SNOW tour 2019 - Špičák na Šumavě from SNOW.cz on Vimeo.


Pro špičácké sjezdovky je charakteristická především jejich rozmanitost, protože jsou plné terénních zlomů, zatáček a padáčků, hluchý úsek se tu těžko hledá, takže při jízdě se rozhodně nudit nebudete. Jednou z nejoblíbenějších sjezdovek je červená „trojka“, kde se střídá prudší pasáž s mírnější, takže vždy máte dostatek času ukočírovat rychlost z padáku. Nejvýživnější je poslední úsek, tedy poměrně dlouhý sportovní slalomák, který je ale až po celé délce krásně přehledný.


Hravost nechybí ani vedlejší sjezdovce č. 2, kterou můžete se zmíněnou trojkou v průběhu jedné jízdy kombinovat. Mým oblíbeným úsekem je tu rozhlehlé carvingové náměstíčko, které přijde hned po prvním terénním zlomu s padákem, takže do pokládání do oblouků získáte adekvátní rychlost.


Méně zkušení lyžaři se ze špičáckého vrcholu mohou spustit po trati č. 1, která je sice ve svém začátku červeně značená a nepostrádá prudší padáčky, poslední dvě třetiny ale představuje pohodová modrá, která nabídne dost času na trénink nejen prvních oblouků.


Nejprudší sjezdovka Šance byla pro tající sníh v době naší návštěvy uzavřená, Spodní Šance ale frčela o sto šest. Právě Spodní Šance láká k návštěvě areálu i rodiny s dětmi a především začátečníky, protože sjezdovka je přívětivě mírná a velkoryse široká. Kdo má navíc soutěživého ducha, může se projet v měřeném slalomu v horní části sjezdovky.


Největším dětským tahákem Spodní Šance je ale její funline, tedy zábavná trať s terénními vlnami a zatáčkami, která v cíli okořeněná průjezdem sněhovým tunelem. Spodní Šance je pohodově dostupná po cvičném svahu přímo z centrálního parkoviště, takže se s dětmi nemusíte trmácet daleko.


Dlouhou tradici, již od roku 1974, má na Špičáku tamní lyžařská škola, která kromě klasických každodenních lekcí nabízí i speciální víkendové kurzy. Děti, ale i klidně i dospělí jsou rozřazeni do družstev dle výkonnosti a během výuky mohou využívat nedalekou sportovní halu pro odpočinek a stravování.


Na Špičáku se můžete občerstvit v restauracích Hanička nebo Blaženka u lanovky, v bufetech, z nichž je mým oblíbeným kiosek U Sekyrek s domácími dobrotami a příjemnou teráskou, nebo si můžete dopřát svařák či horkou čokoládu přímo na vrcholu Špičáku v lehátku s šumavskými panoramaty.


U nástupu lanovky nechybí moderní kompaktní zázemí s pokladnami, toaletami a pestře vybavenou půjčovnou lyží, kde si kromě sjezdových lyží můžete zapůjčit i běžky, freestylové snowboardy, saně, sněžnice a dokonce i fatbike. V případě potřeby si můžete zakoupit i drobné lyžařské vybavení, jako jsou helmy nebo brýle. Celodenní zapůjčení lyžařského kompletu pořídíte za 510 Kč.


Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy     2 h 8 min
Celodenní skipas dospělý     660 Kč
Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2000–2002)     575 Kč
Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2003–2010)     465 Kč
Celodenní skipas senior (roč. nar. 1949–1957)     575 Kč
Děti do 6 let     20 Kč
Provozní doba střediska     8:30–16:00
Webové stránky střediska     www.spicak.cz
Parkování     zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnou

Partneři SNOW tour:


Také na Špičáku se odehrála akce SNOWtour, kde jste mohli zdarma testovat lyže FISCHER, helmy a brýle SMITH nebo sportovní kamery LAMAX nebo sněžné brusle SLED DOGS. Zdarma jste mohli ochutnat tyčinky CHIMPANZEE a po lyžovačce i dominikánský elixír Bucanero. Na stánku SNOW jste dále kromě samotného časopisu mohli okouknout rukavice ZANIER, nákrčáky a čepice RITUALL a čepky DOKE, a vyhřívané produkty značky LENZ. Reportovali jsme v oblečení HELLY HANSEN, používali hůlky KOMPERDELL a videotechniku LAMAX.