Nordpark Innsbruck (Nordkette)

Lyžařský a vyhlídkový areál Nordkette nad Innsbruckem se během let 2005 až 2007 od základů změnil. Původní pozemní lanovku Hungerburgbahn nahradila v roce 2007 nová lanovka od firmy Leitner v nové a delší trase. Dolní stanice je nově podzemní a nachází se přímo u kongresového centra. Odtud vede trasa lanovky hloubeným tunelem až k první mezistanici Löwenhaus, kde vystoupí na povrch. Dále trasa překračuje pomocí mohutné estakády řeku Inn a opět se noří do tunelu, kde se nachází i výhybna. Po vyjetí z tunelu začíná trasa lanovky prudce stoupat, v tomto úseku se nachází druhá mezistanice Alpenzoo. Horní poháněcí stanice se nachází v části Hungerburg, odkud pokračují dva úseky kyvadlových lanovek na 2 300 metrů vysoký Hafelekar. Obě kyvadlové lanovky byly v roce 2006 nahrazeny novými, rovněž od firmy Leitner. Zatímco na úseku Hungerburg - Seegrube zajišťují přepravu dvě 95místné kabiny, poslední úsek Seegrube - Hafelekar tvoří jednovětvová kyvadlová lanovka s jednou kabinou pro 69 osob. V zimě jsou zde v provozu ještě dvě krátké dvousedačky.


Kabina 1. úseku Nordkettenbahn před dolní stanici

Mutterer Alm

Oblíbená turistická oblast Mutterer Alm u Innsbrucku byla v roce 1953 zpřístupněna dvouúsekovou dvoulanovou lanovkou Girak a na ni navazující jednosedačkou. Narozdíl od ostatních lanovek tohoto typu však cestující zpočátku nepřepravovaly uzavřené kabinky, ale otevřené sedačky, na kterých se sedělo bokem ke směru jízdy! Jednalo se tak pravděpodobně o jedinou dvoulanovou sedačkovou lanovku na světě. Později byly sedačky vyměněny za 4místné kabinky a v této podobě byla lanovka v provozu do roku 1999, kdy byl provoz ukončen. O dva roky později byla lanovka demontována s výjimkou mezistanice, kde se dodnes zachovala původní technologie.

Teprve v roce 2005 došlo k obnově tohoto lyžařského střediska, když byla postavena 8místná kabinková lanovka Leitner v trase původní dvoulanové lanovky. Jednosedačkovou lanovku v horní části střediska pak nahradila fixní 4sedačka. K dalšímu rozšíření došlo v roce 2007, když byla vybudována 8místná kabinková lanovka Götznerbahn (rovněž Leitner) z obce Götzens společně s novou sjezdovkou. Ta je však narozdíl od Muttereralmbahn v létě mimo provoz.

Aktuální zajímavostí je převzetí tohoto lyžařského střediska česko-slovenskou skupinou TMR, která by ráda uskutečnila i propojení s nedalekým areálem Axamer Lizum.


Horní stanice osmikabinkové lanovky Muttereralmbahn

Patscherkofel

Patscherkofel je jedním z lyžařských středisek ležících v bezprostřední blízkosti Innsbrucku. S obcí Igls, kam se lze z centra Innsbrucku dopravit mj. tramvají, byl v roce 1928 spojen kyvadlovou lanovkou. Ta ale samozřejmě nebyla provozována v původním stavu po celou dobu, v roce 1962 byla nahrazena novou technologií od firmy Waagner Biro s 45místnými kabinami Swoboda a pro zvýšení přepravní kapacity zde byl zaveden čtyřvozový provoz s přestupní mezistanicí. Vzhledem k délce trasy 3 738 metrů dosáhnul také počet podpěr na kyvadlovou lanovku úctyhodného čísla 11. V roce 1999 přibyla odpojitelná čtyřsedačka s bublinou Olympiaexpress – zkráceně OLEX (Doppelmayr), následována v roce 2005 neodpojitelnou čtyřsedačkou Panoramabahn (Leitner).


Původní kyvadlová lanovka se čtyřvozovým provozem Patscherkofelbahn

V roce 2017 pak byla vybudována nová páteřní dvouúseková desetimístná kabinková lanovka nové generace D-Line firmy Doppelmayr (jde o kompletně přepracovanou technologii vyznačující se vyšším jízdním komfortem, snazší údržbou, tichým provozem a vyšší dopravní rychlostí), která začíná výše nad obcí Igls a kromě kyvadlové lanovky nahradila také obě ještě poměrně nové sedačkové lanovky. Zatímco neodpojitelná čtyřsedačka Panoramabahn se přemístila do nedalekého areálu Schlick 2000 v údolí Stubaital, odpojitelná čtyřsedačka Olympiaexpress putovala do ruského střediska Sheregesh. Kromě primární kabinkové lanovky disponuje Patscherkofel ještě třemi lyžařskými vleky, celkem je obsluhováno téměř 20 km sjezdových tratí. Že je z Patscherkofelu perfektní výhled na celý Innsbruck snad ani netřeba dodávat...


Nová desetimístná dvouúseková lanovka Patscherkofelbahn