Na Klínovci leží aktuálně 100 až 160 cm sněhu a v provozu je celý areál. Teploty pod nulou zaručují tvrdé a vcelku rovné sjezdovky i odpoledne. Tyto výborné lyžařské podmínky samozřejmě lákají spousty lyžařů, takže očekávejte ranní nápor u pokladen, pak se ovšem množství lyžařů rozprostřelo po celém středisku a lyžovalo se bez front.


Na Klínovci tradičně začínáme na sjezdovce Jáchymovské, která se svými necelými třemi kilometry patří k nejdelším sjezdovkám u nás. Úvodní mírnou širokou pasáž vystřídá posléze červený profil a členitý charakter, a ten z této pisty dělá jednu z nejoblíbenějších sjezdovek na Klínovci.


Také další červené sjezdovky Pařezovka a Přemostěná jsou mně milé – rychlé, sportovně prudké a dlouhé, a tak uspokojí i výkonuchtivé lyžaře. Pařezovka se letos dočkala 20% rozšíření, takže oblouky můžete rozhoupat i do větších radiusů.


Nově je letos rozšířená také sjezdovka Dámská, která má nyní do šířky jednou tolik, takže se dojezd k lanovce o hodně zpříjemnil a začínající lyžaři tu mají i větší klid na vykružování svých pomalejších oblouků.


Pomineme-li modrou Dámskou a Turistickou, jsou klínovecké sjezdovky vhodné spíš pro sportovně založené lyžaře, které nebaví celý den hoblovat jednu sjezdovku. Sportovní charakter tu podtrhuje i černá sjezdovka U Zabitýho, kde bývá i nejméně lidí.


S připojením Neklidu se celkový počet sjezdovek nafouknul o dalších 10 km, takže teď se tu můžete sklouznout celkem na 31,5 km sjezdovek, což je nejvíce v celém Česku. Spojovací sjezdovku na Neklid najdete po pravé straně na startu Jáchymovské sjezdovky, přípojka zpět na Klínovec z Neklidu pak finišuje u nástupu lanovky Prima Expres.


Neklid je oproti Klínovci o něco menší, i tady se dá ale sportovně zalyžovat, protože sjezdovky se převážně červenají. Zatímco v horní pasáži jde o široké carvovací pláně, ve spodní části se se sklonem přitvrdí a pisty se zúží.


Jednou z předností Neklidu je aktuálně velmi pěkně připravený snowpark, který se vyznačuje slušnou délkou i šířkou.


Pro děti se na Klínovci nabízí vyžití na dojezdu Jáchymovské sjezdovky v dětském parku Primáček u Huga, kde se mohou projíždět ve slalomu ze zvířat nebo z podjížděcích branek a na svah je vyváží pojízdný koberec. V rámci lyžařské lekce nebo s platným skipasem je vstup zdarma, jinak se platí 50 Kč na půl dne.


Rychlé občerstvení nabídne několik kulatých aprés ski stanů u nástupních i výstupních stanic lanovek, obědové menu hledejte například v restauraci Pod Pařezem na dojezdu Pařezovky nebo v restauraci U Staré Lanovky na startu Jáchymovské, kterou tu navštěvujeme nejraději. Je sice prostorově menší, za to velmi útulná a jídlo nám tu vždy chutnalo. Vybírat se tu dá například z houbového rizota (155 Kč), špaget carbonara (150 Kč) nebo lososa na bylinkovém másle (195 Kč).


Nejen počtem kilometrů sjezdovek, ale i počtem lanovek se Klínovec řadí na přední příčky u nás. Na vrchol jezdí celkem 4 sedačkové lanovky, z nichž hned dvě jsou zastřešené, jako v jediném areálu v Česku.


Klínovec v kostce:

Vzdálenost z Prahy     1 hod 55 min
Celodenní skipas dospělí     790 Kč
Celodenní skipas děti (do 16 let)     630 Kč
Celodenní skipas senioři (nad 63 let)     710 Kč
Provozní doba lanovky     8:30 – 16:00
Webové stránky     www.klinovec.cz
Parkování     bezplatná parkoviště pod Dámskou sjezdovkou a u nástupu lanovky Prima Expres


Partneři SNOW tour:


Na Klínovci jsme reportovali na lyžích FISCHER, v oblečení HELLY HANSEN, v helmách a brýlích SMITH. Na sjezdovkách jsme používali hůlky KOMPERDELL, techniku LAMAX, hodinky GARMIN a hřály nás u toho vyhřívané ponožky LENZ a rovněž vyhřívané rukavice ZANIER