne…

Cielene sa prepracovávam k lepšiemu štartovému číslu

12.12.2012 09:39:05 #458 

Příspěvků: 2480

TNS muž

>> #457, Ičes, 12. 12. 2012 07:58:50

He:)

..inak na tohtoročný Alpine Rock Fest dostali pozvánku Ondřej Bank aj Adam Žampa.Dobré prize money,žiadne regulácie FIS ohľadom materiálu,klasický vyraďovací pavúk.Vyhrať môže každý.Outsider aj favorit,bude sranda:)

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

12.12.2012 09:40:56 #459 

Příspěvků: 474

ivan-ski

Nechcem povedat ze Jeroncic je uplny pako, ale pri jeho uvahach o tom ako Ivica nema talent a vsetky uspechy dosiahol vdaka drine to je uroven bulvarneho clanku. Skusenosti ktore z kondicneho/be­zeckeho treningu urcite ma sa nedaju len tak jednoducho pretransformovat na lyzovanie. Tiez hovorim ze vo WC je este dostatok „sadla“ ktore by sa dalo zosekat. Ale to nic realne nepomoze. Gisin mala myslim 9-krat operovane kolena, ma trenovat viac? Feuz nikdy netrenoval na krv, na jeho figure ako profesionalneho sportovca to vidno az prilis. Pritom v relativne mladom veku uz vyzera byt zdravotne odrovnany. Mal trenovat viac? Rezervy su v predchadzani a liecbe zraneni. Kondicia a tvrdy trening na to navazuje, ale na zdravi to vsetko stoji a pada.

12.12.2012 10:36:51 #460 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #459, ivan-ski, 12. 12. 2012 09:40:56

Jeroncice jsem vzpomenul proto, že jsem zde pomocí jeho citace nadhodil otázku a problém, které mi přišly zajímavé. Jeho názor mě zaujal také proto, že jsem se s informacemi o neuspokojivé trénovanosti různých vrcholových sportovců setkával už dřív ze zcela jiných a naprosto odborných a seriozních zdrojů. Nakolik ho brát vážně nevím, neznám ho, jen jeho některé názory zveřejňované v diskusích na lyžařských serverech. O jeho osobu mi taky vůbec nejde, stejně jako neřeším otázky transferu běžkování – sjezdařina.

„Rezervy su v predchadzani a liecbe zraneni. Kondicia a tvrdy trening na to navazuje, ale na zdravi to vsetko stoji a pada.“

Ano, rezervy jsou ještě leckde. Léčbu ti nejlepší asi mohou mít state-of-the-art včetně nejlepších klinik a specialistů. Jiná věc je třeba důslednost při rekonvalescenci a rehabilitaci.

A když zrovna jmenuješ Feuze, tak jeho největší průser, který se jentaktak neodehrál, byl v tom, že si sám bez vědomí týmového lékaře nechával píchat nějaké injekce do kolena. Po té poslední před Soeldenem tam chytil zánět, koleno začalo otékat. Start v Soldenu vzdal a chystal se odjet. „Naštěstí“ mu ještě před odjezdem nateklo tolik, že musel za doktorem. (Spekulativně tipuju podle toho, že té vody prý bylo na pivní sklenici, že už nemohl bezbolestně ohnout nohu a byl by to ani neodřídil, tak to holt musel řešit.) Ten se zděsil a okamžitě zařídil akci. Podle toho, co se psalo, prý stačilo nevelké prodlení, zánět se rozjel a chlapec měl po kariéře. Kdyby nedejbože se mu to stalo později a on to napřed zkoušel ledovat, mohl být odepsaný.

Takže lidský faktor. Další velké rezervy. Ale o určitých věcech asi není mladého nevzdělaného chasníka, jímž třískají hormony (možná mu křivdím), snadné přesvědčit.

Větší důraz bych položil na tu prevenci. A do ní patří vyladění organismu tak, aby se riziko úrazu co nejvíc minimalizovalo. Když sice borec na testech vypadá trénovaně, ale v reálu vlastního výkonu je poloviční, riziko nezvládnutí situace a následného zranění (ať už explicitního, nebo jen mikrotraumat, která si tělo pamatuje a jednou sečte) se zvyšuje.

Gisin má 9× kuchané koleno? Něco je špatně. Má jenom smůlu? Nebo jsou za tím (také) nějaké chyby v přípravě? Co když pro ni sjezdařina vůbec není vhodný sport? Laicky řečeno, stačí vrozeně „mělčí“ jamka příslušného kloubu (odborné detaily nebudu sem do diskuse dohledávat), který je na rotace velmi nezařízený (o tom jsem psal nedávno i v časopisu, tuším), a dispozice k problémům je zde. Jako akvabela by žádné problémy mít nemusela.

Byl Feuz podtrénovaný, řečeno kulantně, jak se uvádí? Proč se pak divit, že je zdravotně tak zhuntovaný?

Jinak je jasné, že na úroveň špičky dnešního sportu se dostane jen jedinec přiměřeně zdravý, to je výchozí předpoklad.

12.12.2012 11:32:24 #461 

Příspěvků: 210

MirekP

>> #459, ivan-ski, 12. 12. 2012 09:40:56

Nerika, ze Ivica nema talent, jakoliv se snazi ho trochu (trochu vic) sejmout v oblasti nadani a nebo naopak vyzvednout z hlediska objemu – je to uhel pohledu. Navic jakoliv se da talent v jiste etape jiz pozorovat/mozna snad odhadnout/jen tezko merit tak je to jen jeho subjektivni (mozna pravdive) hodnoceni, jeho pohled na nadani mezi soucasnymi lyzari a tak je treba to videt (proste jeho nazor, ktery z nejakych svych duvodu pousti do eteru). Je na kazdem jak to vyhodnoti…

>> #460, ivan, 12. 12. 2012 10:36:51

No tak jiste, rozumim, ze chces rict pokud bude vse perfektni a na nejlepsi moznem levelu (jeste s prihlednutim k individuali­te)sance na uspech se zvysuje – zejmena s tim spravnym sverencem. Snazis se identifikovat ty (nej)slabsi oblasti a cestu z nich, idealne s ohledem na priority (at uz je to pro nekoho zdravi, pro jineho vykon).

K tomu zdravi sportovcu, v urcite chvili je to proste postizeni (i kdyz ten Feuz zni jako neco jineho). Ty finance nebudou zavratne (jakoliv asi nemaji moc jinych financne uchvatnych alternativ). Jinak neumim nazvat navraty po nekterych vicerych zranenich.

Jista mira nerozumu a vedome nerozumne podstupovani zdravodnich obtizi k dnesnimu vrcholovemu sportu (businessu) ale bohuzel patri (neverim, ze Kvitova chtela hrat v tom stavu exibici se Sharapkou ci Fed Cup, Nadal by take rad resil koleno smysluplneji).

Tak to holt je. Jaka by asi byla tva odpoved na doporuceni ortopeda nelyzovat s endoprotezou. Proste nektera rizika podstupujeme i kdyz vime, ze to neni uplne optimalni. To jen nekteri jsou na sebe prisni, cvici ZTV, jogu atd (ja bohuzel ne a je to znat:-D).

Promin vim, ze je to trochu odbocka od toho seznamu/zakladni myslenky co, kde, jak/cim zlepsovat. Spis si vlastne pokladam otazku, kterou mi dava prababicka od zeny, proc to (sport) vlastne delame??? Huntuje to zdravi, stoji to penize, cas, preplnene kopce nesou dost rizik vazneho zraneni…nic to spolecnosti neprinasi…A presto vyrazi nemala cast lidi (vcene me) lyzovat :-D:-D:_D

12.12.2012 12:54:35 #462 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #461, MirekP, 12. 12. 2012 11:32:24

Co se v dnešní hedonistické kultuře blahobytu divit?

Už staří Římané si přece pavím brkem navozovali zvracení, aby mohli co nejdřív zase hodovat. Tak proč ne my lyžovat?

12.12.2012 13:14:50 #463 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #459, ivan-ski, 12. 12. 2012 09:40:56

Vidím to podobně. Navíc „tvrdý přístup“ nemusí nutně znamenat lepší trénovanost.

I.

www.juniorsports.cz

12.12.2012 20:18:34 #464 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #463, CzechSkier, 12. 12. 2012 13:14:50

Samozřejmě si nemyslím, že na základě mého příspěvku (o němž si nakonec lze myslet, že se chci dělat zajímavým, asi jako se „TomáS chtěl pochlubit, že má dvě slalomky“) mě začnou nahánět Strach, Andrle, Pauláth, Straka a další. Kdo chce, ať si zmiňované know-how od autora koupí, klidně zprostředkuju kontakt, bude-li o to stát.

Ale s takto formulovaným skoupým závěrem (je nesporné, že ztýrat svěřence k pozvracení podstatou, cílem a smyslem není, to bylo možná v Pahorku, kdo ten film znáte) v tom vidím přesně to, jak nezmapované tyto věci u trenérů jsou. It´s a Long Way to Tipperary, it´s a long way to go, dear coaches.

12.12.2012 20:38:22 #465 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #446, MirekP, 10. 12. 2012 14:19:38

Souhlasím s MirkemP, že zásadním přínosem a největší inspirací byly svérázné příspěvky Milana Trnky.

K již dost zamluvenému tématu rychlého přehranění ještě musím dodat, že usnadnit/urychlit přehranění lze ještě zúžením podstavy, tedy lyžařovy stopy.

Navíc ještě v sobotu kolovaly po netu spekulace o tom, co zázračného u Headu vymakali, že Ted tak nedostižně řádí. Jedni spekulovali o botách, jiní o lyžích. „Head has something up their sleeve and I'm pretty sure I know what it is”, “there is a secret in that set up”, tvářil se zasvěceně Harald Harb (i když formulace “I´m pretty sure I know” spíš implikuje, že ví kulový, imho). A že Atomic prý má s novými lyžemi problémy.

Teď Teda zajeli borci právě na Atomic/Salomon (v 1. kole 3 před ním, nebýt Pinturaultova kiksu, dva celkově), takže se snad spekulace trochu uklidní.

12.12.2012 21:36:07 #466 

Příspěvků: 4077

Martin47 muž

>> #464, ivan, 12. 12. 2012 20:18:34

Já jsem viděl zvracet Svidala na letním tréninku v Holmenkollenu a dlužno říct, že se prozvracel ke slušným výsledkům. Přehranění na mě dělá dojem, že se snaží o úplně extrémní provedení crossunder, kterým nahánějí chybějící rádius.

Co se týče tréninku a jeho rezerv, budu se trochu opakovat. Sportovní osobnost sjezdaře musí být natolik komplexní, že například extrémní silový trénink by potlačil obratnost a pohyblivost. Ve sjezdovém lyžování vyhrává ten, kdo má základní vlastnosti – rychlost, sílu, obratnost, pohyblivost a vytrvalost v nejlepších poměrech. Přitom může být řada borců, kteří vítěze v jednotlivých uvedených složkách o hodně převyšují. Do hry navíc vstupuje forma jak fyzická tak mentální, riziko přetrénování a dosahování tzv. výkonostního plató, kdy výkonost na určitou dobu stagnuje i kydybyste se přetrhli. Když k tomu připočteme kolísání jednotlivých složek během dlouhé sezóny, zjistíme, že pohled budeme víc trénovat je poněkud zjednodušený. Problém není stanovit objemy, to by bylo jednoduché, ale jejich poměry u jednotlivých složek tréninku navíc s ohledem na individualitu jednotlivce.

14.12.2012 18:43:23 #467 

Příspěvků: 4267

ivan

Aksel tedy dneska dal všem čočku. A to ještě zakiksoval těsně před cílem, jinak jel na náskok minimálně 1:30.

Opticky nejhezčí a nejčistší byl druhý Marsaglia. Aksel byl neurovnanější, ale spíš tou rychlostí, jel jak dělová koule.

Na téhle vysloveně skluzné trati bývá SG hezký, neboť plynulý s hezky vyjetými oblouky i na současných lyžích. Pro laika možná trochu málo zatáčení, ale hezký závod, příjemnější na koukání než extrémně nahuštěný GS minule ve Francii.

Všechno hrálo do noty klouzačům, o čemž svědčí výsledky. Propadl i 25. Ligety, Hirscher to ani nezkoušel. Kostelic 23. Resignovaný Janka, nespokojeně lavírující mezi současnými a loňskými botami, 35.

A už se zase spekuluje, co že na těch Headech ksakru je.

Rakouští trenéři se už asi začínají lehce chvět o své židle. Za Maiera a Eberhartera se třicítka WCSL skládala z až 15 Rakušanů a téhle disciplině vládli. Teď je zachraňoval jako 6. bažant Mayer, ještě v létě zdravotně rozhašený. Až 20. Raich by jistě dal nevímco za to, kdyby byl před sezonou nevyhlásil útok na velký globus.

14.12.2012 18:45:46 #468 

Příspěvků: 4267

ivan

Tvrdý dlouhý sjezd holek přišel zkrácením o půlminutu a výsledky zřejmě ovlivnila v průběhu závodu zhoršená viditelnost. Podle Tiny Weirather na FB nebyla po číslu 10 šance: „What a shitty day. Leider waren heute alle mit Startnummern über 10 durch die Bedingungen chancenlos…“

Vítezná Lara ale výkonnostně šplhá nahoru a bylo spíš jen otázkou času, kdy zase něco vyhraje. Tenhle kopec umí, má tam dobrou historii, a tak se jí to všechno sešlo.

Druhým tématem dne je Lindsey. Jednak svým pádem (na odkloněné hrbolaté plotně šla na vnitřní a na bok), jednak svou „depression story“, kterou prolinkoval v „jejím“ vláknu kolega.

Žádný trhák 12. Tiny Maze z toho ale nebyl, jen +22 bodíků. Jestli ale dnešek ukázal na hlubší Linsiny problémy a naznačil rozhodnutí o WC, se teprve ukáže, hodně napoví zítřejší SG (včetně toho, jak bude postavený).

I tady Rakousko poražené, Nejlepší Fenninger, které to letos moc nejede, pátá. Zato 4 Američanky v 10 včetně bedny, i když jim nejlepší lehla. To už se na domácí hřiště Lake Louise svádět nedá.

Zajímavé: po bodíku v LL si další 2 vyjela 29. Maďarka Miklos. Kde byla naše Křížová, o jejíž bedně v EC den předtím zapěla ódu naše média?

14.12.2012 21:47:06 #469 

Příspěvků: 323

Másin muž

>> #467, ivan, 14. 12. 2012 18:43:23

Mluvíš mi z duše krajane, taky se mi nejvíc líbil Mateo a nechápal sem jak to Akseloj zase sviští. Jakoby ho ty lyže až místy předjížděly, holt asi u Headů trocha toho sádla do mázy dávaj no.

15.12.2012 12:27:59 #470 

Příspěvků: 4267

ivan

Holky dneska zrušené, kluci od 14:10 hodin.

15.12.2012 13:59:47 #471 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #468, ivan, 14. 12. 2012 18:45:46 (= samožer)

„Zajímavé: po bodíku v LL si další 2 vyjela 29. Maďarka Miklos. Kde byla naše Křížová, o jejíž bedně v EC den předtím zapěla ódu naše média?“

Během tří dnů se objevují dva oslavné články:

http://sport.idnes.cz/…yzovani.aspx?… (13/12 ČTK)

A de facto variace na totéž:

http://sport.idnes.cz/…yzovani.aspx?… (15/12 Fojtík)

Z titulku „Já to tady miluji, jásala Křížová po třetím místu ve Svatém Mořici" by člověk čekal bednu ve WC. Bohužel to byl nijak skvěle obsazený sjezd EC, neboť tam nebyla žádná holka, která v tu dobu jela WC ve Francii. Vyhrála 18letá obřákářka Suter, která letos nedojela dva obřáky WC a sjezd má spíš doplňově. Klára (1989) byla druhá nejstarší na startu po jedné r. 1988, kromě pěti byly všechny holky ročníky 90+ včetně i 1996.

Se svými přece jenom už WC zkušenostmi by přece měla tohle vyhrát. Vlastně ne, tam neměla vůbec co dělat, měla být v té Francii a jet WC, když už ji poprvé poslali na sjezd WC před 7 lety. Oslavovat takto bouřlivě v médiích takový výsledek mi přijde přehnané. (To by bývala Šárka s medailemi musela dostávat zvláštní vydání MFD.)

Takhle jsme se po „letech temna“ radovali před 40 lety, když Hanka Droppová (dnes Blahutová) vyhrála obřák tehdy nového a dost nabušeného EC (ve WC bylo mnohem míň závodů) a byla 2× na bedně i ve sjezdu. A když ho pak 1975 Dáša Kuzmanová vyhrála celkově. Ale dneska po tolika letech objíždění zahraničních závodů?

Nechci být na Kláru zlý, nic proti ní nemám a lidsky s ní cítím, že tolik let věnuje lyžování a závodění bez výsledků, jaké si jistě s matinkou vysnily. Tu bednu ve WC nebo na MS bych jí i naší sjezdařině přál. Ale je bohužel pravda, že specialistka na klouzání měla lepší body než nyní ve sjezdu i SG už v sezoně 07/08, v GS už 05/06. Nutně se nabízí otázka jejích osobních limitů i dosavadního vedení.

Holt strom a odkutálené jablko, starý problém…

15.12.2012 16:08:37 #472 

Příspěvků: 9

misullin žena

>> #471, ivan, 15. 12. 2012 13:59:47

naprosto s tebou souhlasím

15.12.2012 16:34:10 #473 

Příspěvků: 14

phalanx

Co říkáte na sjezd chlapů ve Val Gardeně..? Docela překvapivé výsledky…

  1. Steven Nyman, co byl snad jen jednou 2. a 3. ve WC v Beaver Creek před mnoha léty
  2. Rok Perko (who the hell is it..?)
  3. Erik Guay
  4. Kjetil Jansrud (věčně 4., po dlouhém start stopu)
  5. Aksel L. Svindal
  6. Werner Heel (bib 52)
  7. Manuel Osborne-Paradis
  8. ASI NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ DNE – Marvin van Heek (bib 53) – z nelyžařské země na 8. flek ve WC.
  9. Silvano Varettoni (???)
  10. Brice Roger a Travis Ganong

Trať postupně zrychlovala, to zase byl závod čísel.

15.12.2012 18:34:01 #474 

Příspěvků: 323

Másin muž

>> #473, phalanx, 15. 12. 2012 16:34:10

Zkrácenej, hodně klouzavej sjezd v délce SG se dvěma technickejma pasážema a parádním skokem. Rozdíl mezi 1. a 30. se vešel do 1,5s, pro mě pěknej závod okořeněnej postupným zrychlením trati po top 30.

Myslím, že zrovna tady sme mohli krásně vidět, jak jsou WC borci hrozně vyrovnaný pokud se nejede na vražedným kopci o vražedný dýlce.

Rok Perko je letitá stálice WC, včera v SG myslím kolem 15. místa, ale překvapení velký o tom žádná. S holanďákem souhlas, nikdy sem o něm neslyšel a vůbec teda špatně nejel. Jakmile Perko pokořil Guaye, musel sem už dokoukat všechny až do posledního Kazacha.

Rakušáci si už musej v klouzavkách rvát zbytky kadeří z hlavy, třeba na Kroelloj (teoretickýmu nástupci Didiéra) je už ta frustrace docela znát závod od závodu.

15.12.2012 19:45:08 #475 

Příspěvků: 4267

ivan

Alpské lyžování je jedním z velmi nespravedlivých sportů. Tzv. exot na olympiádě má stejný bazén, stejný ovál, stejná bradla. Lyžař s vysokým číslem jede většinou úplně jiný závod než ti vepředu a ještě než se odpíchne na startu, de facto dostává třeba dvě vteřiny.

Boží mlýny v tomhle moc nefungují. Jenom tu a tam to přijde pánubohu tak moc nefér, že potměšile spustí cosi jako kompenzaci. Zlepší se viditelnost, počasí, zrychlí se trať.

A pak se dějou věci. Jako dneska, jak to vypadá podle startovky, výsledků a prvních skoupých komentářů (já to neviděl, německý Eurosport skákal a biatlonil).

Jediní do 20, kteří uhájili dobrá umístění, byly staré firmy Jansrud a Svindal. Je to spekulace, ale zřejmě opět jeli na bednu až vítězství. Jestli se Aksel bude přetahovat s Marcelem o bodíky, mohou ho ty dnešní, o něž by za standardních podmínek asi nepřišel, mrzet.

Výprask Švýcarska a Rakouska byl pořádný. Skutečnost, že jejich nejlepší předjel i 21letý Holanďan je pro ně asi jako pro Čechy porážka v hokeji od Fidži.

15.12.2012 19:57:02 #476 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #475, ivan, 15. 12. 2012 19:45:08

Dobry koment.A zacinam mat pocit,ze nevypocitatelnost podmienok v preteku bude castejsie ovplyvnovat klzave discipliny.Toz,hmla je previt.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.12.2012 20:08:14 #477 

Příspěvků: 323

Másin muž

Mlhou to přátelé myslím nebylo, válelo se to tam střídavě pořád v různých úsecích tratě, ale nedá se říct, že odmávnutím třicátýho zmizela.

Prostě od cca 35 se trať „nějak záhadně“ zrychlila a ti, co se do toho obuli, jeli na pohled dobrou linii a měli fajnou mázu, slízli smetanu. Ale je to jenom můj dojem, třeba nějaký komenty zasvěcených přibydou a budeme chytřejší.

15.12.2012 21:59:06 #478 

Příspěvků: 4267

ivan

Ani ti Rakušáci nezvládnou produkovat neustále špičkové sjezdaře. Poté, co jim odešly ročníky 71–75, už se ta další postmaierovská generace moc nevyvedla. Ti hoši jezdí roky svěťák, ale opravdu velké výsledky neudělali, do konce je zachraňoval Walchhofer. Budiž, akorát snad Kroell loni.

A teď se zdá, že tyhle cca třicátníky převálcují mladí. Líp jezdí nenápadný Puchner, vyšvihl se Mayer, k tomu Franz.

No a Švýcaři si vyrovnávají nejhorší výsledky své historie.

Něco víc k podmínkám závodu ze Ski Racing (pozor, je to americky, jazykem imperialistovým, to věděl i major Terazky):

„Nyman, skiing in better conditions than the top seed, but worse conditions than those who skied after his start number of 39…

Jansrud, in fact, had been held at the start for 20 minutes or so because of the fog that clung tightly on the course and hung in the trees. Svindal, too, raced in a shroud of fog.

After Nyman's run the fog lifted completely providing the opportunity for some very late runners to climb high up the finish order.

Guay put down perhaps the best run of the day in the fog skiing with both daring and precision but also with tactics, taking a high enough line above the flat to carry the most speed possible and bumping Norway's speed train off the tracks to the podium.

„In my head, I won today,“ said Guay. "Not to take anything away from those guys who took advantage of their start numbers.“

Ještě jsem prosvištěl diskusi v Der Standard. Útěcha je v tom, že Holanďan vyrostl, žije a trénuje ve Francii a holandskou licenci prý má jen rok. Dvojí občanství?

A taky tam zaznělo, že prý Hirscher má taky holandské občanství (?). Papá Ferdinand je jistě domácí, takže po mamá?

Bez záruky, příspěvek v dost přiblblé diskusi. Rešeršovat to teď nebudu.

16.12.2012 00:18:09 #479 

Příspěvků: 2480

TNS muž

K téme:

Amerických zjazdárov trénuje od jari(Máj 2012) Andreas Evers.Bývalý rakúsky tréner v kĺzavých disciplínach mužov.

Pretekári o ňom vravia,že veci vysvetľuje veľmi stručne a jednoducho.Evers žartom hovorí,že vysvetľuje jednoducho,lebo neovláda dobre angličtinu.

„A prečo to viac komplikovať,keď zjazd je jednoduchý.Je tam pár komplikovanejších premenných ako boty,lyže,snehové podmienky,fyzič­ka,psychika,strach a dosť detailov s ktorými sa dá pracovať,ale kľúčové prvky sú skutočne jednoduché.Dobrá technika jazdy je dôležitejšia než materiál a určuje ako bude nastavená celá zostava lyže-viazanie-boty.Ale vyladením tejto zostavy myslím základné nastavenia.Ame­ričania sa totiž prehnane babrú so svojim vybavením.Všetci sú tam experti na boty“,hovorí Evers so smiechom.

Spomína ako začal pracovať s tímom na výjazde do Južnej Ameriky.“Andrew Weibrecht mal v La Parva so sebou hromadu plugov,opýtal som sa ho v čom sú akože rozdielne.Po tomto rozhovore odjazdil celý kemp v jedných botách.Nemám to moc rád,najprv treba popracovať na tom,aby bolo lyžovanie skutočne vyvážené a neskôr sa môžeme hrať s maličkosťami.Moja filozofia je najskôr dobre jazdiť,potom nastavovať materiál.Podľa mňa je predsa nezmysel prispôsobovať boty zlej technike.“

Kvalita nad kvantitou.“Chlapci trénovali a jazdili asi najviac vo svojich životoch,ale v tomto veku je dôležitejšie odjazdiť každú jazdu čo najprecíznejšie,ako sa len dá.Je nezmysel urobiť 10–15 jázd a úplne pri tom stratiť koncentráciu a tréningový zámer."

„Rovnako sa ich snažíme ukľudniť na štarte oproti hecovaniu od pôvodného trénera.Relaxovať a nie behať s emóciami hore dole,pretože to môže odčerpávať energiu ešte pred jazdou.Samozrejme nebudeme v každom preteku na bedni,budem vďačný za umiestnenie v prvej desiatke.Sme ale pod menším tlakom ako v Rakúsku.To sa mi páči,tu keď veci nefungujú je to zlé,ale v Rakúsku je to tragédia“

..voľný preklad,krátené.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

16.12.2012 09:30:57 #480 

Příspěvků: 4267

ivan

>> #479, TNS, 16. 12. 2012 00:18:09

S ohledem na dění, přiblížené v post 387 (str. 13 tohoto vlákna), má dost možná Andy aktuálně poněkud jiné priority než Weibrechtovy plugy.

S tím „Skischutüfteln“ (česky asi „párání“, „piplání“ s botami) je to přece, jak oba víme, vlastně určité americké specifikum obecně. Nikde na světě nění tolik bootfitterů jako tam (relativně možná ještě v severní Itálii?), a tak je tam celý ten byznys největší, nejrozšířenější a nejpropracovanější.

(Asi jako tři čtvrtiny světových právníků působí v USA a podle toho taky jejich „litigious society“ vypadá i s těmi mediálně nejvděčnějšími kuriuozními náhradami škody, s příbalovou informací u léků, posichrovanou mnohomluvnou explicitou (užíváme si i my) a s tlaky pojišťoven.)

Otoh, co by ti dneska řekl takový Carlo Janka, zoufale zkoušející už i návrat do předchozích bot, jemuž ale prý nedovolí zkusit bratrské Salomony, protože by to nevrhlo dobrý dojem na Redstery, tlačené velkou kampaní jako „nejlepší bota současnosti“ (viz epivski, jistě sis všiml). Tomu by asi nic nepřišlo marné.

I když, a to je třeba uznat, je jeho krize jen v botách? To se mi už nezdá a dovedu si představit, že je výsledkově tak v řiti, že už se chytá jakéhokoliv důvodu, aby si to pro sebe zdůvodnil a tím ulehčil.

Záhrobské nepodezírám z „amerického“ přístupu k botám, ale v předraptorské éře, kdy jejich boty opravdu neměly potřebnou úroveň a Šárka byla jediná ve WC, kdo v nich jezdil (2005), s sebou tahala troje různé skelety podle disciplin. Určitě ne z plezíru, aby papá měl po udělání lyží na kus noci další zábavu.

V zásadě ale, myslím si, nekomplikovaný přístup KISS logiku má, může být prospěšnější než hledání hnid a pro praxi by měl být základní.

Andymu se to dost možná taky zjednoduší na to, aby to dostal auf Bewährung, podmínku, a ne natvrdo, a jestli to případně dostane k náhradě.

16.12.2012 11:11:11 #481 

Příspěvků: 2480

TNS muž

>> #480, ivan, 16. 12. 2012 09:30:57

„S ohledem na dění, přiblížené v post 387 (str. 13 tohoto vlákna), má dost možná Andy aktuálně poněkud jiné priority než Weibrechtovy plu­gy“

Áno,čítal som to.Bolo to spomenuté aj v tomto článku,že ho v čase uzávierky čísla polícia predvolala na výsluch ohľadom „a money laundering investigation“ a neskôr prepustila.Viac nič.Bolo to len akoby nutne zahrnuté v bodoch pri predstavovaní Eversa čitateľom.Pocho­piteľne mu nechcú za každú cenu znižovať kredit,keď je tréner ich zjazdárov.A možno sa tak aj rozumne poistiť,ak by sa z toho nakoniec bez následkov vylízal.

„..protože by to nevrhlo dobrý dojem na Redstery, tlačené velkou kampaní jako „nejlepší bota současnosti“ (viz epicski, jistě sis všiml)“

Všimol,ale je to také neškodné asi ako keď prišli na trh RC4 Vacuum.Raz za čas tým nadšeným chlapcom aj niekto vysvetlí,že skutočný WC Redster je len kus celoplastového poctivého plugu bez uhlíkových vlákien,atď,ale nechcú to vo svojej radosti prijať.Ale ani neni dôvod.Keď sa im v ňom dobre jazdí,je všetko OK.To len my sme tu tak trochu „a hype resistant“.Ale to už som odbočil.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy