Nejprudší a nejdelší sjezdovky se v Herlíkovicích řinou přímo z vrcholu Žalý. My začínali červenou sjezdovkou Rodinná po pravé straně sedačkové lanovky, na kterou je potřeba se z parkoviště přiblížit kotvovým vlekem 500. Sjezdovka je zpočátku poměrně odkloněná, což někomu může přitížit, zkušení lyžaři ale mohou brát netradiční profil sjezdovky jako zpestření. Rodinná sjezdovka však podle mého názoru svému názvu až tak věrná není – nejde totiž o žádnou mírnou pláň, ale o vcelku sportovní trať s příjemnou šířkou, zvláště v dolní polovině, kde má i pohodovější profil.


Vydáte-li se ze sedačkové lanovky doleva, dostanete se na černou sjezdovku Závodní. Ta už svému názvu dostává – horní pasáž je prudká a na černou sjezdovku pěkně široká bez zatáček, takže kromě jednoho zlomu máte po celou dobu o dění na sjezdovce přehled.


V případě dostatku sněhu se ze sjezdovky Závodní dostanete i do Bubákova, nyní je ale u přejezdové cesty cedule, že spojkou se můžete pustit jen na vlastní nebezpečí. Berte tuhle ceduli momentálně v potaz, abyste nemuseli sundávat lyže jako my. :-) Do Bubákova je nyní pohodlnější dostat se kotvovým vlekem 500 a od horní stanice pokračovat doleva. Pak už vás přivítá opravdová rodinná sjezdovka, tentokrát s malým „r“, tedy modrý široký svah, na kterém jsme viděli učit se nejednoho prcka.


Na pomezí Herlíkovic a Bubákova, tedy kousek od výstupní stanice vleku 500, najdete kulatý aprés-ski bar Rondo, na který nás nalákala pohodově vyhlížející venkovní lehátka. Ale jakmile jsme vešli do baru, na lehátka jsme zapomněli a zakotvili v sedacích vacích. K jídlu si můžete dát zapékané panini na různé způsoby a k pití kromě bombardina nebo aperolu také alpsky načančanou hruškovici, tedy podávanou se sladkou hruštičkou na párátku (40 Kč). Nutno říct, že ne ve všech českých střediscích tento šnaps umí. ;-)


Šikovná modro-červená sjezdovka vede i z výše zmíněného baru Rondo podél kotvy 500 a profilem je podobná všem svým „ségrám na kopci“ – tedy bez zatáček či větších zlomů, akorát široká a pro carving jako dělaná.


Pro děti hledejte zázemí buď u výstupní stanice sedačkové lanovky na Bubákově, nebo u centrálního parkoviště v Herlíkovicích. O něco lépe vybavený je park právě v Herlíkovicích, kde malé učí prvním krůčkům instruktoři z lyžařské školy Yellow point. Najdete tu pojízdný pás i lanáček, slalomy, kolotoč a další výcvikové pomůcky. Výhodou je i velikost parku, takže si dokážu představit, že v pohodě zvládá i ranní návaly skupinových výuk.


Neocenitelná je blízkost zázemí lyžařské školy, tedy jakési ohřívárny a dětského koutku, který děti zabaví hračkami, klouzačkami nebo domečkem. Kromě klasických lekcí lyžování si tu můžete pro dítko domluvit i babysitting bez lyží.


Dobrý výběr jídel a velmi milou obsluhu najdete u nástupní stanice sedačkové lanovky v restauraci Herlíkovice. Specialitou kuchaře tu je gluášovka, vybrat si můžete ale také z rajské, bolognských špaget, bramborových noků se špenátem nebo borůvkových knedlíků. Restaurace je samoobslužná a ceny hlavních jídel se pohybují okolo 110 Kč. My jsme byli slečnou za pultem zlákáni k Míša řezu (35 Kč) a nutno říct, že jsme za takovou cenu dlouho nedostali něco tak poctivého jako tuto sladkou kostku s hutnou dávkou čokolády i krému.


Herlíkovice jsou líbivé svými sportovně svižnými sjezdovkami, poněkud diskomfortní je naopak přístup z centrálního parkoviště k hlavní sedačkové lanovce. To řeší v případě nástupu z Bubákova nová kabinková lanovka, která od letoška přepravuje lyžaře přes hlavní silnici z tamějšího parkoviště.


Herlíkovice v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Celodenní skipas dospělý (18-62 let) *     590 Kč
Celodenní skipas dítě (do 140 cm)     390 Kč
Celodenní skipas junior (do 18 let)     490 Kč
Senioři od 65 let     20% sleva
Parkování     zdarma na centrálním parkovišti, 50 m od kotvy

* pátek, sobota, neděleV úterý jste mohli v Herlíkovicích zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL a také vozy HYUNDAI. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: