Přijedete-li do areálu zespoda, narazíte nejprve na kotvový vlek s pomou. Ty vyvážejí lyžaře na červenou sjezdovku Víťovu a modrý Potůček. Zatímco Potůček ještě na svůj čas v podobě vrchovatě zasněženého povrchu čeká, červená Víťova byla ve výborném stavu. I kolem půl čtvrté odpoledne sjezdovka krásně držela jako v půl desáté, tedy bez jakýchkoli muld. Její sklon už je vhodnější pro sportovnější lyžaře než pro úplně začátečníky a hltači kilometrů ocení i svižnou rychlost příslušné pomy.


Z výstupu pomy i kotvy se můžete rozjet i do vedlejší části Pizár, kde pohodlnější lyžaři ocení možnost vývozu na kopec čtyřsedačkovou lanovkou. Mojí nejoblíbenější sjezdovkou je v Pasekách červená sjezdovka Jindrovka I. přímo pod sedačkou. Má ze všech paseckých sjezdovek nejsportovnější, až skoro slalomový sklon.


Nejvhodnější variantou pro začínající lyžaře je modrá sjezdovka Turistická, kterou si lze představit jako jakousi dlouhou mírnou pravotočivou zatáčku vedoucí od výstupu sedačkové lanovky. Zatímco horní pasáž je plochá, dolní část představuje pěkně širokou modrou pláň, vhodnou pro poklidné oblouky.


Ty nejmenší děti a začátečníci mohou využít dětský park nad parkovištěm naproti hospodě Hermína. Dětský park je tvořen pomou a pojízdným pásem a zábavně postaveným slalomem z branek.


Sjezdovku s pomou vhodnou pro děti najdete i ve spodní části areálu na Johance. Přítomní rodičů pěli chválu na milý přístup místních instruktorů a jejich profesionální přístup k dětem. Nemáte-li zatím zkušenosti s lyžařskou školou pro svou ratolest, ta v Pasekách se zdá být víc než úspěšně prověřenou.


Hospůdek či bufetů je v Pasekách hned několik. Pod Pizárem se můžete spolehnout na starou dobrou Hermínu nebo kiosek u dolních stanic vleků. Tady můžete využít rychlého venkovního okénka nebo se dá posedět i vevnitř. Nabídka jídel sahá od polévek až po hamburgery, z netradičních pochutin láká třeba teplá kukuřice v kelímku. Místní „lapák“, jak se vyjádřila paní za pultem, je horký štrúdl. Nečekejte ale žádný dezert, nýbrž nápoj z rumu a horkého jablka. Jestliže ale přeci jen chcete něco sladkého, zkuste třeba palačinky se šlehačkou (35 Kč).


Paseky v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 38 min
Celodenní skipas dospělý (od 14 let)     450 Kč
Celodenní skipas dítě (4-13 let)     320 Kč
Parkování     zdarma na parkovišti pod nástupem sedačkové lanovky


V Pasekách jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH a rukavice LEVEL. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN, fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG a do střediska nás dovezla vozidla HYUNDAI Tucson.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: