Na první ranní jízdu vyjíždíme nejvýš, co to jde, tedy čtyřsedačkou ke Slaměnce a pak pomou na vrchol Slamník. Stejnojmenná sjezdovka mi po ránu udělala opravdu radost, povrch byl jak z učebnice - ani moc tvrdý, ani moc měkký, varhánky byly pravidelně naskládané jeden vedle druhého.


I jinak se mi sjezdovka Slamník líbí - je dostatečně široká, má příjemně sportovní sklon, který není ani příliš prudký, ani mírný, a délka je při pořádném lyžařském nasazení akorát, abyste ji dali na jeden zátah bez zastavení. Díky ne tak oblíbené pomě se tu netvoří ani takové fronty, jako tomu někdy může bývat na sedačce.


Budete-li po sjezdu Slamníku pokračovat dál, projedete kolem nepřehlédnutelné Stezky v oblacích, která se majestátně tyčí nad černou sjezdovkou Sněžník A, jednou z nejprudších sjezdovek v České republice. Její sklon je nekompromisní, jízdu ale zlehčila precizní úprava i dostatečná přehlednost tratě, kdy vidíte celou pistu před sebou.


Zatímco první část „áčka“ je prudký sešup, druhá část se znatelně zvolní a dovolí vám pokládat se v akorátní rychlosti do oblouků, jak je libo. Na spodní polovinu sjezdovky jezdí i vlek, takže můžete brousit Sněžník A bez obtížnější horní prudké části.


Lehčí, tedy červenou variantou, je sjezdovka Sněžník B, která je nejčlenitější tratí Dolní Moravy. Vystřídá se tu zatáčka i nějaký ten zlom, trať si přitom po celou délku zachovává sportovní charakter.


Na dojezdu červeného „béčka“ se rozprostírá dětský park, který je letos nově i lépe přístupný díky pojízdnému pásu, jež začíná téměř u nástupu lanovky. Park má pojízdný pás, pomičku, slalomové prvky, kolotoč a děti si tu můžou zalyžovat i s maskotem areálu mamutíkem. Mamutíkova skupinová výuka probíhá vždy od pondělí do čtvrtka od 9:30 do 11:30 a je potřeba si ji včas rezervovat. Výhodou parku je i občerstvení Hříbek, a ačkoli je jeho nabídka jídel i nápojů uzpůsobená hlavně dětem, najde se tu pro žíznivé tatínky i pivo.


Zatímco sjezdovky nad hotelem Vista jsou spíš sportovní, sjezdovky U Slona hlavně zábavné. Zatímco v horní části je na výběr buď z červeného sportovního padáčku, nebo klikatící se modré, v dolní části můžete zkusit funline, snowpark nebo crossovou trať.


Jako první jsme zavítali do snowparku, který díky množství a rozmístění překážek připomínal úplné snowparkové městečko. Kromě „duhy“ a dalších podobných překážek byly k mání i pěkně stavěné skoky, které obsahovaly i variantu pro méně pokročilé. Kdo však poletět chtěl, ten také poletěl. O snowpark se tu místní kluci poctivě starají.


Méně adrenalinová je vedlejší moderní funline, tedy dráha skládající se z hravých zatáček zakončená průjezdem tunelem. Tato trať nevyžaduje výkon, pro děti je ale i díky průjezdu tunelem malým nevšedním dobrodružstvím.


Co nás tu zabavilo na dlouhou chvíli, byla crossová trať, na jejíž stavbě se podílela i nejrychlejší žena vesmíru Eva Samková. Na této trati se jel také Český pohár ve skicrossu, takže na ní najdete spiny nebo dlouhé skoky pro pokročilé, vše je ale uzpůsobené tak, aby to projeli i ti nejmenší. A že jich tu bylo! Níže vidíte oba způsoby, jak si lze tuto trať užít. :-)


Občerstvení je ve středisku téměř všude, ať už jde o samoobslužné restaurace na dojezdech tratí jako Marcelka a U Slona, nebo chatu Slaměnku s výhledem. Pokud jste raději obsluhováni a rádi si při lyžování dopřejete gastrozážitek, můžete zkusit restauraci Podbělku hotelu Vista. Jde o finančně náročnější záležitost, než jsou zmíněné samoobslužné restaurace, kdy cena hlavního jídla se pohybuje mezi 200–300 Kč, v jídelníčku se ale skví dobroty jako filet ze pstruha v másle, celerové pyré s pečenou cibulí nebo pohanka s řepou a kozím sýrem.


I v zimě je v provozu zmíněná Stezka v oblacích, odkud si můžete užít výhled z 50metrové výšky na celý masív Králického Sněžníku. Na stezku můžete klidně rovnou z lyží, protože u vchodu vám zapůjčí speciální návleky. Cena vstupu pro dospělého na stezku je 350 Kč s lanovkou tam i zpět, bez lanovky 200 Kč.


Dolní Morava v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 53 min
Celodenní skipas dospělý (13-62 let)     670 Kč
Celodenní skipas junior, student, senior (12-18 let, 63+)     590 Kč
Celodenní skipas děti (6-12 let)     460 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.dolnimorava.cz
Parkování     U Slona – zdarma na velkém parkovišti, u Visty pod sjezdovkami Slamník A+B – zdarma 50 m od pokladen


Na Dolní Moravě jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: