SNOW tour 2018: Kouty nad Desnou from SNOW.cz on Vimeo.


Na první lano si do Koutů přivstaňte, provoz kotvového vleku, který přibližuje k lanovce, tu totiž začíná už v 8:25 a je potřeba započítat i nějaký čas na pěší přesun z parkoviště přes most k pojízdnému pásu vedoucímu k vleku. My stihli a vyplatilo se, protože jsme si mohli užít manšestr na naprosto prázdné pistě Medvědí, která má přes dva kilometry.


Celkově jsem si sjezdovku Medvědí z kouteckých tratí oblíbila nejvíc. Začátek je značen modře, takže se člověk dostane do rytmu, pak se ale trať zalomí do hodně sportovního prudkého sešupu, který je ale až do konce pěkně široký a přehledný. Po posledním padáku navíc následuje dlouhá dojezdová rovina, takže se to tam nemusíte bát pustit.


Nevýhodou zbylých dvou sjezdovek je modrý rovinatý traverz, kde je potřeba se i párkrát odpíchnout nebo rozbruslit. První odbočka doprava vede na pistu Hřebenovku, jejíž červená koncovka je dostatečně široká, lehce členitá a díky sportovnímu sklonu to na ní pěkně svištělo.


Nejdelší sjezdovkou Koutů je nová sjezdovka Pohodová, která má přes tři kilometry a svůj název svědomitě reprezentuje – díky modrému sklonu se na ní nijak nenadřete. Opět je tu potřeba překonat v horní třetině nudnější traverz, směrem ke konci se ale sjezdovka rozjede a řada přijde i na sportovní oblouky.


Na dojezdu modré Pohodové u nástupu na vlek se rozprostírá menší dětský park s dvěma jednoduchými slalomy a z obou stran je lemovaný tahátkem a pojízdným pásem. Park je v Koutech asi jedinou známkou jejich rodinné orientace, středisko působí spíše hodně sportovně, a to nejen díky dlouhým pistám.


Kopec nehýří stánky s občerstvením, jen na vrcholu s výhledem je kulatý apres-ski stan U Medvěda s teráskou. V nabídce je rychlé občerstvení jako párek v rohlíku nebo polévka, nápojový lístek se skví ovšem netradičními názvy jako „kokosy na sněhu“ (svařák, kokosový sirup, bílý rum) nebo „turbojahoda“ (horký jahodový džus a vodka). My vsadili na dobře známé a osvědčené bombardino se šlehačkou (80 Kč).


Teplé jídlo s příjemným posezením se v Koutech servíruje v elegantní restauraci Lyžárna v hlavním zázemí u parkoviště, v jejíž denní nabídce najdete například steak nebo domácí sekanou pečeni s bramborovou kaší. Cena hlavního jídla se pohybuje kolem 120 Kč.


Zázemí střediska patří mezi modernější u nás – na jednom náměstíčku tu najdete pokladny, toalety, zmíněnou restauraci i ubytování a nechybí ani půjčovna lyží se sportovním obchodem s výběrem helem, brýlí, hůlek čepic. Půjčovna nabízí i testování nových modelů lyží Nordica, kdy zapůjčení VIP setu na den vyjde na 400 Kč.
Kouty v kostce:

Vzdálenost z Prahy     3 hod 17 min
Celodenní skipas dospělí     670 Kč
Celodenní skipas děti (7-12 let)     450 Kč
Celodenní skipas děti do 6 let     50 Kč
Celodenní skipas studenti, junioři (do 18 let)     600 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     600 Kč
Provozní doba     8:25 – 16:00
Webové stránky     www.kouty.cz
Parkování     bezplatné, přímo pod sjezdovkamiPartneři SNOW tour:


V Koutech jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, videotechniku LAMAX a DJI a fototechniku SAMSUNG, hodinky GARMIN a hřály nás vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER. Sílu nám dodávají tyčinky BOMBUS a nápoje DAVID RIO CHAI.