SNOW tour 2020 - Tanvaldský špičák from SNOW.cz on Vimeo.
Tanvaldský Špičák je takovou sportovní perličkou Jizerek, která nabídne sjezdovky všech barev a dvě sedačkové lanovky. Na Špičáku se spíš než začátečníkům bude líbit zkušenějším lyžařům, kteří vyhledávají svižné proměnlivé sjezdovky. Sobotní podklad vyzýval k poctivému nabroušení hran, protože ještě odpoledne byste horkotěžko hledali muldy, jediné, co se od rána změnilo, byl nahrnutý sníh v podobě „lehké soli“.


Méně zkušeným lyžařům se na Tanvaldském Špičáku budou zamlouvat modré sjezdovky Turistická a spodní polovina Kostelní, které jsou ze všech tratí „začátečnicky nejpřívětivější“. Přesto ale nejde o žádné placky, a tak to tady sportovnější lyžař dokáže roztočit do ryze carvingových oblouků, za které by se nemusel stydět ani na červené sjezdovce.


O poznání rychlejší je červená sjezdovka Závodní, která lyžaře prověří svým členitým profilem sestávajícím z esíčka a následného prudkého padáku ve stínu, který postupně přechází v mírnější pasáž, takže si nohy odpočinou ještě před nástupem na lanovku. Tvrdý sobotní podklad byl tentokrát skoro rychlejší než naše lyže.


Nad členitými sjezdovkami jakoby tu dohlížela zcela přímá černá trať, která od svého počátku nabídne poctivý prudký padák. Ten se po nějaké době narovná do modrého cvičného svahu, takže se najde prostor na snížení hladiny adrenalinu v krvi. Sjezdovka díky obtížnosti není tolik ježděná, takže i v sobotu si tu ukořistíte svůj kousek trati pro sebe.


Prostor pro děti se nabízí na Tanvaldském Špičáku II, kde je jim k dispozici mírný cvičný svah s pomou a malý, avšak bezpečně ohraničený park s pojízdným pásem. Na cvičném svahu děti mohou trénovat ve svém prvním jednoduchém slalomu nebo v podjezdových brankách. K dispozici je samozřejmě i lyžařská škola Skiaréna School, která je největší v Jizerkách a klienti mají při výuce jízdné zdarma.


S obědem jsme na Tanvaldském Špičáku nijak neexperimentovali a vsadili jsme na jistotu, tedy na Skichatu Špičák na vrcholu Špičáku, kde jsme dlouhodobě s jídlem i milým přístupem personálu spokojení. Tentokrát jsme vyzkoušeli borůvkové knedlíky s tvarohem (138 Kč) a nejen, že z naaranžovaného talíře přecházely oči, ale i v bříšku bylo jak v pokojíčku. S čistým svědomím doporučíme cokoli z obědové nabídky, která dále zahrnuje například kuřecí směs po čínsku s rýží (152 Kč), vepřovou plec na hříbkách (148 Kč) nebo hovězí svíčková na smetaně (158 Kč). Prosluněná teráska u restaurace je jen bonusem.


Tanvaldský Špičák má pro návštěvníky prakticky každý víkend připravený doprovodný program – my jsme se v sobotu zabavili na akci Óčko K2 tour, která zahrnovala testování lyží a lyžařského vybavení za hudebního doprovodu TV Óčko – veškeré testování bylo zcela zdarma.
Tanvaldský Špičák v kostce:

Vzdálenost z Prahy 1 hod 30 min
Celodenní skipas dospělý 690 Kč
Celodenní skipas děti od 6 do 14 let 490 Kč
Děti od 0 do 5 let 310 Kč
Celodenní skipas junioři (do 17 let) 590 Kč
Celodenní skipas senioři (od 63 let) 590 Kč
Provozní doba lanovky 8:30-16:00
Webová stránky www.skijizerky.cz
Parkování zdarma na obou parkovištích

Partneři SNOW tour:

Na Tanvaldském Špičáku jsme reportovali na lyžích FISCHER s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení HALTI, v helmách a brýlích SMITH.