[Analyzátor]: VITA-67 - č. 1 (strana: 3) - Diskuzní fórum o lyžování - SNOW.CZ
Domů Diskuze Technika jízdy [Analyzátor]: VITA-67 - č. 1

[Analyzátor]: VITA-67 - č. 1 (strana: 3)

17.02.2020 14:38:54 #62 

IIIvan muž

>> #61, MPS, 17. 02. 2020 14:06:47

„Republiku si rozvracet nedáme!“ alebo ako to bolo… :-)

To all:

s MPS sa zhodujem o.i. v tom, že často sa vo výchove lyžiarov „bijú“ dve rôzne koncepcie:

1. máme nejaký „matroš“, tj. telo, s jeho nedostatkmi vo flexibilite, sile, stabilite(„gy­roskop“), reakčnými schopnosťami a rôznymi fyzickými parametrami ako napr. „cit“ pre niečo(hrany, sklz…)

A my vezmeme nejakú metodiku, konkrétne pre hobby inštruktorskú(Apul, PSIA, CSIA…) a tomu „nedokonalému“ telu prispôsobujeme výuku. S rôznymi výsledkami, niekto sa celkom slušne vyjazdí a pritom aj rozhýbe, iný ostane hanlivo „lama“(nehláste sa všetci :-) ).

Obdobne aj určité zväzové race metodiky v tej ktorej krajine sa dosť prispôsobujú nejakému „štandardu“ – tj. „bežný rozsah addukcie v kyčli je X stupňov“.

Tak sa pracuje s tým, že napr. predkloníme alebo vytočíme trup, lebo „v kyčli to zalomiť nejde“…omyl, ide, len treba na tom celoročne pracovať, nielen na kondičke apod. Do repre a nebodaj do WC predsa nepôjdu také decká, čo nedokážu v 9 rokoch ani po roku normálny kotúľ na žinenke(ako som sa so zhrozením dozvedel od jedného trénera, sám ex-repre, že s akým materiálom pracuje v klube).

2. máme nejaký ideál techniky(biomecha­nicky a fyzikálne) a pracujeme hodne na tom(okrem technického tréningu), aby to telo bolo schopné sa PRIBLÍŽIŤ tomu ideálu techniky. Samozrejme, nejaký obmedzený rozsah pohybu kvôli kostiam apod. moc neovplyvníme, ale veľmi často sú aj dobrí závodníci hodne ďaleko od svojich limitov flexibility alebo sily(aj repre veru v našich končinách bohužiaľ).

Toto je obvykle doména závodníkov a ich trénerov, ale ja si myslím, že adepti ako sme tu hobbíci niektorí, sú bez tohto prístupu dosť limitovaní do budúcna a mali by sme na tom pracovať. Tie rôzne náklony a zalomenia generujú veľké sily a treba k tomu dobrú stabilitu, reakcie a flexibilitu, to nie je len o nejakom hľadaní „pár dobrých rád ako na to“…

Samozrejme obidva prístupy treba rozumne kombinovať v závislosti od cieľov(WC, decká, hobbík) a jedinca(genetika a i.), aby to nepochopil niekto ako že chcem niekoho nasilu lámať a hlavne nie hobbíka. Hlavne tá pohyblivosť a rovnováha je na zamyslenie aj kolegom, čo teraz riešia nejaký progres na ski.

17.02.2020 16:56:28 #63 

CzechSkier

>> #34, VITA-67, 15. 02. 2020 21:29:32

Víťo, odkud jsi?

I

www.juniorsports.cz

17.02.2020 18:55:36 #64 

ivan-ski

>> #24, IIIvan, 15. 02. 2020 18:35:10 * A toto je jeden z najhorších ski mýtov, ktorý ide proti fyzikálnym zákonom. Zjednodušene – pocit „tlaku“ v stehne nerovná sa zvýšenie tlaku lyží do podložky a jej následné väčšie prehnutie.*

IIIvan stale sa ohanas nejakou fyzikou ZS. Ved ja nemam nic proti. Pouzivaj fyziku, pouzivaj terminy ako praca, vykon, rozloz si to na vektory, zrychlenia a sam, pripadne s nejakou odbornou pomocou dojdes na to ze to co si napisal nie je nejaky zburany lyziarsky mytus a totalna sprostost, za ktoru by si aj ziak ZS zasluzil z tej spominanej fyziky prepadnut. Kedze tej fyzike ZS moc nerozumies (podobne ako Obluk ktory skoncil pri nejakej trivialnej definici ako podobny pako a uz sa tu dalej nestrapnoval) tak skusim pouzit telesnu vychovu pre materske skoly. Spravime drep, tlak na podlozku nijak nesuvisi s tlakom na stehna? Kedy tie svaly vykonavaju najvacsiu pracu? Bolia tie svaly prave vtedy ked vykonavaju najvacsiu pracu, a zarovne najviac tlacia podlozku?? To su veci ktorym by deti v materskej skole mohli teorieticky rozumiet. Ak nie, skusime iny primitivnejsi priklad ktory vsetci skolkari ktori vedia bicyklovat urcite pochopia, tak mozno sa to podari aj tebe. Ideme na bicykli, slapeme do pedalov. Bolia pri tom nohy? Ano bolia vravia deti. Co vravi IIIvan? Bolia pri tom nohy prave a presne vtedy ked tlacime na pedale resp. kluky? Deti vravia ze ano, wattmeter vravi ze ano, stehna a nohy vravia ze ano. Takze stale mas pocit ze si zboril nejaky lyziarsky mytus, alebo zase raz tu len zo seba spravil lyziarskeho diletanta? :) A to sa naozaj snazim ovlavadat, tvoje rozbory o vnutornej alebo kolenach z ineho vlakna tu miesat uz nebudem. Krab spravne povedal ze som obcas podiskutoval aj s nim, pripadne s inymi teoretickymi diletantami. Ako bez urazky, ak tu niekto povie naozaj nieco k veci velmi rychlo skrotnem, nemam s tym problem, skritizovat aj sam seba. Len aj ta Krabova akoze kritika naposledy vyznela trocha trapne. Z casti mi dal za pravdu, v druhej casti mi znova pripomenul ze „carving je mrtvy“ a na zaver, asi ako buduci laureat na Nobelovu cenu sa podelil s jeho poslednym genialnym objavom, ze ak ide cyklista na mokrom, alebo blatovom moze lahsie spadnut. Alebo ze plocha draha sa jazdi smyknom, co je inak ako na ceste. :))) Ako fakt jak v materskej skolke.

17.02.2020 19:23:24 #65 

David Pražák

>> #23, IIIvan, 15. 02. 2020 18:28:31

Zaujala mne jedna perla v analýze: „Předsunutím vnitřní lyže dosáhneš sice rychlého zahranění a maximální tlak na vnější lyži.“

No, to som si všimol aj ja, ale podľa mňa ide o preklep, hádam to nemyslí vážne – stačí vyskúšať nech nejdeme do fyziky a biomechaniky :-)

Ahoj všem,

přátelé, skutečně jde o překlep. Vypadla mi tam věta. V podstatě jsem měl na mysli samozřejmě vnitřní lyži.

>> #58, CzechSkier, 17. 02. 2020 10:10:18

Ahoj Ivane,

zdravím. Cvičení „quattro“ jsem zvolil kvůli redukci zvedání se z nové vnější nohy při zahájení oblouku. Ať už to nazveme jakkoli, na videu jasně vidíme, jak se pánev při zahájení oblouku vzdaluje od sněhové podložky směrem nahoru. Jako efektivnější a stabilnější pohyb vidím spíše pohyb pánve stranou přes lyže. Cvičení „quattro“ rozhodně není samospásné, jako jakékoliv jiné cvičení na světě, ale zvolil jsem ho jako začátek k navedení Vítka jiným směrem. Tzn. uklidnit vršek těla a soustředit se na nohy. Vždy záleží na tom, co použitím cvičení sleduješ. Souhlasím s Tebou, že je potřeba se zaměřit na provedení základních pohybů, které tvoří techniku lyžování a ne na jejich omezování. Jako třeba pedálování. Ale to jsem ve svém příspěvku zmínil. Také souhlasím s tím, jak jsi krásně popsal na příkladu „quattro“, že bychom měli zdejší analýzy a příspěvky psát návodněji a vyhnout se teoretizování. Zkusím se napříště polepšit ;-)

Přeji pěknou a úspěšnou zimu.

Zdravím, David

17.02.2020 19:53:01 #66 

HonzA_ muž

>> #65, David Pražák, 17. 02. 2020 19:23:24

Ahoj Davide,

„V podstatě jsem měl na mysli samozřejmě vnitřní lyži.“

A ten maximální tlak na vnitřní lyži je dobře a nebo špatně?

Já Igorovi ve Špindlu nesmrdím!

17.02.2020 21:29:43 #67 

Harry žena

>> #64, ivan-ski, 17. 02. 2020 18:55:36

Je ma do toho hovno, ale snad sme tu jedna rodina… Aj ked s roznymi nazormi.

Ivan ski , 3Icko reagoval na tuto vetu Vojtu

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“).

To podstatne som si dovolil zvyraznit.

S tym 3Ickovym

A toto je jeden z najhorších ski mýtov, ktorý ide proti fyzikálnym zákonom. Zjednodušene – pocit „tlaku“ v stehne nerovná sa zvýšenie tlaku lyží do podložky a jej následné väčšie prehnutie.

to absolutne nekoliduje ale sedi.

A ano, tie svaly bolia aj trenovaneho. Ked sa to snazi robit ako Vojta.

caute Harry

P.S. Trojkar som tu ja!!! :-)

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.02.2020 21:34:26 #68 

CzechSkier

>> #65, David Pražák, 17. 02. 2020 19:23:24

Ahoj Davide,

díky za odpověď. I když nesouhlasím s Tvým doporučením, rozhodně ho nepovažuji za teoretizování, myslím, že jsem to ani nenapsal. Ty jsi zadarmo zhodnotil něčí jízdu a napsal svoje konkrétní doporučení – cvičení. To je vždycky problematické, protože stejně se vždycky až uvidí, jak na koho co zabere. Kvůli tomu bych nereagoval, to si každý může sám vyzkoušet, a uvidí, jestli mu to pomůže, nebo ne. Mojí motivací bylo celkové vyznění s návrhy na kompletní překopání všeho, a Víťova reakce na to. A u těchto hodnocení bych spíše čekal nějaké konkrétní doporučení.

Proč já nesouhlasím s tvým doporučením:

1. Celkový základ jízdy považuji s ohledem na rekreačního lyžaře 50+ za velmi dobrý – je na čem stavět
  2. Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže
  3. Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala
  4. Při přehranění skutečně natahuje hodně vnější, jak píšeš. Podle mne to ale není nedostatek, ale výhoda. Když díky „quattru“ zmenší natažení vnější nohy, dojde podle mne k dalšímu úbytku tlaku z vnější a přisednutí na vnitřní.
  5. Tím pádem podle mne dojde z zvýraznění jeho chyb, nikoliv k jejich odstranění

Hezký den

Ivan

– –

www.juniorsports.cz

17.02.2020 21:39:23 #69 

Harry žena

>> #68, CzechSkier, 17. 02. 2020 21:34:26

Celkový základ jízdy považuji s ohledem na rekreačního lyžaře 50+ za velmi dobrý – je na čem stavět Jak je celkem evidentní, největší problém mu působí vnitřní noha, která se mu tam dost plete od začátku oblouku a způsobuje částečnou ztrátu tlaku z vnější lyže Při dané rychlosti a náklonu není možné dosáhnout tlaku v tebou popsané pozici, aniž by se mu tam ta vnitřní takhle motala

J.j. Suhlas.Ale to pise aj MPS a preto pise o prekopani principov .

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

17.02.2020 21:57:56 #70 

CzechSkier

>> #69, Harry, 17. 02. 2020 21:39:23

A jaký principy je třeba překopat?

Co konkrétně má udělat a proč?

Co se stane s jeho obloukem, až to udělá?

www.juniorsports.cz

17.02.2020 23:25:11 #71 

Harry žena

>> #70, CzechSkier, 17. 02. 2020 21:57:56

Princip sposobu zatazenia vnutorna vs vonkajsia.

Okamzite ist dolu z vnutornej, na ktoru sa dostava uz v zahajeni tym ze chce mat „umelo“ bok vo vnutri obluku s efektnym vklonenim don.

Tym ma problem s predozadnym vyvazenim postoja, t.j. usadza ho to dozadu na vnutornej a straca tlak na vonkajsej nohe. Tym padom aj v rozsahoch,pomerne slusnych,nepracuje vonkajsia noha ako by mala, neobkruzuje jazdca v obluku a neumoznuje mu pracovat s oblukom ako by bolo treba.

Prave u neho by bola prerabka dost nadejna, ak by dokazal rychle prepalit principy na ktorych jazdi.

Preto ma aj zvyseny vertikalny pohyb, ktorym si pomaha aby mu to zatacalo ako zhruba chce.Vidno aj drobne neistoty ked ho lyze mierne vykopnu, tu vnutornu nie je lahke ukontrolovat.

Jazdecky by mal na to ak by chcel.

caute Harry

18.02.2020 07:37:47 #72 

IIIvan muž

>> #67, Harry, 17. 02. 2020 21:29:43

*3Icko reagoval na tuto vetu Vojtu:

Do dneška jsem se snažil právě jít od začátku oblouku co nejníže (= abych v apexu měl nejvíce pokrčené nohy) a potom tlačit do vnější lyže tak, abych vlastně dělal dřep na jedné noze (je fakt, že když ty oblouky zavřu /na ledě až do vrstevnice /, tak mám někdy na konci nataženou nohu a obecně mám velké problémy ve fázi „mezi obloukama“)*

Asi tak, dobre si to pochopil. Moja veta nebola samozrejme úplná pre vysvetlenie všetkých detailov. Ale nakoľko sa táto téma preberala vo vlákne „Je technika správna“ úplne na „jadro“, tak každý pravidelný diskutér vie veľmi dobre čo som tým chcel naznačiť a vôbec to nepíšem prvý krát. Keby sa divil niekto novopríchodzí, tak nepoviem ani slovo, že som to tak zjednodušil…

V neposlednej rade, i-ski kolegov spôsob diskusie nie je de facto žiadna diskusia, len jednostranné útočenie na niekoho a pridanie vždy nejakej všeobecne platnej pravdy pre zmätenie ostatných(„veď on hovorí celkom rozumne“).

Lenže toto je jedna zo základných metód manipulácie, tj. do nejakého súvislejšieho textu pridať niečo, čo je bezpochyby pravda a tak dodať „punc kvality“ aj ostatnému obsahu a divím sa, že niektorí mu to „žerú“.

K podstate tej mojej vety: v spomínanej staršej debate sa preberalo to, že v úvode pohybu nadol(podrep vonkajšej nohy) nastáva relatívne odľahčenie lyže voči snehu a teda sa lyža neprehne ako treba, ale má tendenciu sa narovnávať a tým je dobrý rádius oblúku v čudu.

Ide totiž o priblíženie ťažiska ku lyži, kde je nejaké okamžité zrýchlenie, ktoré spôsobí relatívne a dočasné zníženie „tlaku“. Možno niekomu laicky pomôže predstava, že „telo/ťažisko je na zlomok sekundy v lufte a netlačí moc na sneh“(ako sorry, ale aj tak to nevysvetlím niekomu, kto nemá o veci ani šajnu ako kolega vyššie).

Preto zjednodušená taktická rada do praxe lyžiara je „nezahajuj podrepom“. A dokonca ako Víťa píše o „postupnom pridrepnutí s maximom v apexe“. Na margo tých stehien – bodaj by necítil lyžiar tlak, keď je v apexe podrepnutý – stehenné svaly sú totiž hodne natiahnuté a výsledné sily ich chcú ešte natiahnutˇviac(„za­tlačiť“) a sú teda v biomechanicky nevýhodnej/slabej pozícii práve vtedy, keď sú tie vonkajšie sily najväčšie.

Prirovnanie ku bicyklu a podobné tvrdenia. No, niekto sa tu rád pýši tzv. zdravým sedliackym rozumom, ale je vedle jak tá jedle. Na takéto veci totiž treba mať šajnu o tom, čo je otvorený, resp. zatvorený kinetický reťazec a samozrejme predstavu o Newtonovi/Ke­plerovi, čoho výsledkom je o.i. zjednodušenie pre lyžiara o pár riadkov vyššie. Stehná lyžiara totiž pracujú v sústave, kde pevný bod je len podložka. Zvyšok tela nie je nijako kotvený, je vo vzduchu.

18.02.2020 13:59:27 #73 

johnycek muž

>> #71, Harry, 17. 02. 2020 23:25:11

Harry tohle až si analyzovaný přečte, tak to se z toho zblázní . Já myslím, že si vůbec nepochopil na co se Czechskier ptá (a nebo nechceš pochopit?)! Ptal se 1. co konkrétně překopat 2. co má udělat a proč 3. co se stane s jeho obloukem, až to udělá? To tady zatím napsal jen CzSki a pak David Pražák. Jako já chápu, že to píšeš kvůli tomu aby tu byla sranda, ale nevím jestli to Víťovi může nějak pomoci.

jako největší perla je tohle :Tym ma problem s predozadnym vyvazenim postoja, t.j. usadza ho to dozadu na vnutornej a straca tlak na vonkajsej nohe. Tym padom aj v rozsahoch,pomerne slusnych,nepracuje vonkajsia noha ako by mala, neobkruzuje jazdca v obluku a neumoznuje mu pracovat s oblukom ako by bolo treba

Možná je to i pravda, ale co si z toho odnese analyzovaný to teda nevím?8-O

panta rhei

18.02.2020 14:57:24 #74 

IIIvan muž

>> #73, johnycek, 18. 02. 2020 13:59:27

Ja tomu v podstate (asi) rozumiem čo chcel povedať :-)

Skúsim byť Harryho hovorca:

1. snaha o „prdel na svahu“ nad rámec potreby daného oblúku/rádiusu(viď občasné zmienky o mcGlashan and. Co.). To spôsobí prílišné „prisadnutie“ na vnútornú lyžu = logicky menej zaťažená(cz: zatížená) vonkajšia.
  2. lyža viac zaťažená sa viac prehne = bod 1(vnútorná), tj. vnútorná točí viac ako vonkajšia = rozchádzanie lyží mimo paralelné vedenie(viditeľný odchod vonkajšej).
  3. tým sa následne ťažisko dostáva o niečo dozadu(„vnútorná ujde vpred“), čo umocňuje efekt rozídenia lyží, nakoľko na vonkajšej je menší „tlak“ ako treba v danom oblúku.

Môže byť Mr. Harry takýto preklad? :-)

Ak budem pokračovať, tak tieto body sú tie princípy na ktorých sa mu rozchádzajú lyže(útek vonkajšej von). Ďalšia otázka Ivana na Ivana bola „co má udělat aby to změnil?“. A tu si myslím, že odpoveď je treba dať priamo Víťovi a to na svahu(skúšaním zahájenia s primárne zaťaženou vonkajšou lyžou), nie tu. Myslím, že by to rýchlo pochopil a asi aj slušne zvládol napraviť, hlavne sa nebojí „jebnúť sa do oblúka“, ak si požičiam od vedľa terminológiu.

Pre istotu pripomínam, že Víťa to tu dal preto, že jemu samému sa niečo nepozdáva a chce to vylepšiť, tak nech to nikto neberie ako nejakú bezduchú kritiku za každú cenu, a pripomínam, ja som teraz len vo funkcii H. tlmočníka :-)

18.02.2020 15:44:50 #75 

johnycek muž

>> #74, IIIvan, 18. 02. 2020 14:57:24

Asi takhle já taky rozumím, co chtěl povedat. Ale pořád nerozumím proč neodpovídá na ty vyřčené otázky, když to píše jako odpoveď na ně?

*A jaký principy je třeba překopat?

Co konkrétně má udělat a proč?

Co se stane s jeho obloukem, až to udělá?*

Jestli na něco možná odpověděl tak je to částečně na to první a to si ještě nejsem docela jistý.

panta rhei

18.02.2020 15:51:56 #76 

VITA-67 muž

Zdravím LYŽAŘI!!!

Tak jsem zase zapnul PC a po „nějaké“ práci koukám co se tu objevilo!

Musím říci, že v podstatě souhlasím s:

• snažím se o přílišný náklon neodpovídající zatížení vnější lyže (no tak – přece to mělo být video pro ženský = na efekt :-)) … ale s tím mám problém téměř vždy, neb mě to /nesprávně/ přijde jako že „konečně jedu a neflákám se“.
  • s tím zatížením vnitřní lyže = zde je opravdu „konečně“ vidět, že mám na té vnitřní lyži nějakou váhu. To bylo určitě nejenom neodpovídajícím náklonem, ale i tím měkkým sněhem = nebál jsem se o ní opřít. Na ledě jí tam jenom tahám a to „véčko“ je výraznější ....... to je asi můj největší problém. Paradoxně jsem sem dal to video i proto, že jsem si říkal: „HELE, konečně mám zatíženou i tu vnitřní lyži“, neb mě zatím všichni tvrdili, že jezdím jen na vnější a tu vnitřní tam mám jen tak položenou … už jsem to zkoušel třeba na modré jezdit „po obou“, ale jakmile do toho začnu „tlačit“, opět je „véčko“ zpět ....... obávám se, že tohle už asi nedám :-( (a to tak 2× za zimu vytáhnu ráno na „ledový“ Špindl FIS obřačky – 186/27m, ale to musím zavírat oblouky do vrstevnice a mám toho „plný brejle“ … zajisté i díky té vnitřní noze … ale tu svou „ruku“ si tam dám :-) )
  • předozadní tlak do lyže (+vyvážení) myslím (minimálně u pravé nohy, na levou jsem „tupej“, ale to tu kupodivu není moc vidět /ale na černé a na ledu ano/) docela dělám = na začátku tlak do špičky a potom „na chodidlo“, tady na tom měkkém to způsobovalo drift (i když ta první jízda je na obřačkách 182/18m/72mm střed a ty byly takové hodné /ATOMIC TR/, ta 2+3 jízda jsou na 175/15,5/65mm /ATOMIC XT „oranžovky“/ – to jsou loni koupené lyže, krásně fungují na „ledě“, zatáčí jak slalomky a přitom se nemrskají a dovolí i povolit a projet delší oblouk /tady je to již chtělo sundat/.

Ale asi by ten tlak měl být „dříve a více“, to občas zkouším, ale to ASI narážím na fyzické a koordinační limity = občas mě to vykopne /paráda!/, stihnu se překlopit, dopadnout v náklonu a znovu „hop“ ...... ty by se mě líbilo, ale to dám /na správném sněhu/ tak 3× a pak „něco“ nestihnu a končím (fyzicky bych stejně víc jak 6 takových oblouků nedal).

Sice mě tu pořád chybí „JASNEJ NÁVOD“ co a jak dělat pro „můj“ styl (někdo napsal „funcarver“ … ach jó, to mě „urazilo“, já jsem si chtěl připadat jako RACE CARVER :-( ), ale něco jsem MOŽNÁ pochopil (jasně, chce to šikovného instruktora … zatím mě buď něco řekli „kluci závodnický“ nebo instruktoři co se podle mě /a to i na řadě zde postnutých výukových videí/ na kopci v podstatě „vozí“):

• pokud tam budu cpát tu ruku, aniž by to mělo opodstatnění (tlak do lyže + prudší sjezdovka), tak to naopak způsobí zvednutí zadku a menší průhyb v bocích (ale třeba na černé už mě tam ta ruka fakt „překáží“ :-))
  • „áčko“ + „véčko“ je možná větší problém než si připouštím, ale to se obávám, že ztěžka předělám (asi jen jezdit na těch 27m pěkně po modrých a nechávat za sebou „koleje“ … to by potřeboval i můj mladej, takže to možná udělám … jenom mě tam nějak překáží ty „pohyblivé tyčky“, co s tím? :-))
  • teď pojedeme do Itálie, tak snad tam bude nějaká prázdná sjezdovka na obřačky a možná zašlu nějaká videa (když seženu někoho, kdo tam se mnou pojede)

Tak chlapi do mě!!! … hlavně MPS, ten je „dobrej“, nejvíc mě dostal s tím, že je všechno úplně blbě!!! :-) ..... ale jinak v pohodě, jediné čím bys mě „kámo“ naštval, by bylo to, že tvoje přezdívka je podle MAZDY 6 MPS ....... tu jsem totiž loni po 10-ti letech prodal a teď když napadne sníh („naštěstí“ kolem Prahy pořádně nenapadl), tak jsem odsouzen lyžovat a ne se jít „klouzat“ a vyjet klidně dvě nádrže při blbnutí na sněhu ........ to je totiž to, co mě na tom „bílém nesmyslu“ baví nejvíc!!! :-))

Ahoj Víťa

PS: tak jdu ještě něco dělat, přece jenom „se platím sám“ a tak se tu nesmím flákat v diskusi :-)

Běžím nebo ležím! (dnes spíše to druhé)

18.02.2020 19:40:57 #77 

Harry žena

>> #73, johnycek, 18. 02. 2020 13:59:27

Jako já chápu, že to píšeš kvůli tomu aby tu byla sranda

Hmm. Neviem, mas pocit ze v tomto Vitovom vlakne neradim podla najlepsieho umyslu?

Nemam moc casu, ked nieco pisem snazim sa byt strucny,kolkokrat sa spetne aj sam cudujem ze moje posty pridu aj mne trochu mimo.

Chcel som poznamenat, ze henten post nie je az tak pre Ivana ako pre Vojtu, snad Ivanovi to doslo, jeho intelekt ja nepodcenujem ani nahodou.

Aj zena mi hovori ze zostavam nejaky komplikovany…

Tak sorry

.>> #74, IIIvan, 18. 02. 2020 14:57:24

Môže byť Mr. Harry takýto preklad? :-)

Co myslis? :-) Nejak moc sa prekladame, to nevesti nic dobreho…:}

caute Harry

18.02.2020 20:04:35 #78 

M.art.in muž

>> #76, VITA-67, 18. 02. 2020 15:51:56

Jestli se nepletu, tak šestka MPS byla čtyřkola s foukaným 2.3? A co Miatu na sníh? Já sice jezdím s žabožroutem GTi, což je na sněhu více ródeo než cokoli jiného, ale kdyby, tak beru STi. S tím mě to móóc bavilo… Sorry za odbočku od lyží :)

Rock 'n' Roll Forever...

18.02.2020 20:47:18 #79 

johnycek muž

>> #77, Harry, 18. 02. 2020 19:40:57

Harry my tu z fora už tě známe, tak ti rozumíme. Ale tady právě spíš jde o toho Viťu, jestli se něco dozví nebo ne. Jinak si nemyslím, že bys neradil podle svého nejlepšího úmyslu, to byla taková nadsázka. Nic ve zlým. ;-)

panta rhei

18.02.2020 21:43:17 #80 

m3 muž

Málokdy se vyjadřuji (radši vůbec) v podobných vláknech, protože si myslím, že na internetu se nikdo nikdy lyžovat nenaučil a pochybuji, že se tak někdy v budoucnu stane.V tomto případě mě to ale tak trochu nedá.

V zásadě souhlasím s tím, co napsal CzechSkier . Částečně souhlasím i s tím co napsal ivan-ski.

Na rozdíl od jiných videí kde si dotyční myslí, že lyžují – je to ale totální hrůza, to co předvádí Víťa se k lyžování blíží. Kompletně ho předělat je blbost a dost pochybuji, že by o to vůbec stál. Navíc k čemu by mu to bylo dobré. Tedy kdyby věděl, co ho čeká tak by o to stejně nestál, už jen protože výsledek by byl nejistý, dokonce dost nejistý. Předepisovat na netu někomu nějaké cvičení (jakékoliv ), když nevidím jak ho ten dotyčný provádí a jak na ten konkrétní cvik reaguje je taky blbost. Kromě toho většina cviků navazuje nebo měla by navazovat, případně předcházet jiným drilům. Vytrhnout ze souvislostí například zmiňované „quattro“ podle mě Víťovi spíš uškodí než pomůže. Kromě toho, kdysi na jednom semináři zaznělo: " zvládnutí nějaké činnosti – dovednosti, tak aby jí závodník dělal správně,podvědomě a automaticky znamená u průměrného jedince průměrně 180–200 správně provedených cvičení" . Důležité je to SPRÁVNĚ. Pro hobíka by řekněme mohla stačit polovina .Tak a který hobík by o toto stál. Nestojí o to ani spousta závodníků.
Víťovi bych pro začátek poradil ,aby nevláčel vnitřní ruku po sněhu a zahodil ten batoh. V dalším kole to co napsal Krab : Pokud chce a má Víťa něco řešit, tak prvně zatížení lyží, přesněji hran, v zahájení. A to nejen ve smyslu levá-pravá, ale zároveň a stejně důsledně i v předozadním vyvážení . Já bych dodal, že to zkoušení by nemělo probíhat na černém krpálu.

19.02.2020 07:12:51 #81 

Harry žena

PS: tak jdu ještě něco dělat, přece jenom „se platím sám“ a tak se tu nesmím flákat v diskusi :-)

Dufam ze si tu na portali nenabyl pocit, ze ostatni sa maju cas tu flakat? :}

A „neplatis sa sam“ , ale tie uvodzovky chapem.

Tak chlapi do mě!!! … hlavně MPS, ten je „dobrej“, nejvíc mě dostal s tím, že je všechno úplně blbě!!!

Prave MPS by Ti mohol pomerne fundovane poradit. Ale to by Ti najprv musel ukazat ako sa na vnutornej , cize v hentom FUN ako to nazyva, predozadne vyvazene jazdi.A na to uz tusim nema cas.

Sprav video na niecom s vecsim radiusom, nie pre Vase baby, a prskni to sem.

A hlavne zostan nad vecou.:}

caute Harry

19.02.2020 09:31:47 #82 

˘Ö˘Krab muž

Ještě mi to nedá, než propukne naplno jaro … Opakovaně jsem se nad celou věcí zamyslel … víte, co by mě vážně zajímalo? Jak by se Víťa popasoval se zadáním „projet svůj oblouk po hranách v užší/úzké stopě“. To je asi jediné cvičení, které bych mu zkusil naordinovat na dálku, bez dalšího vysvětlování důvodů a příčin. Pokud má čas a příležitost, ať se při tom nechá natočit.

Mohl by totiž při tomto nenáročném cvičení bezpečně prozkoumat některé další aspekty tvorby a vedení oblouku, které teď nepoužívá / nepřikládá jim význam / použít je z různých důvodů nemůže či nedokáže; zkusit různá načasování činností a třeba i vliv odklonu na změny rozložení váhy a chování lyží během oblouku.
A nejspíš by při tom přišel na kloub tomu, co mu na dosavadním lyžováním ne úplně sedí, stejně tak, na opačném pólu, i tomu, co mu na něm tolik vyhovuje.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

19.02.2020 10:30:04 #83 

Petr Havelka - SNOW muž

Ahoj Víťo, jestli budu jezdit v tvém věku takto sportovně, dynamicky a hlavně s radostí, tak budu mít ze sebe radost. Klobouk dolů. ;-)
To že to není technicky ideální, s tím se není třeba nadměrně trápit, a to ty neděláš. Takže další poklona :-)

Necítím se na to nějak zásadně mluvit do techniky (na to máme fundovanější diskutéry), ale taky mě to zajímá a snažím se trochu zlepšovat. Na svahu to jde s dobrý vedením/příkladem lépe (Ondra N. je supr, ale i další kluci ze skupiny https://www.skiwithme.cz/ jsou skvělí – znám osobně z našich Junior kempů). Taky můžeš pročíst zpětně rubriku SkiWithMe, najdeš tam spoustu tipů, které se komplexně promítnou do lyžování (lyžování není jen řezaný oblouk).

Dle svých vlastních pokusů jednoznačně souhlasím s Krabem, že je třeba se soustředit na zahájení oblouku. Proto přikládám jeden Krabův výřez tvého oblouku a jeden GS od eliťáka (cca podobná fáze oblouku, docela jiné postavení, jinak naklopená ramena, pozice pánve ap., uvidíš sám). Jedna oblíbená věta od Ondry Nováka zní: Jak (dobře/blbě) oblou začneš, tak (dobře/blbě) ho zakončíš. To na sobě pozoruju velmi často, když se povede docela dobře, je to fajn :-)

Henrik K. je z videa https://www.youtube.com/watch?…

Takže souhlasím s tím, že by ses v tuto chvíli mohl soustředit jen na zahájení oblouku a necpal nikam předčasně prdel :-), neboť další hláška od ON, kterou se dočteš ve SNOW, zní: Moc prdele na začátku, málo prdele na konci.

Držím palce!

Fotky

19.02.2020 11:06:53 #84 

CzechSkier

>> #75, johnycek, 18. 02. 2020 15:44:50

Ale nečekal jsi doufám, že by Harry odpověděl na konkrétní otázku? To on v takovém případě vždycky bravurně odmanévruje do zdvořilostních konverzací a psychologického povzbuzení…

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 11:23:36 #85 

CzechSkier

>> #26, Harry, 15. 02. 2020 19:34:06

**"Jak sme rozdielny. V nahlade na tot tie pohyby na lyziach.

S Tebou nesuhlasim skoro v ziadnom z vyvodov k videu, pomerne dost suhlasim s MPS .

Ale to je tym ze moc toho nenajazdim,sice moja jazda vyzera lepsie ako Vitova, ale presne s jeho problemami."**

Harry to máš pravdu, že jsme rozdílní. Ale nemyslím si, že by to bylo tím, kolik a jak toho kdo najezdí, ale spíš tím, čím se u lyžování zabýváme. A tydy si myslím, že máme úplně odlišné přístupy.

Ty, jak sám píšeš, pokryješ celou problematiku fyzikou základní školy, a snažíš se pokrýt pro mne těžko uchopitelné problémy, jako:

1. Aktivná práca vonkajšou nohou
  2. Zrýchlovanie v oblúku
  3. Jestli „vonkajsia noha obkružuje jazdcas ako by mala“, atd.

Já to vidím trochu složitěji s tou fyzikou a anatomií, ale na konci řeším poměrně jednoduché otázky:

1. Jestli lyže zatáčí, nebo ne
  2. Jestli lyže jede nebo brzdí
  3. Ve který části oblouku to dělá

Případně ještě u toho točení jestli je nakloněná, nebo ne, zatížená nebo ne a smýká/nesmýká.

A od tohoto sedláckého přístupu se pak odvíjí doporučení, co má lyžař směrem k chtěnému výsledku udělat a jak rychle a jakou silou.

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 12:52:46 #86 

VITA-67 muž

>> #78, M.art.in, 18. 02. 2020 20:04:35

Jó, jó … Subaru Sti !!! ........ tak s tím jsem zkoušel jezdit rally (jen „amatérsky“, ale rám to mělo) + to „kdysi“ byla naše první „čtyřkolka“ (to to ještě bylo GT – 1996) … do MPS 6 (4×4 + 2,3 turbo) jsem „šel“ (vlastně to bylo manželky) proto, že Subaru je sice lepší, ale jsou více v servisu než na silnicích … :-).

Navíc (pokud mě jej manželka půjčila :-) ), tak na sněhu s ním byla skoro větší zábava než s Sti = Sti musíš rozhodit před zatáčkou a jet „na prasáka“ (pod plynem je více nedotáčivé = proto rozhození, ale zase poté se pod plynem rovná a letí ze zatáčky jak splašený /dělá to ten samosvor vepředu/). To MPS se na sněhu chová trochu jako žigulík = má připojitelný zadek (jako Haldex od VW), ale narvali tam samosvor!!! (= jen dozadu, vepředu není, STi má oba + dnes i nastavování toho mezinápravového /to jsem neměl/)). Takže na sněhu (na mokru jen na dvojku a na suchu už ne) to na trojku po přidání plynu „střelí“ zadkem do boku a už se to veze!!!....... tedy problém je, že se to nechce rovnat, ale alespoň to je príma adrenalín!!! :-).

Hlavně pro děti to bylo fajn, neustále řvali „Tatí smyk“, já si v klidu najel do zatáčky (paradoxně raději ty rychlé 80–100km/h ), počkal až uvidím že nic nejede a potom PLYN a už byla sranda!!!

Takže jsem taky odbočil, ale tohle je pro mě ta nejlepší zábava na sněhu!!!

Jinak s tím GTi ......... to tě obdivuji, protože s předokolkou na sněhu se bojím (tedy předokolka se občas stala i z MPS = když jsem zatáhnul ručku a dal moc brzo plyn, tak někdy elektronika nesepla a místo ladného driftu mě to poslalo „po čumáku“ do příkopu! ...... výborné na trénink rychlé reakce!!! :-)). U předokolky máš jedinou výhodu = na každé přidání plynu ti lítá předek a ty víš na čem jsi (vím, jak nám v Subaru /na „nějakých jízdách“/ říkali, že když pánové /co koupili „nadupané“ GT/ přikoupili svým manželkám „běžná“ Subaru, tak jak řada z nich na sněhu bourala jen proto, že : „Vždyť to auto tak krásně jelo a potom ..... "). Jasně, skandinávci umí ten jejich švih (ale to je s předokolkou "vo hubu“), nebo brzdit levou nohou (náhrada ručky ve vyšších rychlostech = držíš plyn a brzdu zároveň a tím více brzdíš zadní kola = jedeš bokem, vidíš konec zatáčky odbrzdíš a „předek tě vytáhne“ – to ovšem platí pokud tam máš vepředu samosvor a gumy s hřebíky, jinak to prostě „jede po čumáku /po tečně/ ven“ = na tohle už dojela řada lidí co někde slyšeli: „Přední náhon tě ze zatáčky vytáhne“ :-) ), ale obecně zejména na sněhu je „čtyřkolka“ úplně jiný level a kdo to zkusí nemění!!!.

Bohužel to vypadá, že ta Gréta bude mít nakonec pravdu a toho sněhu na silnicích moc nebude. Třeba se najde někdo, kdo použije sněžná děla ne pro ty „šílence na lyžích“, ale pro „rozumné taťky na čtyřech kolech“ ........ :-)

Raději už toho zase nechám, v lyžích se moc nevyznám, ale o autech toho nakecám ............. :-)

19.02.2020 13:13:57 #87 

CzechSkier

>> #82, ˘Ö˘Krab, 19. 02. 2020 09:31:47

Myslím, že tady je prostor pro spekulace. Co se podle Tebe stane?

I

www.juniorsports.cz

19.02.2020 13:14:33 #88 

VITA-67 muž

>> #83, Petr Havelka – SNOW, 19. 02. 2020 10:30:04

Tak takovýchto „HLÁŠEK“ (hodně prdele na začátku, málo na konci) by to chtělo víc!!!

A to myslím vážně, protože takováto „HESLA“ se krásně zapamatují (snad i pro mě, neb mojí nejčastější myšlenkou je: „Co jsem to vlastně kruci chtěl“? /pro mladé: „SEX to již není“ :-)/ ).

LIDI (lyžaři) hoďte sem i další!!! (třeba: „Nejdřív dopředu a potom zpět“ ? ..... ale to si možná s něčím pletu :-) ) ...... ale vážně, potřebuji to pro mladého, ať je lepší než jeho „chcíplej“ otec !!!

19.02.2020 13:53:07 #89 

johnycek muž

>> #84, CzechSkier, 19. 02. 2020 11:06:53

Očekávání mám vždy, ale pak přijde to vystřízlivění. :-D Pořád si říkám, že teď to přijde a něco se konečně dozvím i já. :-) Nějakej jasnej příkaz a tím se to moje lyžování konečně zlepší na tu správnou úroveň, myslím od Harryho. Njn zas nic. :-( Von si to syslí pro sebe a nás ostatní jen mate. :-) H.

panta rhei

19.02.2020 15:42:32 #90 

Petr Havelka - SNOW muž

>> #88, VITA-67, 19. 02. 2020 13:14:33

Když už jsme u hlášek, jedna z nejhorších hlášek pro malé děti je DEJ RUCE NA KOLENA (ta by chtěla vymýtit, ale to se bohužel nestane) a pak dle vlastních zkušeností další nevhodný pokyn pro malé začínající děti je DEJ TY NOHY K SOBĚ, protože dokud jezdí naširoko (klidně v pluhu), tak se vždycky opřou o tu správnou nohou (jinak to prosně ani nejde), jak je dají k sobě, nastává prostor pro prasení stylu :-), a skoro každé dítě jej docela dobře využije :-).
Ty už máš ale větší děti, ty už tohle budou mít za sebou.

Možná už to v tomto vláknu někdo psal, zkus si pro sebe (a klidně i děti) jednoduché cvičení, kdy řezaný (ale vlastně jakýkoliv) oblouk vyjedeš jen na jedné (vnější) lyži. Při přechodu z jednoho oblouku do druhého si stoupneš jen na budoucí vnější a minimálně první půlku oblouku (klidně celý), i dynamické provedení, odjedeš jen na jedné lyži. Myslím, že minimálně ze začátku budeš napadat na tu vnitřní, protože k tomu poukazuje tvoje postavení na inkriminované fotce. Mě tohle cvičení pomáhá pro lepší zahájení oblouku hlavně na horší levé noze.

Viz třeba video od Tomáše Micala, cca čas 2:40 – https://www.youtube.com/watch?…, určitě na to bude více dalších videí.

Mrkni i na populární javelin turn (https://www.youtube.com/watch?…, a další https://www.youtube.com/results?…), ten taky vyžaduje pro zahájení oblouku dobré postavení na vnější.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy