Podmínky na harrachovských sjezdovkách jsou i začátkem března velmi dobré. Na sjezdovkách leží dostatek sněhu a stihnete-li první lano, užijete si pěkně utažený manšestr. My se v pondělí dostali na sjezdovky sice až kolem jedenácté, i tak jsme ale byli překvapeni, jak zpravidla měkčí Červená I na Rýžovišti docela dobře držela.


Jak Rýžoviště, tak centrum města, obsluhují čtyřsedačkové lanovky, jejichž konečné zastávky se „téměř“ setkávají na vrcholu Čertovy hory. Přejíždíte-li tedy z Rýžoviště na druhou stranu, je potřeba jen nějaký ten metr zabruslit. Právě Červená II do centra Harrachova je zdejší nejoblíbenější tratí, a není divu. Její začátek je pozvolný, ale pak se hezky zalomí do sportovního širokého svahu. Po ránu na poloprázdné sjezdovce jde o carvingovou nirvánu.


Sjezdovka na této straně je díky její severní orientaci obecně tvrdší než Rýžoviště a i kolem oběda se dá i bez ranních varhánků slušně pojezdit – to platí ale pouze v týdnu, víkendy jsou kvůli množství návštěvníků jiná písnička. V době naší polední návštěvy se na sjezdovce sice na prostředku tvořily muldy, na pravé straně ale zůstával pěkně vyhlazený „slalomový pruh“, jakoby sjezdovka byla rozdělená na lyžaře s měkčími a tvrdšími lyžemi. :-)


O den později, v úterý, (nejen) nás v Harrachově potěšila konečně pořádná chumelenice! Celý den se na Krkonoše snášel čerstvý prašanový sníh, takže jsme se dočkali i letos tak vzácné kouzelné zimní atmosféry. Máme se snad ještě – co se týká lyžařské radosti – na co těšit! :-)


Děti v Harrachově najdou vyžití u nástupní stanice lanovky Alfa v lyžařském parku, kde se to slalomovými prvky a překážkami jen hemží. Výborným nápadem pro úplné začátečníky jsou koberce, kde se i při „ťapání“ do kopce děti nevědomky učí, aniž by jim to na sněhu ujíždělo. Vyučuje tu celkem pět lyžařských škol.


V Harrachově najdete u všech nástupních i výstupních stanic lanovek občerstvení. U nástupní stanice lanovky Delta jde o hospůdku U Jarmilky, novou restauraci Stone a bufet, u výstupní stanice téže lanovky najdete bufet s terasou a lehátky, stejně tak jako u výstupní stanice lanovky Alfa. Bufetové občerstvení najdete i u nástupu sedačky Alfa. My ochutnali horkou čokoládu (35 Kč) v bufetu u výstupu Alfy s mrazivým výhledem na zasněžené kopce v ceně.


Na plnohodnotný teplý oběd si můžete zajít do restaurace Stone u nástupní stanice lanovky Delta. Restaurace zahrnuje jak samoobslužnou jídelnu, tak bar s kávou a nápoji alkoholickými i nealkoholickými. Restaurace působí útulně a zároveň prostorně. Na oběd si můžete vybrat například mezi bolognskými špagetami (109 Kč), pikantní masovou směsí s rýží (109 Kč) nebo krůtími prsy s máslovou zeleninou a vařeným bramborem (129 Kč). Ceny nejsou nejnižší, ale porce jsou opravdu velké a chutné.


V kvalitně vybaveném zázemí, kde najdete restauraci s terasou i toalety, je i obchod, půjčovna a servis lyží. Celoročně tu můžete testovat aktuální modely „fišerek“ za 250 Kč. V obchodě s půjčovnou zakoupíte, na co pomyslíte – od nákrčáků přes bundy, brýle, termotrika, čepice až po klapky na uši, nebo i plavky.Harrachov v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 49 min
Celodenní skipas dospělý (od 18 let)     650 Kč
Celodenní skipas mládež (14-17 let)     600 Kč
Celodenní skipas děti (5-13 let)     430 Kč
Parkování     placené (50 Kč) přímo u lanovky Delta
V pondělí i v úterý jste s námi mohli v Harrachově zdarma testovat lyže FISCHER, hůlky LEKI, helmy a brýle značky SMITH, rukavice LEVEL, vozy HYUNDAI Tucson nebo zakoupit fešné čepičky DOKE. Při reportování jsme měli nohy v teple díky vyhřívaným ponožkám LENZ, používali jsme hodinky GARMIN a fotografie pořídili pomocí techniky SAMSUNG.Všechny články s čerstvou inspirací z lyžařských středisek najdete v seriálu SNOW tour!


Partneři SNOW tour: