VITA-67 - lyžařská analýza č. 1 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy VITA-67 - č. 1

VITA-67 lyžařská analýza č. 1

Počet analýz lektorů: 1 | Počet komentářů: 197 | Analýzy uživatele: VITA-67
+
Vložit novou lyžařskou analýzu (po přihlášení)

Zdravím, je mě přes 50 a snažím se dohnat to, co jsem za mládí nestihnul (více lyžovat jsem začal až v 25 letech) ... :-).

Jsem samouk (i když se na mě snažilo „podepsat“ pár kluků co „kdysi“ závodilo a jedna milá instruktorka ...) a myslím, že mě carving zachránil („kristiánky“ + boule dávám, ale není to ono!) a snad i díky tomu vydržím lyžovat ještě dlouho, i když mám pocit, že už se to spíše zhoršuje ... kde jsou ty doby, kdy jsem na zledovatělém STOHU obrousil (na 175/14m /nově broušené/ pomocí „miniobřáckých“ zavřených oblouků) plastové chrániče na rukavicích ... :-).

Tyto záběry jsou bohužel již po obědě na měkčím sněhu a o lyže se nedalo tolik opírat (většinou jedu jen po vnější - vnitřní „zametám“ a „véčkuji“, na ledě je to nejvíce vidět, ale to asi již nezměním ...).

První jízda je na 182/18m = poměrně mírný svah a chtěl jsem „klukům“ ukázat „jízdu pod rádiusem“ (proto ty zavřené oblouky = nahrazuje mě to chybějící dynamiku, že?).

Druhá + třetí jízda jsou na nejoblíbenějších lyžích (úzké 175/15,5m), bohužel tyto lyže nejlépe fungují na ledu a zde je vidět jak je „odsouvám“ i když se asi spíše „vozím“ ..... holt ráno na tvrdém jsme „lítali“ a na natáčení nebyl čas .... zase by tam bylo vidět, jak se mě povede tak 1 oblouk z 10-ti .... tím myslím to, že se lyže zařízne, nepustí a já se do toho můžu „položit“ .... to mě baví nejvíce (většinou to přeženu a jedu až do vrstevnice) a připomíná mě to jízdu na motorce (jezdím s „okruhovkou“ na dromy) ... :-). Tady (myslím) se snažím trochu více zatěžovat paty, aby to nedriftovalo ..... ale celkově jsem z těch záběrů zklamaný = vypadá to podstatně hůře, než si při jízdě myslím .... /ale to je tak i s motorkou/...... :-).

Mám i slalomky, (a FIS obřačky), ale krátký „dupaný“ a přitom carvingový oblouk už jsem dlouho nezkoušel ...... asi proto, že naposledy jsem na měkčím sněhu poslal sám sebe do roznožky - poté salta a s natrženým tříslem pár měsíců pajdal ..... :-( ...... a na FIS obřačkách jsem kdysi na ledě chtěl dávat ruku na zem tak dlouho, až jsem si natáhnul rameno a již 10 let s tím bojuji (a to jezdím i na kajaku) ........ prostě jsou pro mě lyže nějaké zakleté = asi bych měl začít jezdit úplně „na pohodu“ a nehrát si na závodníka, že? ......... :-)

Tak zatím Nashle a „DO MĚ“ , Otípka Vít

Fotky/videa k lyžařské analýze

Komentáře/analýzy lektorů

David Pražák (vloženo 15.02.2020)

První dojem: Ahoj Vítku, díky za zaslání videa Tvého lyžování. Z toho, co p...
Analýza: K tvým jízdám mám dva hlavní postřehy: 1.) Nadměrný vert...
Doporučená cvičení: Jak z toho ven? Cílem je, namísto kontroly ryc...

Videa ke komentáři: 1 | Zobrazit celou analýzu

Diskuze: VITA-67 - č. 1

15.02.2020 09:13:42 #2 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

Máme ďalšiu analýzu, posúvam do debaty.

Cvičenie swords(alebosa to tuším volá aj „quattro“?) som práve včera robil, ale z iných dôvodov ako dooporučuje David. Myslím, že na nejaké Vítove zlepšenie by to chcelo dosť prekopať „koncepciu“ ako tvorí a zahajuje oblúk.

15.02.2020 10:07:02 #3 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #2, IIIvan, 15. 02. 2020 09:13:42

Toto cvičím pravidelně. V podstatě o čem píše David, tak o to se snažím. Maximální efektivita bez zbytečných pohybů. Zkrátka přesný opak “české prdelačky” :) A k analýze, uchvátil mě bojový zpěv. Celou dobu jsem čekal od kuď na mě vyskočí samuraj :) Jízda odvážná, na první pohled fajn, ale chce to pročistit a zbytečně se nedřít.

Rock 'n' Roll Forever...

15.02.2020 10:15:23 #4 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #3, M.art.in, 15. 02. 2020 10:07:02

toto cvičenie je ale len na doladenie určitých pohybov. ale už predtým musí mať človek vyriešené/zhruba odstránené základné veci(protirotá­cia,vnútorná, záklon…), inak je to len „cvičenie pre cvičenie“.

Víťa je makač, klobúk dolu na tie roky :-) Ale keby na r15 tie oblúky šiel naozaj po vonkajšej a po hrane, tak by ešte len videl čo je zavretý oblúk a asi by moc nestíhal.

Plusy sú zjavne dobrá fyzička a hlavne odvaha a rovnováha, asi k tomu prispieva aj motorka. mínusy, že už má asi pohybové stereotypy dosť zažité a to sa dosť ťažko prerába…

15.02.2020 10:52:58 #6 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

>> #2, IIIvan, 15. 02. 2020 09:13:42

Ani já si nemyslím, že mu „quattro“ přinese něco smysluplného.

Zaujala mne jedna perla v analýze: „Předsunutím vnitřní lyže dosáhneš sice rychlého zahranění a maximální tlak na vnější lyži.“

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

15.02.2020 11:25:10 #8 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

Ahoj lyžaři, tady Víťa co se odvážil poslat video (tedy oni mě spíš hecovali kluci co tam byli se mnou = asi měli dost mých keců o tom jak by se ASI mělo lyžovat a chtěli ať mě někdo trochu srazí hřebínek).

Díky za připomínky, největší problém asi bude to moje tělo přinutit něco změnit … :-(.

A to tam není vidět to moje „véčkování“ = asi jsem na tom měkčím sněhu opravdu přenášel při odsouvání vnější lyže víc váhy na tu vnitřní … normálně jí tam jen šoupu … kdysi jsem se takto viděl na ledě (který mě asi baví nejvíc, i když na něj nemám fyzičku a dnes už ani koul…e … :-)) a vypadalo to úděsně!!!

Taky mě jeden z lidí (co lyžuje jak kdyby se s lyžemi narodil) dodneška píše maily s oslovením „véčkař“) … uvidíme co s tím......

Spíše mě překvapuje „problém“ s předsouváním vnitřní lyže a vertikálním pohybem. Někdo by řekl, že to je daň za mládí (=styl ještě před carvingem), ale to u mě asi tak neplatí. Za prvé jsem moc nelyžoval a za druhé mě právě toto učili kluci při objevování carvingu (je fakt, že oni v mládí = 80-tá léta závodili, jeden dokonce ukazoval odšlapávané slalomové oblouky).

Nyní se to spíše učím sám podle záběrů a „úžasných“ komentářů při sledování závodů v TV z pohodlí gauče … :-).

A tam mám právě pocit, že ten vertikální pohyb (ze kterého by se měl stát při položení do oblouku pohyb horizontální, ne?) pomáhá dynamice jízdy. I když asi jen při závodním nasazení, u mě (který slalomové oblouky stejně jezdí jako „miniobřácké“) to je asi problematičtější, že ? … :-)

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“). Teď mě napadá, že to je jako na motorce na dromu = při nájezdu s ubraným plynem jí sklápím a od apexu pod plynem zvedám a narovnávám oblouk........ i když na lyžích to možná „nevypouštím“ a tlačím do toho pořád pod heslem: „Když už jsem konečně v oblouku, tak ať si to užiju“ ....... :-).

K té předsunuté noze = někdy mám pocit, že mám lyže vedle sebe a naopak se snažím nuti tu lyži předsouvat = netušil jsem, že to je špatně (i když nějaké předsunutí tam asi musí být, ne? = kam by se dávalo vnější koleno).

A ještě se snažím o (tady to není asi vidět, neb to chce delší oblouky /abych si to uvědomil/ a navíc se o to snažím na ledě, kdy mě pak nejdou lyže do driftu ...... což miluji u auta a motorky /u „krosky“, u „silničky“ si vždy cvrnknu do kalhot…/) ......... o .......... natáčení vnitřního ramene po svahu = držení ramen „napříč“ svahem.

Je to správně, nebo ne? Je to jako bych chtěl srazit obřáckou tyčku = učil mě to taky jeden ze závodníků právě s tím, že se vršek těla nemá stáčet do směru jízdy, ale právě naopak. A je fakt, že když se o to snažím (asi je to „protirotace“ pánve?), tak patky lyží se ani nehnou a krásně to i na ledě vyřezává oblouky (jasně spolu se zatížením „špička-plocha chodidla“).

Toto by mě zajímalo možná nejvíce ......... :-) … a nemyslím kvůli mě (já už to nějak „dožiju“ :-)), ale ostatním lyžařům co mají ještě vše před sebou (typicky můj synátor /12let/, loni nelyžoval vůbec /zlomená nožička na krosce/ a letos na tom pořád vypadá „divně“ = jezdí „áčko“, „véčkuje“ jak táta, ale hlavně že jej to baví ..... nejvíce samozřejmě jízda ve vajíčku ..... asi jsem mu neměl nacpat 166cm FIS GS … :-) ).

Jéje, to jsem se zase rozepsal, to jsem zvědav, kdo to přečte až do konce!!!

A to mě neznáte, jak jsem „ublafanej“ naživo ......... :-)

Tak zatím Nashle, Víťa

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 11:36:42 #9 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

Ahoj ještě: ........ jak si to tak čtu (že je vše špatně), tak už mě opravdu hřebínek spadnul ....... :-).

Koukal jsem na nějaké instruktory – tedy zatím Ondřeje Nováka (četl jsem si minule jeho analýzy + teď jsme několikrát jeli v sobotu na Hofmanky „na otočku“ z Prahy a on tam zřejmě „lektoruje“), ale bohužel je tam hrozně málo termínů = jenom tím chci říci, že je mě jasné co případně pomůže i když bych tam vzal i „mladého“, neb u toho to určitě má větší smysl ...... neb jak se říká: „Starého psa novým kouskům nenaučíš“ ....... :-).

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 11:45:04 #11 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #10, MPS, 15. 02. 2020 11:39:20

Tak teď už jsem opravdu „volaký zmetěný“ = musím sehnat instruktora ...... :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 11:52:17 #12 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #3, M.art.in, 15. 02. 2020 10:07:02

Bojovej zpěv byl kvůli klukům co natáčeli = že to budou posílat domů manželkám ........ tak jsem chtěl, ať je sranda ......... kdybych věděl, že to budu někam posílat ................ :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 11:59:21 #14 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #4, IIIvan, 15. 02. 2020 10:15:23

S tím máš pravdu, ty 15,5m lyže (ATOMIC XT, 65mm střed) mě na ledě (červený svah, pokus o „krátké dynamické“ oblouky) tak vystřelovali z oblouků, že jsem to nestíhal (ani fyzicky, ani koordinací).

Nakonec jsem s nimi skončil na černé, „vozil se“, dával si tu svojí ruku na zem (no dobře, vypadá to divně, ale když mě to připomíná „kolínko“ na motorce :-)) a oblouky zavíral tak, že jsem měl problém začít další ........... ještě že to nikdo netočil .......... :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 12:03:41 #15 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #13, MPS, 15. 02. 2020 11:54:59

To je sranda ! ......... totiž před několika lety mě na Benecku jeden kluk (prý jezdil „do pětky“ v ČR) tvrdil, že zahájení a začátek oblouku dobrý, ale pak tam prý pořád něco řeším ........ :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 16:17:16 #16 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #9, VITA-67, 15. 02. 2020 11:36:42

Jo Ondru můžeš potkat v Jánkách nebo v Peci. Mě hodně pomohl a pomáhá. Pokud pominu jeho lyžařské kvality, tak hlavní v čem je výjimečný, je schopnost ihned rozpoznat problém a najít řešení. To dokáže vysvětlit tak, aby žák pochopil smysl a funkčnost. Žádné bezduché opakování kravin, ale efektivní a pochopitelné. Každopádně to není o 2h na svahu, ale ideálně několikrát během sezóny. V dubnu bude v Söldenu 4 denní camp a to taky doporučuju. Byl jsem v listopadu a posunulo mě to o docela velký kus dopředu. Bez trenéra bych se jen motal v kruhu a pěstoval zlozvyky.

Rock 'n' Roll Forever...

15.02.2020 16:30:53 #17 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #5, MPS, 15. 02. 2020 10:48:17

Já bych s tím v jeho případě nedělal vůbec nic !!!!Jeho technika je ač se jedná o pravý opak ideálu v jeho případě dovedená k dokonalosti a maximální efektnosti a určitě se za ním na svahu každý otočí a o to přece de ne. Jedná se v podstatě o ne úplně dokonalej ale přesto velmi efektní funcarving s hůlkama.Pokud by to chtěl komplet překopat směrem k ideálu bylo by to pravděpodobně velmi zdlouhavé a nejspíš by nedosáhl výrazně větší efektnosti a na prudších úsecích sjezdovek z jeho videí které znám jak své boty už vůbec ne.

Suhlas. Sportovo nadany chalanisko.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2020 16:31:18 #18 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #16, M.art.in, 15. 02. 2020 16:17:16

Díky, právě komunikativnost a schopnost řešit problém je i dle mě zásadní (v lyžování jsem amatér, ale třeba ve vodáckém oddíle co jsem vedl jsem vymýšlel i metodiku výuky a hrozně rád ostatní cvičil ....... i když nevím jak to měli oni se mnou........ :-)).

Na ten duben kouknu, ale to již oprašuji kajak a moto ............... :-)

Obecně vlastně od té doby co jsou děti na druhém stupni začínáme lyžovat v lednu (to moje video bylo z druhého dne v Livignu a třetího na lyžích v této sezóně) a končíme v březnu a „venku“ jsme tak dva týdny … dříve to bylo od listopadu na ledovci až právě po duben ...... :-( ............... na druhou stranu jsem si našel náhradu a v prosinci dělal kotouly s motorkou na dunách v Tunisu :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

15.02.2020 16:43:06 #19 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #8, VITA-67, 15. 02. 2020 11:25:10

Vito caues.

Kto sa neboji jazdit to co Ty na motorke s kolenom na zemi,co uz chce mat gule,by mal zvladnut aj posrany obluk na lyziach.

Lyzujes technicky zle, ale na to sral pes ak uz nemienis investovat kopu roboty do technicky spravne prevedeneho obluku na svahu.

Svahy zvladas, vyzera to ze aj kontrolujes obluk, tak je to OK.

Oberas sa sice o nejake zazitky z spravne „technicky utrafenych oblukov“, ale to zas nahradzas vo svojej jazde inym.

Ak by si mal cas a zaujem sa do problematiky trochu dostat, je tu na Snow par velmi hodnotnych vlakien, ktore ak si ochotny venovat cas a pouzit hlavu, by Ti mohli vela veci dat.

Ak sa podujmes trochu porozmyslat, je tu par chalanov co Ti celkom dobre poradia.

Drz sa, na tie roky skaces na svahu jak mlady kamzik, vsetka cest kamarade. A zaujimava je aj tvoja kontrola vnutornej nohy.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2020 16:55:47 #20 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #16, M.art.in, 15. 02. 2020 16:17:16

To ti závidím, ze jsi se posunul díky ON o takovy kus kupředu. Je to pěkný, když se člověk zlepšuje. To uz mam bohuzel tak nejak za sebou.

15.02.2020 16:59:55 #21 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #18, VITA-67, 15. 02. 2020 16:31:18

Vito. Hodnotit tvoje lyzovani nechci, ale dal bych ti jednu radu,podle mě nejcennější. :-)Zapomeň ze existuje nejaka diskuze snow a lyzuj jak te to bavi. :-D

15.02.2020 18:16:59 #22 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #10, MPS, 15. 02. 2020 11:39:20

Tak to teda k…a ANI OMYLEM!!!

Nemůžu nečinně sedět a přihlížet popravě nevinného člověka. To je snad jedinný rekreant, z jehož videa tady mě úplně nebolí oči a je to protiklad prdelačky. A na to že mu je přes 50 – klobouk dolů!

Nesouhlasím s řadou hodnocení a doporučení zde uvedených. Největší problém vidím v doporučení tlaku na 1. nebo 2. hodině a v doporučeném cvičení, protože to je podle mne přesně to, co by degradovalo jeho jízdu. On ve většině oblouků tlak na 1. a 2. hodině už má. (A to je základem jeho chyb.) Dále nesouhlasím s tím, že mu na konci oblouku odlehčená vnější odjíždí a on stojí na vnitřní. Párkrát sice nevýrazně ztratí tlak z vnější, ale nic zásadního. Pravdou je, že má na konci oblouku těžiště vzadu, a to je důvodem, proč mu netáhne špička vnější lyže do oblouku, jak by mohla. Ale je to úplně jiný mechanizmus, než přisednutá vnitřní lyže. Možná, že hlavním důvodem, proč si na vnitřní nepřisedá, je právě jeho natažení celého těla do nového oblouku, a právě tom by mu navržené cvičení bránilo, čímž by mu sebralo asi nejstabilnější část, na které může stavět.

Dotýkání se sněhu rukou a současný pád vnitřního ramene do oblouku skutečně jízdě škodí.

>> #8, VITA-67, 15. 02. 2020 11:25:10

Určitě nevěš hlavu. Většina videí tady – spíše lidí na nich – kteří tady hledají rychlou radu, by potřebovala léta pod dohledem statného ošetřovatele. V Tvém případě myslím, že je to jinak. Sice asi sám tušíš, že už nebudeš jezdit jako 20 letý závodník, ale jsem přesvědčený, že po 4–5 denním lyžařském tréninku můžeš dosáhnout výrazného pokroku.

I

www.juniorsports.cz

15.02.2020 18:28:31 #23 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #6, HonzA_, 15. 02. 2020 10:52:58

Zaujala mne jedna perla v analýze: „Předsunutím vnitřní lyže dosáhneš sice rychlého zahranění a maximální tlak na vnější lyži.“

No, to som si všimol aj ja, ale podľa mňa ide o preklep, hádam to nemyslí vážne – stačí vyskúšať nech nejdeme do fyziky a biomechaniky :-)

15.02.2020 18:35:10 #24 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #8, VITA-67, 15. 02. 2020 11:25:10

Na nejaké väčšie analýzy nemám bohužiaĽ čas, aj keď si týpek čo stojí za debatu :-)

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy)

A toto je jeden z najhorších ski mýtov, ktorý ide proti fyzikálnym zákonom. Zjednodušene – pocit „tlaku“ v stehne nerovná sa zvýšenie tlaku lyží do podložky a jej následné väčšie prehnutie.

Predsunutie vnútronej nohy(vedomé) je tiež podobný mýtus, spôsobí nie-optimálnu distribúciu „tlaku“ do lyží a tým ich nie-optimálny priehyb a točenie.

15.02.2020 19:04:50 #25 

Příspěvků: 4172

PetrAT muž

>> #8, VITA-67, 15. 02. 2020 11:25:10

Ono po 50-ce šahat zásadně do stylu není jednoduché
Je otázka co ještě dovolí tělo, vazy, klouby
Na svůj věk jezdíš statečně , chtělo by to delší lyže .
Držím palce , aby kostra držela pohromadě co nejdéle ;-)

15.02.2020 19:34:06 #26 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #22, CzechSkier, 15. 02. 2020 18:16:59

Ahoj Ivane.

Jak sme rozdielny. V nahlade na tot tie pohyby na lyziach.

S Tebou nesuhlasim skoro v ziadnom z vyvodov k videu, pomerne dost suhlasim s MPS .

Ale to je tym ze moc toho nenajazdim,sice moja jazda vyzera lepsie ako Vitova, ale presne s jeho problemami.

Zle rozlozenie vahy vnutorna vonkajsia, strata tlaku a priehybu vonkajsej lyze, prisadnutie vnutornej.

Odchadzajuca vonkajsia z obluku, uz od zahajenia.

Ale jak pisem, moc toho nenajazdim, u mna sa to da pochopit.

Maj sa.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2020 19:34:48 #27 

Příspěvků: 1289

Pavlos muž

>> #21, johnycek, 15. 02. 2020 16:59:55

Naprostý souhlas. Jezdíme přece hlavně pro radost a ne pro dokonalou techniku.

Výše uvedený názor je jen soukromým subjektivním dojmem autora. Nemusí, ale někdy i může to být pravda.

15.02.2020 19:35:43 #28 

Příspěvků: 599

PavelC muž

>> #8, VITA-67, 15. 02. 2020 11:25:10

Ahoj Víťo,

viděl bych to podobně jako CzechSkier, a nějaký ten kurz na 3 – 4 dny s někým kdo umí, si myslím, nemůže v žádném případě uškodit, v 50 ti, to bude sice trošku složitější na překopávání techniky jízdy, ale člověk se učí celý život :-).

Ps: na hobby jezdce v 50 ti, hodně dobrá jízda.

15.02.2020 19:52:56 #29 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #21, johnycek, 15. 02. 2020 16:59:55

Jen aby to nevyznělo, že to nechci hodnotit, protože je to špatná jízda, to si opravdu nemyslím. ;-)

15.02.2020 20:13:15 #30 

Příspěvků: 474

ivan-ski

Normalne zasnem na tymto teoretickym diletantstvom. Vito ako jeden z mala ma velmi peknu lyziarsku fotku na avatare, a video ktore je na 50r. velmi slusne. A blbeckovia tu pisu nieco o zlej technike, alebo o nejakom prekopavani techniky? :) Normalne zasnem, kto tu rozpisuje zase nejake debiliny o tom kedy pri lyzovani bolia nohy resp. stehna, ako to nesuvisi s tlakom na lyze, ako sa pri lyzovani nezapajaju kolena, ako su to vsetko „najvacsie lyziarske myty a omyly ludstva“ :) Ked nohy netlacia na lyze tak, co to potom na ne tlaci? Vlasy, zuby, oci? :)

Vcelku rozumne to spisal PetrAT. Vita jazdi na vysokej urovni, a nejaky progres z tejto urovne za danych okolnosti zavisi uz hlavne na tom co telo dovoli. Drobne detaily sa daju samozrejme vylepsovat, dobry trener (nie daky teoreticky pako) moze pomoct, ale nejake velke skoky by som necakal. A urcite nie na zaklade teoretickych debilin, ze mas vecko, a ked budes postupovat podla tohto navodu, tak vecko nebude a bude z teba Hirscher. Predsuvanie vnutornej takisto nie je ziaden primarnym problem. Da sa bavit o nejakej optimalnej miere, ale robit z toho zasadnu chybu (nayvse v tomto veku) moze len cisty pako. Vertikalny pohyb podobne. Da sa bavit o tom ako to robit spravne a blbo, ale pausalizovat to na chybu moze zase len magor, ktory nema o lyzovani paru.

Napadlo vobec niekoho ze vypisovanie takychto somarin, ktorym vacsinou nerozumie ani autor sam, moze ovela viac skodit ako pomoct?? Tu je dake free video WendyH. Od 50s ide volnu jazdu, krasnu jednoduchu, ma mierne predsunutu vnutornu, primerane drepuje t.j. robi vertikalny pohyb (napr. 57s). Tak do buducna odporucam trosku rozmyslat pred tym ako nieco vypustim z ust.

https://www.youtube.com/watch?…

15.02.2020 20:53:54 #31 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #21, johnycek, 15. 02. 2020 16:59:55

Vito. Hodnotit tvoje lyzovani nechci, ale dal bych ti jednu radu,podle mě nejcennější. :-)Zapomeň ze existuje nejaka diskuze snow a lyzuj jak te to bavi. :-D

Si pomerne prezieravy.

Uz si tu parkrat nieco cital?:-)

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2020 20:59:13 #33 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #30, ivan-ski, 15. 02. 2020 20:13:15

A to si predstav ze by som chcel prispievat do debaty na nejaku porno zoznamku.

Ale tam by som bol aspon ceneny,dokazem toho poje… ,ako vidno,veru dost.

caute Harry

P.S. Vojto aj tak vie ze lyzuje velmi dobre,nas si vsimat nebude. A avatar ma fakt pekny.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

15.02.2020 21:29:32 #34 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #30, ivan-ski, 15. 02. 2020 20:13:15

Ahoj, tak jsem zase zapnul PC a začínám se bavit :-) .............. hele kluci o mě tu fakt už nejde, nepočítám s nějakým progresem (zejména, když počet dní na sněhu za poslední zimy dost klesnul … počítám tak 20 dní max. :-( ). Spíše mě to zajímalo i teoreticky = jak by to vlastně mělo „správně“ vypadat a to i s ohledem na výcvik synátora (dcerka se vrhla na prkno … :-( … a to ve 12-ti při „sranda“ závodech na Ještědu pojížděla místní závodníky … ).

Jó, a ještě jste chlapi zapomněli na můj dotaz ohledně postavení ramen/rotace-protirotace či jak to nazývat. Tohle jsem viděl i nyní na Stubaii = závodnický dorost jezdil s hůlkami napříč a měl se snažit je udržet kolmo na spádnici (to ze mě mluví strojař :-) ) = dle mne to co mě učil jeden kluk a co mě funguje na ledě ...... tak jak to je?!?! ........ musím vás probudit :-)

Jinak ještě k mé jízdě „mým pohledem“: … jsem přesvědčen, že minimálně nějaký tlak do vnější lyže dávám (dle mne se snažím o 100% neb na vnitřní to fakt neumím a když na ní skončím /což je jistě chyba techniky – dle mne velkého náklonu neodpovídajícího tlaku a postavení „všeho“/ tak z toho mám vždy „osipky“ nebo spíše ležím na boku) .......... asi bych se charakterizoval tak, že miluji oblouk + náklon + tu odstředivou sílu a ostatní věci beru jako nutné zlo (na motorce mě taky zajímá náklon v zatáčce – tam kolikrát ostatní dojíždím, ale na brzdách a na výjezdech mě to dávají …).

Teď to bude jako vymlouvání, ale pokud to není extra tvrdý sníh (což tady již nebyl) tak vždy odsunu vnější lyži, zabořím se a je to „nanic“ ..... ale stejně to zkouším „pod tlakem“, neb jinak mě to nebaví … :-) … i když tady si myslím jsem již „vyměknul“ a jel spíše na efekt (vždyť jsme to natáčeli pro ženský, že? :-) ).

Tak radši konec, jsem fakt hrozně ukecanej!!!

Ahoj, hupky do postýlek a spát!!!

Víťa

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)
Fotky

15.02.2020 22:41:55 #35 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #34, VITA-67, 15. 02. 2020 21:29:32

KONECNE NEKDO KDO TADY LETOS DOKAZAL TROCHU VIC ROZVIRIT DISKUZI… ZDRAVIM VITO…

Lyze-to je moje diagnoza...

16.02.2020 07:44:52 #36 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #34, VITA-67, 15. 02. 2020 21:29:32

hele kluci o mě tu fakt už nejde, nepočítám s nějakým progresem (zejména, když počet dní na sněhu za poslední zimy dost klesnul … počítám tak 20 dní max.

Keby to bolo dvadsat hodin tak to je luxusne dost, dvadsat dni je tu v tychto rychlokurzoch na Svetovy pohar.:}

jsem přesvědčen, že minimálně nějaký tlak do vnější lyže dávám (dle mne se snažím o 100% neb na vnitřní to fakt neumím a když na ní skončím /což je jistě chyba techniky – dle mne velkého náklonu neodpovídajícího tlaku a postavení „všeho“/ tak z toho mám vždy „osipky“ nebo spíše ležím na boku).

Ano, tlak do vonkajsej davas. Ovsem vsimni si ako Ti pocas celeho obluku roztahuje spicky lyzi ,tie idu nesumerne,a ako odchadza oproti vonkajsej nohe vnutorna vpred.

Tym ze Ta bavi vkladat vnutorny bok do obluku, utekas od spravnej cinnosti vonkajsej nohy a lyze prec. Ak sa Ti podari napriek pocitu ze mas dost vahy na vonkajsej zmenit zatazenie vnutornej, urobis pre svoje lyzovanie velmi vela. Ides na nu prilis skoro s vahou.

Nespoliehaj sa na seba,ze si pomozes. Sam sa zacyklis v probleme.

Kto vie citat v Tvojej jazde, za tri hodiny Ta zrovna, ovsem dohlad budes potrebovat viackrat pocas obdobia zmeny navykov.Mas dost najazdene na to, aby sa zmeny udiali rychlo a jednoducho.

Daj si obracky, FIS model s r aspon 30m, tie Ta dobre zdiagnostikuju. Rychle pochopis ze nieco nie je v poriadku.

Jó, a ještě jste chlapi zapomněli na můj dotaz ohledně postavení ramen/rotace-protirotace či jak to nazývat. Tohle jsem viděl i nyní na Stubaii = závodnický dorost jezdil s hůlkami napříč a měl se snažit je udržet kolmo na spádnici (to ze mě mluví strojař

Protirotacie su vyziadany prvok v branach.Kto s nimi vie pracovat ak je ostatne v poriadku nerobia problem. Ako princip vo volnej jazde ich netreba. Preto pretekarom "zrovnavaju " trup a ramena tym cvicenim.

Nepozeraj na to ze mas petdesiat rokov. Kondicne aj pohybovo si na tom dobre.Za pokus by to stalo.

Len neujdi na prkno ako dcera po tychto „popravach“ :-)

Drz sa. A nech Ti dlho vydrzi nahlad na svet.

caute Harry

P.S. Precitaj si moje motto aby si vedel ako moj pismenkovaci pokus brat. Ale skus porozmyslat.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

16.02.2020 09:31:05 #37 

Příspěvků: 1395

adam 1

>> #36, Harry, 16. 02. 2020 07:44:52

Já bych počkal ještě na hlavního “patologa” jestli tu nakoukne? :-D Viťovi klobouček dolů za odvahu v těch letech 8-O včetně přístupu a pohledu na svět ;-).Jízdu se neodvažuji vůbec hodnotit ,když to neumím ,ale to “V” tam vidím a osobně bych se o sebe bál ?

Ps: batohy dolů/pryč ;-)

16.02.2020 09:36:47 #38 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #34, VITA-67, 15. 02. 2020 21:29:32

Zavisi od dlzky obluku, a okolnosti, ale v zasade ramena su v smere jazdy. Pripadne si vsimat jazdy tych co to vedia (ako WendyH). Principy zatacania, a poloha tela je podobna ako na motorke alebo bicykli, ak tam je prilisny naklon, v nevyvazenej pozicii tak tak dotycny lahne, smykne ho na vnutornej, vsade rovnake. Jednym z kriterii na co sa pozerat, aby lyze isli cisto po hrane, robili „kolajnice“ s minimom smyku. Treba skusat a hladat optimalne vyvazene polohy tela pre danu rychlost a okolnosti.

16.02.2020 12:47:14 #40 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #39, MPS, 16. 02. 2020 10:51:11

Mám ten samý pocit.

Jako bych viděl (v mezích možností) k dokonalosti dotažené rady a postupy z dřevních dob (Fun)carvingu, kdy bylo všechno nové, efektní a tolik odlišné od race. Bohužel, u všech těchto inovací se postupem času ukázalo, že šlo o slepé uličky.

Pokud chce a má Víťa něco řešit, tak prvně zatížení lyží, přesněji hran, v zahájení. A to nejen ve smyslu levá-pravá, ale zároveň a stejně důsledně i v předozadním vyvážení. Současně s tím samozřejmě může objevit zásadní význam dynamiky přechodu těžiště přes lyže pro zahájení oblouku.

Víťa by si měl uvědomit, že pokud pojede na SL/allround lyžích naplno a bude od nich chtít plnou odezvu a dynamiku ve všech fázích oblouku, tak musí jet SL/krátké zavřené oblouky. Logicky, chce-li plnou odezvu ve středním oblouku, musí mít lyže na střední oblouk (z videa odhaduji R18–24 m jako plně vyhovující). Prostě GS/SG obloukům na SL lyžích bude vždycky něco chybět a něco přebývat.
Krom toho, do měkkého bořivého sněhu to chce určitě širší lyže. A delší, aby jezdce na hraně udržely a netrhaly se zbytečně.

Při středních obloucích na hodně vykrojených lyžích prostě potenciál požitku, zejména ze zahájení oblouku, není možné využít, dokonce se musí jet jinak, aby lyže tolik nezatáčely, což může vést (a vede) k chybám.

Víťa už si krátké navazované oblouky vyzkoušel a nestíhal. Logicky, jeho středozadní vyvážení záhy samovolně přešlo v zadozadní, lyže si dělaly co chtěly a pokoušely se ho poslat na krovky. Pohybově jde o takřka přesný opak jeho současného efektního cruisingu, při kterém má na všechno dost času.
Nějaké rotace, předsunutí a podobně jsou u něj, podle mě, jen celkem okrajové a druhotné jevy, jeho lyžování na nich nestojí.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.02.2020 14:47:13 #41 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #39, MPS, 16. 02. 2020 10:51:11

Asi bych neřešil jestli má nějakej závodník taky trochu předsunutou vnitřní neboť v linkovaném videu mu toto nezpůsobuje závažnější problém a jeho jízdní projev je od Víťova dost odlišný

Ano. Suhlas.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

16.02.2020 16:20:32 #45 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #44, MPS, 16. 02. 2020 15:29:27

Nevím, co máš na mysli, nikdy jsem tady o ničem takovém nečetl ani nepsal. :-D P.S. Letky a důsletky? To jako stíhačky? :-)

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.02.2020 16:27:50 #47 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #45, ˘Ö˘Krab, 16. 02. 2020 16:20:32

Krabe i my ostatní umíme číst a chápeme, že sem chodí i disgrafici :-)

16.02.2020 16:47:14 #49 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

16.02.2020 17:17:44 #50 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #30, ivan-ski, 15. 02. 2020 20:13:15

„Teretické diletantstvo…blbeč­kovia…debiliny…te­oretický pako…čistý pako…magor, ktorý nemá o lyžovaní páru…somariny…“

Si vo forme, uznávam, rastúca tendencia kvality Tvojich príspevkov sa nedá prehliadnuť. Ti žena navarila včera zlú večeru, keď si sa potreboval takto vygrcať, alebo to je dáky komplex z detstva, či nejaká forma Tvojho „triedneho boja“ voči každej zmienke o nejakej základo-školskej fyzike?

Dnes ma nenasereš mučáčo, dnes som si nad očakávanie povytáčal „nové“ lyže, takže mám dobrú náladu :-)

16.02.2020 17:24:05 #51 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #39, MPS, 16. 02. 2020 10:51:11

Presne, keď sa niekto pýta „čo je zle“ a ešte si to aj sám pomenuje, tak nebudem mu predsa chváliť to, čo on sám považuje za zlé – tj. konkrétnu vec. Víťa asi nechce nejaké potľapkanie po ramene, že ako mu to ide na ten vek a podobne, ale o.i. odpoveď na to véčko atď

16.02.2020 18:14:41 #52 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #50, IIIvan, 16. 02. 2020 17:17:44

Dlouho jsem se, poněkud paranoidně, ale naštěstí mylně, domníval, že ivan-ski takto reaguje na mě. Vida, teď v #30 už se ani nenamáhal svůj manifest komukoliv adresovat, prostě ho jen hodil do vlákna. Vlastně jsem si celý příspěvek přečetl až teď. Fakt, válí. Taková zdejší malá hybridní hrozba.

V #38 napsal Principy zatacania, a poloha tela je podobna ako na motorke alebo bicykli, ak tam je prilisny naklon, v nevyvazenej pozicii tak tak dotycny lahne, smykne ho na vnutornej, vsade rovnake. Jednym z kriterii na co sa pozerat, aby lyze isli cisto po hrane, robili „kolajnice“ s minimom smyku. Treba skusat a hladat optimalne vyvazene polohy tela pre danu rychlost a okolnosti.

I na motorce/kole se přitom jezdí, při očekávané nedokonalé adhezi, tj. zejména v bahně a prachu, zatáčky rozdílnými způsoby, které se od silničního broušení kolenem výrazně liší. Jako extrém stačí vzít plochou dráhu. V praxi v terénu se na kole pak používá všechno mezi těmito dvěma krajnostmi (pominu záměrné drifty předním kolem na okruzích motorek jako třetí). A pohybové principy obou těchto způsobů lze samozřejmě vystopovat i v lyžování. Měl pisatel na mysli první, druhý, nebo oba způsoby? Nebo ten třetí? Syndrom „čistého Carvinga“ je asi podobně urputná infekce, jako syfilis. Má různá stádia, neléčený vede zjevně k progresivní paralýze.

Ale s posledním souvětím o situačním hledání rovnováhy souhlasím všemi deseti, to je pravdivé.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

16.02.2020 18:17:47 #53 

Příspěvků: 1208

valerius

>> #40, ˘Ö˘Krab, 16. 02. 2020 12:47:14

Pokud chce a má Víťa něco řešit, tak prvně zatížení lyží, přesněji hran, v zahájení.

Zde si nejsem jisty vypichnutou vyznamnosti „zahajeni“. Jasne, „tam to zacina“, ale prijde mi to jako s bordelem. Tezke neni bordel uklidit, ale udrzet poradek. Alespon to tak pocituju u sebe.

Doufam, ze se nenechas tema pologramotnejma nedoukama rozhodit a gramaticke okenko zachovas. Ja mel jednou z ceskeho jazyka i za 4, kdyby neco…

16.02.2020 18:34:51 #54 

Příspěvků: 1208

valerius

Jeste uvazuju, jestli se nejedna o nejake ozveny carv fora, nebo dokonce o primou konfrontaci. Podobne jako je saze jmenem Terminator.

Nejprve na nas poslali adama. Ten to tu vzal utokem a nadseni z FUNu metal vsemi smery. Jenze jsme ho asimilovali. Objevil to kouzlo a poteseni, co cloveku da slusne vyjety oblouk po vnejsi na dlouhe kvalitni stabilni lyzi. Ted poslali Vitu a jdou na to od lesa. Zadne viditelne nadseni, „jen“ vstricny komunikativni manik s duchem juniora, co na lyzich vypada solidne, cimz o to lepe posila podprahove signaly „vnitrni, vnitrni, vnitrni“. Verim, ze se nedame.

16.02.2020 20:43:08 #56 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

Jen tak rychle z matlafounu, aby bylo patrnější, co jsem měl na mysli.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

17.02.2020 09:18:58 #57 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #53, valerius, 16. 02. 2020 18:17:47

>> #55, MPS, 16. 02. 2020 18:38:36

Ja to (správne) zahájenie chápem v tomto ohľade ako „začni to s čistotou a potom sa snaž udržiavať čo najmenší bordel“. Potom už netreba toľko upratovať :-)

17.02.2020 10:10:18 #58 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #32, MPS, 15. 02. 2020 20:54:50

>> #32, MPS, 15. 02. 2020 20:54:50

„Tak asi se shodnem že by šlo něco poladit ne ?“

To zcela nepochybně. Poladit se dá klidně i u Wendy Holdener. A Víťa sem přišel proto, že chtěl něco poladit. A když jsem si přečetl, co by to mělo být, a představil si, jak by vypadal výsledek toho ladění, tak mi to nedalo, a zareagoval jsem.

Mám rád nadsázky, sám je rád používám, ale řekl bych, že ta tvoje moc nesedí. Konec konců, jak sám Víťa píše: "Tak teď už jsem opravdu „volaký zmetěný“

Vůbec mi taky není jasné to srovnání s Funcarvingem a celkově hodnocení tady napsaná jsou dost nekonzistentní s hodnoceními jiných lyžařů. Kdekdo, kdo v podstatě jede rovně z kopce dolů a přehazuje přitom zadek ze strany na stranu, je hodnocen jako nejlepších 5% na kopci, a tady jeden z mála lidí, který na těch lyžích vůbec něco dělá, vyklání se mimo lyže a lyže normální délky mu na rozdíl od jiných zatáčejí, by měl totálně předělat koncepci a dělat všechno jinak?

Jinak samozřejmě chápu, že to, co napsal ivan-ski, se většině lidí nelíbí. Nejlepší odpovědí na to asi bude, když Víťovi místo změn koncepcí zahajování apod. jasně napíšou, co konkrétně má udělat a proč a co se stane s jeho obloukem, až to udělá. Kdybych měl použít jako příklad doporučení „quattro“, mohlo by to vypadat třeba takto:

„Při přehranění se strašně zvedáš, jedeš moc dlouho nad lyžemi na natažených nohou. Když budeš dělat „quattro“, výrazně se zkrátí doba přehranění, lyže dostaneš dřív pod tlak, nenabereš takovou rychlost a zkrátíš poloměr oblouku. (Podotýkám, že to nepovažuji za Víťovo problém, používám jen jako příklad.)

I

www.juniorsports.cz

17.02.2020 10:32:53 #59 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #58, CzechSkier, 17. 02. 2020 10:10:18

Len či Ťa Miloš len nechcel týmto vyduriť zo zimného diskusného spánku! :-)

17.02.2020 10:56:25 #60 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #59, IIIvan, 17. 02. 2020 10:32:53

Tak to si nemyslím.

17.02.2020 14:38:54 #62 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #61, MPS, 17. 02. 2020 14:06:47

„Republiku si rozvracet nedáme!“ alebo ako to bolo… :-)

To all:

s MPS sa zhodujem o.i. v tom, že často sa vo výchove lyžiarov „bijú“ dve rôzne koncepcie:

1. máme nejaký „matroš“, tj. telo, s jeho nedostatkmi vo flexibilite, sile, stabilite(„gy­roskop“), reakčnými schopnosťami a rôznymi fyzickými parametrami ako napr. „cit“ pre niečo(hrany, sklz…)

A my vezmeme nejakú metodiku, konkrétne pre hobby inštruktorskú(Apul, PSIA, CSIA…) a tomu „nedokonalému“ telu prispôsobujeme výuku. S rôznymi výsledkami, niekto sa celkom slušne vyjazdí a pritom aj rozhýbe, iný ostane hanlivo „lama“(nehláste sa všetci :-) ).

Obdobne aj určité zväzové race metodiky v tej ktorej krajine sa dosť prispôsobujú nejakému „štandardu“ – tj. „bežný rozsah addukcie v kyčli je X stupňov“.

Tak sa pracuje s tým, že napr. predkloníme alebo vytočíme trup, lebo „v kyčli to zalomiť nejde“…omyl, ide, len treba na tom celoročne pracovať, nielen na kondičke apod. Do repre a nebodaj do WC predsa nepôjdu také decká, čo nedokážu v 9 rokoch ani po roku normálny kotúľ na žinenke(ako som sa so zhrozením dozvedel od jedného trénera, sám ex-repre, že s akým materiálom pracuje v klube).

2. máme nejaký ideál techniky(biomecha­nicky a fyzikálne) a pracujeme hodne na tom(okrem technického tréningu), aby to telo bolo schopné sa PRIBLÍŽIŤ tomu ideálu techniky. Samozrejme, nejaký obmedzený rozsah pohybu kvôli kostiam apod. moc neovplyvníme, ale veľmi často sú aj dobrí závodníci hodne ďaleko od svojich limitov flexibility alebo sily(aj repre veru v našich končinách bohužiaľ).

Toto je obvykle doména závodníkov a ich trénerov, ale ja si myslím, že adepti ako sme tu hobbíci niektorí, sú bez tohto prístupu dosť limitovaní do budúcna a mali by sme na tom pracovať. Tie rôzne náklony a zalomenia generujú veľké sily a treba k tomu dobrú stabilitu, reakcie a flexibilitu, to nie je len o nejakom hľadaní „pár dobrých rád ako na to“…

Samozrejme obidva prístupy treba rozumne kombinovať v závislosti od cieľov(WC, decká, hobbík) a jedinca(genetika a i.), aby to nepochopil niekto ako že chcem niekoho nasilu lámať a hlavne nie hobbíka. Hlavne tá pohyblivosť a rovnováha je na zamyslenie aj kolegom, čo teraz riešia nejaký progres na ski.

17.02.2020 16:56:28 #63 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #34, VITA-67, 15. 02. 2020 21:29:32

Víťo, odkud jsi?

I

www.juniorsports.cz

17.02.2020 18:55:36 #64 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #24, IIIvan, 15. 02. 2020 18:35:10 * A toto je jeden z najhorších ski mýtov, ktorý ide proti fyzikálnym zákonom. Zjednodušene – pocit „tlaku“ v stehne nerovná sa zvýšenie tlaku lyží do podložky a jej následné väčšie prehnutie.*

IIIvan stale sa ohanas nejakou fyzikou ZS. Ved ja nemam nic proti. Pouzivaj fyziku, pouzivaj terminy ako praca, vykon, rozloz si to na vektory, zrychlenia a sam, pripadne s nejakou odbornou pomocou dojdes na to ze to co si napisal nie je nejaky zburany lyziarsky mytus a totalna sprostost, za ktoru by si aj ziak ZS zasluzil z tej spominanej fyziky prepadnut. Kedze tej fyzike ZS moc nerozumies (podobne ako Obluk ktory skoncil pri nejakej trivialnej definici ako podobny pako a uz sa tu dalej nestrapnoval) tak skusim pouzit telesnu vychovu pre materske skoly. Spravime drep, tlak na podlozku nijak nesuvisi s tlakom na stehna? Kedy tie svaly vykonavaju najvacsiu pracu? Bolia tie svaly prave vtedy ked vykonavaju najvacsiu pracu, a zarovne najviac tlacia podlozku?? To su veci ktorym by deti v materskej skole mohli teorieticky rozumiet. Ak nie, skusime iny primitivnejsi priklad ktory vsetci skolkari ktori vedia bicyklovat urcite pochopia, tak mozno sa to podari aj tebe. Ideme na bicykli, slapeme do pedalov. Bolia pri tom nohy? Ano bolia vravia deti. Co vravi IIIvan? Bolia pri tom nohy prave a presne vtedy ked tlacime na pedale resp. kluky? Deti vravia ze ano, wattmeter vravi ze ano, stehna a nohy vravia ze ano. Takze stale mas pocit ze si zboril nejaky lyziarsky mytus, alebo zase raz tu len zo seba spravil lyziarskeho diletanta? :) A to sa naozaj snazim ovlavadat, tvoje rozbory o vnutornej alebo kolenach z ineho vlakna tu miesat uz nebudem. Krab spravne povedal ze som obcas podiskutoval aj s nim, pripadne s inymi teoretickymi diletantami. Ako bez urazky, ak tu niekto povie naozaj nieco k veci velmi rychlo skrotnem, nemam s tym problem, skritizovat aj sam seba. Len aj ta Krabova akoze kritika naposledy vyznela trocha trapne. Z casti mi dal za pravdu, v druhej casti mi znova pripomenul ze „carving je mrtvy“ a na zaver, asi ako buduci laureat na Nobelovu cenu sa podelil s jeho poslednym genialnym objavom, ze ak ide cyklista na mokrom, alebo blatovom moze lahsie spadnut. Alebo ze plocha draha sa jazdi smyknom, co je inak ako na ceste. :))) Ako fakt jak v materskej skolke.

17.02.2020 19:23:24 #65 

Příspěvků: 2

David Pražák

>> #23, IIIvan, 15. 02. 2020 18:28:31

Zaujala mne jedna perla v analýze: „Předsunutím vnitřní lyže dosáhneš sice rychlého zahranění a maximální tlak na vnější lyži.“

No, to som si všimol aj ja, ale podľa mňa ide o preklep, hádam to nemyslí vážne – stačí vyskúšať nech nejdeme do fyziky a biomechaniky :-)

Ahoj všem,

přátelé, skutečně jde o překlep. Vypadla mi tam věta. V podstatě jsem měl na mysli samozřejmě vnitřní lyži.

>> #58, CzechSkier, 17. 02. 2020 10:10:18

Ahoj Ivane,

zdravím. Cvičení „quattro“ jsem zvolil kvůli redukci zvedání se z nové vnější nohy při zahájení oblouku. Ať už to nazveme jakkoli, na videu jasně vidíme, jak se pánev při zahájení oblouku vzdaluje od sněhové podložky směrem nahoru. Jako efektivnější a stabilnější pohyb vidím spíše pohyb pánve stranou přes lyže. Cvičení „quattro“ rozhodně není samospásné, jako jakékoliv jiné cvičení na světě, ale zvolil jsem ho jako začátek k navedení Vítka jiným směrem. Tzn. uklidnit vršek těla a soustředit se na nohy. Vždy záleží na tom, co použitím cvičení sleduješ. Souhlasím s Tebou, že je potřeba se zaměřit na provedení základních pohybů, které tvoří techniku lyžování a ne na jejich omezování. Jako třeba pedálování. Ale to jsem ve svém příspěvku zmínil. Také souhlasím s tím, jak jsi krásně popsal na příkladu „quattro“, že bychom měli zdejší analýzy a příspěvky psát návodněji a vyhnout se teoretizování. Zkusím se napříště polepšit ;-)

Přeji pěknou a úspěšnou zimu.

Zdravím, David

17.02.2020 19:53:01 #66 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

>> #65, David Pražák, 17. 02. 2020 19:23:24

Ahoj Davide,

„V podstatě jsem měl na mysli samozřejmě vnitřní lyži.“

A ten maximální tlak na vnitřní lyži je dobře a nebo špatně?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.02.2020 21:29:43 #67 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #64, ivan-ski, 17. 02. 2020 18:55:36

Je ma do toho hovno, ale snad sme tu jedna rodina… Aj ked s roznymi nazormi.

Ivan ski , 3Icko reagoval na tuto vetu Vojtu

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“).

To podstatne som si dovolil zvyraznit.

S tym 3Ickovym

A toto je jeden z najhorších ski mýtov, ktorý ide proti fyzikálnym zákonom. Zjednodušene – pocit „tlaku“ v stehne nerovná sa zvýšenie tlaku lyží do podložky a jej následné väčšie prehnutie.

to absolutne nekoliduje ale sedi.

A ano, tie svaly bolia aj trenovaneho. Ked sa to snazi robit ako Vojta.

caute Harry

P.S. Trojkar som tu ja!!! :-)

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.02.2020 21:34:26 #68 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #65, David Pražák, 17. 02. 2020 19:23:24

Ahoj Davide,

díky za odpověď. I když nesouhlasím s Tvým doporučením, rozhodně ho nepovažuji za teoretizování, myslím, že jsem to ani nenapsal. Ty jsi zadarmo zhodnotil něčí jízdu a napsal svoje konkrétní doporučení – cvičení. To je vždycky problematické, protože stejně se vždycky až uvidí, jak na koho co zabere. Kvůli tomu bych nereagoval, to si každý může sám vyzkoušet, a uvidí, jestli mu to pomůže, nebo ne. Mojí motivací bylo celkové vyznění s návrhy na kompletní překopání všeho, a Víťova reakce na to. A u těchto hodnocení bych spíše čekal nějaké konkrétní doporučení.

Proč já nesouhlasím s tvým doporučením:

 1. Celkový základ jízdy považuji s ohledem na rekreačního lyžaře 50+ za velmi dobrý – je na čem stavět
 2. Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže
 3. Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala
 4. Při přehranění skutečně natahuje hodně vnější, jak píšeš. Podle mne to ale není nedostatek, ale výhoda. Když díky „quattru“ zmenší natažení vnější nohy, dojde podle mne k dalšímu úbytku tlaku z vnější a přisednutí na vnitřní.
 5. Tím pádem podle mne dojde z zvýraznění jeho chyb, nikoliv k jejich odstranění

Hezký den

Ivan

– –

www.juniorsports.cz

17.02.2020 21:39:23 #69 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #68, CzechSkier, 17. 02. 2020 21:34:26

Celkový základ jízdy považuji s ohledem na rekreačního lyžaře 50+ za velmi dobrý – je na čem stavět Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala

J.j. Suhlas.Ale to pise aj MPS a preto pise o prekopani principov .

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.02.2020 21:57:56 #70 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #69, Harry, 17. 02. 2020 21:39:23

A jaký principy je třeba překopat?

Co konkrétně má udělat a proč?

Co se stane s jeho obloukem, až to udělá?

www.juniorsports.cz

17.02.2020 23:25:11 #71 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #70, CzechSkier, 17. 02. 2020 21:57:56

Princip sposobu zatazenia vnutorna vs vonkajsia.

Okamzite ist dolu z vnutornej, na ktoru sa dostava uz v zahajeni tym ze chce mat „umelo“ bok vo vnutri obluku s efektnym vklonenim don.

Tym ma problem s predozadnym vyvazenim postoja, t.j. usadza ho to dozadu na vnutornej a straca tlak na vonkajsej nohe. Tym padom aj v rozsahoch,pomerne slusnych,nepracuje vonkajsia noha ako by mala, neobkruzuje jazdca v obluku a neumoznuje mu pracovat s oblukom ako by bolo treba.

Prave u neho by bola prerabka dost nadejna, ak by dokazal rychle prepalit principy na ktorych jazdi.

Preto ma aj zvyseny vertikalny pohyb, ktorym si pomaha aby mu to zatacalo ako zhruba chce.Vidno aj drobne neistoty ked ho lyze mierne vykopnu, tu vnutornu nie je lahke ukontrolovat.

Jazdecky by mal na to ak by chcel.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

18.02.2020 07:37:47 #72 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #67, Harry, 17. 02. 2020 21:29:43

*3Icko reagoval na tuto vetu Vojtu:

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“)*

Asi tak, dobre si to pochopil. Moja veta nebola samozrejme úplná pre vysvetlenie všetkých detailov. Ale nakoľko sa táto téma preberala vo vlákne „Je technika správna“ úplne na „jadro“, tak každý pravidelný diskutér vie veľmi dobre čo som tým chcel naznačiť a vôbec to nepíšem prvý krát. Keby sa divil niekto novopríchodzí, tak nepoviem ani slovo, že som to tak zjednodušil…

V neposlednej rade, i-ski kolegov spôsob diskusie nie je de facto žiadna diskusia, len jednostranné útočenie na niekoho a pridanie vždy nejakej všeobecne platnej pravdy pre zmätenie ostatných(„veď on hovorí celkom rozumne“).

Lenže toto je jedna zo základných metód manipulácie, tj. do nejakého súvislejšieho textu pridať niečo, čo je bezpochyby pravda a tak dodať „punc kvality“ aj ostatnému obsahu a divím sa, že niektorí mu to „žerú“.

K podstate tej mojej vety: v spomínanej staršej debate sa preberalo to, že v úvode pohybu nadol(podrep vonkajšej nohy) nastáva relatívne odľahčenie lyže voči snehu a teda sa lyža neprehne ako treba, ale má tendenciu sa narovnávať a tým je dobrý rádius oblúku v čudu.

Ide totiž o priblíženie ťažiska ku lyži, kde je nejaké okamžité zrýchlenie, ktoré spôsobí relatívne a dočasné zníženie „tlaku“. Možno niekomu laicky pomôže predstava, že „telo/ťažisko je na zlomok sekundy v lufte a netlačí moc na sneh“(ako sorry, ale aj tak to nevysvetlím niekomu, kto nemá o veci ani šajnu ako kolega vyššie).

Preto zjednodušená taktická rada do praxe lyžiara je „nezahajuj podrepom“. A dokonca ako Víťa píše o „postupnom pridrepnutí s maximom v apexe“. Na margo tých stehien – bodaj by necítil lyžiar tlak, keď je v apexe podrepnutý – stehenné svaly sú totiž hodne natiahnuté a výsledné sily ich chcú ešte natiahnutˇviac(„za­tlačiť“) a sú teda v biomechanicky nevýhodnej/slabej pozícii práve vtedy, keď sú tie vonkajšie sily najväčšie.

Prirovnanie ku bicyklu a podobné tvrdenia. No, niekto sa tu rád pýši tzv. zdravým sedliackym rozumom, ale je vedle jak tá jedle. Na takéto veci totiž treba mať šajnu o tom, čo je otvorený, resp. zatvorený kinetický reťazec a samozrejme predstavu o Newtonovi/Ke­plerovi, čoho výsledkom je o.i. zjednodušenie pre lyžiara o pár riadkov vyššie. Stehná lyžiara totiž pracujú v sústave, kde pevný bod je len podložka. Zvyšok tela nie je nijako kotvený, je vo vzduchu.

18.02.2020 13:59:27 #73 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #71, Harry, 17. 02. 2020 23:25:11

Harry tohle až si analyzovaný přečte, tak to se z toho zblázní . Já myslím, že si vůbec nepochopil na co se Czechskier ptá (a nebo nechceš pochopit?)! Ptal se 1. co konkrétně překopat 2. co má udělat a proč 3. co se stane s jeho obloukem, až to udělá? To tady zatím napsal jen CzSki a pak David Pražák. Jako já chápu, že to píšeš kvůli tomu aby tu byla sranda, ale nevím jestli to Víťovi může nějak pomoci.

jako největší perla je tohle :Tym ma problem s predozadnym vyvazenim postoja, t.j. usadza ho to dozadu na vnutornej a straca tlak na vonkajsej nohe. Tym padom aj v rozsahoch,pomerne slusnych,nepracuje vonkajsia noha ako by mala, neobkruzuje jazdca v obluku a neumoznuje mu pracovat s oblukom ako by bolo treba

Možná je to i pravda, ale co si z toho odnese analyzovaný to teda nevím?8-O

18.02.2020 14:57:24 #74 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #73, johnycek, 18. 02. 2020 13:59:27

Ja tomu v podstate (asi) rozumiem čo chcel povedať :-)

Skúsim byť Harryho hovorca:

 1. snaha o „prdel na svahu“ nad rámec potreby daného oblúku/rádiusu(viď občasné zmienky o mcGlashan and. Co.). To spôsobí prílišné „prisadnutie“ na vnútornú lyžu = logicky menej zaťažená(cz: zatížená) vonkajšia.
 2. lyža viac zaťažená sa viac prehne = bod 1(vnútorná), tj. vnútorná točí viac ako vonkajšia = rozchádzanie lyží mimo paralelné vedenie(viditeľný odchod vonkajšej).
 3. tým sa následne ťažisko dostáva o niečo dozadu(„vnútorná ujde vpred“), čo umocňuje efekt rozídenia lyží, nakoľko na vonkajšej je menší „tlak“ ako treba v danom oblúku.

Môže byť Mr. Harry takýto preklad? :-)

Ak budem pokračovať, tak tieto body sú tie princípy na ktorých sa mu rozchádzajú lyže(útek vonkajšej von). Ďalšia otázka Ivana na Ivana bola „co má udělat aby to změnil?“. A tu si myslím, že odpoveď je treba dať priamo Víťovi a to na svahu(skúšaním zahájenia s primárne zaťaženou vonkajšou lyžou), nie tu. Myslím, že by to rýchlo pochopil a asi aj slušne zvládol napraviť, hlavne sa nebojí „jebnúť sa do oblúka“, ak si požičiam od vedľa terminológiu.

Pre istotu pripomínam, že Víťa to tu dal preto, že jemu samému sa niečo nepozdáva a chce to vylepšiť, tak nech to nikto neberie ako nejakú bezduchú kritiku za každú cenu, a pripomínam, ja som teraz len vo funkcii H. tlmočníka :-)

18.02.2020 15:44:50 #75 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #74, IIIvan, 18. 02. 2020 14:57:24

Asi takhle já taky rozumím, co chtěl povedat. Ale pořád nerozumím proč neodpovídá na ty vyřčené otázky, když to píše jako odpoveď na ně?

*A jaký principy je třeba překopat?

Co konkrétně má udělat a proč?

Co se stane s jeho obloukem, až to udělá?*

Jestli na něco možná odpověděl tak je to částečně na to první a to si ještě nejsem docela jistý.

18.02.2020 15:51:56 #76 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

Zdravím LYŽAŘI!!!

Tak jsem zase zapnul PC a po „nějaké“ práci koukám co se tu objevilo!

Musím říci, že v podstatě souhlasím s:

 • snažím se o přílišný náklon neodpovídající zatížení vnější lyže (no tak – přece to mělo být video pro ženský = na efekt :-)) … ale s tím mám problém téměř vždy, neb mě to /nesprávně/ přijde jako že „konečně jedu a neflákám se“.
 • s tím zatížením vnitřní lyže = zde je opravdu „konečně“ vidět, že mám na té vnitřní lyži nějakou váhu. To bylo určitě nejenom neodpovídajícím náklonem, ale i tím měkkým sněhem = nebál jsem se o ní opřít. Na ledě jí tam jenom tahám a to „véčko“ je výraznější ....... to je asi můj největší problém. Paradoxně jsem sem dal to video i proto, že jsem si říkal: „HELE, konečně mám zatíženou i tu vnitřní lyži“, neb mě zatím všichni tvrdili, že jezdím jen na vnější a tu vnitřní tam mám jen tak položenou … už jsem to zkoušel třeba na modré jezdit „po obou“, ale jakmile do toho začnu „tlačit“, opět je „véčko“ zpět ....... obávám se, že tohle už asi nedám :-( (a to tak 2× za zimu vytáhnu ráno na „ledový“ Špindl FIS obřačky – 186/27m, ale to musím zavírat oblouky do vrstevnice a mám toho „plný brejle“ … zajisté i díky té vnitřní noze … ale tu svou „ruku“ si tam dám :-) )
 • předozadní tlak do lyže (+vyvážení) myslím (minimálně u pravé nohy, na levou jsem „tupej“, ale to tu kupodivu není moc vidět /ale na černé a na ledu ano/) docela dělám = na začátku tlak do špičky a potom „na chodidlo“, tady na tom měkkém to způsobovalo drift (i když ta první jízda je na obřačkách 182/18m/72mm střed a ty byly takové hodné /ATOMIC TR/, ta 2+3 jízda jsou na 175/15,5/65mm /ATOMIC XT „oranžovky“/ – to jsou loni koupené lyže, krásně fungují na „ledě“, zatáčí jak slalomky a přitom se nemrskají a dovolí i povolit a projet delší oblouk /tady je to již chtělo sundat/.

Ale asi by ten tlak měl být „dříve a více“, to občas zkouším, ale to ASI narážím na fyzické a koordinační limity = občas mě to vykopne /paráda!/, stihnu se překlopit, dopadnout v náklonu a znovu „hop“ ...... ty by se mě líbilo, ale to dám /na správném sněhu/ tak 3× a pak „něco“ nestihnu a končím (fyzicky bych stejně víc jak 6 takových oblouků nedal).

Sice mě tu pořád chybí „JASNEJ NÁVOD“ co a jak dělat pro „můj“ styl (někdo napsal „funcarver“ … ach jó, to mě „urazilo“, já jsem si chtěl připadat jako RACE CARVER :-( ), ale něco jsem MOŽNÁ pochopil (jasně, chce to šikovného instruktora … zatím mě buď něco řekli „kluci závodnický“ nebo instruktoři co se podle mě /a to i na řadě zde postnutých výukových videí/ na kopci v podstatě „vozí“):

 • pokud tam budu cpát tu ruku, aniž by to mělo opodstatnění (tlak do lyže + prudší sjezdovka), tak to naopak způsobí zvednutí zadku a menší průhyb v bocích (ale třeba na černé už mě tam ta ruka fakt „překáží“ :-))
 • „áčko“ + „véčko“ je možná větší problém než si připouštím, ale to se obávám, že ztěžka předělám (asi jen jezdit na těch 27m pěkně po modrých a nechávat za sebou „koleje“ … to by potřeboval i můj mladej, takže to možná udělám … jenom mě tam nějak překáží ty „pohyblivé tyčky“, co s tím? :-))
 • teď pojedeme do Itálie, tak snad tam bude nějaká prázdná sjezdovka na obřačky a možná zašlu nějaká videa (když seženu někoho, kdo tam se mnou pojede)

Tak chlapi do mě!!! … hlavně MPS, ten je „dobrej“, nejvíc mě dostal s tím, že je všechno úplně blbě!!! :-) ..... ale jinak v pohodě, jediné čím bys mě „kámo“ naštval, by bylo to, že tvoje přezdívka je podle MAZDY 6 MPS ....... tu jsem totiž loni po 10-ti letech prodal a teď když napadne sníh („naštěstí“ kolem Prahy pořádně nenapadl), tak jsem odsouzen lyžovat a ne se jít „klouzat“ a vyjet klidně dvě nádrže při blbnutí na sněhu ........ to je totiž to, co mě na tom „bílém nesmyslu“ baví nejvíc!!! :-))

Ahoj Víťa

PS: tak jdu ještě něco dělat, přece jenom „se platím sám“ a tak se tu nesmím flákat v diskusi :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

18.02.2020 19:40:57 #77 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #73, johnycek, 18. 02. 2020 13:59:27

Jako já chápu, že to píšeš kvůli tomu aby tu byla sranda

Hmm. Neviem, mas pocit ze v tomto Vitovom vlakne neradim podla najlepsieho umyslu?

Nemam moc casu, ked nieco pisem snazim sa byt strucny,kolkokrat sa spetne aj sam cudujem ze moje posty pridu aj mne trochu mimo.

Chcel som poznamenat, ze henten post nie je az tak pre Ivana ako pre Vojtu, snad Ivanovi to doslo, jeho intelekt ja nepodcenujem ani nahodou.

Aj zena mi hovori ze zostavam nejaky komplikovany…

Tak sorry

.>> #74, IIIvan, 18. 02. 2020 14:57:24

Môže byť Mr. Harry takýto preklad? :-)

Co myslis? :-) Nejak moc sa prekladame, to nevesti nic dobreho…:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

18.02.2020 20:04:35 #78 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #76, VITA-67, 18. 02. 2020 15:51:56

Jestli se nepletu, tak šestka MPS byla čtyřkola s foukaným 2.3? A co Miatu na sníh? Já sice jezdím s žabožroutem GTi, což je na sněhu více ródeo než cokoli jiného, ale kdyby, tak beru STi. S tím mě to móóc bavilo… Sorry za odbočku od lyží :)

Rock 'n' Roll Forever...

18.02.2020 20:47:18 #79 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #77, Harry, 18. 02. 2020 19:40:57

Harry my tu z fora už tě známe, tak ti rozumíme. Ale tady právě spíš jde o toho Viťu, jestli se něco dozví nebo ne. Jinak si nemyslím, že bys neradil podle svého nejlepšího úmyslu, to byla taková nadsázka. Nic ve zlým. ;-)

18.02.2020 21:43:17 #80 

Příspěvků: 3637

m3 muž

Málokdy se vyjadřuji (radši vůbec) v podobných vláknech, protože si myslím, že na internetu se nikdo nikdy lyžovat nenaučil a pochybuji, že se tak někdy v budoucnu stane.V tomto případě mě to ale tak trochu nedá.

V zásadě souhlasím s tím, co napsal CzechSkier . Částečně souhlasím i s tím co napsal ivan-ski.

Na rozdíl od jiných videí kde si dotyční myslí, že lyžují – je to ale totální hrůza, to co předvádí Víťa se k lyžování blíží. Kompletně ho předělat je blbost a dost pochybuji, že by o to vůbec stál. Navíc k čemu by mu to bylo dobré. Tedy kdyby věděl, co ho čeká tak by o to stejně nestál, už jen protože výsledek by byl nejistý, dokonce dost nejistý. Předepisovat na netu někomu nějaké cvičení (jakékoliv ), když nevidím jak ho ten dotyčný provádí a jak na ten konkrétní cvik reaguje je taky blbost. Kromě toho většina cviků navazuje nebo měla by navazovat, případně předcházet jiným drilům. Vytrhnout ze souvislostí například zmiňované „quattro“ podle mě Víťovi spíš uškodí než pomůže. Kromě toho, kdysi na jednom semináři zaznělo: " zvládnutí nějaké činnosti – dovednosti, tak aby jí závodník dělal správně,podvědomě a automaticky znamená u průměrného jedince průměrně 180–200 správně provedených cvičení" . Důležité je to SPRÁVNĚ. Pro hobíka by řekněme mohla stačit polovina .Tak a který hobík by o toto stál. Nestojí o to ani spousta závodníků.
Víťovi bych pro začátek poradil ,aby nevláčel vnitřní ruku po sněhu a zahodil ten batoh. V dalším kole to co napsal Krab : Pokud chce a má Víťa něco řešit, tak prvně zatížení lyží, přesněji hran, v zahájení. A to nejen ve smyslu levá-pravá, ale zároveň a stejně důsledně i v předozadním vyvážení . Já bych dodal, že to zkoušení by nemělo probíhat na černém krpálu.

19.02.2020 07:12:51 #81 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #76, VITA-67, 18. 02. 2020 15:51:56

PS: tak jdu ještě něco dělat, přece jenom „se platím sám“ a tak se tu nesmím flákat v diskusi :-)

Dufam ze si tu na portali nenabyl pocit, ze ostatni sa maju cas tu flakat? :}

A „neplatis sa sam“ , ale tie uvodzovky chapem.

Tak chlapi do mě!!! … hlavně MPS, ten je „dobrej“, nejvíc mě dostal s tím, že je všechno úplně blbě!!!

Prave MPS by Ti mohol pomerne fundovane poradit. Ale to by Ti najprv musel ukazat ako sa na vnutornej , cize v hentom FUN ako to nazyva, predozadne vyvazene jazdi.A na to uz tusim nema cas.

Sprav video na niecom s vecsim radiusom, nie pre Vase baby, a prskni to sem.

A hlavne zostan nad vecou.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

19.02.2020 09:31:47 #82 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

Ještě mi to nedá, než propukne naplno jaro … Opakovaně jsem se nad celou věcí zamyslel … víte, co by mě vážně zajímalo? Jak by se Víťa popasoval se zadáním „projet svůj oblouk po hranách v užší/úzké stopě“. To je asi jediné cvičení, které bych mu zkusil naordinovat na dálku, bez dalšího vysvětlování důvodů a příčin. Pokud má čas a příležitost, ať se při tom nechá natočit.

Mohl by totiž při tomto nenáročném cvičení bezpečně prozkoumat některé další aspekty tvorby a vedení oblouku, které teď nepoužívá / nepřikládá jim význam / použít je z různých důvodů nemůže či nedokáže; zkusit různá načasování činností a třeba i vliv odklonu na změny rozložení váhy a chování lyží během oblouku.
A nejspíš by při tom přišel na kloub tomu, co mu na dosavadním lyžováním ne úplně sedí, stejně tak, na opačném pólu, i tomu, co mu na něm tolik vyhovuje.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.02.2020 10:30:04 #83 

Příspěvků: 365

Petr Havelka - SNOW muž

>> #76, VITA-67, 18. 02. 2020 15:51:56

Ahoj Víťo, jestli budu jezdit v tvém věku takto sportovně, dynamicky a hlavně s radostí, tak budu mít ze sebe radost. Klobouk dolů. ;-)
To že to není technicky ideální, s tím se není třeba nadměrně trápit, a to ty neděláš. Takže další poklona :-)

Necítím se na to nějak zásadně mluvit do techniky (na to máme fundovanější diskutéry), ale taky mě to zajímá a snažím se trochu zlepšovat. Na svahu to jde s dobrý vedením/příkladem lépe (Ondra N. je supr, ale i další kluci ze skupiny https://www.skiwithme.cz/ jsou skvělí – znám osobně z našich Junior kempů). Taky můžeš pročíst zpětně rubriku SkiWithMe, najdeš tam spoustu tipů, které se komplexně promítnou do lyžování (lyžování není jen řezaný oblouk).

Dle svých vlastních pokusů jednoznačně souhlasím s Krabem, že je třeba se soustředit na zahájení oblouku. Proto přikládám jeden Krabův výřez tvého oblouku a jeden GS od eliťáka (cca podobná fáze oblouku, docela jiné postavení, jinak naklopená ramena, pozice pánve ap., uvidíš sám). Jedna oblíbená věta od Ondry Nováka zní: Jak (dobře/blbě) oblou začneš, tak (dobře/blbě) ho zakončíš. To na sobě pozoruju velmi často, když se povede docela dobře, je to fajn :-)

Henrik K. je z videa https://www.youtube.com/watch?…

Takže souhlasím s tím, že by ses v tuto chvíli mohl soustředit jen na zahájení oblouku a necpal nikam předčasně prdel :-), neboť další hláška od ON, kterou se dočteš ve SNOW, zní: Moc prdele na začátku, málo prdele na konci.

Držím palce!

Fotky

19.02.2020 11:06:53 #84 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #75, johnycek, 18. 02. 2020 15:44:50

Ale nečekal jsi doufám, že by Harry odpověděl na konkrétní otázku? To on v takovém případě vždycky bravurně odmanévruje do zdvořilostních konverzací a psychologického povzbuzení…

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 11:23:36 #85 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #26, Harry, 15. 02. 2020 19:34:06

**"Jak sme rozdielny. V nahlade na tot tie pohyby na lyziach.

S Tebou nesuhlasim skoro v ziadnom z vyvodov k videu, pomerne dost suhlasim s MPS .

Ale to je tym ze moc toho nenajazdim,sice moja jazda vyzera lepsie ako Vitova, ale presne s jeho problemami."**

Harry to máš pravdu, že jsme rozdílní. Ale nemyslím si, že by to bylo tím, kolik a jak toho kdo najezdí, ale spíš tím, čím se u lyžování zabýváme. A tydy si myslím, že máme úplně odlišné přístupy.

Ty, jak sám píšeš, pokryješ celou problematiku fyzikou základní školy, a snažíš se pokrýt pro mne těžko uchopitelné problémy, jako:

 1. Aktivná práca vonkajšou nohou
 2. Zrýchlovanie v oblúku
 3. Jestli „vonkajsia noha obkružuje jazdcas ako by mala“, atd.

Já to vidím trochu složitěji s tou fyzikou a anatomií, ale na konci řeším poměrně jednoduché otázky:

 1. Jestli lyže zatáčí, nebo ne
 2. Jestli lyže jede nebo brzdí
 3. Ve který části oblouku to dělá

Případně ještě u toho točení jestli je nakloněná, nebo ne, zatížená nebo ne a smýká/nesmýká.

A od tohoto sedláckého přístupu se pak odvíjí doporučení, co má lyžař směrem k chtěnému výsledku udělat a jak rychle a jakou silou.

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 12:52:46 #86 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #78, M.art.in, 18. 02. 2020 20:04:35

Jó, jó … Subaru Sti !!! ........ tak s tím jsem zkoušel jezdit rally (jen „amatérsky“, ale rám to mělo) + to „kdysi“ byla naše první „čtyřkolka“ (to to ještě bylo GT – 1996) … do MPS 6 (4×4 + 2,3 turbo) jsem „šel“ (vlastně to bylo manželky) proto, že Subaru je sice lepší, ale jsou více v servisu než na silnicích … :-).

Navíc (pokud mě jej manželka půjčila :-) ), tak na sněhu s ním byla skoro větší zábava než s Sti = Sti musíš rozhodit před zatáčkou a jet „na prasáka“ (pod plynem je více nedotáčivé = proto rozhození, ale zase poté se pod plynem rovná a letí ze zatáčky jak splašený /dělá to ten samosvor vepředu/). To MPS se na sněhu chová trochu jako žigulík = má připojitelný zadek (jako Haldex od VW), ale narvali tam samosvor!!! (= jen dozadu, vepředu není, STi má oba + dnes i nastavování toho mezinápravového /to jsem neměl/)). Takže na sněhu (na mokru jen na dvojku a na suchu už ne) to na trojku po přidání plynu „střelí“ zadkem do boku a už se to veze!!!....... tedy problém je, že se to nechce rovnat, ale alespoň to je príma adrenalín!!! :-).

Hlavně pro děti to bylo fajn, neustále řvali „Tatí smyk“, já si v klidu najel do zatáčky (paradoxně raději ty rychlé 80–100km/h ), počkal až uvidím že nic nejede a potom PLYN a už byla sranda!!!

Takže jsem taky odbočil, ale tohle je pro mě ta nejlepší zábava na sněhu!!!

Jinak s tím GTi ......... to tě obdivuji, protože s předokolkou na sněhu se bojím (tedy předokolka se občas stala i z MPS = když jsem zatáhnul ručku a dal moc brzo plyn, tak někdy elektronika nesepla a místo ladného driftu mě to poslalo „po čumáku“ do příkopu! ...... výborné na trénink rychlé reakce!!! :-)). U předokolky máš jedinou výhodu = na každé přidání plynu ti lítá předek a ty víš na čem jsi (vím, jak nám v Subaru /na „nějakých jízdách“/ říkali, že když pánové /co koupili „nadupané“ GT/ přikoupili svým manželkám „běžná“ Subaru, tak jak řada z nich na sněhu bourala jen proto, že : „Vždyť to auto tak krásně jelo a potom ..... "). Jasně, skandinávci umí ten jejich švih (ale to je s předokolkou "vo hubu“), nebo brzdit levou nohou (náhrada ručky ve vyšších rychlostech = držíš plyn a brzdu zároveň a tím více brzdíš zadní kola = jedeš bokem, vidíš konec zatáčky odbrzdíš a „předek tě vytáhne“ – to ovšem platí pokud tam máš vepředu samosvor a gumy s hřebíky, jinak to prostě „jede po čumáku /po tečně/ ven“ = na tohle už dojela řada lidí co někde slyšeli: „Přední náhon tě ze zatáčky vytáhne“ :-) ), ale obecně zejména na sněhu je „čtyřkolka“ úplně jiný level a kdo to zkusí nemění!!!.

Bohužel to vypadá, že ta Gréta bude mít nakonec pravdu a toho sněhu na silnicích moc nebude. Třeba se najde někdo, kdo použije sněžná děla ne pro ty „šílence na lyžích“, ale pro „rozumné taťky na čtyřech kolech“ ........ :-)

Raději už toho zase nechám, v lyžích se moc nevyznám, ale o autech toho nakecám ............. :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

19.02.2020 13:13:57 #87 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #82, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2020 09:31:47

Myslím, že tady je prostor pro spekulace. Co se podle Tebe stane?

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 13:14:33 #88 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

>> #83, Petr Havelka – SNOW, 19. 02. 2020 10:30:04

Tak takovýchto „HLÁŠEK“ (hodně prdele na začátku, málo na konci) by to chtělo víc!!!

A to myslím vážně, protože takováto „HESLA“ se krásně zapamatují (snad i pro mě, neb mojí nejčastější myšlenkou je: „Co jsem to vlastně kruci chtěl“? /pro mladé: „SEX to již není“ :-)/ ).

LIDI (lyžaři) hoďte sem i další!!! (třeba: „Nejdřív dopředu a potom zpět“ ? ..... ale to si možná s něčím pletu :-) ) ...... ale vážně, potřebuji to pro mladého, ať je lepší než jeho „chcíplej“ otec !!!

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

19.02.2020 13:53:07 #89 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #84, CzechSkier, 19. 02. 2020 11:06:53

Očekávání mám vždy, ale pak přijde to vystřízlivění. :-D Pořád si říkám, že teď to přijde a něco se konečně dozvím i já. :-) Nějakej jasnej příkaz a tím se to moje lyžování konečně zlepší na tu správnou úroveň, myslím od Harryho. Njn zas nic. :-( Von si to syslí pro sebe a nás ostatní jen mate. :-) H.

19.02.2020 15:42:32 #90 

Příspěvků: 365

Petr Havelka - SNOW muž

>> #88, VITA-67, 19. 02. 2020 13:14:33

Když už jsme u hlášek, jedna z nejhorších hlášek pro malé děti je DEJ RUCE NA KOLENA (ta by chtěla vymýtit, ale to se bohužel nestane) a pak dle vlastních zkušeností další nevhodný pokyn pro malé začínající děti je DEJ TY NOHY K SOBĚ, protože dokud jezdí naširoko (klidně v pluhu), tak se vždycky opřou o tu správnou nohou (jinak to prosně ani nejde), jak je dají k sobě, nastává prostor pro prasení stylu :-), a skoro každé dítě jej docela dobře využije :-).
Ty už máš ale větší děti, ty už tohle budou mít za sebou.

Možná už to v tomto vláknu někdo psal, zkus si pro sebe (a klidně i děti) jednoduché cvičení, kdy řezaný (ale vlastně jakýkoliv) oblouk vyjedeš jen na jedné (vnější) lyži. Při přechodu z jednoho oblouku do druhého si stoupneš jen na budoucí vnější a minimálně první půlku oblouku (klidně celý), i dynamické provedení, odjedeš jen na jedné lyži. Myslím, že minimálně ze začátku budeš napadat na tu vnitřní, protože k tomu poukazuje tvoje postavení na inkriminované fotce. Mě tohle cvičení pomáhá pro lepší zahájení oblouku hlavně na horší levé noze.

Viz třeba video od Tomáše Micala, cca čas 2:40 – https://www.youtube.com/watch?…, určitě na to bude více dalších videí.

Mrkni i na populární javelin turn (https://www.youtube.com/watch?…, a další https://www.youtube.com/results?…), ten taky vyžaduje pro zahájení oblouku dobré postavení na vnější.

19.02.2020 16:18:54 #91 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #85, CzechSkier, 19. 02. 2020 11:23:36

*Já to vidím trochu složitěji s tou fyzikou a anatomií, ale na konci řeším poměrně jednoduché otázky:

Jestli lyže zatáčí, nebo ne Jestli lyže jede nebo brzdí Ve který části oblouku to dělá Případně ještě u toho točení jestli je nakloněná, nebo ne, zatížená nebo ne a smýká/nesmýká.

A od tohoto sedláckého přístupu se pak odvíjí doporučení, co má lyžař směrem k chtěnému výsledku udělat a jak rychle a jakou silou.*

Tento přístup si dovolím podepsat a označit i za můj, páč o lyžování přemýšlím naprosto stejně.

Rock 'n' Roll Forever...

19.02.2020 17:55:36 #92 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #91, M.art.in, 19. 02. 2020 16:18:54

To súhlasím aj ja, lenže CzechSkier je tréner a vie určiť príčiny, prečo danému adeptovi lyža zatáča/nezatáča, šmýka/nešmýka apod. A zároveň vie prečo(súvislosti) to ušmyklo napríklad(či už „fyzikálne“ alebo „anatomicky“) a hlavne čo konkrétne naordinovať pre nápravu/zlepšenie(a mechanizmus účinku).

Ty máš zase pravidelný odborný dohľad na svahu. Čo ale väčšina adeptov, ktorí nemajú taký dohľad(z hociakých dôvodov čas, peniaze, blbá lokalita…)? Ako takí určia – hrana nedrží preto a preto a musím spraviť toto alebo tamto? Na lyžiach je častokrát nejaký „logický“ postup kontraproduktívny…

Nepotrebujú takí aspoň pochopiť princípy? Nemusia to vedieť predsa „odborne fyzikálne/bio­mechanicky“ správne popísať, ale byť v obraze prečo daný cvik/pohyb, to sa im zíde…

19.02.2020 19:09:50 #93 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #92, IIIvan, 19. 02. 2020 17:55:36

Tak samozřejmě, bez pochopení základů je snaha marná a kontraproduktivní. Já to vidím na sobě. Bez vedení bych si akorát pěstoval zlozvyky. Pod vedením se začínám pomalu posouvat dopředu a začínám chápat souvislosti a přemýšlet nad nima v každé konkrétní situaci. Každý oblouk, je nová zkušenost a jisté je to, že není žádná předem daná časová osa, žádný cílový bod, od kterého si můžu říct “super, tak teď už to vše umím” Ve finále ale ty základy nejsou nijak složité. V podstatě stačí mít cit pro skluz lyže, s lyží se neprat, řídit se instinktem, umět číst terén nohama, myšlenkou být vždy o něco napřed a dobře na tom stát. Takže zase tolik toho není :-)

Rock 'n' Roll Forever...

20.02.2020 08:34:40 #95 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #93, M.art.in, 19. 02. 2020 19:09:50

Ve finále ale ty základy nejsou nijak složité. V podstatě stačí mít cit pro skluz lyže, s lyží se neprat, řídit se instinktem, umět číst terén nohama, myšlenkou být vždy o něco napřed a dobře na tom stát. Takže zase tolik toho není

„…a ti co tyhle základy zvládnou nejlépe, tak vyhrávají Svěťák…“ :-)

20.02.2020 08:45:26 #96 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #95, IIIvan, 20. 02. 2020 08:34:40

A ti co to zvládají sotva (např.já) si na starý kolena pořídí závodní slalomky v domění, že se na nich něčemu novému naučí a rozšíří si lyžařské vidění. Zatím se mi rozšiřují zorničky při pohledu na zmrzlý kopec :-)

Rock 'n' Roll Forever...

20.02.2020 08:58:29 #97 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #96, M.art.in, 20. 02. 2020 08:45:26

Ale naučí… :-) A nekup to za tie prachy…

20.02.2020 09:31:51 #98 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #85, CzechSkier, 19. 02. 2020 11:23:36

Vidis Ivane.

To je problem Vas, co z lyzovania zijete, staviate si domy a kupujete auta.

My, ski fahreri PC researcheri / pre buduce pouzitie jednoducho SFPCSE/ k tolkym prachom pristup nemame, tym padom skudlime kazde euricko, tym padom na kopec nechodime a problemy lyziarskeho sveta riesime tuto pod horami s pomocou vymozenosti techniky, takpovediac od stola.

Musis uznat, ze nahanat tie posledne dve desatiny je fuska, nielen pre tych na kopci v SP, ale aj pre nasu bunku SFPCSE. Kedze radi skumame, musi byt aj platforma.

Ta je tu, tu sa stretli dva nase rozdielne svety.

Pokusim sa o par odpovedi, snad nebude az take strucne ako obvykle.Odpovedam preto, ze nie len si vazim kazdeho kto je na kopci, sice za velke prachy, ochotny mrznut a napalit este nieco z pohybovych aktivit a pristupu k svetu do generacie co uz nebude robit na nase dochodky, ale aj preto ze Ta povazujem za pomerne dost inteligentneho cloveka a radim Ta pomerne vysoko.

Ze obcas nesuznime ohladom ski,to nevadi.Prikladam to tym prachom a drilu v tej zasranej zime na kopci. To cloveka skroti…Ja som v teple.

Já to vidím trochu složitěji s tou fyzikou a anatomií, ale na konci řeším poměrně jednoduché otázky: Jestli lyže zatáčí, nebo ne Jestli lyže jede nebo brzdí Ve který části oblouku to dělá

Případně ještě u toho točení jestli je nakloněná, nebo ne, zatížená nebo ne a smýká/nesmýká.

A od tohoto sedláckého přístupu se pak odvíjí doporučení, co má lyžař směrem k chtěnému výsledku udělat a jak rychle a jakou silou.

To tvrdime aj my tuto,vyskumnici SFPCSE, ze dolezite je to ci lyza pracuje v spravnom mode.Dlhodobo tu na Snow.Onu v principe ide.

Ty, jak sám píšeš, pokryješ celou problematiku fyzikou základní školy, a snažíš se pokrýt pro mne těžko uchopitelné problémy, jako:

Nejak si nevybavujem ze by som sa nejak hlasil k fyzike,mohol by si ma naviest? Tu na fore mam svedkov ze pri teme fyzika sa mi vyhadzuju osypky. Ovsem, vdaka aktivnej praci s nedoukom sa mohlo stat, ze nedouk tu fyziku zakomponoval v poslednej dobe do svojho nahladu, lebo vidi ze bez nej to nejde ak si chce pre seba niektore veci upratat a spravne pochopit. Tzv. Dojmy -pojmy,suvstaznosti pricina nasledok…

Skus si Ivane polozit otazku, preco som v prvej reakcii od Teba pre Vitu

Dále nesouhlasím s tím, že mu na konci oblouku odlehčená vnější odjíždí a on stojí na vnitřní. Párkrát sice nevýrazně ztratí tlak z vnější, ale nic zásadního.

nesuhlasil, a potom v druhej od Teba

Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala

suhlasil.

Vies, toto co tu robim tu nechcem, napismenkovane slovo si kazdy predstavi inak, podla preziteho a pochopenia sveta.Nech si kazdy vidi co chce, aj tak si lyzovat bude len sam so sebou.

Davam to sem len zo slusnosti k Tebe, nech je cisto.

MPS, z mojho pohladu. Nepoznam jeho ani Teba, s nikym tu neudrzujem ziadny styk, ani pisomny, ja moc casu nemam.

Ale MPS prave Vitovi moze poradit co treba, sam si tym poctivo presiel/FUN,vnu­torna, predozadne vyvazenie../ a ako na napravu isiel.

Ze sa vyjadril len principialne vo svojej reakcii, nuz, nema kazdy cas. Stoprvykrat vysvetlovat zas.

Ja mu rozumiem. Aj ked Vitovi to hovno je platne.

A k Vitovi. Po jeho poslednom poste je jasne, aky je jeho pohlad na svet a fungovanie na nom, bude mat prerabku velmi tazku a nebude mat o nu zaujem.Jazdi presne tak ako zije a ako ho to bavi.

Takze tolko, neviem ci som Ti uz niekedy podakoval za par postov ktorymi si ma kralovsky pobavil.Tak to robim dodatocne, dufam ze som veci podal jasne, bez moznosti nejakeho dvojzmyslu.:}

Maj sa.Idem budovat, moc casu uz neni.

caute Harry

P.S. Dodatocne parafrazujem.Mů­žeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co s tím můžeme udělat…

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

20.02.2020 09:35:48 #99 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #96, M.art.in, 20. 02. 2020 08:45:26

Ked nic ine, aspon sa naucis veci spravne pomenovat.:}

To nie su vyhodene prachy.

>> #95, IIIvan, 20. 02. 2020 08:34:40

M3 nazor bol, ze lyzovanie je par spravne prevedenych pohybov v spravnom poradi

To ma oslovilo, dobry nahlad.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

20.02.2020 21:10:05 #100 

Příspěvků: 3637

m3 muž

>> #98, Harry, 20. 02. 2020 09:31:51

A k Vitovi. Po jeho poslednom poste je jasne, aky je jeho pohlad na svet a fungovanie na nom, bude mat prerabku velmi tazku a nebude mat o nu zaujem.Jazdi presne tak ako zije a ako ho to bavi

Tak trochu mě to doteklo ještě před Víťovo #86 . Právě proto jsem psal , že pochybuji , že by o to měl zájem. Hlavně až by zjistil co to obnáší. I nadále si myslím, že v jeho případě něco překopávat je zbytečnost. Úplně by stačilo to poupravit , aby si lyžování více užíval, stejně jako driftování.

>> #99, Harry, 20. 02. 2020 09:35:48

M3 nazor bol, ze lyzovanie je par spravne prevedenych pohybov v spravnom poradi

Ten názor mám stále.

21.02.2020 06:01:51 #101 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #98, Harry, 20. 02. 2020 09:31:51

„Skus si Ivane polozit otazku, preco som v prvej reakcii od Teba pre Vitu“

Ahoj Harry,

To nevím, proč?

I

www.juniorsports.cz

24.02.2020 11:51:33 #102 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #98, Harry, 20. 02. 2020 09:31:51

Nejak si nevybavujem ze by som sa nejak hlasil k fyzike,mohol by si ma naviest? Tu na fore mam svedkov ze pri teme fyzika sa mi vyhadzuju osypky.

Hej, svedkovia potvrdzujú :-)

Ale MPS prave Vitovi moze poradit co treba, sam si tym poctivo presiel/FUN,vnu­torna, predozadne vyvazenie../ a ako na napravu isiel. Ze sa vyjadril len principialne vo svojej reakcii, nuz, nema kazdy cas. Stoprvykrat vysvetlovat zas.

No vidíš a ja tu koľko vecí vysvetľujem aj stopiaty krát :-)

25.02.2020 00:14:29 #103 

Příspěvků: 2

David Pražák

Ahoj všem,

po delší době jsem sem opět nahlédnul. Rozvinula se zde rozsáhlá debata, což značí, že Víťova jízda má potenciál a otevírá témata, na která máme rozdílné názory, nebo pohledy na věc. Což je dobře. Snad si z toho Víťa nakonec něco odnesl.

Rád bych reagoval na dva příspěvky:

>> #66, HonzA_, 17. 02. 2020 19:53:01

*Ahoj Davide,

„V podstatě jsem měl na mysli samozřejmě vnitřní lyži.“

A ten maximální tlak na vnitřní lyži je dobře a nebo špatně?*

Ahoj Honzo,

spíše než vznik tlaku ve smyslu reakční síly od sněhu do lyže jsem myslel zatížení lyže pomocí lyžařovy hmotnosti v důsledku přisednutí na vnitřní nohu.

Každý se může někdy překlepnout.

>> #68, CzechSkier, 17. 02. 2020 21:34:26

*Proč já nesouhlasím s tvým doporučením:

Celkový základ jízdy považuji s ohledem na rekreačního lyžaře 50+ za velmi dobrý – je na čem stavět Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala Při přehranění skutečně natahuje hodně vnější, jak píšeš. Podle mne to ale není nedostatek, ale výhoda. Když díky „quattru“ zmenší natažení vnější nohy, dojde podle mne k dalšímu úbytku tlaku z vnější a přisednutí na vnitřní. Tím pádem podle mne dojde z zvýraznění jeho chyb, nikoliv k jejich odstranění*

Ahoj Ivane,

díky za odpověď. Na tom, že v jízdě Víťovi překáží vnitřní noha, se ale přeci shodneme! Vždyť už ve svém doporučení píšu, že se má soustředit na oporu o vnější nohu. Což možná ve zdejší konverzaci zapadlo.

Cvičení „quattro“ skutečně více pokrčí vnější nohu a omezí stranový pohyb vrchní poloviny těla, protože bude zafixovaná pomocí holí. To povede k menšímu zahranění lyží v zahájení oblouku a ano – menšímu tlaku od lyží. Můj cíl použití tohohle cvičení ale, znovu opakuji, bylo „uklidnit situaci“ a dát Víťovi možnost se v klidu zaměřit na protisměrnou práci dolních končetin – pedál s dobrou separací horní a dolní poloviny těla.

Jestli jsem pročetl tohle vlákno pozorně, tak jsem vždy viděl, jak vyvracíš názory ostatních, přidáváš vlastní, pokládáš velmi dobré otázky, které by vedly k Víťově rozvoji, ale nikde jsem nezahlédl, co bys Ty Víťovi konkrétně poradil. Jasně, jedno cvičení nespasí, rozepisovat bod po bodu nějaký návod také nemá smysl, protože nevíme, jak bude dotyčný po bodu 1 v reálu reagovat a kam se posune. Mě by ale stejně zajímalo, co si myslíš. Mohl bys, prosím, odpovědět na následující otázku: Kdybys měl možnost Víťu trénovat, čím bys konkrétně začal?

Díky.

David

25.02.2020 11:10:08 #104 

Příspěvků: 1472

orim muž

Páni bratia! Niečo čítam celé, niečo sa celé nedá čítať. Som absolútny amatér bez lyžiarskej minulosti, tj. som koncový príjmateľ informácií k technike lyžovania. Takže z pohľadu druhej (neodbornej) strany sa v tom už celkom strácam. David v predchádzajúcom príspevku napísal Ivanovi: Ahoj Ivane,

díky za odpověď. Na tom, že v jízdě Víťovi překáží vnitřní noha, se ale přeci shodneme! Vždyť už ve svém doporučení píšu, že se má soustředit na oporu o vnější nohu. Což možná ve zdejší konverzaci zapadlo.

Pozorne som si pozrel Krabove 4 fotky z jazdy (post 56) kde je úplne evidentné, že VITA – 67 sa v oblúkoch vozí po vnútornej a podľa mňa aj poloha hornej časti tela je vytočená k vonkajšej lyži, díva niekde v ľavo (asi foto č. 3) na svah. On sám napísal o sebe:

snažím se o přílišný náklon neodpovídající zatížení vnější lyže (no tak – přece to mělo být video pro ženský = na efekt :-)) … ale s tím mám problém téměř vždy, neb mě to /nesprávně/ přijde jako že „konečně jedu a neflákám se“. s tím zatížením vnitřní lyže = zde je opravdu „konečně“ vidět, že mám na té vnitřní lyži nějakou váhu. To bylo určitě nejenom neodpovídajícím náklonem, ale i tím měkkým sněhem = nebál jsem se o ní opřít.

On si to vyhodnocuje a hlavne zdôvodňuje po svojom v tom vidím hlavný problém.

Ja z pohľadu amatéra by som mu doporučil jednoduché cvičenia a našiel som pekné video Kláry Křížové (tá hádam vie o čom rozpráva) https://www.youtube.com/watch?…

PS: Páni ak môže poprosiť za nás príjmateľov informácií, prosím o jednoduché doporučenia, ktoré sú zrozumiteľné a hlavne sa dajú nacvičiť na kopci, pri lyžovaní.

25.02.2020 13:21:12 #105 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #104, orim, 25. 02. 2020 11:10:08

Jsa takto necitlivě exhumován, musím se Víti zastat. Ani interpretace ve smyslu „je úplne evidentné, že VITA – 67 sa v oblúkoch vozí po vnútornej“ totiž není, podle mě, ani zdaleka přesná a dostatečně výstižná, podle mě dokonce vůbec nejde o hlavní problém/příčinu, ale spíš o prostředek/nás­ledek.

Víťa se chce a) dostat se co nejblíž ke sněhu a b) svézt se v oblouku. Tomu situačně přizpůsobil jak použité prvky techniky, tak především časování. [Nejde mu ani o maximální odstředivou sílu, ani o dynamiku oblouku, ani o co nejmenší poloměr/největší prohnutí lyží.]

Zkusím troufale nabídnout k diskuzi jinou interpretaci. „Padne“ předčasně do oblouku a počká si, až ho lyže „dojedou“ a rozložení se takřka samo srovná. V postu #56 mám 4 obrázky z horní poloviny oblouku, budiž základem zkoumání, nechce se mi tvořit lepší.

Do oblouku padá těžištěm rychle (bez ohledu na odezvu vnější lyže/odstředivou sílu), pak v oblouku ještě dlouho setrvává (aby se přece svezl). Dynamika pohybu těžiště není plynulá a neodpovídá podmínkám „race-like“ jízdy (co se týká maximálního efektu zatáčení lyží by to nejspíš mělo být dost jinak), ale takřka ideálně odpovídá oběma cílům jeho lyžařského prožitku. Nicméně pramení z toho něco, co je, v obecném měřítku, považováno za chyby (a co se asi ani jemu úplně nelíbí a neví, co si s tím počít).

Na prvním obrázku má patku vnitřní ve vzduchu, myslím, že trupem/pánví jede v rotaci do oblouku; ale na druhém už jsou lyže v ukázkovém „V“ a trup/ramena v mírné protirotaci. Přitom má v obou případech lyže navzájem vůči sobě předozadně (podle vázání) neutrálně. „V“ lyže jsou celkem nepominutelný indikátor, je třeba si vybrat, čeho vlastně.
Nemám rozhodně pocit, že by mu vnější na obr. 2 zakrajovala od špičky… to by snad ani nechtěl, to by bylo hned po oblouku a musel by točit další. Takhle mu to prostě vyhovuje. Že by takto lyže více točila, vyvolávala větší dostředivou sílu a mohl by se o ni víc opřít, to je věc jiná. Mohu se jen domnívat, celou jízdu si Víťa prostě řídí dynamiku odezvy lyže, aby mu umožňovala vůči ní (a sněhu) zaujímat kýžené pozice těla/těžiště. A stejně tak by ji určitě uměl řídit, aby maximálně efektivně točila.

Protirotaci má ještě i na obrázku třetím, za zmínku stojí linie jeho vnější nohy a boku, kdy bych skoro řekl, že vnější lyži se snaží hranit/zatížit rotací mírně pokrčené nohy v kyčli (trup a boky vypadají rovně, zalomení je v koleni, které se ale fyzicky do strany zalomit nemůže), což se nedá udělat úplně dobře a dostatečně. A druhá věc k povšimnutí je ostrý úhel kolene vnitřní nohy.

Na čtvrtém obrázku už působí neutrálně (cca spádnice podle pruhů rolby), rozložení mezi P a L lyží přijatelné (odhlédnu od šířky stopy a „postoje“). Hodně zakrojil a zatížil vnitřní a to mu umožnilo do jisté míry srovnat vnější.

Pokud by bylo cílem jízdy maximálně točit lyže a získávat od nich maximální odezvu, pohyb těžiště by musel více odpovídat opoře o vnější lyži, ale Víťa by tak přišel jak o svůj efektní nájezd do oblouku zadkem na sněhu (ale s problémy L ↔ P a p ↔ z ), tak následně o „bezpracné“ svezení se v oblouku (vyvážení se daleko za spádnici), oblouky by určitě byly dynamičtější a kratší … zkoušel to a – prý nee.

Doporučil jsem vyzkoušet jízdu/nájezd do oblouku v úzké stopě, to by mě opravdu zajímalo. Tento jednoduchý postoj nedává totiž moc prostoru pro „náhradní“ způsoby hranění a zatížení, navíc vnitřní při tom tolik „nepřekáží“ – její spásná opora přichází později, jezdec si více musí uvědomovat, zda je opravdu dobře opřen o vnější (a tomu přizpůsobovat náklon/odklon) a zda vnější skutečně krojí dostatečně radikální oblouk, aby se o ni dalo pevně opřít. Na rozdíly v zatížení stačí podstatně menší rozdíly pokrčení nohou, o to dál od lyží do oblouku se dá těžiště poslat.

Ale třeba také ne.

˘Ö˘

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.02.2020 13:36:45 #106 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #105, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2020 13:21:12

Myslim ze orim sa rozboru potesi.:}

Ale jo, Krabe. Treba si vsimnut aka stopa zostane v cca 41 s prveho videa po Vitovi, ta napoveda par veci.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

25.02.2020 15:52:51 #107 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!
Fotky

25.02.2020 19:05:54 #108 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #103, David Pražák, 25. 02. 2020 00:14:29

>> #104, orim, 25. 02. 2020 11:10:08

>> #105, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2020 13:21:12

>> #106, Harry, 25. 02. 2020 13:36:45

>> #107, HonzA_, 25. 02. 2020 15:52:51

Hoši nevím v čem se to tu furt rejpete .....Czechskier snad jasně napsal že dovedení Víťovo techniky k ideálu je otázka 4 – 5 dní . Pravděpodobně vám stejně jako mě unikaj poslední trendy a nedostávaj se k vám všechny supertajný informace.....:-D

25.02.2020 20:55:53 #109 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #108, MPS, 25. 02. 2020 19:05:54

Dovedení k čímu/jakému ideálu? :-) Nepovede odstranění toho, co se Víťovi nelíbí, zároveň k potlačení toho, co se mu líbí? Vanička a dítě?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

25.02.2020 21:53:00 #110 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #109, ˘Ö˘Krab, 25. 02. 2020 20:55:53

K jakému ideálu ? No na to ti nedokážu odpovědět páč sem momentálně dost zmaten…doposud sem považoval ideální pokud obě lyže jedou stejným směrem a ještě sem myslel že by to mohlo být obecně platné a opak ideálu když každá lyže jede jiným směrem.

Povede, má ale i jiné možnosti jak o to nepřijít…

Hele nemělo to bejt obráceně – dítě a vanička?

PS: toe bordel:-D

25.02.2020 22:08:36 #111 

Příspěvků: 2480

TNS muž

>> #110, MPS, 25. 02. 2020 21:53:00

„…doposud sem považoval ideální pokud obě lyže jedou stejným směrem…“

Čo my môžme vedieť? Možno si poniektorí nie sú na 100% istý či je rýchlosť dostatočná, alebo treba ešte brusliť.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

26.02.2020 08:10:12 #112 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #110, MPS, 25. 02. 2020 21:53:00

doposud sem považoval ideální pokud obě lyže jedou stejným směrem

O to se marně snažím a dokonce se mi to párkrát povedlo. Naposledy včera, když jsem sjížděl rovné z lanovky :-)

Rock 'n' Roll Forever...

26.02.2020 08:45:20 #113 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

26.02.2020 09:27:37 #114 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #108, MPS, 25. 02. 2020 19:05:54

Czechskier snad jasně napsal že dovedení Víťovo techniky k ideálu je otázka 4 – 5 dní .

Nehrot.

Nevidim nejaky problem v jeho vyjadreni. Poriadny bic, kratky svah,dohlad a megafon :} dokonca si myslim ze tu Krabovu otvorenu vlnovku by slusne zvladol.

Zalezalo by na nom.Ako by moc chcel.

Lebo psychika je 50 percent uspechu.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

26.02.2020 10:03:09 #115 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #114, Harry, 26. 02. 2020 09:27:37

Neboj nehrotim, jemi to celkem egal akorát sem pár věcí už viděl tudíž sem byl trochu zaskočen, ale tím nechci říct že by cokoli mělo být naprosto vyloučený :-D

26.02.2020 10:27:51 #116 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

28.02.2020 14:50:10 #117 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #99, Harry, 20. 02. 2020 09:35:48

M3 nazor bol, ze lyzovanie je par spravne prevedenych pohybov v spravnom poradi

Myslím, že to zodpovedá niektorým mojim vyjadreniam v zmysle „perfektne prevedené základné pohyby“. A len tak medzi rečou, asi sa vyhnem do budúcna nejakým hlbokým úvaham o svätom gráli ski techniky a len vždy nejako recyklujem túto jednoduchú myšlienku. Aj tak: jeden si poriadne neprečíta čo píšem a iný napíše že som debil už len z princípu že musí niečo také napísať(lebo iné nevie) :-)

P.S. a popis ideálnej techniky „aby šli lyže rovnakým smerom“ si s dovolením od MPS požičiam tiež

29.02.2020 18:44:30 #118 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #117, IIIvan, 28. 02. 2020 14:50:10

Nechcem zbytocne nikoho zdrbavat, ale ked sa k tomu potrebujes nejak vracat tak OK. Samozrejme, ze som videl aj tie tvoje ine prispevky, tu somarinu o lyziarskom myte, bolesti noh a tlaku si uz napisal viackrat, reagoval som (nedokazal som sa ovladnut) az pri tejto poslednej. Podobna somarina je aj to co odcitoval z tvojho prispevku Harry na ktoru sa akoze tento „zboreny mytus“ odvolava, cit:

„Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“).“

Takze este raz pre matersku skolku. Nohy pri lyzovani bolia aj ked su pokrcene, aj ked su vystrete, to vedia vsetky male deti. Bolia hlavne v zavislosti od toho aku (fyzikalnu) pracu vykonavaju. Po druhe, VITA to popisal spravne, ak chce viac tlacit na lyze, vsetko robi spravne z fyzikalneho hladiska (z hladiska pokrocileho lyzovania sa da o tom debatovat). Tvoja reakcia, ze to nejak robi zle alebo naopak, je ako som uz povedal totalne diletantsvo, lebo je to nespravne, neodborne a dotycneho to akurat pomyli. Takisto je totalna pitomost ktoru dalej spominas cit: „Preto zjednodušená taktická rada do praxe lyžiara je „nezahajuj podrepom““

Pretekari jazdia (alebo zahajuju, alebo prehranuju) vpodstate stale na pokrcenych nohach, aj ked ich maju vystrete tak je to zhruba maximalny podrep co spravi bezny rekreant. Robia drep na jednej nohe, tlacia aj s pokrcenymi nohami, teda presne to co akoze kritizujes. A prave na jazde VITA je ten podrep spravny aj celkom to dava tej jazde dynamiku a pokrocilost. Staci mat trocha prakticke skusenosti, potom by si vedel, ze keby lyziar tlacil na lyze nejak zle alebo naopak, ze by tlak v danom momente znizoval namiesto zvysoval, tak by jednoducho nezatocil. Bezohladu na to ci je pretekar, alebo 3-rocne pluhujuce decko. Kazdy z nich tam ten tlak v danom momente citi (inak by nezatocil) a nasledne po celom prelyzovanom dni sa moze tak akurat pousmiat nad sprostostou, ze tento tlak s bolestou noh nijak nesuvisi :) Po dalsie, tlak, dokonca prilis nizky tlak na lyze u rekreantov vobec nezvykne byt problem. Tieto tvoje rady su z praktickej aj teoretickej stranky uplne mimo a mozu len pomylit.

Cize tieto tvoje vyroky su vsetko somariny, aj samostatne aj ked su nejak pospajane. Je jedno ci to cituje popleta Harry, alebo ty, obkecava spredu odzadu Newtom/Keplerom a pod., nic rozumne z toho nemoze vyjst. Keby si napisal nejake mudre veci a nepodstatne trocha doplietol, urcite by som ta lyziarskym diletantom nenazyval. Ale pokial sa vypisovanim tychto somarin stavias do nejakej pozicie „odbornika“ co bura lyziarske myty, tak som si na to dovolil zareagovat.

29.02.2020 19:31:22 #119 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #118, ivan-ski, 29. 02. 2020 18:44:30

OK, aspoň tu nie je nuda…

Takže Víťovo: „Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy)“ je teda podľa Teba správne? Hm, fakt zaujímavé, to je strata času, popieraš totiž Newtona, ale ako myslíš…

Pretekari jazdia (alebo zahajuju, alebo prehranuju) vpodstate stale na pokrcenych nohach

Nemotaj prosím Ťa viac fáz do jednej vety. Najskôr je fáza „prehranenie“, ktoré môže byť cross-over(napínaním nôh), cross-under(„podtiah­nutím“-hlavne SL) a v reále sa často používa niečo medzi(„cross-through“).

„Zahájenie“ je až následná fáza, aj keď sa na ňu nemožno dívať ako na oddelenú fázu, ale na plynulý prechod fáz. Z cross-under(tých tvojich „pokrčených nôh“) sa vonkajšia noha predsa ešte v predspádnicovej časti oblúku vystiera a v apexe dosahuje maximum! V SL nie je úplne vystretá, v GS obvykle hodne, asi si videl momentiek dosť – aj keď pri rešerši Tvojej diskusnej histórie si si vyberal čerešničky ako sa ti hodilo a videl si vždy len to čo chceš.

29.02.2020 22:16:34 #120 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #119, IIIvan, 29. 02. 2020 19:31:22

Takže Víťovo: „Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy)“ je teda podľa Teba správne? Hm, fakt zaujímavé, to je strata času, popieraš totiž Newtona, ale ako myslíš…

Ano je to spravne. Vidim to na Vitovom videu co robi, co zhruba tym drepom v apexe mysli, a z hladiska fyziky a tlaku na lyze je to vsetko spravne. Keby na tom casovani tlaku nieco zasadne zmenil, alebo robil nespravne, tak na lyziach nezatoci. Keby si mal s lyzovanim nejake elementarne skusenosti, alebo si namiesto vymyslania teoretickych somarin (samozrejme „odborne“ podlozenych :) radsej vsimal ako veci funguju po praktickej stranke, vedel by si to mozno tiez.

29.02.2020 22:36:37 #121 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #120, ivan-ski, 29. 02. 2020 22:16:34

Caues.

Aspon ze pises slusne, tak uz sa da viest debata.

A suhlasim s 3Ickom.Vsak nemusim vzdy s Tebou.}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

29.02.2020 22:37:57 #122 

Příspěvků: 746

Mirek muž

>> #119, IIIvan, 29. 02. 2020 19:31:22

>> #120, ivan-ski, 29. 02. 2020 22:16:34

Jen bych se jen zeptal, kde je vlastně ten „apex“?

29.02.2020 23:26:49 #123 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #122, Mirek, 29. 02. 2020 22:37:57

Apex je na spadnici (vrchol obluku).

01.03.2020 10:56:38 #124 

Příspěvků: 1095

Thomas muž

>> #118, ivan-ski, 29. 02. 2020 18:44:30

Pretekari jazdia (alebo zahajuju, alebo prehranuju) vpodstate stale na pokrcenych nohach, aj ked ich maju vystrete tak je to zhruba maximalny podrep co spravi bezny rekreant.

>> #119, IIIvan, 29. 02. 2020 19:31:22 Najskôr je fáza „prehranenie“, ktoré môže byť cross-over(napínaním nôh), cross-under(„podtiah­nutím“-hlavne SL) a v reále sa často používa niečo medzi(„cross-through“).**

Tlaky do lyží tam jsou tam dobré. Docela dobrá výměna názorů a chápu to, že debata se posunuje ok dál. Asi nemůžete chtít po 50+ borcovi, aby to zajel jako třešničku na dortu lyžování… jménem Podtažený oblouk. Nicméně, takový oblouk jsem tady ještě neviděl nikoho zajet (analyzátory a diskutující CS a SL ) s vyjímkou Milanových kluků (tuším mladšího ) a snad něco od Tomáše Micala a jednoho týpka tuším učícího v USA.

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

01.03.2020 20:54:41 #125 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

02.03.2020 21:37:17 #126 

03.03.2020 10:21:59 #127 

Příspěvků: 1222

CzechSkier

>> #103, David Pražák, 25. 02. 2020 00:14:29

Ahoj Davide,

díky za reakci. Já už jsem to v podstatě napsal:

„On ve většině oblouků tlak na 1. a 2. hodině už má. (A to je základem jeho chyb.)“

Kdybych měl přidat pár bodů, abych to uvedl do nějakého kontextu: Víťova jízda má na rozdíl od řady/většiny rekreantů zde, dobrý základ, na kterém lze stavět

 1. Na lyžích vůbec něco dělá, co lze hodnotit – na rozdíl od většiny
 2. Lyže mu zatáčí – na rozdíl od většiny
 3. Primárně zatáčí po vnější a i přes chyby se vnější lyže, opět na rozdíl od většiny, výrazným způsobem podílí na oblouku
 4. A překvapivě opět na rozdíl od většiny je u něj poznat, kdy tlak do lyže je a kdy není

To, že se mu tam různě nevhodně plete vnitřní noha je pravda, ale to řeší v podstatě všichni, včetně jezdců WC, až do své lyžařské smrti. Samozřejmě se liší v tom jak moc, kdy, na jakém kopci, na jakém sněhu, atd.

U Víti vidím primární problém v načasování a jsem přesvědčený, že poku se upraví, bude oblouk vyoadat jinak, i když neodstraní jiné chyby.

Myslím, že v této rychlosti, v tomto náklonu a na tomto kopci, ostatně jako na jakémkoliv jiném kopci, nemůže dostat lyže pod tlak technicky správně, jinak by upadl. Může to řešit v zásadě dvojím způsobem. Prvním je prdelačka s připlácnutím ramen na vnitřní lyži – koleno. Druhým je uklizení vnitřní lyže jejím vysunutím dopředu. Tím si ale zablokuje kyčle a nemůže se zalomit v další části oblouku. Ale pořád bych řekl, že si ze dvou zel vybral to menší.

Takže za mě:

 1. Změnil bych místo tlaku do lyže a kouknul bych, co to udělá s obloukem
 2. Kdyby to nestačilo, asi ne, tak bych pořešil postavení, v jakém ho chci mít než přijde tlak, abych ho odblokoval
 3. Pak bych řešil buď zalomení a udržení tlaku na vnější, nebo způsoby, jak se dostat do pozice „před tlakem“, podle toho, co by mi přišlo důležitější

I.

P.S. Možná so vzpomeneš, že myslím předloni jsme řešili spolu v Rakousku jednoho lyžaře, který jezdil za závodníky, proč neutahuje oblouk, jako oni. Podle mne se principiálně jedná o stejný problém, i když na jiné lyžařské úrovni

P.P.S. Ještě na vysvětlenou, tvůj příspěvek ani doporučení určitě nebyl pro mne motivací zasahovat do diskuze. Nechal jsem se neuváženě vyprovokovat různými srovnáními s funcarvingem a podobnými, protože se mi Víti zželelo. Což jsou samozřejmě hned dvě blbosti vedle sebe.

 1. Víťa už je velkej kluk a poradí si i beze mne
 2. Srovnání s funcarvingem je ještě větší pitomost, protože jestli si ještě matně vzpomínám, funcarving byl založený primárně na jízdě po vnitřní, mohutné rotaci do oblouku a krčení a sahání na sníh. Tyto technické nedostatky byly kompenzovány kompenzační pomůckou v podobě funcarvingové lyže. Díky tomu se pár nadšencům, kteří neuměli lyžovat, podařilo zažít pocity podobné pocitům lidí, ktečí lyžovat umí. Tedy v zásadě prospěšná věc, stejně jako protéza, která beznohému člověku umožní přiblížit se pocitům člověka, který chodí. Bohužel tato protéza vzbudila planou naději u dalších beznohých, kteří se domnívali, že pouhé pořízení protézy (fun lyže) je naučí chodit. Bohužel se tak nestalo. Ale naděje stále je, nedávno jsem viděl v TV reportáž PR o těch raxech, nebo jak se jmenují. Každopádně s ničím podobným Víťa nemá nic společného.
www.juniorsports.cz

04.03.2020 21:30:46 #128 

Příspěvků: 1095

Thomas muž

>> #30, ivan-ski, 15. 02. 2020 20:13:15

Tak Ivan-ski to tvoje, aby bylo jasno Japonské videjko je v pacifickém silně urolbovaném fénovém prašanu, který umožňuje extrémní držení hrany ,a hlavně …zaříznutí :))))) a přesunutí těžíška o hoooodně dál než u alpského tvrdého sněhu. Tož To je nerealizovatelné na Tatry mountains. Tož asi tak k tvojí vysněné OK technice bez Reál zkušenostech s přírodním napadnutým sněhem .OK , Viťa jde do tlaků s chybami, ale jde na svých 50+ dobre. Ivan-ski , chceš si to rozdat na férovku ? jsem pro volná jízda versus tvoje pevná pata v hnus vatovém terénu a rolby tady nejsou: tady máš i moje videjko 51+ a ještě makám, ale už cítím, že su za zenitem : https://youtu.be/RSn_OciaG8I

Dynamika pohybu se přizpůsobí vizi

04.03.2020 21:44:25 #129 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #128, Thomas, 04. 03. 2020 21:30:46

Těžkej sestup a pěkný svezení… Vzpomínky mi zůstanou… :-)

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

04.03.2020 22:40:21 #130 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #128, Thomas, 04. 03. 2020 21:30:46

Thomasi klobouk dolu. Tohle bych nesjel. Ale co se týče toho videa, tak příště prosim zepredu s prujezdem kolem kamery. :-D

04.03.2020 23:04:07 #131 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

05.03.2020 08:51:02 #132 

Příspěvků: 474

ivan-ski

>> #128, Thomas, 04. 03. 2020 21:30:46

Ja len, ze pri veku 51+ by si uz mohol mat trochu rozumu, a namiesto takychto videok s vykrikmi ako z beckoveho porna by bolo lepsie naucit sa skor normalne lyzovat. A lyzovat na miestach, kde to nie je nebezpecne, nesnazit sa za kazdu cenu dostat do vecernych TV sprav. Ako free ride bez problemov mam rad na hociakych lyziach, ale tam, kde to v pripade problemov nemusi nasledne riesit poistovna, pripadne pohrebna sluzba.

Orim: sem ti odpisem. Rady pre Vita, ako spominal M3 ruku zo snehu hore, nesnazit sa jazdit na kameru, ale efektivne.Tym by sa podla mna automaticky odstranilo aj 50% chyb s vnutornou a podobne, ktore tu niektori spominaju. A za mna viac lyzovat, menej teoreticky rozmyslat.

05.03.2020 09:32:01 #133 

Příspěvků: 1472

orim muž

>> #132, ivan-ski, 05. 03. 2020 08:51:02

Ďakujem za Tvoje vyjadrenie. Určite je dôležité veľa lyžovať a pri tom premýšľať, skúšať a pozorovať čo robia lepší lyžiari na svahu. Prosím ak mi dokážeš bližšie špecifikovať Tvoje vyjadrenie " nesnažiť sa jazdiť pre kameru, ale efektívne". Čo si mám pod tým predstavovať? Ako efektívne?

PS: Tvoje vyjadrenie viac lyžovať a menej teoreticky rozmýšlať – tu dávno v minulosti už padlo, tuším to napísal TNS s tým, že mu to stále hovorí Ičes. :-D

05.03.2020 10:47:15 #134 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #133, orim, 05. 03. 2020 09:32:01

Pánové, nechci vám nijak zasahovat do debaty, ale řeknu svůj pohled na dotazovanou větu nesnažiť sa jazdiť pre kameru, ale efektívne.

Jezdili jsme dlouhé roky lyžovat v partě a bylo to super, mělo to náboj, užili jsme si spoustu legrace a nikdo nic neřešil. Vše bylo jen o čistém lyžování.

Pak bohužel přišla doba kamer a hned následně „chytrých“ mobilů. To navíc přišlo v době, kdy některým začala zuřivě bušit na dveře čtyřicítka a oni to duševně nezvládli. Není nic tragičtějšího, než když si čtyřicátník začne hrát na náctiletého. Jak stylem oblékání, nákupem všemožné techniky až po honbu za každou mladou sukní.

Bohužel, ale přesně tohle naší partu potkalo. A s lyžováním bylo konec. Část party (ta co šla s dobou a musela mít každou krávovinu co přišla na trh), se začala při lyžování natáčet. A úplně všechno šlo do kopru.

Místo lyžování se neustále natáčeli, následně dlouhé hodiny tyto svoje jízdy hodnotili během oběda a co bylo nejhorší, hodnotili to i večer. Radost z lyžování vzala za své, protože hlavním cílem nebylo lyžovat, ale trumfnout ostatní „dokonale“ zvládnutou technikou jízdy na kameru.

Místo dříve běžně prolyžovaných 60–70km za den, se této části party nepovedlo projezdit ani 20 a celý čas trávili odborným rozborem videí. A ve finále většina z nich jezdí ještě blběji, než jezdila předtím.

No prostě trapárna až za hrob.

Efektivně lyžovat podle mne znamená, vyprdnout se na všechny kolem a užít si maximálně den strávený na lyžích.

Ovšem to je na vkusu každého soudruha, jak se k tomu postaví a jak bude chtít strávit den na lyžích. Zda lyžováním, nebo vzájemným si přeměřováním pinďourů u videí.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

05.03.2020 11:45:04 #135 

Příspěvků: 2480

TNS muž

>> #133, orim, 05. 03. 2020 09:32:01

To je jednoduché. Nie efektne, ale efektívne. :-D

Áno, Ičes mi to hovoril a mal pravdu. Menej špekulovať, viac jazdiť na pocit. Ale vtedy je dobré, ak na jazdca parťák/tréner dozrie. Pocity občas klamú a takto sa dajú ľahšie vymeniť falošné pocity za správne.

Ale rozhodne si nemyslím, že je to problém Thomasa. Jazdí asi dosť, baví ho to. Ako, to neviem, lebo som ho jazdiť nevidel, ale terén si vyberá zaujímavý. Je to úplne iný svet a keď doňho občas zavítam, teším sa rovnako, ako on.

..nie som pravoverný lyžiar,som len tieň z minulého fóra.

05.03.2020 12:13:10 #136 

Příspěvků: 1208

valerius

>> #134, korsičan, 05. 03. 2020 10:47:15

Takova bonusova davka serotoninu kdyz vim (myslim si), ze mam pindoura velkeho, je prijemna.

Pokud uz ho ale jdu pomerovat na kameru, tak mam o svem pindourovi vysoke mineni a pak asi bude vetsina pomerovacu zklamana, nemuzou vyhrat vsichni. Ovsem vsichni prohrat muzou.

Nedavno jsem nemohl odtrhnout oci od snowboardisty (disciplina neni podatatna, delaji to i lyzari) ktery mel selfie-tyc a natacel se za jizdy. Co tam vidi? Mouchy mezi zubama ne, byla na ne zima.

Premyslim nad pomerem shlednuti o samote a pro sve poteseni a prezentaci pred ostatnimi.

05.03.2020 12:20:39 #137 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #135, TNS, 05. 03. 2020 11:45:04

Možno mi neuveríš, ale sám seba sa po každej jazde pýtam(aj trebárs ak ide niekto so mnou, čo sa chce v niečom zlepšiť) – „aký si mal pocit“?(tj. sú platne – „neustreľovalo to moc?“, moc mäkko – „nesilil si to moc drepovaním“?, „ako držala hrana…ako to točilo…apod.“).

Tj. viem o nejakej chybe že na jednu stranu robím niečo blbo a doma sa nad tým zamyslím a poviem si „toto je dnes priorita, lebo to ma najviac rozhodí do prava“. No a na kopci si na to dám bacha – a napodiv, idem podľa pocitov, nejdem si do baru zapnút wi-fi a diskutovať na Snow so žiadosťou o radu, alebo poučovať niekoho, že „na spádnici som dnes moc točil, lebo 8. newtonov zákon funguje“! :-)

A tým pocitom v hlave/nohách priraďujem nejakú predošlú „teóriu“ a porovnávam čo najviac zabralo v praxi na odstránenie daného problému(+nejaká video kontrola, že ako mi tie pocity korešpondujú)…

Lenže – kto z bežných hobby môže jazdiť IBA podľa pocitov? Ty nie si zrovna taká skupina, vieš „celkom dosť“ čo máš robiť na svahu…

Niektorí tu asi majú pocit(keďže tu píšem dosť veľa), že asi len celé dni sedím tu na prdeli a teoretizujem pri compe(a možno aj Ty máš taký pocit zo mňa). Ale nebojte sa hoši, ja „občas“ aj lyžujem :-)

Moje písanie do diskusie napodiv nevyžaduje moc času, píšem rýchlo asi ako keby som to priamo hovoril, takže ma nikto nemusí ľutovať ako sa s tým natrápim :-)

05.03.2020 12:36:35 #138 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #136, valerius, 05. 03. 2020 12:13:10

Premyslim nad pomerem shlednuti o samote a pro sve poteseni a prezentaci pred ostatnimi.

Tak to ti můžu říct naprosto přesně ....... :-)

Představ si, nějakých 6–8 vypelichaných čtyřicátníků s více či méně lehce povadlou postavou, jak každý večer napjatě sledují a s kalkulačkou v ruce sčítají počty lajků na svém fcb, který během dne pečlivě zásobují nahrávkou svých technicky „dokonalých“ jízd.

Větší trapárnou už je snad jen důchodkyně 80+ s tvarem dolních končetin ve stylu nahodile geometricky rozvětveného blesku, vykračujíc po náměstí v lodičkách a minisukni.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

05.03.2020 16:20:09 #139 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #137, IIIvan, 05. 03. 2020 12:20:39

**Niektorí tu asi majú pocit(keďže tu píšem dosť veľa), že asi len celé dni sedím tu na prdeli a teoretizujem pri compe(a možno aj Ty máš taký pocit zo mňa). Ale nebojte sa hoši, ja „občas“ aj lyžujem :-)

Moje písanie do diskusie napodiv nevyžaduje moc času, píšem rýchlo asi ako keby som to priamo hovoril, takže ma nikto nemusí ľutovať ako sa s tým natrápim :-)**

Teda asi snad existují výjimky asi jako ve všem, ale nejspíš to bude holt tak, že někdo buď umí o tom lyžování psát a někdo umí snad trochu i lyžovat a psát mu jaxi nejde . Pak jsou samozřejmě i tací, a je nás nejspíš většina, kterým nejde ani jedno, ač se o obojí pokouší. Takže buď rád, že ti jde aspoň to psaní… :-)

05.03.2020 16:23:35 #140 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

Teda doufám, že to tu už Víťa nečte, jak jsem mu radil, protože od posledního smysluplného příspěvku od Ivana Czechskiera se to tu už naprosto zvrhlo. :-)

05.03.2020 19:10:41 #141 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

05.03.2020 19:23:24 #142 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #139, johnycek, 05. 03. 2020 16:20:09

A pak existuje ivan, kterému jde/šlo obojí. Asi jako nezbytná výjimka potvrzující pravidlo.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.03.2020 09:15:44 #144 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #134, korsičan, 05. 03. 2020 10:47:15

Korsi, nie je to LEN o tom pomerovaní pinďourov(aj keď súhlasím, obvykle to v populácií tak je). To mňa osobne, ani nikoho kto jazdí dakedy so mnou absolútne nezaujíma. Ak sa náhodou(občas!) niečo točí, tak je to výhradne z dôvodu hľadania chýb a následneho priestoru na možné zlepšenie – a určite nie denne a celé hodiny ako píšeš, na svahu totiž 99% času lyžujeme.

A už vôbec sa tým nikto neprezentuje verejne na nejakom fasbúku(ja tam ani nemám profilovku, ani žiadne foto – nula). Ale možno som(sme) len výnimky potvrdzujúce pravidlo :-)

06.03.2020 09:22:50 #145 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #139, johnycek, 05. 03. 2020 16:20:09

Takže buď rád, že ti jde aspoň to psaní…

Jj, veď niekto to tu musí rozprúdiť občas :-) A samozrejme, pracujem aj na tom lyžovaní.

A btw nič sa nejak strašne nezvrhlo, len som nemal potrebu rozoberať Ivanov(V) príspevok k Víťovi(bola to predsa hlavne odpoveď Davidovi). Stručne by som vypichol jeho vetu:

Myslím, že v této rychlosti, v tomto náklonu a na tomto kopci, ostatně jako na jakémkoliv jiném kopci, nemůže dostat lyže pod tlak technicky správně, jinak by upadl

A to je podľa mňa podstata nedorozumenia zúčastnených.

06.03.2020 09:44:32 #146 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #145, IIIvan, 06. 03. 2020 09:22:50

Pojďme se pobavit o tom, jak je možné dostat lyže (hrany) pod tlak, třeba do „Obláčku“ nebo do „Pitevny“ – aby se na nás zase i-ski nevrhal, že balamutíme masy a zas*ráme vlákno. Co se tím tlakem vlastně myslí? Je vůbec potřeba? Co na to Zelený Raul? A Jan Tleskač?
Prostě jen tak zlehka, hospodsky, nezávazně; s přicházejícícm jarem. Pak nám z toho třeba vypadne i to, jestli je to možné/pravdivé/e­fektivní/efek­tní pro lyžování. Nebo také ne. Co Ty na to? Co na to ostatní?

P.S. Stejně je zajímavé, když i-ski tak moc opovrhuje teorií a videem, kolik příspěvků věnuje potírání těchto intelektuálních nešvarů a jejich uživatelů/pro­pagátorů v dedikovaných vláknech. Takhle to skoro vypadá, že sice káže pořád lyže, ale místo toho hodně sleduje internet. Vždyť on by o žádnou (lyžařskou) teorii neměl vlastně ani zavadit … a video, stejně jako telefon, klávesnice, počítač, by pro něj měla být sprostá slova…

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

06.03.2020 09:49:03 #147 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #144, IIIvan, 06. 03. 2020 09:15:44

No jasný. To co jsem uvedl je příklad z mé sociální bubliny (bohužel část mých přátel trpí maloměšťáckou nemocí a bez předhánění se jeden druhého by to ani nešlo), takže to u ostatních může být klidně jinak. Ale jsem přesvědčený, že se z naprosto stejných důvodů jako u mě, rozpadlo spoustu jiných lyžařských part.

Jistě se najdou lidé, kteří se chtějí neustále a ve všem zlepšovat, ale otázkou zůstává, zda se to vůbec daří a zda to má smysl. Pokud běžný lyžař, který jede řekněme 1× ročně na týden lyžovat + dá dalších pět, šest ..... dní o víkendech, tak tam k nějakému zlepšení či posunu asi fakt nedojde. Nebo si to aspoň já nedovedu představit.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

06.03.2020 09:53:58 #148 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #146, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2020 09:44:32

Hele Krabe že Tobě se stejská po románech ???

06.03.2020 10:22:35 #149 

Příspěvků: 59

obda muž

>> #147, korsičan, 06. 03. 2020 09:49:03

tam k nějakému zlepšení či posunu asi fakt nedojde. Nebo si to aspoň já nedovedu představit.

Ale jo, klidně dojde. Ten posun bude třeba pomalý (a pro spoustu místních nebude stát za zmínku), ale to neznamená, že bude nulový. Hodně taky záleží, jaká je výchozí pozice. Ze začátku jsou pokroky výraznější s relativně malým úsilím.

06.03.2020 10:41:21 #150 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #146, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2020 09:44:32

Kľudne :-) Zadaj noty niekde v tej pitevni, snáď chytím pisatEľskú „slinu“ :-)

K tomu P.S. – áno, to ma vždy fascinuje, ako náš menovec opovrhuje všetkým písaním, rozbormi(a ich autormi) a videami, ale furt to bude sledovať a komentovať(zásadne negativisticky a konkrétne rady nič) – len či nelyžuje menej ako ja alebo iní „teoretickí pošukovia“ …

>> #149, obda, 06. 03. 2020 10:22:35

Ale jo, klidně dojde. Ten posun bude třeba pomalý (a pro spoustu místních nebude stát za zmínku), ale to neznamená, že bude nulový. Hodně taky záleží, jaká je výchozí pozice

Presne tak, keď má niekto X rokov a začne riešiť vážnejšie nejaký takýto neprirodzený pohyb(a ešte k tomu sezónny), tak netreba ho hodnotiť že nie je 90% z hirschera, ale ako je na tom voči bežným amatérom, ako napr. vie zatáčať a kontrolovať rýchlosť a rádius jazdy…

06.03.2020 11:21:30 #151 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #149, obda, 06. 03. 2020 10:22:35

Otázka ale zůstává, jaký posun máš na mysli.

Zda se jedná o posun ve smyslu zlepšení a hlavně jistoty při lyžování, nebo se jedná pouze o optické zlepšení (zkrášlení) postoje na kameře, popřípadě pro okolo lyžující.

Ze své zkušenosti vidím, že k žádnému zlepšení (schopnosti lyžovat)vůbec nedošlo, protože místo 60km za den, najezdí sotva 20, páč jim zbytek času zabere to nesmyslné natáčení. Takže se jim úplně vytratila naježděnost, která je základem úplně všeho. Může je začít cepovat klidně Bank, ale pokud nenajezdí určitý objem, nezlepší se vůbec nic.

Rozhodně za zlepšení nepovažuji to, že na tom pak lidé stojí jako plastový panáci ve výkladu, s maximální snahou udržet „ideální“ postoj. A takové zlepšení pak prezentují pouze na rovném, v drtivé většině mírném a hlavně upraveném terénu bez ploten a nahrnutých hromad seškrábaného sněhu.

V momentě kdy vjedou do prudkého a rozoraného svahu, tak je celé to zlepšení v kopru, protože tam už ten uměle naučený postoj nemají šanci udržet. A ve finále vypadají o to směšněji, protože mozek pracuje na udržení postoje a na zvládnutí samotné jízdy už nemá ani kapacitu, ale ani sílu.

Ověřil jsem si to několikrát. Stačí takové kamerové lidi nahnat do oraniště a je konec. Nedej bože, poslat je do čerstvě napadaných 20cm.

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

06.03.2020 11:54:33 #152 

06.03.2020 11:55:59 #153 

Příspěvků: 2997

johnycek muž

>> #151, korsičan, 06. 03. 2020 11:21:30

Na oranici si musej vzit jiny lyze. :-D

06.03.2020 14:00:30 #154 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

06.03.2020 14:29:15 #155 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #151, korsičan, 06. 03. 2020 11:21:30

Zlepšit lyžování a natočit video jsou dvě odlišný disciplíny a maj i různý postupy a proto je třeba je mentálně oddělit. Kdo to neví a nedělá to, tak je blb.

Zlepšit lyxžování má dvě fáze. Ta první teoretická proběhne „na učebně“ (hospoda, ložnice…) a druhá fáze pak na svahu je 90% jezdit, jezdit, jezdit a 10% připomínání toho z tý teorie (individuelně).

Natočit video znamená především vědět proč a přizpůsobit tomu scénář i výběr prostředí.

To video se pak dá použít k dokumentaci vývoje vylepšování, ale je třeba vědět co, proč a jak vylepšovat. A to je vlastně třetí samostatná disciplína.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

06.03.2020 14:36:35 #156 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #142, ˘Ö˘Krab, 05. 03. 2020 19:23:24

A pak existuje ivan, kterému jde/šlo obojí. Asi jako nezbytná výjimka potvrzující pravidlo.

A to mu este ten zhora nadelil aj na poli intelektu…

Skoda ze som ho nemohol stretnut osobne.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.03.2020 14:40:02 #157 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #155, oblouk, 06. 03. 2020 14:29:15

Zlepšit lyxžování má dvě fáze. Ta první teoretická proběhne „na učebně“ (hospoda, ložnice…)

Ak by sa dalo, pusti par tych „loznicnych“ tahov.:} Hospodske ovladam.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.03.2020 14:57:57 #158 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #155, oblouk, 06. 03. 2020 14:29:15

No, ale vysvětluj jim to … :-)

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

06.03.2020 15:24:24 #159 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #158, korsičan, 06. 03. 2020 14:57:57

Narcisům nic nevysvětlíš ! Je jich čím dál víc, selfíčkářů…

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

06.03.2020 15:41:59 #160 

Příspěvků: 6648

HonzA_ muž

>> #157, Harry, 06. 03. 2020 14:40:02

„Ak by sa dalo, pusti par tych „loznicnych“ tahov.:} “

Správně se ptáš Harry. To bude právě ten tvůj P-Z pohyb. Zlatý grál sjezdového lyžování.

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

06.03.2020 15:47:25 #161 

Příspěvků: 2595

korsičan muž

>> #160, HonzA_, 06. 03. 2020 15:41:59

No tvl, vy dva jste se hledali, až jste se našli ..... :-) :-)

v žádném případě s davem, protože pouze leklá ryba plave po proudu ... :-)

06.03.2020 15:48:17 #162 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #160, HonzA_, 06. 03. 2020 15:41:59

Vzals mi odpověď z klávesnice :-) – už když jsem to psal, myslel jsem na Harryho..

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

06.03.2020 16:07:15 #163 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #160, HonzA_, 06. 03. 2020 15:41:59

>> #162, oblouk, 06. 03. 2020 15:48:17

Konecne. Moja misia je na konci.

Uz ma Covid nesere…

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

06.03.2020 18:40:42 #164 

Příspěvků: 258

jurol

>> #163, Harry, 06. 03. 2020 16:07:15

Aj mi bude smutno že naše dišputy skončia… :-) Či?

07.03.2020 06:45:48 #165 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #164, jurol, 06. 03. 2020 18:40:42

Duri, nadhodil som maly for, chalani zasmecovali, tak sa snazim nepokazit…:}

Mas pocit ze sa ma len tak lahko zbavis vetami typu „Harry pridi s niecim novym, inak sa nemam o com s tebou bavit“ ked si pripravujem podu na argumentaciu?

Nemaj strach, ja sa lepim jak ten Covid.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

07.03.2020 20:26:17 #166 

Příspěvků: 727

ZB?

GRATULUJI VITOVI. VLAKNO SMELE PORAZI I CORONAVIR:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

11.03.2020 16:00:39 #167 

Příspěvků: 4536

IIIvan muž

>> #146, ˘Ö˘Krab, 06. 03. 2020 09:44:32

Pojďme se pobavit o tom, jak je možné dostat lyže (hrany) pod tlak, Co se tím tlakem vlastně myslí? Je vůbec potřeba? Prostě jen tak zlehka, hospodsky, nezávazně; s přicházejícícm jarem. Pak nám z toho třeba vypadne i to, jestli je to možné/pravdivé/e­fektivní/efek­tní pro lyžování. Nebo také ne. Co Ty na to? Co na to ostatní?

Pán kolega, nezabudol som na Tvoju výzvu, len mám teraz toho akosi moc, musím ora(sciare) et labora :-)

12.03.2020 11:56:41 #168 

Příspěvků: 18

VITA-67 muž

ZDAR lyžaři, sorry že jsem se neozýval, ale konečně mám důvod = ozval se mě jeden z vás (= LYŽAŘŮ :-)) a pozval mě na 2 hodiny „výcviku“.

Musím říci, že si mě získal už první písemnou zprávou, kde mě v pár větách jednak pochopil (slovy: „z těch komentářů musíš být akorát zmatený“) a hlavně jednoduše (pro mě jako strojaře :-)) popsal co dělám a co bych dělat měl (= konečně jsem začínal chápat, co MPS myslel tím, že vše dělám přesně opačně).

Tak jsem se rozjel (i s mladým = 12 let) na Špičák nechat se trochu vytahat za uši!!!

Co jsem (jsme) si odnesl:

 • v první řadě úctu ke „cvičiteli“ a víru, že se snad v jeho věku také ještě postavím na lyže (i když zajisté ne s takovou lehkostí a elegancí)
 • logické vysvětlení základních principů pohybu na lyžích pro mě (jako strojaře :-)) pomocí popisu sil působících na „nebohé“ lyžaře
 • ukázku toho, jak s těmito silami nebojovat, ale naopak je využít ve svůj prospěch (ukázka dobrá, mé pokusy o zopakování byly podstatně horší, ale „mladej“ to docela dával a tak asi zde opravdu platí: „Starého psa …“ :-))
 • jako někdo, kdo se pokoušel děti také něčemu učit (voda = kajak apod.) oceňuji metodiku výcviku = hlavně ať to má: „hlavu a patu“, jednoduché a srozumitelné pokyny a (min. pro mě) vysvětlení proč a jak.
 • jediné negativum (pro mě) vidím v tom, že do nynějška bylo moje lyžování silově namáhavé a měl jsem tak „dobrý“ pocit že makám = trochu se obávám, že při snaze o „správné“ lyžování to bude (opět z mého pohledu) pouze „vození na lyžích“ ..... ale to berte s rezervou … :-)

Výsledek: mladej byl pochválen, já „seřvanej“ a „zdeptanej“ (fakt je divný se snažit vnitřní nohu „zasunout“), ale bylo to fajn. Bohužel jsme neměli čas se blíže seznámit a více „pokecat“ (jóó, se mnou se navíc těžko „kecá“, neb jsem strašně „ukecanej“ a neustále chci vědět proč, jak a když mě to nejde, tak to „okecávám“ … sám sebe bych tedy učit nechtěl!!!) a tak věřím, že se ještě setkáme (+ mladej se zajímal o možnost ježdění v brankách, zejména když byl pochválen že vypadá skoro jako závodník … taky za trest /že byl lepší než táta/ nedostal večeři … :-)).

Doufám, že můj skvělý instruktor (třeba i jako reakci na ohlasy Vás „ostatních“ lyžařů) by byl ochoten sepsat svoje pokyny do ucelené krátké metodiky a dát do „davu lyžařů k sežrání“, neb by to jistě bylo přínosné i když je mě jasné (a po tomto „výcviku“ ještě jasnější), že z papíru (monitoru :-)) se ještě nikdo lyžovat nenaučil.

Tak zatím Nashle, Víťa NELYŽAŘ

PS: ta fotka je synáček na Černé hoře (ať se taky někde najde :-))

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)
Fotky

12.03.2020 15:03:20 #169 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #168, VITA-67, 12. 03. 2020 11:56:41

No tak to je bezva, ať se daří. To jsi byl lyžovat na Tanvaldském Špučáku s Honzou (Obloukem)?

Rock 'n' Roll Forever...

12.03.2020 17:32:19 #170 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #169, M.art.in, 12. 03. 2020 15:03:20

Indicie naznacuju ze ano.

Dobre urobil. Moze si vybrat co chce po zbytok zivota na ski robit.:}

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 18:52:51 #171 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #169, M.art.in, 12. 03. 2020 15:03:20

>> #170, Harry, 12. 03. 2020 17:32:19

Jo – pražák to má k nám necelou hodinu tak by bylo škoda aby nenabral nějaké informace na dlouhej letní půst (pokud se nepřidá na květnovej Kaunertal :-) ).

Důvod proč jsem mu napsal:

 • především z videa bylo zřejmé, že je odvážnej, kouká kolem sebe a snaží se
 • snaží se napodobovat jen to viditelné a efektní (nikoli efektivní) a především nikoli to podstatné
 • to podstatné není ale jen to co je vidět (že se lyřař nějak naklání, něco dělá rukama a trupem…)
 • to podstatně je především to, jak umí ovládat lyže, aby jejich interakce se sněhem byla optimální
 • důležité je tedy jak umí nastavit lyže vůči sněhu (klopením, distribucí tlaku z hlediska velikosti i směru působící síly i z hlediska rychlosti jakou to udělá…)
 • to podstatné a opravdu důležité je spíše působení vnitřních sil které nejsou zvenku vidět!

Dále mi bylo jasné, že informace, jak už to tak tady v diskusi bývá, dostal velmi rozporuplné a děsně nekonkrétní a téměř vůbec návodné.

Pokusil jsem se ho získat ke konzultaci tím, že jsem mu poslal Stručný seznam chyb a jednoduché informace o tom, čím je napravit: + Zásady které je třeba si uvědomit-

Pokud bude zájem, mohu trento úvodní, z Víťova videa posbíraný seznam chyb a informací k nápravě sem do diskuse překopírovat.

Ta dvouhodinovka s Víťou a jeho Tomášem byla fajn – díky.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.03.2020 19:52:33 #172 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #171, oblouk, 12. 03. 2020 18:52:51

Pokud bude zájem, mohu trento úvodní, z Víťova videa posbíraný seznam chyb a informací k nápravě sem do diskuse překopírovat.

Tak já tedy zájem mám. Díky

Rock 'n' Roll Forever...

12.03.2020 20:12:37 #173 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #171, oblouk, 12. 03. 2020 18:52:51

Taky by mě to zajímalo… Oblouku,svým přístupem jsi mě velice potěšil… Klobouk dolů…

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 20:37:54 #174 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #172, M.art.in, 12. 03. 2020 19:52:33

>> #173, ZB?, 12. 03. 2020 20:12:37

Na mém přístupu není nic divného – už hodně (desítky) let to dělám s lyžaři víceméně stejně – a jsou jich už stovky. Ti kteří chtějí přijedou nebo si mě pozvou – z obojího mám vždycky radost. Například „moravská sekce“, nebo skupinky žáků – juniorů by mohly vyprávět… :-)

Dost keců. Tohle jsem Víťovi poslal aby získal dojem, že mu konzultace bude k užitku:

Stručný seznam tvých chyb a čím je napravit: Zásady které je třeba si uvědomit:

 1. Pokud ti MPS sdělil, že děláš vše obráceně, měl pravdu – na spádnici nemáš mít nejvíc pokrčenou, ale naopak máš mít pružně napnutou vnější nohu
 2. Je třeba vědět, že když napínám nohu – tlačím do lyže, když nohu krčím – povoluji tlak do lyže
 3. tlak do vnější lyže je třeba maximalizovat v první polovině oblouku naklopením a NAPÍNÁNÍM vnější nohy (aby se lyže zakrojila) – a tlak minimalizovat ve druhé polovině oblouku protože tam je tlak přirozeně velký (sčítá se gravitační síla + pohybová síla ). Není dobré to co děláš ty, že ještě přidáváš tlak napínáním nohy ve druhé polovině oblouku, neboť síla kterou takto působíš do lyže jde proti směru jízdy a pocit „zrychlení“ je jen zdánlivý – naopak tím brzdíš a unavuješ se.
 4. není dobré jezdit v protirotaci – vede to k nevýhodné vzájemné předozadní pozici vnější a vnitřní lyže a tím hlavně i k nadměrnému zatížení lyže vnitřní. Mírně protirotační postavení lyží (i těla) ve druhé polovině oblouku je ale přirozené…Snaha o frontální postavení je správná po celý oblouk, ale to neznamená, že ve druhé polovině oblouku je dosažitelná! Skutečně optimální (a dosažitelná) pozice (lyží i trupu) je odvislá hlavně od trénovanosti lyžaře, ale i od dalších faktorů (sklon svahu, radius oblouku, rychlost…).
 5. přehraňovat se musí na odlehčených lyžích ty přehraňuješ na napnutých nohách, protože se na konci oblouku zvedáš…- říká se tomu Cross over -. (ano? . je to tak?). Pokud by ses naučil NAOPAK přehraňovat tím, že na konci oblouku napnutou vnější nohu povolíš a přehraníš na pokrčených nohách – říká se tomu Cross under, pak můžeš zahajovat oblouk postupným (rychlým) napínáním vnější nohy čímž v první polovině oblouku vytvoříš spolu s naklopením lyže na hranu tlak v první polovině oblouku a podaří se ti oblouk výrazně zklidnit – zkrátit a zrovnoměrnit tlak v průběhu oblouku.

Zima nekončí – budeš-li mít zájem, můžeš vzít synka a za dvě hodinky si na tanvaldském Špičáku vše vyjasníme.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.03.2020 20:56:44 #175 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #174, oblouk, 12. 03. 2020 20:37:54

Tak to určitě Tvé služby někdy vyuziju… Mám zájem se stále zlepšovat…( i když mi je už 55,ale strašně mě to baví !!!) Škoda že už zima končí.. Cítím,že by mi moc pomohl odborný dohled…

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 21:11:31 #176 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #171, oblouk, 12. 03. 2020 18:52:51

>> #174, oblouk, 12. 03. 2020 20:37:54

Hele Hanz skoro to vypadá že se snažíš trochu polepšit .....:-D

12.03.2020 21:12:35 #177 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #174, oblouk, 12. 03. 2020 20:37:54

asi bych k tomu měl ještě pár připomínek … no uvidím…

12.03.2020 21:14:42 #178 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #175, ZB?, 12. 03. 2020 20:56:44

Tak to že tě to strašně baví je nejduležitější a tak trochu ti to závidím…dohled pomůže většinou…:-D

12.03.2020 21:17:27 #179 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #175, ZB?, 12. 03. 2020 20:56:44

Cítím,že by mi moc pomohl odborný dohled…

Na verzalky zabral… Vyhladaj ho a skus.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 21:18:52 #180 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #174, oblouk, 12. 03. 2020 20:37:54

Asi sem Víťu trochu vyděsil… holki mě většinou řeknou – seš kretén –

12.03.2020 21:19:15 #181 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #171, oblouk, 12. 03. 2020 18:52:51

Důvod proč jsem mu napsal: bla,bla…

Houby.

Dovod je ze Ta to bavi.

A to je dobre.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 21:27:47 #182 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #175, ZB?, 12. 03. 2020 20:56:44

Samozřejmě zima ještě úplně nekončí – zatím tady v Česku nezavřeli kopce ani lanovky – i když sněhu valem ubývá, ještě to leckde jde – a Harrachov, tradičně, bude jezdit „co to dá“… Zítra jedu na Špičák. No a pak jsou ještě ledovce – nejdůležitější období na vylepšování je duben -červen! – přes léto to může procházet hlavou a v představách tělem – což je mnohem účinnější než bezduše brousit nějakej kopec.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.03.2020 21:29:16 #183 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #178, MPS, 12. 03. 2020 21:14:42 Letos jsem toho dost prolyžoval..Až virus nás nejdřív vyhnal z Itálie a před týdnem i z Rakouska…vlas­tně ještě toto pondělí jsem brázdil Matrei a Kals… Ted ještě přežít karanténu ,kterou jsem si sám pro jistotu naordinoval… Ale potřeboval bych zjistit proč na každou stranu zatáčím jinak…:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 21:37:09 #184 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #181, Harry, 12. 03. 2020 21:19:15

Jasně že baví. Jenže já mám dost lyžování se závodníkama – cca 3 – 4 krát týdně. A hlavně – u nich vidím pokrok nejen „že se to líbí“ mně nebo jim, ale je to i objektivně potvrzené výsledkama… (letos mimořádně dobrejma).

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.03.2020 21:37:23 #185 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #180, MPS, 12. 03. 2020 21:18:52

holki mě většinou řeknou – seš kretén

Na holki musíš pomalu a lehce…(a ne hned sundávat trenky:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 21:40:37 #186 

Příspěvků: 599

PavelC muž

>> #174, oblouk, 12. 03. 2020 20:37:54

Ahoj Honzo, máš to dobře napsáno, léta praxe nelze zapřít ;-). Jen si nejsem jistý, zda ti klapne, ten „květnovej Kaunertal“, aktuální výhled situace v Rakousku, zatím nevypadá moc nadějně, ale naděje umírá poslední, tak uvidíme, jak se situace nakonec vyvine.

12.03.2020 21:41:35 #187 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #182, oblouk, 12. 03. 2020 21:27:47

To víš,že bych nejraději zase někam vyrazil,ale musím být chvíli zase v pracovním procesu a k tomu ještě v karanténě ,kterou pro jistotu podstupuji… Ale určitě se na tebe obrátím…

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 21:44:35 #188 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #179, Harry, 12. 03. 2020 21:17:27

Harry já jsem asi natvrdlej.Co znamená Na verzalky zabral…???

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 21:45:02 #189 

Příspěvků: 766

M.art.in muž

>> #182, oblouk, 12. 03. 2020 21:27:47

No jsem zvědavý jak vše dopadne. Do Harrachova máme jet příští týden, ale teď s tím bacilem čert ví co bude zítra…

Rock 'n' Roll Forever...

12.03.2020 21:47:29 #190 

Příspěvků: 3055

MPS

>> #183, ZB?, 12. 03. 2020 21:29:16

Na každou stranu zatáčíš jinak protože to je normální…:-D

>> #185, ZB?, 12. 03. 2020 21:37:23

Fááákt… zkusím to díkes:-D

12.03.2020 21:53:11 #191 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #188, ZB?, 12. 03. 2020 21:44:35

Harry já jsem asi natvrdlej.Co znamená Na verzalky zabral…???

NEVIEM SI TO OSOBNE PRE SEBA INAK VYSVETLIT, AKO ZE SI MAL ODBORNIKA AJ V TEJ OBLASTI…

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 21:55:42 #192 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #190, MPS, 12. 03. 2020 21:47:29

Na každou stranu zatáčíš jinak protože to je normální…:-D

:-D

Chcel som poznamenat ZB ze keby nezatacal na obe strany inak ale len dolava, to by nebolo v cajku…

Vystihol si to lepsie.

caute Harry

P.S. Jak tak sledujem, Covid bude mat blahodarny ucinok na diskusiu Snow…

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 22:05:45 #193 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #191, Harry, 12. 03. 2020 21:53:11

Jsem uplně mimo…Stále vůbec nechápu…:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 22:11:28 #194 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #193, ZB?, 12. 03. 2020 22:05:45

Už jsem pochopil POCHOPIL JSEM HURAAAA:-D nevedel jsem VERZALKY:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 22:13:15 #195 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #193, ZB?, 12. 03. 2020 22:05:45

Konecne pises ako tretiak.Nielen velkym pismom, versalom jak prvak.. Nie som zvyknuty.:}

Jak nezabralo toto, nastupujem k Tebe do karanteny…Tie lahvinky pomozu urovnat mozne nedorozumenia v reci…

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

12.03.2020 22:22:47 #196 

Příspěvků: 5176

oblouk muž

>> #186, PavelC, 12. 03. 2020 21:40:37

Reagoval jsem sice na Víťu konkrétně, ale to co jsem mu napsal a tady zveřejnil je, myslím, absolutní písemná zkratka tajemství zatáčení na lyžích. Myslím, že je tím popsáno vše podstatné. Je to, myslím, velmi dobrý a zapamatovatelný základ pro praktickou lekci poněkud pokročilého lyžaře.

Kaunertal je daleko – máme ho vždy na květen v plánu už asi dvacet let… – uvidíme. Něco dohoníme ještě, snad, tady.

Nikdy nikdo nikoho nenaučil lyžovat - každej se to musí naučit sám. Dá to ale čím dál víc práce - a bolí to.

12.03.2020 22:26:02 #197 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #195, Harry, 12. 03. 2020 22:13:15

Protože píšu vyjimečně z Notasu…:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

12.03.2020 22:30:48 #198 

Příspěvků: 727

ZB?

>> #195, Harry, 12. 03. 2020 22:13:15

Zapnul jsem zprávy a hned jsem měl všechny příznaky koronaviru. Vypnu to a okamžitě příznaky zmizí !! Tak takhle už zmutoval …:-D

Lyze-to je moje diagnoza...

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy