Děti na Lipně začínají v dětském Foxparku, který je velmi dobře přístupný z hlavního parkoviště a vstup do něj mají děti zdarma. Tři pojízdné pásy pomáhají prckům dostat se na svah a dolů jim instruktoři výuku zpestřují různými metodickými pomůckami. V době naší návštěvy šlo zrovna o kroužky, které děti házely a za jízdy se je učily sbírat.


Jakmile zvládnou Foxpark, můžou malí lyžaři na čtyřsedačkovou lanovku a spustit se po modré Školní, což je pravá část sjezdovky směrem k Lipnu, která je obehnaná plůtkem a děti tu mohou trénovat slalom mezi kužely nebo brankami. Vedlejší Jezerní je už bez zpestřujících prvků, má však zcela stejně mírný profil jako sjezdovka Školní.


Lipno je sice známé jako líheň malých lyžařů, neznamená to ale, že zkušenější si tu nezajezdí. Větší část areálu se rozprostírá na odvrácené straně Kramolína a tratě se tu převážně červenají. Jde ale přesně o takové červené, které dětem nebo mírně pokročilým nedělají problémy, zároveň jsou ale jejich sklony pěkně jezdivé i po hranách.


Pokud budete v prosluněných dnech hledat tvrdý povrch, zkuste červenou sjezdovku Vyhlídku, která je dlouho ve stínu, takže vydrží déle rovná. Osobně bych ji ale spíš označila za svižnější modrou.


Další červené jsou si docela podobné - jde o sjezdovky Promenádní, sjezdovku lišáka Foxe a novou trať K Yettimu, Pánskou a Dámskou. Dojezdy zmíněných sjezdovek se modrají a dá se říct, že se ke konci všechny spojí v jednu velkou širokou pláň. Povedená byla i ranní úprava tratí, a ačkoli už se mimo sjezdovky tráva zelenala, v oblouku jsme o sněhových podmínkách nepochybovali.


Trio obtížností doplňuje i černá, která na Lipně náleží sjezdovce Střecha. Také na tuto trať stromy jen tak nepustí sluneční paprsky, takže povrch dlouho drží. Konstantně prudký sklon na padáčku je docela přehledný, jen bych uvítala klidně ještě nějaký ten metr do šířky.


Největší koncentrace dětí na této straně areálu byla jednoznačně na skicrossové trati, která se nachází mezi sjezdovkami Promenádní a Vyhlídka. „Crossovka“ byla vzhledem k březnovému teplu velmi pěkně připravená a děti tu jezdily v několika klopených zatáčkách a na terénních vlnách. Jejich rodiče sice předstírali potřebný doprovod na trati, ve skutečnosti si ale jízdu evidentně užívali. :-)


Zkušenější lyžaři s „parkovými“ choutky můžou na Lipně vyzkoušet i stále fungující snowpark mezi sjezdovkou Promenádní a lišáka Foxe a trénovat můžete na bedně, zábradlíčku, wall ridu a několika skocích. Červenou kouli na konci pak kolega Tom přeskočil doslova levou zadní. ;-)


Po lyžování jsme na oběd nejeli daleko a zakotvili jsme kousek pod snowparkem v hospůdce U Yettiho. Hezké počasí vybízelo využít venkovní posezení, takže výpečky se špenátem jsme spořádali pěkně na sluníčku. V hlavní nabídce byla i svíčková, guláš nebo plněné knedlíky masem. Ceny jídel se pohybovaly v rozmezí 99 Kč až 129 Kč.


Několik možností občerstvení je i v zázemí střediska, kde kromě samoobslužné restaurace Lanovka najdete také apres-ski stan a obchod s potravinami. Samozřejmostí jsou toalety, půjčovna lyží se sportovním obchodem a dokonce tu je k dispozici i bankomat.


Nejznámější nelyžařskou atrakcí je na Lipně Stezka korunami stromů, která je v provozu od 10:00 do 16:00 hodin každý den. Stezka zahrnuje několik atrakcí, které uzavírá nejvyšší bod stezky ve výšce 40 m, odkud máte Lipno, ale i kus Šumavy, jak na dlani. Vstupné pro dospělého činí 200 Kč, využít ale můžete i rodinné vstupné za 550 Kč, které platí pro 2 dospělé a 2 děti do 14 let. Na Stezku můžete klidně rovnou z lyží, kdy si lyžáky můžete na vrcholu Kramolína přezout za pohodlné boty, které vám tu v depotu zapůjčí. Zážitkem může být i cesta ze Stezky korytem tobogánu, jenž s 52 metry patří mezi nejdelší v České republice.


Výhodou březnového Lipna je i spojení zimních aktivit s letními, takže pokud vám to místo v autě dovolí, vezměte sebou na Lipno klidně i kola. V době naší návštěvy se na cyklostezce podél Lipna už proháněli cyklisté, bruslaři i koloběžkáři. Sami jsme si nohy po dlouhé době také protáhli a pro změnu s nimi „točili“. A pokud se vám kolo nevejde, můžete využít půjčovny u Mariny přímo u Lipna.


Lipno v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 h 43 min
Vzdálenost z Prahy     2 h 39 min
Celodenní skipas dospělý (19-65 let)     710 Kč
Celodenní skipas Junior (16-18 let), Studenti do 26 let     580 Kč
Celodenní skipas dítě (6-15 let)     480 Kč
Celodenní skipas Senior (60+)     480 Kč
Provozní doba střediska     8:30 – 16:00
Webové stránky střediska     www.lipno.info
Parkování     zdarma na velkokapacitním parkovišti u nástupu na lanovku


Na Lipně jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER.
Partneři SNOW tour: